πυρίτιδες φυσιγίων RC

Απάντηση
antonis13
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 04 Αύγ 2013, 23:10

πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από antonis13 »

Γεια σας λεβέντες,
Παρακολουθώ τις συζητήσεις του φόρουμ εδώ και καιρό και τις απολαμβάνω πολλά αν και δεν συμμετέχω.
Στο θέμα μας. Ξέρει κάποιος τις πυρίτιδεs που χρησιμοποιά η εταιρεία RC στα διάφορα φυσίγγια της? Έπαιξα λία φυσίγγια της εταιρείας και μου αρέσαν γενικά αλλά θέλω να ξέρω τι παίζω!! Αν εξαιρέσουμε τα JK6, τα SIPE και τα S4 που είναι προφανές τι πυρίτιδες έχουν για τα άλλα φυσίγγια της η εταιρεία δεν αναφέρει τίποτε σχετικά με τις πυρίτιδες της στην ιστοσελίδα της! Κάπου εδιάβασα πως το κάμνει επίτηδες ως πολιτική της για κάποιο λόγο!!! Κάποιος συνάδελφος που κατέχει παραπάνω το θέμα αν μπορεί να βοηθήσει θα ήταν πολλά χρήσιμο για όσους χρησιμοποιούν τα RC. Για παράδειγμα τα RC 32 CACCIA, τα RC1, τα RC2, τα RC ORO, τα RC WHITE PAPER ρίχνει τα τόσος κόσμος στην Κύπρο και αμφιβάλω αν ξέρουν οι παραπάνω τι παίζουν!! Τουλάχιστον να μάθουμε ποια έχουν μονοβασικές πυρίτιδες και ποια διβασικές. Και ανάλογα μετά αποφασίζει ο καθένας αν του κάμνει για τα κυνήγια του ή όχι.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Οι απόψεις διαφέρουν, κάπου διάβασα ότι αλλάζουν κάποτε τις πυρίτιδες τους αλλά προσπαθούν να κρατούν τις αποδόσεις τις ίδιες. Εγώ βρήκα φωτογραφίες ανοιγμένων 35γρ Serie Oro και όταν άνοιξα και εγώ η πυρίτιδα ήταν διαφορετική από τις φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

spyrosspyrou851 έγραψε:Οι απόψεις διαφέρουν, κάπου διάβασα ότι αλλάζουν κάποτε τις πυρίτιδες τους αλλά προσπαθούν να κρατούν τις αποδόσεις τις ίδιες. Εγώ βρήκα φωτογραφίες ανοιγμένων 35γρ Serie Oro και όταν άνοιξα και εγώ η πυρίτιδα ήταν διαφορετική από τις φωτογραφίες.
Δεν θα βγάλετε άκρη φίλοι μου.Οι βιομηχανίες προσαρμόζουν τη παραγωγή τους ανάλογα με την οικονομική πολίτικη και την συμπίεση του κόστους παραγωγής. Κάποιες κρατούν κάποια υψηλά standarts όπως π΄χ η RC ελέγχοντας αυστηρά την όποιαδήποτε αλλαγή στα υλικα γόμωσης των φυσιγγίων τους ωστε στο τελικό προίον αυτή η αλλαγή να περνάει απαρατήρητη.Αλλοστε λίγοι είναι αυτοί οι καταναλωτες που ενδοαφέρονται με ποια πυρίτιδα είναι γομωμένα τα φυσίγγια τους. Αρκει να κάνουνε σωστά τη δουλειά τους στο κυνήγι.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
antonis13
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 04 Αύγ 2013, 23:10

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από antonis13 »

Είμαι σίγουρος πως η RC είναι σοβαρή εταιρεία και κάμνει τους ποιοτικούς ελέγχους που χρειάζονται πριν εξαγάγει τα φυσίγγια της. Ποιος είμαι εγώ να αμφισβητήσω την αξιοποιστία της. Στο κάτω κάτω άμα δεν παραπλανείς τον αγοραστή λαλώντας του πχ. πουλώ σου tecna αλλά στα αλήθεια έχουν μέσα Α1 (κάτι που δεν κάμνει η RC), τότε ουδέν μεμπτό. Το θέμα είναι πως έπρεπε να ξέρει ο πελάτης τι αγοράζει! Και δεν είναι η μόνη εταιρεία που δεν αναφέρει τις πυρίτιδες των προιόντων της. (βλέπε ΟΛΥΜΠΙΑ για παράδειγμα). Άν έχει φίλους που ανοίξαν κάποια που τα φυσίγγια της εταιρείας και καταλάβουν που πυρίτιδες ας μας πουν τι έχουν μέσα. Και αν έχει κάποιον που άνοιξε καμμιά χαρτούτσια της RC και ήβρε πως αλλάξαν τα μπαρούθκια της σίουρα ας μας το πει να ξέρουμε. Τουλάχιστον εμένα θα με ενδιέφερε και θα με βοηθούσε. Π.χ. εξ' όσων ξέρω οι διβασικές πυρίτιδες συστήνονται για βαρετές γομώσεις φυσιγγίων και αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα. Εγώ σαν πελάτης που θα πάω να αγοράσω φυσίγγια το κατακαλόκαιρο για την φάσσα, εν πρέπει να ξέρω τι αγοράζω και αν μου κάμνει?
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

antonis13 έγραψε:Είμαι σίγουρος πως η RC είναι σοβαρή εταιρεία και κάμνει τους ποιοτικούς ελέγχους που χρειάζονται πριν εξαγάγει τα φυσίγγια της. Ποιος είμαι εγώ να αμφισβητήσω την αξιοποιστία της. Στο κάτω κάτω άμα δεν παραπλανείς τον αγοραστή λαλώντας του πχ. πουλώ σου tecna αλλά στα αλήθεια έχουν μέσα Α1 (κάτι που δεν κάμνει η RC), τότε ουδέν μεμπτό. Το θέμα είναι πως έπρεπε να ξέρει ο πελάτης τι αγοράζει! Και δεν είναι η μόνη εταιρεία που δεν αναφέρει τις πυρίτιδες των προιόντων της. (βλέπε ΟΛΥΜΠΙΑ για παράδειγμα). Άν έχει φίλους που ανοίξαν κάποια που τα φυσίγγια της εταιρείας και καταλάβουν που πυρίτιδες ας μας πουν τι έχουν μέσα. Και αν έχει κάποιον που άνοιξε καμμιά χαρτούτσια της RC και ήβρε πως αλλάξαν τα μπαρούθκια της σίουρα ας μας το πει να ξέρουμε. Τουλάχιστον εμένα θα με ενδιέφερε και θα με βοηθούσε. Π.χ. εξ' όσων ξέρω οι διβασικές πυρίτιδες συστήνονται για βαρετές γομώσεις φυσιγγίων και αποδίδουν καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα. Εγώ σαν πελάτης που θα πάω να αγοράσω φυσίγγια το κατακαλόκαιρο για την φάσσα, εν πρέπει να ξέρω τι αγοράζω και αν μου κάμνει?
Φίλε Αντώνη κάναμε δοκιμές πέρσι και δοκιμάσαμε τις δύο Serie Oro, την κίτρινη και την μαύρη (35γρ) όταν κάναμε δοκιμές με 7άρια. Η κίτρινη έβαλε πολλά πιο παραπάνω σκάγια στον κύκλο και παραξενευτήκαμε, μου έμπηκε το σκουλουκούι και άνοιξα μια από το κάθε είδος για να δω αν πάει κάτι λάθος. Η μαύρη είχε 400 σκάγια στη γόμωση, ενώ η κίτρινη είχε 475, άνοιξα και δεύτερη κίτρινη μήπως ήταν μια μόνο και η άλλη αν θυμάμαι καλά είχε 477, άρα το συγκεκριμένο πακέτο (τουλάχιστον 1 πακέτο) ήταν γεμισμένο με 8άρια αντί 7άρια (2.3μμ αντί 2.5μμ διάμετρο), για μια μεγάλη και σοβαρή εταιρεία όπως λες αυτό είναι απαράδεκτο. Τους έστειλα email πριν 1 χρόνο και βάλε, περιμένω απάντηση ακόμα. Τα συμπεράσματα δικά σου.

http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... 792#p79792
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από master »

Καλημέρα παίδες,

Δύσκολο το έργο σας και εγώ στο παρελθόν προσπάθησα να μάθω για τις πυρίτιδες χωρίς επιτυχία.

Διαβάζοντας από διάφορα κυνηγετικά φόρουμ σε Ιταλία και Ισπανία συζητήσεις για το θέμα, καταλήγω ότι χρησιμοποιούν ευρέως τις ιταλικές πυριτιδες F2, MB, G2000, G3000 αλλά και την TECNA που ανήκει στην VECTAN.

Χαιρετώ,
antonis13
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 04 Αύγ 2013, 23:10

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από antonis13 »

Τωρά που το λαλείς φίλε Σπύρο θυμήθηκα που εδιάβασα παλιά τούτο που έγραψες με τις ORO και εχαλάστηκα με τις RC. Κοτζιάμ εταιρεία να γράφει 7 νούμερο και να πουλά 8 απαράδεκτο. Ακόμα πιο απαράδεκτο το γεγονός πως δεν σου απαντήσαν στο e-mail. Τέλοσπαντων αν και ήθελα να παίξω παραπάνω την εταιρεία... εκρύανα. Το θέμα είναι πως μόνο 3 εταιρείες ήβρα που γράφουν και τις πυρίτιδες των φυσιγγίων τους (victory, lambro, nsi). Tις VICTORY ok εμάθαμε πάνω κάτω όσοι κουνηγούμε χρόνια τις χαρτουτσιες της. Για την nsi χαλά με λίο το γεγονός ότι τα παραπάνω φυσίγγια τους είναι με αποσπώμεννο πάτο και πολλά συγκεντρωτικά ενώ για την lambro μια φορά έπιασα ένα πακέτο και δεν μου άρεσε καθόλου. Νομίζω όμως πως αξίζει να τα ξαναδοκιμάσω γιατί φαίνεται μου σοβαρή και ποιοτική εταιρεία.
antonis13
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 04 Αύγ 2013, 23:10

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από antonis13 »

master έγραψε:Καλημέρα παίδες,

Δύσκολο το έργο σας και εγώ στο παρελθόν προσπάθησα να μάθω για τις πυρίτιδες χωρίς επιτυχία.

Διαβάζοντας από διάφορα κυνηγετικά φόρουμ σε Ιταλία και Ισπανία συζητήσεις για το θέμα, καταλήγω ότι χρησιμοποιούν ευρέως τις ιταλικές πυριτιδες F2, MB, G2000, G3000 αλλά και την TECNA που ανήκει στην VECTAN.

Χαιρετώ,

Και εγώ εδιάβασα φίλε πως παραγγέλνουν πυρίτιδες που την nsi, την Β&P και αλλού και πως επίτηδες αλλάζουν τους χρώμα ώστε να μην γίνεται εύκολα αντιληπτό το είδος τους. Θα σπάσω όμως γιατι!?!? :roll:
Ίσως για να μεν προδώνουν τα setup τους??? Ο Θεός και η ψυχή τους! :D
antonis13
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 04 Αύγ 2013, 23:10

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από antonis13 »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Οι απόψεις διαφέρουν, κάπου διάβασα ότι αλλάζουν κάποτε τις πυρίτιδες τους αλλά προσπαθούν να κρατούν τις αποδόσεις τις ίδιες. Εγώ βρήκα φωτογραφίες ανοιγμένων 35γρ Serie Oro και όταν άνοιξα και εγώ η πυρίτιδα ήταν διαφορετική από τις φωτογραφίες.
Δεν θα βγάλετε άκρη φίλοι μου.Οι βιομηχανίες προσαρμόζουν τη παραγωγή τους ανάλογα με την οικονομική πολίτικη και την συμπίεση του κόστους παραγωγής. Κάποιες κρατούν κάποια υψηλά standarts όπως π΄χ η RC ελέγχοντας αυστηρά την όποιαδήποτε αλλαγή στα υλικα γόμωσης των φυσιγγίων τους ωστε στο τελικό προίον αυτή η αλλαγή να περνάει απαρατήρητη.Αλλοστε λίγοι είναι αυτοί οι καταναλωτες που ενδοαφέρονται με ποια πυρίτιδα είναι γομωμένα τα φυσίγγια τους. Αρκει να κάνουνε σωστά τη δουλειά τους στο κυνήγι.
Φίλε να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις γιατί νομίζω ασχολείσαι με το θέμα βλητικής αρκετά. Είναι δυνατόν να αλλάζει η πυρίτιδα ενός φυσιγγίου πχ. από διβασική σε μονοβασική αλλά η συμπεριφορά να μένει η ίδια εντελώς μέσω άλλων προσαρμογών στο σεταπ? Δηλαδή εν πελλάρες που μας λαλούν πως πχ. κάποιες πυρίτιδες επηρεάζονται απο την υγρασία (μονοβασικές) και κάποιες από την υψηλή θερμοκρασία (διβασικές) και πως για κάθε πυρίτιδα συστήνεται μια ορισμένη στο περίπου και υποθετικά γόμωση? Με ιδιογόμωση δεν ασχολήθηκα αλλά στόχος του κάθε ιδιογομωτή δεν είναι να κατασκευάζει σταθερά τα ίδια φυσίγγια?? Οι εταιρείες εν εύκολο να αλλάζουν υλικά και να μένει η απόδοση του φυσιγγίου σταθερή? Εν περιορισμένες οι γνώσεις μου στο θέμα αλλά ακουγεται μου δύσκολο τα γέριμα!! :roll: :lol:
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: πυρίτιδες φυσιγίων RC

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΟΥΤΕ ΜΑΓΑΖΙ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΡΙΧΝΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ Η ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ....''ΚΟΥΤΣΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΡΝΑ''....ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΤΕΡΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η LAMBRO ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ.....ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΨΩΜΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ!!!

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”