ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Απάντηση
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Breda Pegaso έγραψε:Ok αν στο κρυο εννοουσες το αργο ατε να το δεχτω ειναι πιο σωστο, αλλα και παλι ειπες οτι ηταν σε κοντινες αποστασεις τα πουλια.... Ποσο αργο να ηταν ενα φυσιγγιο που να μην ειχαν δυναμη τα σκαγια σε κοντινες αποστασεις???? Κατω απο 320 μετρα το δευτερολεπτο??? Τι φυσιγγια χρησιμοποιουσες φιλε Ηλια??
Οπως ελεγα και πιο πάνω σε προηγουμενα μηνύματα, μεχρι τις 2 το μεσημέρι ολα ηταν μια χαρα, και τα φυσιγγια κυριολεκτικά θέριζαν. Μετα ξεκίνησε ενας αερας, και αρχισε ιδιοτροπία. Σε μακρινές αποστασεις γυρω στα 40 μετρα δεν επιανες πουλλι. Ετσι υποχρεωθηκα να κρυφτω περισσότερο και να ριχνω μονο στα πολυ κοντινα των 20 περιπου μέτρων, ισως και πιο κοντα. Επεφταν γαιματωμένα. Το αποδίδω σε ''κρυα'' σκάγια δηλαδή σκάγια ελλειψης ταχύτητας. Εριχνα 28 γραμμάρια 2-3 μάρκες, αλλά εριξα και 3-4 τουφεκκιες με 32 γραμμαρια. Οσον εκαμναν τα 28, εκαμναν και τα 32. Γι αυτό ειπα και πιο πάνω, οτι εχω παρατηρήσει οτι οταν δεν καμνει ενα δεν καμνουν ολα. Ισως ο αερας να επηρέαζε κατα πολύ την πίεση, να εκοβε την ταχύτητα των σκαγιών, δεν ξέρω. Μονο γιατρικό ηταν να κτυπώ τα τελια κοντινα πουλιά.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Μπορεις να μας πεις ποια φυσιγγια ηταν για να δουμε τι ταχυτητα εχουν αν τα ξερουμε;

Παντος ο αερας μας επηρεαζει και μας παρα πολυ στη σκοπευση. Αν πας σκοπευτηριο με πολλη αερα θα το προσεξεις σιγουρα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Breda Pegaso έγραψε:Μπορεις να μας πεις ποια φυσιγγια ηταν για να δουμε τι ταχυτητα εχουν αν τα ξερουμε;

Παντος ο αερας μας επηρεαζει και μας παρα πολυ στη σκοπευση. Αν πας σκοπευτηριο με πολλη αερα θα το προσεξεις σιγουρα.
RIO 28gr, RC competition 28gr μπλε. Αν εννοεις οτι ο δυνατός αερας σε μακρινες αποστάσεις παρασερνει τα σκάγια εκτος στόχου ισως να το δεκτώ. Διοτι στις κοντινες αποστάσεις αφου σου λέω οτι εστω και γαιματωμένα εππεφταν. Και δεν ηταν κτυπημένα απο ενα σκάι αλλα απο 5-6 σε διαφορους τοπους του σώματος τους τα πουλιά.
sexyhunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 18:48

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από sexyhunter »

Συμφωνα με το δελτιο καιρου της κυριακης θα επικρατη ελαφρια σκονι τι φισιγγια μου προτινετε.ευχαριστω
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

sexyhunter έγραψε:Συμφωνα με το δελτιο καιρου της κυριακης θα επικρατη ελαφρια σκονι τι φισιγγια μου προτινετε.ευχαριστω
το επικρατει με ει
η σκονη με ηττα και οχι με γιωτα
και το προτεινετε ετσι οπως σου το γραφω...
(Ηθελες να ακουσεις... :lol: :lol: :D )
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Χαιρεται, νομιζω η κυνηγετικη κοινότητα της Κυπρου τους εχει επειγόντως ανάγκη !!!
MythBusters_title_screen.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Μπορεις να μας πεις ποια φυσιγγια ηταν για να δουμε τι ταχυτητα εχουν αν τα ξερουμε;

Παντος ο αερας μας επηρεαζει και μας παρα πολυ στη σκοπευση. Αν πας σκοπευτηριο με πολλη αερα θα το προσεξεις σιγουρα.
RIO 28gr, RC competition 28gr μπλε. Αν εννοεις οτι ο δυνατός αερας σε μακρινες αποστάσεις παρασερνει τα σκάγια εκτος στόχου ισως να το δεκτώ. Διοτι στις κοντινες αποστάσεις αφου σου λέω οτι εστω και γαιματωμένα εππεφταν. Και δεν ηταν κτυπημένα απο ενα σκάι αλλα απο 5-6 σε διαφορους τοπους του σώματος τους τα πουλιά.
Φίλε Ηλία, δηλαδή όταν υπάρχει αέρας πιστεύεις πως τα σκάγια επηρεάζονται πιο πολύ και όχι ο στόχος (πουλί - πήλινος δίσκος); Και ακόμα πιο πολύ εμείς οι ίδιοι; Πάντως όταν υπάρχει αέρας ειδικά στην τζίκλα και εγώ αλλά και το πουλί πάμε ζικ-ζακ! Τα σκάγια είναι τα μόνα που πάνε στον τόπο τους!!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Θα αρκεψω να γραφω τα απομνημονευματα μου εγω...
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Ok αν στο κρυο εννοουσες το αργο ατε να το δεχτω ειναι πιο σωστο, αλλα και παλι ειπες οτι ηταν σε κοντινες αποστασεις τα πουλια.... Ποσο αργο να ηταν ενα φυσιγγιο που να μην ειχαν δυναμη τα σκαγια σε κοντινες αποστασεις???? Κατω απο 320 μετρα το δευτερολεπτο??? Τι φυσιγγια χρησιμοποιουσες φιλε Ηλια??
Οπως ελεγα και πιο πάνω σε προηγουμενα μηνύματα, μεχρι τις 2 το μεσημέρι ολα ηταν μια χαρα, και τα φυσιγγια κυριολεκτικά θέριζαν. Μετα ξεκίνησε ενας αερας, και αρχισε ιδιοτροπία. Σε μακρινές αποστασεις γυρω στα 40 μετρα δεν επιανες πουλλι. Ετσι υποχρεωθηκα να κρυφτω περισσότερο και να ριχνω μονο στα πολυ κοντινα των 20 περιπου μέτρων, ισως και πιο κοντα. Επεφταν γαιματωμένα. Το αποδίδω σε ''κρυα'' σκάγια δηλαδή σκάγια ελλειψης ταχύτητας. Εριχνα 28 γραμμάρια 2-3 μάρκες, αλλά εριξα και 3-4 τουφεκκιες με 32 γραμμαρια. Οσον εκαμναν τα 28, εκαμναν και τα 32. Γι αυτό ειπα και πιο πάνω, οτι εχω παρατηρήσει οτι οταν δεν καμνει ενα δεν καμνουν ολα. Ισως ο αερας να επηρέαζε κατα πολύ την πίεση, να εκοβε την ταχύτητα των σκαγιών, δεν ξέρω. Μονο γιατρικό ηταν να κτυπώ τα τελια κοντινα πουλιά.
:arrow: Φίλε Ηλια σε χαιρετώ. Αν όπως λες έχεις ξεχωρίσεις κάποια φυσίγγια τα οποία τα εχεις δοκιμάσει σε κυνηγετικό περιβάλλον και βρήκες πέραν πάσης αμφιβολίας ότι σου δίνουν καλύτερα αποτελέσματα σε οριακές βολές σε κάποιες ιδιάζουσες καιρικές συνθήκες για σένα, τότε να συνέχισης να τα χρησιμοποιείς, άλλωστε τέτοια φυσίγγια έχουν ξεχωρίσει και τα χρησιμοποιούν ΑΡΙΣΤΟΙ ΣΚΟΠΕΤΥΤΕΣ-ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ-ΚΥΝΗΓΟΙ ( όπως ο φίλος μου ο Νικολαΐδης και ο επίσης φιλος μου Π. Κυρίτση που μιλώ τακτικά μαζι τους και ζητώ την γνώμη τους σε τέτοια θέματα )που σίγουρα δεν χρειάζονται μαθήματα σκόπευσης η μαθήματα προσαρμογής κοντακιού. Αυτό φίλε Ηλία είναι το ένα σκέλος της επισήμανσης μου, το άλλο σκέλος που Δεν χρειάζεται να λέγεται σε τέτοιες συζητήσεις είναι λόγια του τύπου κρύα η ζεστά σκάγια, :o που αυτό το πράγμα ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ , καθώς επίσης και αφορισμούς για την άλλη άποψη , αλλά και λόγια του τύπου ΑΧΑΠΑΡΟΙ :evil: , για ερευνητές που άφησαν την σφραγίδα τους στο κυνηγετικό κόσμο.AΝΟΧΗ ΣΤΗ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”