Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΙΡΩ ΟΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΩΣ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ'' ΠΟΥΛΙ :P

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑΤΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ?

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.....ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΕΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.....ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?...ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ?...Η ΑΠΟ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ,ΠΑΤΕΡΑ Κ.Λ.Π
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΚΑΓΙΟΥ ΓΙΑ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ''!

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Nο 1-2, 40γρ+, ήντα εννά την ξαναδώ; Αν ππέσει κάτω που 80-90μ δεν της σύρνω.

^^

Από αυτά που διαβάζω στο FB και βλέπω στα βουνά



Εγώ #6, μπορεί και 5-5.5 στη δεύτερη. Πιο χοντρό θέλεις πολύ καλό συγκεντρωτήρα, γραμμάριο να καλύψεις κενά και πάνω απ' όλα σκοπευτική ικανότητα να πετύχεις τα πουλιά σε έτσι απόσταση που προορίζεται το πιο χοντρό σκάι. Λόγος>>ΛΕΥΚΙΟΣ ™® :D
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΚΑΓΙΟΥ ΓΙΑ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ''!

Δημοσίευση από giorgos80 »

5-6 γιατι δεν ριχνω πανω απο 40 μετρα.βεβαια μαλλον δεν θα παω ουτε ειμαι φανατικος αυτου του κυνηγιου αλλα στη τζικλα εμαθα οτι η βουρκα του γιλεκκου γεμωνει με βολες κατω των 40 μετρων
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΚΑΓΙΟΥ ΓΙΑ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ''!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Νούμερο 6 και κάποτε νο. 5. Οι λόγοι είναι η εμπειρία αλλά και οι πληροφορίες από φίλους κυνηγούς και από τους φίλους εδώ στο φόρουμ τους οποίους ευχαριστώ ξανά για την πληροφόρηση που μας παρέχουν για να μπορούμε να σχηματίσουμε και εμείς την άποψη μας. 8-)
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΚΑΓΙΟΥ ΓΙΑ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ''!

Δημοσίευση από virtualgreek »

giorgos80 έγραψε:....έμαθα οτι η βουρκα του γιλεκκου γεμωνει με βολες κατω των 40 μετρων
Ωραίος!!!!

Εγώ προσωπικά ρίχνω ένα Νο. 6 και ένα Νο.5 28, 30, 31, 35γρ.. ότι βρω, αλλά πάντα με τσοκ 2-1. Ως τα 35 μέτρα είμαι υπέρευχαριστημένος.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από Pathfinder »

Το πιο ψηλο που χρησιμοποιω ειναι 7αρι και 5-6 για δευτερη η αναποδα;)...34-36γρ...τσιοκ 3- 1 η 3-2 αναλογως των πιο πανω και τοποθεσιας
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από nike powder »

εγω κοπελια ειμαι παραδοσιακος τυπος ΝΟ6 ΓΙΑ ΟΛΑ παρολο που πιστευκω οτι ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΣΣΑ ΕΝΑ 5ΑΡΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΗ ΣΚΕΨΗ
AntZak-Beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013, 21:58

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από AntZak-Beretta »

Αγαπητοί φίλοι μπαίνω και γω στη συζήτηση. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 32gr no 4, 31gr no5, και από 31gr και κάτω μέχρι 28gr no6. Είμαι ιδιογομωτής για χρόνια τώρα. Απλά όταν τις δοκίμασα με αυτά τα νούμερα σκαγιών έιχα επιτυχίες καλές και έτσι κρατώ αυτό το "μενού"• φανταζομαι θα παίζει ρόλο και το όπλο μαζί με τα τσιοκ. Κυνηγώ με beretta 682 sporting το παλιό μοντέλλο το ασπροττάπαγκο και τα τσιοκ 3 - 1,5• ξέχασα να αναφέρω ότι τα σκάγια είναι με 5% αντιμόνιο.
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι τα 35 μέτρα με τσιοκ 2 επιαστη που πίσω προσπέρασε στην και εχαρισες της λίγο εν θα πει μάνα. Εδοκιμασμενο 200 φορές, ;)
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

KATOS MK 10 έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι τα 35 μέτρα με τσιοκ 2 επιαστη που πίσω προσπέρασε στην και εχαρισες της λίγο εν θα πει μάνα. Εδοκιμασμενο 200 φορές, ;)
ΕΑΝ ΘΕΣ ΦΙΛΕ ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΑ ΚΥΝΗΓΑΣ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”