Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από πανικος »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
πανικος έγραψε:καλημερα εγω παντα 6αρι πρωτη 5αρι δευτερη τσιοκ 3-1.το γιατι ?ετσι λεει η λογικη και αποτην εμπειρια αλλων συναδελφων και την δικη μου.φετος σε αναγνωριση ομως τα πουλια που περνουν απο το ποστο ειναι σιγουρα 30-40 μετρα ολα σε βασιλικη βολη οπως θα ερχονται.αλλα πουλια ηταν ακομα πιο ψηλα που σιγουρα δεν θα τα πυροβολησω γιατι και να πεσουν μαλλον θα τα χασω αφου ειναι δυσκολοσ ο τοπος.το ερωτημα μου ειναι αν παρω φυσιγγια με 4 η και 3 θα εχω καλυτερα αποτελεσματα σε αυτα τα υψη ατε μεχρι 50 μετρα?η θα χαλασω τις κατανομες?ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος πιο χοντρου σκαγιου τσιοκ και γραμμαριων ?
ΠΑΝΙΚΟ ΑΦΟΥ ΡΩΤΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

ΕΧΕ ΥΠΟΨΗΝ ΣΟΥ ΟΤΙ Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΡΤΟΣ!

3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΕ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ!!!

ΛΑΒΕ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ....ΜΕ ΤΟ Ν6 ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΕΤΟΥΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 45Μ+.....ΜΕ ΤΟ Ν5 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 50Μ+ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Ν4 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 55Μ+!

1) 2 ΣΤΟΧΟΙ ΜΕ Ν4 ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 50Μ-1*

2) 2 ΣΤΟΧΟΙ ΜΕ Ν5 ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 46Μ-1*

3) 2 ΣΤΟΧΟΙ ΜΕ Ν6 ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 36Μ-3*
σολωνα καλημερα φιλε.εχει ενα τεταρτο που τα θωρω αλλα το μονο που μου αρεσε εν τα παπουτσια σου τα nike :lol: :lol: το μονο που καταλαβα οτι το εξαρι εν πιο πυκνη η κατανομη :?:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από Laurona »

Νομιζω εννα ρτω να σου φερω λιες τζικλες στες διακοπές να πάρεις την δοση σου κ αρκεψες κ γινεσαι πρωταρης :lol:
επεξες τοσα ελιοκοκκονα μπροστα μου κ εκουτσισες τα κ εν ερεξαν σιορ πιυ μεσα κ φοασε την φασσα που εν μεγαλη? :D
σοβαρα τωρα.
ρε φιλε με το σωστο τσοκ στην σωστη απόσταση και με το δικο σου οπλο σου τονίζω πρέπει να εχεις συγκεντρωση 70 της εκατο οσον αφορα το κυνηγι.
σε δοκιμες στο χαρτί υπολογιζε +- 5 της εκατο λογω της ατράκτου.
Για δισκους το 70 καμνεις το 80 της εκατο.
αυτο να ξερεις.
αλλα πρέπει να κανεις δικες σου δοκιμες για να πάρεις απάντηση.
Αυτα του Σόλων α ειναι ενδεικτικα.
το δικό σου οπλο κ τσοκ δεν θα εχει αυτά τα αποτελεσματα.
Επίδη εισαι σαν εμενα που δεν προκειτε να κανεις δοκιμες λοιπον λογαριασε οτι γραμμάρια σκαγια κ τσοκ πρεπει να χουν μια αλληλουχια αναλόγως κ περιόδου.
Πολλά γραμμ ισον με λιγοτερη ταχυτητα.
πολυ ταχυτητα λογω αυξημενης πίεσης ισον με μειωση ποιτητας κατανομης.
καλοκαιρι κ ψηλες θερμοκρασιες ισον με πιο αυξημενες πιέσεις.
Πρακτικα πραγματα αλλα ως εδω.
γιαυτο συνοψιζοντας. ......παίξε απο 5αρι μεχρι 6 και εαν θα χεις ψηλά περασματα παιξε με τσοκ τριαρι η δυαρι και γραμμαρια μεχρι 34.
Αυτα για απιστασεις περαν των 40 μέτρων μεχρι τα 45.
Μεχρι τα 30 παιζεις και 39 μεχρι 31 γρ που παιζω εγω με το εξαρι κ φκαλεις τον κωλ..... της.
Σου ειπα την ουσια.
παραπανω........μονο αν καμεις δικες σου δοκιμες μαθαινεις.
εμεναν αυτά μου αρκουν ;)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από Laurona »

29 - 31 γραμμαρια εννουσα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από πανικος »

Laurona έγραψε:Νομιζω εννα ρτω να σου φερω λιες τζικλες στες διακοπές να πάρεις την δοση σου κ αρκεψες κ γινεσαι πρωταρης :lol:
επεξες τοσα ελιοκοκκονα μπροστα μου κ εκουτσισες τα κ εν ερεξαν σιορ πιυ μεσα κ φοασε την φασσα που εν μεγαλη? :D
σοβαρα τωρα.
ρε φιλε με το σωστο τσοκ στην σωστη απόσταση και με το δικο σου οπλο σου τονίζω πρέπει να εχεις συγκεντρωση 70 της εκατο οσον αφορα το κυνηγι.
σε δοκιμες στο χαρτί υπολογιζε +- 5 της εκατο λογω της ατράκτου.
Για δισκους το 70 καμνεις το 80 της εκατο.
αυτο να ξερεις.
αλλα πρέπει να κανεις δικες σου δοκιμες για να πάρεις απάντηση.
Αυτα του Σόλων α ειναι ενδεικτικα.
το δικό σου οπλο κ τσοκ δεν θα εχει αυτά τα αποτελεσματα.
Επίδη εισαι σαν εμενα που δεν προκειτε να κανεις δοκιμες λοιπον λογαριασε οτι γραμμάρια σκαγια κ τσοκ πρεπει να χουν μια αλληλουχια αναλόγως κ περιόδου.
Πολλά γραμμ ισον με λιγοτερη ταχυτητα.
πολυ ταχυτητα λογω αυξημενης πίεσης ισον με μειωση ποιτητας κατανομης.
καλοκαιρι κ ψηλες θερμοκρασιες ισον με πιο αυξημενες πιέσεις.
Πρακτικα πραγματα αλλα ως εδω.
γιαυτο συνοψιζοντας. ......παίξε απο 5αρι μεχρι 6 και εαν θα χεις ψηλά περασματα παιξε με τσοκ τριαρι η δυαρι και γραμμαρια μεχρι 34.
Αυτα για απιστασεις περαν των 40 μέτρων μεχρι τα 45.
Μεχρι τα 30 παιζεις και 39 μεχρι 31 γρ που παιζω εγω με το εξαρι κ φκαλεις τον κωλ..... της.
Σου ειπα την ουσια.
παραπανω........μονο αν καμεις δικες σου δοκιμες μαθαινεις.
εμεναν αυτά μου αρκουν ;)
χρυσανθε μου καλημερα.δεν αγχωθηκα ρε φιλε απλα παντα 5-6 σκαι πεζω με 3-1 τσιοκ απλα φετος οπως ειδα τα πουλια θα εναι 40μ συν και σκεφτηκα για πιο χοντρο σκαι που ποτε δεν δοκιμασα.αυτη ειναι η απορια μου.θα μεινω στο 5-6 σκαι ομως απο οτι ειδα και στις φωτο του σολωνα και απο οτι μελετησα.ας πυροβολουμε οπως παντα μεχρι 40 μετρα ειναι και πολλα οι πιο ψηλωμενες ας ζησουν :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από Laurona »

Αυτα που εγραψα μου τα εκανε σεμινάριο ενας λεβέντης φίλος που κατεχει το θεμα κ με βοηθησε να καταλαβω την ουσία.
Τον ευχαριστω πολυ :lol:

Πανικο μου εγω θα παρω μαζι μου χαλλουμι σκλερο του βουτηρου ποσαραντομενο στην φιζα μακνουμ. Που την σκαλα μερκες παραγγελία για μενα :-D
Γαρος να το φαει πας την κελλε ψοφα.
Εννα συρνω ποτζινο.μεστο ψωμι κ οποθεν θελουν ας περνουν οι φασσες :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΣΠΥΡΟ ΕΦΤΑΣΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ 5ΑΡΙ ΣΤΑ 46Μ!

ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ 4ΑΡΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΖΥΖΗΤΗΣΗ ΔΙΟΛΟΥ ΑΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑ 46Μ....ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ 55Μ+ :shock:...ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΤΑ 35Μ-40Μ-45Μ!

ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΣΙΟΚ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ Ν4 ΤΗΝ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ(130 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΚΥΚΛΟ) ΣΤΑ 55 + ΜΕΤΡΑ?....ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΝΑ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

ΧΡΥΣΑΝΘΕ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ.....ΜΟΝΟ!

ΑΜΑ ΑΠΟ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ 91% ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΑ 36Μ ΠΟΥ ΕΧΩ...ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ...ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΩΝ 130 ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76.ΕΚ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.....ΤΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ Ν4 ΕΒΡΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ 5ΑΡΙ ΕΒΡΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ,ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΛΕΥΚΙΟΥ....ΕΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΣΤΑ 50Μ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΕΤΩ.....ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΙΣ 2010 ΠΑΠΙΕΣ..ΟΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ!


http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =20&t=2522

http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... 31&start=0
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από LEFKIOS »

andreasana210326 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,

ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ, ΕΝΤΟΥΤΙΣ 8Α ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ μου 2-3 ΦΟΡΕΣ.
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 6ν στη πρωτη και 5ν στη δευτερη απο 32-35 γραμμαρια. ΔΟΚΙΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΤΕ ΣΥΝΗ8ΩΣ ΣΤΕΝΑ ΤΣΙΟΚ 3-1 Η 3-2.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ FIXED ΤΣΙΟΚ?? ΠΧ- 4-2 Η 5-3? ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 40 ΜΕΤΡΑ?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΜΕ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΚΕΝΑ (ΑΥΛΟΙ 18.4 ΚΑΙ 4-2 FIXED TSIOK) ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ 32-33 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 5. ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΣΚΟΠΕΥΣΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 3-4 ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 40ΜΕΤΡΑ.
Φίλε andreasana για το ερώτημα σου σε σχέση με νο σκαγιών για φάσα για αυτούς που έχουν φιξ τσοκ στη πρώτη κάννη 5* θα σου δώσω την δική μου άποψη, χωρίς να λέω ότι οι απόψεις που δόθηκα από αλλους συναδέλφους είναι λανθασμένες. Λοιπόν το θέμα με το 5* η ακόμη και το 4* είναι ότι χαλάει η πυκνότητα της κατανομής πιο γρήγορα από ότι αδυνατίζει η ενέργεια κρούσης των σκαγιών στις μεσαίες και μακρινές αποστάσεις. Στο θέμα της πυκνότητας της κατανομής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πιο λεπτά σκάγια, τα οποία όμως διατηρούν την ενέργεια τους σε αυτές τις αποστάσεις. Αν θέλεις λοιπόν να εχεις σοβαρές πιθανότητες επιτυχίας στη απόσταση 30μ περίπου να χρησιμοποίησης φυσίγγιο 32γρ και ανω σε νο 7 (2.5μμ). Για απόσταση 35-40μ να ανέβεις στα 34-36 γρ πάλι σε νο 7. Το νο 7 εχει την απαιτούμενη ενέργεια σε αυτή τη απόσταση για το θήραμα της φάσας αλλά και του περδικιού.{δεν είναι τυχαίο που επωνυμες μάρκες φυσιγγιων για τα εξηδικευμένα φυσίγγια περιστεροβολίας χρησιμοποιούν σκαγια νο 7(2.5μμ) η 7.5 (2.4μμ)} Για το 2ον τσοκ που μπορεί να είναι 3* η 2* και για αποστάσεις όχι μεγαλύτερες των 45μ , τοτε μπορείς να χρησιμοποιήσεις νο 6 σκαι σε φυσίγγιο 32-36γρ οπου θα εχεις τη απαιτούμενη ενέργεια σε αυτή τη απόσταση και αρκετές πιθανότητες ο κύκλος των 76εκ να εχει το σωστό αριθμό σκαγιών. Φυσικά μπορείς να χρησιμοποίησης και νο σκ 5 , αλλά εδώ θα έχεις σίγουρα αρκετή ενέργεια αλλά φτωχή κατανομή , με πολλά ξιφτερίσματα, τραυματισμούς πουλιων που θα πέφτουν μακριά σου και θα χάνονται. Μπορείς να κοιτάξεις ξανά το πίνακα μέγιστης απόστασης κάρπωσης για να παρεις περισσότερες ιδέες. Για τα πιο πάνω φυσίγγια που σημειώνω αναφέρουμε για φυσίγγια του εμπορίου των οποίων οι συγκεντρώσεις σίγουρα δεν φτάνουν :( αυτές των φιλων ιδιογομοτών οι οποίοι εχουν το πλεονέκτημα να παίξουν με διάφορες παραμέτρους ( πιστονάκια, πυριτιδα κλπ) και να επιτύχουν πιο σφυκτές :o συγκεντρώσεις όπως λέει και Σολων. ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από andreasana210326 »

LEFKIOS έγραψε:
andreasana210326 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,

ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ, ΕΝΤΟΥΤΙΣ 8Α ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ μου 2-3 ΦΟΡΕΣ.
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 6ν στη πρωτη και 5ν στη δευτερη απο 32-35 γραμμαρια. ΔΟΚΙΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΤΕ ΣΥΝΗ8ΩΣ ΣΤΕΝΑ ΤΣΙΟΚ 3-1 Η 3-2.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ FIXED ΤΣΙΟΚ?? ΠΧ- 4-2 Η 5-3? ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 40 ΜΕΤΡΑ?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΜΕ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΚΕΝΑ (ΑΥΛΟΙ 18.4 ΚΑΙ 4-2 FIXED TSIOK) ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ 32-33 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 5. ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΣΚΟΠΕΥΣΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 3-4 ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 40ΜΕΤΡΑ.
Φίλε andreasana για το ερώτημα σου σε σχέση με νο σκαγιών για φάσα για αυτούς που έχουν φιξ τσοκ στη πρώτη κάννη 5* θα σου δώσω την δική μου άποψη, χωρίς να λέω ότι οι απόψεις που δόθηκα από αλλους συναδέλφους είναι λανθασμένες. Λοιπόν το θέμα με το 5* η ακόμη και το 4* είναι ότι χαλάει η πυκνότητα της κατανομής πιο γρήγορα από ότι αδυνατίζει η ενέργεια κρούσης των σκαγιών στις μεσαίες και μακρινές αποστάσεις. Στο θέμα της πυκνότητας της κατανομής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πιο λεπτά σκάγια, τα οποία όμως διατηρούν την ενέργεια τους σε αυτές τις αποστάσεις. Αν θέλεις λοιπόν να εχεις σοβαρές πιθανότητες επιτυχίας στη απόσταση 30μ περίπου να χρησιμοποίησης φυσίγγιο 32γρ και ανω σε νο 7 (2.5μμ). Για απόσταση 35-40μ να ανέβεις στα 34-36 γρ πάλι σε νο 7. Το νο 7 εχει την απαιτούμενη ενέργεια σε αυτή τη απόσταση για το θήραμα της φάσας αλλά και του περδικιού.{δεν είναι τυχαίο που επωνυμες μάρκες φυσιγγιων για τα εξηδικευμένα φυσίγγια περιστεροβολίας χρησιμοποιούν σκαγια νο 7(2.5μμ) η 7.5 (2.4μμ)} Για το 2ον τσοκ που μπορεί να είναι 3* η 2* και για αποστάσεις όχι μεγαλύτερες των 45μ , τοτε μπορείς να χρησιμοποιήσεις νο 6 σκαι σε φυσίγγιο 32-36γρ οπου θα εχεις τη απαιτούμενη ενέργεια σε αυτή τη απόσταση και αρκετές πιθανότητες ο κύκλος των 76εκ να εχει το σωστό αριθμό σκαγιών. Φυσικά μπορείς να χρησιμοποίησης και νο σκ 5 , αλλά εδώ θα έχεις σίγουρα αρκετή ενέργεια αλλά φτωχή κατανομή , με πολλά ξιφτερίσματα, τραυματισμούς πουλιων που θα πέφτουν μακριά σου και θα χάνονται. Μπορείς να κοιτάξεις ξανά το πίνακα μέγιστης απόστασης κάρπωσης για να παρεις περισσότερες ιδέες. Για τα πιο πάνω φυσίγγια που σημειώνω αναφέρουμε για φυσίγγια του εμπορίου των οποίων οι συγκεντρώσεις σίγουρα δεν φτάνουν :( αυτές των φιλων ιδιογομοτών οι οποίοι εχουν το πλεονέκτημα να παίξουν με διάφορες παραμέτρους ( πιστονάκια, πυριτιδα κλπ) και να επιτύχουν πιο σφυκτές :o συγκεντρώσεις όπως λέει και Σολων. ;)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ κ. ΛΕΥΚΙΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πληροφοριακά και επειδή το αναφέρει ο κ. Λεύκιος πιο πάνω, ένας φίλος χρησιμοποιεί με μεγάλη επιτυχία στη φάσσα φυσίγγια νο. 7,5.
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από kanaris »

MARIOSE έγραψε:Πληροφοριακά και επειδή το αναφέρει ο κ. Λεύκιος πιο πάνω, ένας φίλος χρησιμοποιεί με μεγάλη επιτυχία στη φάσσα φυσίγγια νο. 7,5.
Ας πούμε NSI Classica 32 gr πιστόνι no 7,5?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”