ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

Περι υγρασιας ουκ εστι φιλονικια
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

LEFKIOS έγραψε:
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Ok αν στο κρυο εννοουσες το αργο ατε να το δεχτω ειναι πιο σωστο, αλλα και παλι ειπες οτι ηταν σε κοντινες αποστασεις τα πουλια.... Ποσο αργο να ηταν ενα φυσιγγιο που να μην ειχαν δυναμη τα σκαγια σε κοντινες αποστασεις???? Κατω απο 320 μετρα το δευτερολεπτο??? Τι φυσιγγια χρησιμοποιουσες φιλε Ηλια??
Οπως ελεγα και πιο πάνω σε προηγουμενα μηνύματα, μεχρι τις 2 το μεσημέρι ολα ηταν μια χαρα, και τα φυσιγγια κυριολεκτικά θέριζαν. Μετα ξεκίνησε ενας αερας, και αρχισε ιδιοτροπία. Σε μακρινές αποστασεις γυρω στα 40 μετρα δεν επιανες πουλλι. Ετσι υποχρεωθηκα να κρυφτω περισσότερο και να ριχνω μονο στα πολυ κοντινα των 20 περιπου μέτρων, ισως και πιο κοντα. Επεφταν γαιματωμένα. Το αποδίδω σε ''κρυα'' σκάγια δηλαδή σκάγια ελλειψης ταχύτητας. Εριχνα 28 γραμμάρια 2-3 μάρκες, αλλά εριξα και 3-4 τουφεκκιες με 32 γραμμαρια. Οσον εκαμναν τα 28, εκαμναν και τα 32. Γι αυτό ειπα και πιο πάνω, οτι εχω παρατηρήσει οτι οταν δεν καμνει ενα δεν καμνουν ολα. Ισως ο αερας να επηρέαζε κατα πολύ την πίεση, να εκοβε την ταχύτητα των σκαγιών, δεν ξέρω. Μονο γιατρικό ηταν να κτυπώ τα τελια κοντινα πουλιά.
:arrow: Φίλε Ηλια σε χαιρετώ. Αν όπως λες έχεις ξεχωρίσεις κάποια φυσίγγια τα οποία τα εχεις δοκιμάσει σε κυνηγετικό περιβάλλον και βρήκες πέραν πάσης αμφιβολίας ότι σου δίνουν καλύτερα αποτελέσματα σε οριακές βολές σε κάποιες ιδιάζουσες καιρικές συνθήκες για σένα, τότε να συνέχισης να τα χρησιμοποιείς, άλλωστε τέτοια φυσίγγια έχουν ξεχωρίσει και τα χρησιμοποιούν ΑΡΙΣΤΟΙ ΣΚΟΠΕΤΥΤΕΣ-ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ-ΚΥΝΗΓΟΙ ( όπως ο φίλος μου ο Νικολαΐδης και ο επίσης φιλος μου Π. Κυρίτση που μιλώ τακτικά μαζι τους και ζητώ την γνώμη τους σε τέτοια θέματα )που σίγουρα δεν χρειάζονται μαθήματα σκόπευσης η μαθήματα προσαρμογής κοντακιού. Αυτό φίλε Ηλία είναι το ένα σκέλος της επισήμανσης μου, το άλλο σκέλος που Δεν χρειάζεται να λέγεται σε τέτοιες συζητήσεις είναι λόγια του τύπου κρύα η ζεστά σκάγια, :o που αυτό το πράγμα ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ , καθώς επίσης και αφορισμούς για την άλλη άποψη , αλλά και λόγια του τύπου ΑΧΑΠΑΡΟΙ :evil: , για ερευνητές που άφησαν την σφραγίδα τους στο κυνηγετικό κόσμο.AΝΟΧΗ ΣΤΗ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ.
Oυδέποτε και σε κανένα μηνυμα μου δεν χρησιμοποίησα την λέξη ''αχαπαροι'' που αναφέρεις πιο πάνω. Δειξε μου ενα μηνυμα που ειπα σε κάποιον εισαι ''αχαπαρος''. Νομιζω καλο ειναι σιγουρα(συμπεριλαμβανομένου εμου αλλα και σενα κυριε Λεφκιε), να δεχομαστε και την αντιθετη αποψη, κι αν μην την υιοθετούμε. Εξαλλου ο καθενας ακουει οτι θέλει και αν θέλει δοκιμαζει τις συμβουλες του αλλου αν θέλει όχι. Αλλά προς Θεου μην προσθέτετε λεξεις που ο αλλος ουτε καν ειπε. Ευτυχώς ειναι γραπτος ο λογος και φαινονται ολα τα μηνύματα. Μπορει να υποστήριξα την αποψη μου και να αντιδρασα σε σχολια που τα θεωρω κατα την αποψη μου αβασιμα, αλλά προσωπικά δεν ειπα σε κανένα εισαι αχάπαρος, δεν εξύβρισα.
Επισης τώρα, αν διαβασες προσεκτικά τα μυνήματα μου με τον όρο κρυα σκάγια εννοουσα και το ξεκαθάρισα τις βολές σκαγιών που δεν εχουν ταχυτητα αρκετή για να τρυπήσουν το θήραμα, ενω ''ζεστα'' εννοω τις βολές που εχουν αρκετη ταχύτητα και δυναμη.
Τέλος, σιγουρα ο καθένας συμπεριλαμβανομένου και εμου, βρήκε και χρησιμοποιει τα φυσίγγια που του αρεσουν και του κανουν καλύτερα, συμφωνα κα με το οπλο του, και τα εχει ''ξεχωρίσει'' απο τα αλλα οπως λες και εσυ. Το τοπικ το ανοιξα μονο και μόνο για χάριν συζήτησης και για να δώ τι αποψη εχουν και οι αλλοι κυνηγοί σε θέματα υγρασιας και πως τους επηρεάζει. Καθε απαντηση καλοδεχούμενη, κι αν θέλουμε ολοι μας την ακουμε, αν οχι την πεταμε. Αλλα δεν ανέχομαι την διαστρέβλωση των γραφομένων μου και την χρησιμοποίηση λεξεων που δεν είπα!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Ηλια σε χαιρετώ.
Εψαξα το λεκτικό για το αχαπαρους και πραγματι δεν ειναι αυτό ακριβως που ανάφερες. Αυτό που είπες ειναι.....
Τωρα αυτοι που λένε εγω ρίχνω πάντα μονο μια μαρκα, χειμωνα καλοκαιρι, αερα, βροχη, υγρασία κλπ, και πάντα κάμνει..... μαλλον δεν εχουν ιδεα ουτε απο κυνήγι, ουτε απο οπλα,.
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

LEFKIOS έγραψε:Φίλε Ηλια σε χαιρετώ.
Εψαξα το λεκτικό για το αχαπαρους και πραγματι δεν ειναι αυτό ακριβως που ανάφερες. Αυτό που είπες ειναι.....
Τωρα αυτοι που λένε εγω ρίχνω πάντα μονο μια μαρκα, χειμωνα καλοκαιρι, αερα, βροχη, υγρασία κλπ, και πάντα κάμνει..... μαλλον δεν εχουν ιδεα ουτε απο κυνήγι, ουτε απο οπλα,.
Ευχαριστώ...
Ναι και οταν ειπα τα λογια που λες, δεν αναφέρθηκα σε κανενα προσωπικα, απλα ειπα και εγω την γνωμη μου γενικώς οπως την ελεγαν και ολοι οι αλλοι. Ανταλλαξαμε ιδεες βασικά, και δεν υπήρξε κανενας αφορισμος...
Καλο σου κυνήγι...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑ ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
1) ΟΤΑΝ ΚΤΥΠΑΣ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ Η ΜΕΣΑΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΦΥΣΓΓΙΟ.
ΣΕ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΟΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑΙ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ.
2)ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΟΥΝΕΛΙ .ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΖΕ ,ΦΥΣΟΥΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΞΗΡΟΣ,ΤΟΤΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΝΕΥΡΙΑΣΕ ΚΑΙ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΙ ΑΠΟ ΤΑ 25 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ "ΥΓΡΑΣΙΑΣ"
ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΙ ΑΠΛΑ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΕΙΔΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΩΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ.
ΑΠΟΡΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΤΥΠΗΘΗΚΕ ΘΑΝΑΣΙΜΑ ,Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟ ΕΓΔΑΡΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ.
ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΔΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΙ ΗΤΑΝ ΠΛΟΥΜΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΣΚΑΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΡΥΠΗΣΑΝ ΤΗ ΠΕΤΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΛΑΝΙΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΡΜΗ ΤΟΥ.
ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΤΕ ΑΥΤΟ ;ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΣ ΣΤΟΧΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από nike powder »

Το επαθαν αρκετοι αυτο , μονο φετοσ το επαθαν συγκεκριμενα 2φιλοι μου με συγκεκρινενο φυσιγγιο καποιο πρασινο στα 32γρ.οταν ανοιξα και μετρισα το φυσιγγιο ηταν κατα 0,05 μειωμενη η πυριτιδα του
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

miky55 έγραψε:ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑ ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
1) ΟΤΑΝ ΚΤΥΠΑΣ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ Η ΜΕΣΑΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΦΥΣΓΓΙΟ.
ΣΕ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΟΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑΙ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ.
2)ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΟΥΝΕΛΙ .ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΖΕ ,ΦΥΣΟΥΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΞΗΡΟΣ,ΤΟΤΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΝΕΥΡΙΑΣΕ ΚΑΙ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΙ ΑΠΟ ΤΑ 25 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ "ΥΓΡΑΣΙΑΣ"
ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΙ ΑΠΛΑ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΕΙΔΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΩΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ.
ΑΠΟΡΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΤΥΠΗΘΗΚΕ ΘΑΝΑΣΙΜΑ ,Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟ ΕΓΔΑΡΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ.
ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΔΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΙ ΗΤΑΝ ΠΛΟΥΜΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΣΚΑΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΡΥΠΗΣΑΝ ΤΗ ΠΕΤΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΛΑΝΙΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΡΜΗ ΤΟΥ.
ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΤΕ ΑΥΤΟ ;ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΣ ΣΤΟΧΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Αυτά εννοω οταν ελεγα οτι ''δεν καμνουν τα φυσίγγια'' καποτε σε ορισμένες συνθήκες. Δεν μπορει να λέμε ολα κανουν πάντα, δεν γινετε. Μακάρι ναταν ετσι, αποφευγουμε και τα πειράματα.
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

nike powder έγραψε:Το επαθαν αρκετοι αυτο , μονο φετοσ το επαθαν συγκεκριμενα 2φιλοι μου με συγκεκρινενο φυσιγγιο καποιο πρασινο στα 32γρ.οταν ανοιξα και μετρισα το φυσιγγιο ηταν κατα 0,05 μειωμενη η πυριτιδα του
Ευτυχώς που μίλησαν κι αλλοι, διοτι καποιοι υποστήριξαν οτι κυνηγουν με 2 μάρκες, και κάμνουν παντα τα φυσίγγια τους χειμωνα καλοκαιρι, βροχή κρυο ζεστη αερας!!!
Δειτε κύριοι, το επισήμαναν κι αλλοι κυνηγοι, δεν γινετε 2 μάρκες να κάμνουν παντός καιρού...
Ειτε ειναι ελλειπεις τα φυσίγγια, ειτε κακοφτιαγμένα, ειτε απλα δεν ήταν η ώρα τους για να τα ρίξει καποιος. Παντος εγώ κάθε φορα που ''θεριζει'' καποιο φυσίγγι επαναλαμβανόμενα, το γράφω κάτω, καθως και τις συνθήκες που επικρατούσαν, και ετσι βρήκα μια καλή λύση και περιόρισα το πρόβλημα μπορώ να πώ κατα 95%. Ετσι δεν ξεχνώ ποτε εκαμνε ενα φυσίγγι αρκετα, και αποφεύγω τους παρα πολλους πειραματισμούς.
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΑ ΜΟΥ.ΩΣ ΤΑ 25 Μ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΧΑΜΕ.
ΠΟΥ ΤΖΑΜΕ ΤΖΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΣ ΒΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΩ.ΣΕΒΟΜΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗ.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Καλημερα σας.

Μην ξεχνατε οτι υπαρχουν και φυσιγγια που ειναι πιο σταθερα απο καποια αλλα και πιο ποιοτικα. (π.χ. ιδιογομωσης και οχι μονο) :)

Αυτα αποδιδουν καλα σε πιο πολλες συνθηκες.

Επισης ειναι λογικο οταν χρησιμοποιεις ακραιες επιλογες να μην εχεις παντα την ιδια αποδοση.

Π.χ. πεζεις εν φυσιγγι συνηθισμενο με χαμηλες πιεσεις και ταχυτητα 390μ. το καλοκαιρι και εισαι ευχαριστημενος...ε δεν πρεπει να περιμενεις να αποδοσει το ιδιο στο χειμωνα με 0-5 βαθμους θερμοκρασια αφου θα χασει απο τις πιεσεις και την ταχυτητα του. Δεν θα ειναι το ιδιο φυσιγγι.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”