Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Απάντηση
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι τα 35 μέτρα με τσιοκ 2 επιαστη που πίσω προσπέρασε στην και εχαρισες της λίγο εν θα πει μάνα. Εδοκιμασμενο 200 φορές, ;)
ΕΑΝ ΘΕΣ ΦΙΛΕ ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΑ ΚΥΝΗΓΑΣ!
Φίλε μου ποτέ μου δεν έχω κυνηγήσει φάρσα. Νομίζω όμως βάση το τη μελετισα στο φόρουμ από δοκιμές δικές σου και τού κ λευκιος το νο 6 είναι οκ για τη απόσταση 35 μέτρα. Δεν νομίζω να χρησιμοποιηθεί διαφορετική τεχνική σκοπευσης. Από τσικλα η ένα δίσκο ίδιας απόστασης.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από πανικος »

καλημερα εγω παντα 6αρι πρωτη 5αρι δευτερη τσιοκ 3-1.το γιατι ?ετσι λεει η λογικη και αποτην εμπειρια αλλων συναδελφων και την δικη μου.φετος σε αναγνωριση ομως τα πουλια που περνουν απο το ποστο ειναι σιγουρα 30-40 μετρα ολα σε βασιλικη βολη οπως θα ερχονται.αλλα πουλια ηταν ακομα πιο ψηλα που σιγουρα δεν θα τα πυροβολησω γιατι και να πεσουν μαλλον θα τα χασω αφου ειναι δυσκολοσ ο τοπος.το ερωτημα μου ειναι αν παρω φυσιγγια με 4 η και 3 θα εχω καλυτερα αποτελεσματα σε αυτα τα υψη ατε μεχρι 50 μετρα?η θα χαλασω τις κατανομες?ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος πιο χοντρου σκαγιου τσιοκ και γραμμαριων ?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από giorgos80 »

Η ελλειψη θηραματος και η αναγκη του κυπριου κυνηγου εστω για μια μικρη καρπωση τον οδηγουν σε χρηση φυσιγγιων που δεν αρμοζουν για το συγκεκριμενο θηραμα απλως για να αυξηθουν οι πιθανοτητες καταβολης σε αποστασεις μισου γηπεδου της μαππας
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,

ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ, ΕΝΤΟΥΤΙΣ 8Α ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ μου 2-3 ΦΟΡΕΣ.
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 6ν στη πρωτη και 5ν στη δευτερη απο 32-35 γραμμαρια. ΔΟΚΙΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΤΕ ΣΥΝΗ8ΩΣ ΣΤΕΝΑ ΤΣΙΟΚ 3-1 Η 3-2.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ FIXED ΤΣΙΟΚ?? ΠΧ- 4-2 Η 5-3? ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 40 ΜΕΤΡΑ?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΜΕ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΚΕΝΑ (ΑΥΛΟΙ 18.4 ΚΑΙ 4-2 FIXED TSIOK) ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ 32-33 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 5. ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΣΚΟΠΕΥΣΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 3-4 ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 40ΜΕΤΡΑ.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από Laurona »

Νομιζω η απραξια κ η πυρα και το σπαρκωμα του κυνηγιου επειραξε σας.
τοσα χρονια με σταθερα τσιοκ μθα χαρα έπεφταν οι φασσες σας.
τοσα χρόνια με το 6 αρη κ 5 αρη παλε μια χαρα επεφταν .
μεν αγχωνεστε λοιπόν κ πεζετε σωστα.
να αγχωνεστε για αλλα πραγματα. Π.χ εαν σας ληψει κατι απο την παγωνιερα ;-)
Πανικο οτι πεζεις παντα παιξε κ μεν φοασε εν χανεις εσυ :-)
Αντρικό εσυ παενε γορασε αλλο οπλο γιατι το 4-2 θα αφηνει κενα.
ρε φιλε ηρεμησε δεν εισαι νεος κυνηγος.
τοππουζιαζε τες σωστα κ να πεφτουν.
Αλλες χρονιες δεν πεφταν?
γιαυτο ηρεμήστε :-)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Laurona έγραψε:Νομιζω η απραξια κ η πυρα και το σπαρκωμα του κυνηγιου επειραξε σας.
τοσα χρονια με σταθερα τσιοκ μθα χαρα έπεφταν οι φασσες σας.
τοσα χρόνια με το 6 αρη κ 5 αρη παλε μια χαρα επεφταν .
μεν αγχωνεστε λοιπόν κ πεζετε σωστα.
να αγχωνεστε για αλλα πραγματα. Π.χ εαν σας ληψει κατι απο την παγωνιερα ;-)
Πανικο οτι πεζεις παντα παιξε κ μεν φοασε εν χανεις εσυ :-)
Αντρικό εσυ παενε γορασε αλλο οπλο γιατι το 4-2 θα αφηνει κενα.
ρε φιλε ηρεμησε δεν εισαι νεος κυνηγος.
τοππουζιαζε τες σωστα κ να πεφτουν.
Αλλες χρονιες δεν πεφταν?
γιαυτο ηρεμήστε :-)
Φιλε Χρυσανθε, το καλυτερο οπλο να μου φερουν που να ριχνει πυραυλους, το οπλο μου δεν το αλλασω. Ειδικα μετα και απο τη περσυνη επισκεψη και το γλυκο touch απο τον κ. Μουζουρη εχω αυξησει κατακορυφα τις επιτυχιες μου. Εαν στοχευσω ορθα, θα πεσει ....αλλιως τα σκεφτομαι το βραδυ οταν παω για υπνο :lol:
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από πανικος »

χρυσανθε μου δεν αγχωθηκα απλα ωσπου ρωτας μαθαινεις και βελτιωνεσαι και αφου τα πουλια στο ποστο θα ειναι σε αποστασεις που θελουν γερη τουφεκια ας μας πουν αυτοι που πειραματιζονται με τσιοκ σκαγια και φουτζεκια κατι για καλυτερο αποτελεσμα.εμεις πειραματιζομαστε μονο με την φουκου την παγωνιερα και το φαι χα χα!
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

πανικος έγραψε:χρυσανθε μου δεν αγχωθηκα απλα ωσπου ρωτας μαθαινεις και βελτιωνεσαι και αφου τα πουλια στο ποστο θα ειναι σε αποστασεις που θελουν γερη τουφεκια ας μας πουν αυτοι που πειραματιζονται με τσιοκ σκαγια και φουτζεκια κατι για καλυτερο αποτελεσμα.εμεις πειραματιζομαστε μονο με[size=150] την φουκου την παγωνιερα και το φαι [/size]χα χα!

ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ...ΚΑΛΟ :lol:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

πανικος έγραψε:χρυσανθε μου δεν αγχωθηκα απλα ωσπου ρωτας μαθαινεις και βελτιωνεσαι και αφου τα πουλια στο ποστο θα ειναι σε αποστασεις που θελουν γερη τουφεκια ας μας πουν αυτοι που πειραματιζονται με τσιοκ σκαγια και φουτζεκια κατι για καλυτερο αποτελεσμα.εμεις πειραματιζομαστε μονο με την φουκου την παγωνιερα και το φαι χα χα!
Τζιαμέ η κάρπωση είναι σίουρη εκτός αν ππέσεις με κανένα λήξη. :D
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Επιλογή Νουμέρου Σκαγιού για ''Σιδερένιες''

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πανίκο, εγώ παίζω τες με σάντουιτς, τσαμαρέλλα τζιαί διάφορα του "Δασκάλου" που τον Αγρό, τσιπς και κόκα κόλα. Μετά ανάβω κανένα πουρούι έτσι για τη μυρωθκιά. Συνεχίζω με κανένα φρούτο (σταφύλι κατά προτίμηση) τζιαί μετά σύρνω κανέναν υπνούι.

Πάντως εν ούλλες σέκκες όπως τη μάππαν :lol: :lol:

ΥΓ: Φυσικά παίζει πολλή ρόλο τζιαί η παγωνιέρα σου ρε φίλε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”