Σκαγια νο 8 για φασσα .

Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Θα συμφωνήσω με το μικρό.
Το οκταρι νο εν καλό μέχρι τα 20-25 το πολύ. Για τα όρια του που είναι τα 35 άκρος ριψοκίνδυνο, ιδικά όταν μιλάμε για φασσα.
Μην ξεχνάτε ότι πρέπει να δούμε και την ποιότητα και σκληρότητα των σκαγιών.
Επίσης υπόψη ότι σε ενδεχομένως μη ιδανικές συνθήκες για το συγκεκριμένο φυσίγγιο, οι απώλειες σε ταχύτητα θα έχουν καταστροφικό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

mikros έγραψε:Απο περιέργεια τώρα...
Ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσεις νο 8 ,αυξάνοντας τα σκάγια και μειώνοντας την διατριτικότητα αφού μπορείς να κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά με το νο 6, έχωντας το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης διατριτικότητας σε μεγαλύτερες αποστάσεις αφού μας δώσει 3 σκάγια στο πουλί?
Το θεωρό λογικό μόνο σε μεικτό κυνήγι όπου θα έχεις και ως θήραμα το ορτύκι και την τσίχλα ή το τρυγόνι...
Διότι φίλε Αντρέα στα 35μ το νούμερο 6 (π.χ 36γρ #6) με το νούμερο 4 τσιοκ θα έχει θεωρητικά με 50% των σκαγιών 162 σκάγια στο κύκλο των 76 (36x9x0.5). Αν πιάσουμε 40% που έδωσε το συγκεκριμένο τότε μιλάμε για 130 σκάγια στον κύκλο των 76 (36x9x0.4). To 9 είναι τα 9 σκάγια νο 6 που μπαίνουν ανά γραμμάριο.

Το 36γρ #8 έβαλε 194 σκάγια στον κύκλο τον 76. Εκείνα τα 70 σκάγια παραπάνω θα σου καλύψουν τα κενά που θα σου αφήσει το νούμερο 6 σκάι. Και μιλάμε για αποστάσεις μέχρι 35μ που το συγκεκριμένο έχει και την ενέργεια να ρίξει τη φάσσα και εκεί που με το νούμερο 6 τσιοκ θα έχεις 130 σκάγια στο στόχο με το νούμερο 8 θα έχεις 194 σκάγια στο στόχο.

Αλλά τονίζουμε το βολές μέχρι 35 μέτρα ΜΟΝΟ
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από kanaris »

Μου θύμιζε τε την ερώτηση που έκανα πέρσι για το ποιος θα ΤΟΛΜΟΥΣΕ να χρησιμοποιησει το Direct της Lambro στη φάσσα . ...
Εγώ θα ρωτήσω για το πότε θα βάζετε το συγκεκριμένο no8.
Θεωρώ ότι τα 36gr και ειδικα Lambro ειναι πολλά για καλοκαίρι στη φάσσα αλλά και το no8 λίγο για χειμώνα στη φασσα
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

kanaris έγραψε:Μου θύμιζε τε την ερώτηση που έκανα πέρσι για το ποιος θα ΤΟΛΜΟΥΣΕ να χρησιμοποιησει το Direct της Lambro στη φάσσα . ...
Εγώ θα ρωτήσω για το πότε θα βάζετε το συγκεκριμένο no8.
Θεωρώ ότι τα 36gr και ειδικα Lambro ειναι πολλά για καλοκαίρι στη φάσσα αλλά και το no8 λίγο για χειμώνα στη φασσα
Eγώ όπως είπα προσωπικά το έπιασα παραπάνω για το περδίκι που οι πιθανότητες είναι πιο πολλές να έχω βολές κάτω των 35μ (με 4 τσιοκ). Εάν φίλε Τάσο οι βολές σου είναι κάτω των 35μ και συνέχεια τότε το συγκεκριμένο δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το νο 6. Εάν τα πουλιά περνάνε τόσο μακρυά που θέλεις 6 να τες πετύχεις τότε με το 4 τσιοκ σου θα είναι τόσο χάλια οι κατανομές σου (με το 6 σκάι) που ότι θέλεις βάλε μέσα. Εκεί θα πάεις και με πιο κλειστό τσιοκ και με πιο χοντρό σκάι. Για αυτό είπαμε και το τονίζω, μέχρι βολές 35μ (με 4 τσιοκ) το συγκεκριμένο φυσίγγι (και όχι οποιοδήποτε 8άρι) έχει την ενέργεια και την κατανομή να ρίξει θήραμα μεγέθους φάσσας.

Όσον αφορά το λάκτισμα δεν την έριξα προσωπικά και ο Λεύκιος δεν παραπονέθηκε για το λάκτισμα της συγκεκριμένης.

Όπως και να χει παιδιά το συγκεκριμένο φυσίγγι και ο πίνακας του είναι εκεί και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του, είναι και θέμα ψυχολογίας παραπάνω και σίγουρα το πιο χοντρό σκάι εμπνέει παραπάνω εμπιστοσύνη για τη φάσσα.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΥΚΙΟ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΠΡΙΝ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ....ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΦΑΣΣΑ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ,ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΟ ΕΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΕΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΡΙΣΚΟ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ....ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟ Ν8 ΓΙΑ 2-3 ΛΟΓΟΥΣ....Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ(Prestige 8)

ΕΑΝ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ Ν8 ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑ 35Μ ΓΙΑ ΦΑΣΣΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΟ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ Ε ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ..... ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ/ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ...ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΛΗ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΒΟΥΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ 30-35-40 ΜΕΤΡΩΝ...ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ ΤΟ Ν8 Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ.....ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΗΣΥΧΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 8 ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΛΛΑ 2 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ......

1)ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΧΑΜΗΛΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ Ν8 ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ....(ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΠΑΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΟΥ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟΥ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ(ΟΡΜΗ) + ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΤΕΡΟΜΑ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΜΕΣΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΑΠΟ ΣΚΑΓΙΑ ΜΕ ΑΠΕΤΟΥΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!!

ΒΕΒΑΙΑ Ο ΛΕΥΚΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΕΣΕ ΣΕ ''ΨΗΛΟ ΜΑΝΤΗΛΙ'' ΠΟΥ ΛΕΜΕ.....ΟΤΙ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ Ν8 ΘΑ ΜΑΣ ΛΥΣΕΙ ΤΑ ''ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ'' ΜΑΣ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ...ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ....ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ Ν4 ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤΑ 50Μ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΡΙΑΚΕΣ ΒΟΛΕΣ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ;)

Υ.Γ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΓΧΑΡΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΛΕΥΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟ... ΩΣΤΕ ΟΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΟΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ...ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ!!!

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Σίγουρα στο κυνήγι δεν έχει σωστό η λάθος σε σχέση με το νο σκ που κάποιος κυνηγά. Όλα είναι θεωρητικά, μόνο η δοκιμή στο κυνηγότοπο θα σου δώσει την αλήθεια . Σίγουρα και εμένα με προβληματίζει :?: αν το 8 αρακι στα 35μ μπορεί να έχει την απαιτούμενη ενέργεια να καταβάλει το θήραμα. Παρόλο που στη πράξη το 8 αρακι με έπεισε για την ενέργεια του στα 35μ , με τον τρόπο που εγώ δοκιμάζω τα φυσίγγια :idea: , εντούτοις αυτό το ερωτηματικό υπάρχει μέχρι την δοκιμή στο κυνηγότοπο. Το συγκεκριμένο φυσίγγιο των 36γρ εχει PMAX 680 BAR δηλαδή οση βγάζουν και τα υπόλοιπα φυσίγγια της συγκεκριμένης εταιρείας της σειράς των 32 34,36 γρ. Το λάκτισμα του δεν ηταν πολύ ενοχλητικό και αν το συγκρίνω με το 36αρι τo Biturbo (800 bar) :shock: και το οποίο ευρέως χρησιμοποιείται στη φάσα το καλοκαίρι :shock: είναι από τη γη ως το ουρανό. Oσο αφορά τη συμπεριφορά του σε καιρικές συνθήκες ,αυτό δεν πρέπει να μας προβληματίζει τόσο λόγο της πυρίτιδας διπλής βάσης ( TECNA). Αυτό όσον αφορά το ερωτηματικό σε σχέση με την ενέργεια το νο8. Στο συγκεκριμένο φυσίγγιο όμως υπάρχει ένα άλλο ,πολύ δυνατό κομμάτι που λέγεται πλήθος σκαγιών στη γόμωση :) . Και αν πάρω σαν δεδομένο , αυτό που λέγεται ευρέως από όλους σχεδόν τους κυνηγούς, ότι το 80% των θηραμάτων καρπώνονται στις αποστάσεις γύρω από τα 30μ, τότε τα 200 σκάγια περίπου στο κύκλο μου δίνουν ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα :idea: , αυτό του 6πλουν τραύματος και βάλε. Εδώ υπάρχει επίσης και το πλεονέκτημα που μου δίνει το πλήθος σκαγιών που βρίσκονται στη περιφέρεια του κύκλου ( άλλα 200 περίπου) που σίγουρα μου αυξάνουν τις πιθανότητες κάρπωσης ακόμη και σε όχι τόσο ακριβή σκόπευση και στο κυνήγι έχουμε αρκετές φορές κακή σκόπευση λόγο των συνθηκών που κυνηγάμε ( Κούραση , ζέστη κλπ.) . Πάντως εγώ προσωπικά θυμάμαι τις αποτυχημένες περιπτώσεις, που λόγο κακής σκόπευσης, χάνω ένα θήραμα που ήταν σε κανονική απόσταση ( δεν κοιμάμαι τα βράδια) :lol: :lol: , ενώ δεν θυμάμαι καθόλου αν χάσω μια φασα που την σκόπευσα στα 45-50μ και δεν έπεσε. Θα συμφωνήσω στο σημείο που αναφέρει o φίλος ο Σόλων σε σχέση με τη Κυπριακή πραγματικότητα στο καλοκαιρινό κυνήγι της φάσας όπου τα πειραγμένα πουλιά είναι πολύ καχύποπτα και δεν πλησιάζονται εύκολα. Γιαυτό θα πάρω μαζί μου και 6αρακια και 5αρακια για παν ενδεχόμενο. :) :) ;) ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από andreasana210326 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
kanaris έγραψε:Μου θύμιζε τε την ερώτηση που έκανα πέρσι για το ποιος θα ΤΟΛΜΟΥΣΕ να χρησιμοποιησει το Direct της Lambro στη φάσσα . ...
Εγώ θα ρωτήσω για το πότε θα βάζετε το συγκεκριμένο no8.
Θεωρώ ότι τα 36gr και ειδικα Lambro ειναι πολλά για καλοκαίρι στη φάσσα αλλά και το no8 λίγο για χειμώνα στη φασσα
Eγώ όπως είπα προσωπικά το έπιασα παραπάνω για το περδίκι που οι πιθανότητες είναι πιο πολλές να έχω βολές κάτω των 35μ (με 4 τσιοκ). Εάν φίλε Τάσο οι βολές σου είναι κάτω των 35μ και συνέχεια τότε το συγκεκριμένο δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το νο 6. Εάν τα πουλιά περνάνε τόσο μακρυά που θέλεις 6 να τες πετύχεις τότε με το 4 τσιοκ σου θα είναι τόσο χάλια οι κατανομές σου (με το 6 σκάι) που ότι θέλεις βάλε μέσα. Εκεί θα πάεις και με πιο κλειστό τσιοκ και με πιο χοντρό σκάι. Για αυτό είπαμε και το τονίζω, μέχρι βολές 35μ (με 4 τσιοκ) το συγκεκριμένο φυσίγγι (και όχι οποιοδήποτε 8άρι) έχει την ενέργεια και την κατανομή να ρίξει θήραμα μεγέθους φάσσας.

Όσον αφορά το λάκτισμα δεν την έριξα προσωπικά και ο Λεύκιος δεν παραπονέθηκε για το λάκτισμα της συγκεκριμένης.

Όπως και να χει παιδιά το συγκεκριμένο φυσίγγι και ο πίνακας του είναι εκεί και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του, είναι και θέμα ψυχολογίας παραπάνω και σίγουρα το πιο χοντρό σκάι εμπνέει παραπάνω εμπιστοσύνη για τη φάσσα.
ΦΙΛΕ ΣΠΥΡΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ......ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΣΙΙΓΙΟ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟ ΤΟ Α36 36G(ΜΑΥΡΟ ΚΟΥΤΙ) Ή ΓΙΑ ΤΟ SUPER LAMBRO 36G???? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ LAMBRO ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ 7 ΝΟΥΜΕΡΟ.

http://www.lambro.gr/el/product/36-50/SUPER-LAMBRO

http://www.lambro.gr/el/product/36-50/A36
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreasana210326 έγραψε:

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ......ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΣΙΙΓΙΟ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟ ΤΟ Α36 36G(ΜΑΥΡΟ ΚΟΥΤΙ) Ή ΓΙΑ ΤΟ SUPER LAMBRO 36G???? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ LAMBRO ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ 7 ΝΟΥΜΕΡΟ.

http://www.lambro.gr/el/product/36-50/SUPER-LAMBRO

http://www.lambro.gr/el/product/36-50/A36
Μιλάμε για το Super Lambro, παλιά έβγαινε και σε νούμερο 8 αλλά πλέον δεν βγαίνει, του έφεραν του αντιπρόσωπου καταλάθος παλιά, αλλά επειδή σταμάτησε πλέον ότι βρεις είναι από παλιότερο στοκ, και πολύ πιθανόν μόνο ο αντιπρόσωπος έχει.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από andreasana210326 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
andreasana210326 έγραψε:

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ......ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΣΙΙΓΙΟ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟ ΤΟ Α36 36G(ΜΑΥΡΟ ΚΟΥΤΙ) Ή ΓΙΑ ΤΟ SUPER LAMBRO 36G???? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ LAMBRO ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ 7 ΝΟΥΜΕΡΟ.

http://www.lambro.gr/el/product/36-50/SUPER-LAMBRO

http://www.lambro.gr/el/product/36-50/A36
Μιλάμε για το Super Lambro, παλιά έβγαινε και σε νούμερο 8 αλλά πλέον δεν βγαίνει, του έφεραν του αντιπρόσωπου καταλάθος παλιά, αλλά επειδή σταμάτησε πλέον ότι βρεις είναι από παλιότερο στοκ, και πολύ πιθανόν μόνο ο αντιπρόσωπος έχει.
Ευχαριστω φιλε.

Παντως να συμπληρωσω οτι το συγκεριμενο φυσσιγιο θεωρειται ενα απο τα πιο επιτυχημενα της Λαμπρο, για το κυνηγι περδικας σε νουμερο 6 και 7 και ειδικα για λαγο σε νουμερα 3-5 στην Ελλαδα και χρησιμοποιείται επισης και στην ΚΥΠΡΟ με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας σε σχετικα μακρυνες αποστασεις.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreasana210326 έγραψε:
Ευχαριστω φιλε.

Παντως να συμπληρωσω οτι το συγκεριμενο φυσσιγιο θεωρειται ενα απο τα πιο επιτυχημενα της Λαμπρο, για το κυνηγι περδικας σε νουμερο 6 και 7 και ειδικα για λαγο σε νουμερα 3-5 στην Ελλαδα και χρησιμοποιείται επισης και στην ΚΥΠΡΟ με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας σε σχετικα μακρυνες αποστασεις.
Βρήκα ένα άρθρο πάντως του 2008 που κάνει αναφορά ότι τα φυσίγγια Lambro Super βγαίνουν μέχρι νούμερο 8, με βάση και τους αριθμούς που έχουν πάνω τα κουτιά υπολογίζω οι συγκεκριμένες πρέπει να είναι του 2009, προσπάθησα να βρω κατάλογο του 2009 της Lambro για να δω αλλά δεν τα κατάφερα. Πάντως εμένα μου άρεσε, πιθανόν να δοκιμάσω και ένα σε νούμερο 6 για το ενδημικό πάντως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”