Σκαγια νο 8 για φασσα .

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Όταν έκανα τις δοκιμές με τα διάφορα τσοκς πρόσφατα ,έκανα και δοκιμή ένα φυσίγγιο το οποίο μου έκανε εντύπωση στο ενδημικό πέρσι σε νο 6. Αναφέρομαι στο Lambro 36gr-6.. H δοκιμή τώρα έγινε σε νο 8 και ήθελα να δοκιμάσω την διατριτικότητα του στα 35μ. Πράγματι με έχει ξαφνιάσει θετικά και συνάμα με έχει προβληματίσει αρκετά. Στα 35μ είχε διατριτικότητα 150 +σελίδες η ενέργεια κρούσης 0.11Κgm. Στο κύκλο των 76εκ συγκέντρωσε 284 σκ και έδωσε πολλαπλού τραύμα στη πλειοψηφία των περιπτώσεων πάνω από 5 σκάγια, όπως φαίνεται και στη φωτο νο1. Φαίνεται επίσης ένα πολύ γεμάτο κέντρο βολής που δεν υπάρχει περίπτωση να διαφύγει θήραμα μεγέθους φάσας –περδικιού. Συνεχίζεται……
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Μα που να πάει Λεύκιε μου με νούμερο 8 στη φάσσα ο Κυπραίος, δαμέ βλέπω στο φατσοβιβλίο κάτι 40γρ νούμερο 3 τζαι 4 να τες παίζουν που τα 150 μέτρα επειδή "ήντα εννά την ξαναδούν;".

Πάντως εμένα όπως σου είπα άρεσε μου πολλά η συγκεκριμένη, αναμένω και την επόμενη δοκιμή. :D
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από Sergios »

ωραία ντουφεκιά :shock:
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Aπλώς να διευκρινίσω παιδιά ότι η συγκεκριμένη βολή είναι με τσιοκ 1.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Καί η δοκιμη στα 35μ με τσοκ 4*. Μια εικόνα ΧΙΛΙΕΣ λέξεις. :D :D :D Λεπτομέρειες για τη δοκιμή αργότερα. Σημείωση Σπυρο με τις εξαφανισεις που το ραφι ουλες που την πρώτη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

LEFKIOS έγραψε:Καί η δοκιμη στα 35μ με τσοκ 4*. Μια εικόνα ΧΙΛΙΕΣ λέξεις. :D :D :D Λεπτομέρειες για τη δοκιμή αργότερα. Σημείωση Σπυρο με τις εξαφανισεις που το ραφι ουλες που την πρώτη.

Εκερτίσαν τα φασσοπερτικοειδές:


http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... ekkp81.jpg

:D :D
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Καί η δοκιμη στα 35μ με τσοκ 4*. Μια εικόνα ΧΙΛΙΕΣ λέξεις. :D :D :D Λεπτομέρειες για τη δοκιμή αργότερα. Σημείωση Σπυρο με τις εξαφανισεις που το ραφι ουλες που την πρώτη.

ΠΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΛΕΥΚΙΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ Θ'ΑΛΕΓΑ ...ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΛΗΘΩΡΑΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ...ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ 39%, ΜΕΧΡΙ ΤΑ 35Μ ΟΜΩΣ ....ΟΧΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ!!!

ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ Ν8!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Καί η δοκιμη στα 35μ με τσοκ 4*. Μια εικόνα ΧΙΛΙΕΣ λέξεις. :D :D :D Λεπτομέρειες για τη δοκιμή αργότερα. Σημείωση Σπυρο με τις εξαφανισεις που το ραφι ουλες που την πρώτη.

ΠΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΛΕΥΚΙΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ Θ'ΑΛΕΓΑ ...ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΛΗΘΩΡΑΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ...ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ 39%, ΜΕΧΡΙ ΤΑ 35Μ ΟΜΩΣ ....ΟΧΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ!!!

ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ Ν8!
Σόλωνα μου, αυτό είναι καθαρά για μέχρι τα 35 μέτρα. Όσον αφορά το % συγκέντρωσης δεν μετρήσαμε τα σκάγια και πιθανόν να είναι πιο κάτω. Αν και η βιβλιογραφία το δίνει στα 50% το 4* αυτό στις δοκιμές είναι συνήθως πιο κάτω. Εγώ παντως είμαι happy, τα έπιασα παραπάνω για πέρτικο που είναι πιο πιθανό να κάμεις βολές 35μ και κάτω.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Για το συγκεκριμένο φυσίγγιο η δοκιμή έγινε για ένα αποκλειστικό λόγο. Σαν πρώτο φυσίγγιο με τσοκ 4 για τα θηράματα φάσα, περδίκι για απόσταση μέχρι τα 35μ. και ο λόγος που με ανάγκασε να το ψάξω είναι διότι διάφορα φυσίγγια του εμπορίου που δοκίμασα δεν μου δίνουν τη σιγουριά του απαιτούμενου αριθμού των 130-140 σκ στο κύκλο των 76εκ. σε αυτή τη απόσταση και με αυτό το τσοκ.. Φυσικά εγώ δεν είμαι οπαδός της υπερσυγκέντρωσης στο κύκλο και έξω από αυτόν το χάος…. Για το συγκεκριμένο φυσίγγιο που δοκιμάστηκε στα 35μ με το 4* μου έδωσε 194 σκ στο κύκλο. Αυτό σημαίνει ότι έχω περίπου 6απλουν τραύμα στο θήραμα αντί 2-4 με νο 6 η 5 Επίσης έχω περισσότερες πιθανότητες να κτυπηθεί το θήραμα σε ζωτικά όργανα όπως κεφάλι, λαιμό ,ράχη.. Επίσης έχω γύρω και έξω από τη περιφέρεια των 76εκ και σε χώρο 1Χ1μ αλλά 129σκ. Επίσης αν αναλογιστούμε ότι η γόμωση έχει μέσα περίπου 500σκ σημάνει ότι άλλα 177σκ είναι γύρω και εξω από το 1Χ1μ ,ας πούμε σε 130Χ130 που είναι ο κύκλος ανοίγματος του 4* στα 35μ. Εδώ θα μπει σφήνα η απορία που μας δημιουργείται αν το 8ρακι εχει την απαιτούμενη ορμή η ενεργεία να κάνει ζημιά στο θήραμα. Πάντως η δοκιμή που έγινε με διατριτικότητα εμένα με έπεισε ότι το συγκεκριμένο φυσίγγιο με το νο8 είναι ικανό να κάνει ζημιά τέτοια που με το 6πλουν τραύμα και βάλε που θα πλήξουν το στόχο θα το καταβάλουν. Φυσικά ο πιο σωστός κριτής είναι στο κυνηγότοπο και μόνο αυτός θα μας πει με σιγουριά το αποτέλεσμα. Ιδωμεν.
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Σκαγια νο 8 για φασσα .

Δημοσίευση από mikros »

Απο περιέργεια τώρα...
Ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσεις νο 8 ,αυξάνοντας τα σκάγια και μειώνοντας την διατριτικότητα αφού μπορείς να κάνεις την ίδια ακριβώς δουλειά με το νο 6, έχωντας το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης διατριτικότητας σε μεγαλύτερες αποστάσεις αφού μας δώσει 3 σκάγια στο πουλί?
Το θεωρό λογικό μόνο σε μεικτό κυνήγι όπου θα έχεις και ως θήραμα το ορτύκι και την τσίχλα ή το τρυγόνι...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”