ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Απάντηση
andreas78

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Υγεια να έχουμε Γιώργο μου, υγεία πάνω απο ολα..!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ολαν ο ηλιος εκρουζε πετρες προκτες ετηανιζες αυκα πας τ αυτοκινητα και εκρυανισκαν τα σκαγια;;;;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

giorgos80 έγραψε:
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:[

4) Τέλος τα γαιματωμένα πουλιά που πέφτουν. Κατα την γνώμη μου επεσαν γιατί κτυπηθηκαν σε σχετικά κοντινή αποσταση απο κρύα σκάγια.
:shock: :shock: [emoji14] [emoji14] [emoji14]
Επρολαβες με ρε Γιωργο....Φιλε Ηλια Χατζηττοφη μπορεις να μου το εξηγησεις λιο τουτο τι εννοεις?Δηλαδη οσην παραπανω ωρα τα σκαγια στον αερα τοση παραπανω θερμοτητα αναπτυσσουν?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Priest+++ »

Γιατρε η σιδερένια εν πουλί;
Istriano® reloaded
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Nα παίρνουμε μαζί μας μια μίνι ψησταριά και να βράζουμε τα φυσίγγια όπως έκαμνε ο Digweed σε ένα βίντεό του.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:
giorgos80 έγραψε:Περσι ετσι καιρο εκανα αυτο το πολ
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... F%81%CE%B1

Πιο σημαντικος παραγοντας απο την υγρασια
Καμια σχεση φιλε μου με τους παραγοντες που θιγουμε πιο πάνω. Χτες την κυριακή επαιξα 24 πουλια. Η σκοπευση μου για χάρην μονο πληροφορίας ειναι αριστη, συνεπώς οταν υπάρχουν αλλοι παράγοντες επηρεασμού το καταλαμβαινω αμεσως και δεν αμφιταλαντευομαι οτι δεν ημουν ''πάνω στον στόχο''. Παρεπιπτοντος οταν δεν πετυχω το πουλι πάλι το καταλαβαίνω αμέσως.
Και επαναλαμβάνω τα γραφόμενα μου σε προηγούμενο μύνημα: Οταν ενα φυσίγγι δεν ''κάμνει'' την συγκεκριμένη στιγμή το καταλαμβαίνουμε απο τους εξής λόγους:
1) Εντονο λάκτισμα- κλωτσια στον ώμο κι αν συνεχίσεις να ρίχνεις απο αυτό θα μαυρίσει ο ωμος σου.μπορει να συμβει και με λαθος επωμιση ή με κοντακκι που δεν ειναι στα μετρα σου
2) Καμπανισμός εντονος της τουφεκκιας. Συνεχίζοντας σε πιάνει και πονοκέφαλος.εδω συμφωνουμε
3) Ακομη και κάθοντα το πουλι μπορει να μην ππεσει, η να μην ταράξει καν!!(κακη κατανομή)αμα ριχνουμε σε σωστες αποστασεις δεν εχουμε προβλημα.για να μν ταραξει το πουλι σημαινει οτι ριχνεις απο τοσο μακρια που ουτε τη σιηπεθκια εν την ακουσε
4) Τέλος τα γαιματωμένα πουλιά που πέφτουν. Κατα την γνώμη μου επεσαν γιατί κτυπηθηκαν σε σχετικά κοντινή αποσταση απο κρύα σκάγια.ενας ζωντανος οργανισμος για να αιμορραγει σημαινει οτι η καρδια του λειτουργει και στελλει αιμα.ενα πουλι που πεφτει αιματομενο δεν εχει δεχτει αρκετα σκαγια για αμεση καταβολη ή τελοσπαντων δεν εχει δεχτει σκαγια σε καιρια σημεια
Αυτά. και όσα είπα σε καμια περιπτωση κάποιος πεπειραμένος κυνηγός δεν τα συγχίζει με την λάθος σκόπευση. Ολοι κάποια στιγμή δεν πετρυχαινουμε τον στόχο για κάποιο λόγο, το καταλαβαίνουμε ομως και σίγουρα το ξεχωρίζουμε απο τις περιπτώσεις που δεν κάνουν τα φυσίγγια.
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Breda Pegaso έγραψε:Ολαν ο ηλιος εκρουζε πετρες προκτες ετηανιζες αυκα πας τ αυτοκινητα και εκρυανισκαν τα σκαγια;;;;
Καταλαβα... Δεν θα σχολιασω... :lol: Καλυτερα αν εχεις τετοιες αποψεις, βγαλε συμπεράσματα μονος σου...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Ολαν ο ηλιος εκρουζε πετρες προκτες ετηανιζες αυκα πας τ αυτοκινητα και εκρυανισκαν τα σκαγια;;;;
Καταλαβα... Δεν θα σχολιασω... :lol: Καλυτερα αν εχεις τετοιες αποψεις, βγαλε συμπεράσματα μονος σου...

Καλημερα φιλε Ηλια, φιλικα μιλαμε.

"Τα σκαγια πανε κρυα σε κοντινες αποστασεις και εχεις αιματωμενα πουλια"

Αυτο εγω δεν το πιστευω! Αυτη ειναι η αποψη μου.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Pathfinder έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:[

4) Τέλος τα γαιματωμένα πουλιά που πέφτουν. Κατα την γνώμη μου επεσαν γιατί κτυπηθηκαν σε σχετικά κοντινή αποσταση απο κρύα σκάγια.
:shock: :shock: [emoji14] [emoji14] [emoji14]
Επρολαβες με ρε Γιωργο....Φιλε Ηλια Χατζηττοφη μπορεις να μου το εξηγησεις λιο τουτο τι εννοεις?Δηλαδη οσην παραπανω ωρα τα σκαγια στον αερα τοση παραπανω θερμοτητα αναπτυσσουν?
Φίλε, εννοω οτι οταν το φυσίγγι ''καμνει'' τα σκάγια ειναι ζεστα με ταχύτητα. Π.χ πιαννεις το πουλλι, και εκει που μπήκε το σκάι εβαλε και το φτερο του πουλιου μεσα στο κρεας του. Αυτό το φυσίγγι εκαμνε πολλα. Ενω οταν δεν κάμνουν, εχουν ελλειψη ταχύτητας, πανε ''κρυα'' λέμε, κτυπουν μεν το πουλλι, αλλα είναι σαν να το παιζεις με τα λαστιχα, δηλαδή εχουν λιγη ταχύτητα. Οσον και μπαινει το σκάι στο σωμα του πουλιου, συνεπως ελαχιστη διατρητικότητα, αυτο δεν ψοφά αμέσως και γαιματώνετε.
Δεν σας ετυχε να ρίψετε πουλια, και τα σκάγια να βάλουν μεσα στο σώμα του πουλιου και τα φτερα του?? Αυτά τα σκάγια ηταν αρκετα ζεστά, σε ενα φυσίγγι που εκαμνε. Αυτό εννοω. Και δεν εχει καμια σχεση με το αν εκρουζε ο ηλιος πετρες η όχι, εχει σχεση με την σωστη πίεση του φυσιγγιου εκεινη την ώρα. Νομιζω κάποιοι που καταλαβαινουν αρκετα το θέμα με καταλαβαινουν πλήρως τι εννοω.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ok αν στο κρυο εννοουσες το αργο ατε να το δεχτω ειναι πιο σωστο, αλλα και παλι ειπες οτι ηταν σε κοντινες αποστασεις τα πουλια.... Ποσο αργο να ηταν ενα φυσιγγιο που να μην ειχαν δυναμη τα σκαγια σε κοντινες αποστασεις???? Κατω απο 320 μετρα το δευτερολεπτο??? Τι φυσιγγια χρησιμοποιουσες φιλε Ηλια??
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”