Ταχύτητα φυσιγγίου

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Η πληροφορία που δίνεται σένα φυσίγγιο από το κατασκευαστεί, σε σχέση με αρχική ταχύτητα νομίζω δεν πρέπει να τη λαμβάνουμε υπόψη τόσο πολύ. Σίγουρα είναι μια πληροφορία που πρέπει να γνωρίζουμε, αλλά ως εκεί. Αυτό το σημείο δηλαδή η αρχική ταχύτητα φυσιγγίου πιο παλιά το ελάμβανα και εγώ πολύ υπόψη. Όμως με τη πάροδο του χρόνου και μετά από τις πολλές δοκιμές που έκανα κατάλαβα ότι το θέμα των μεγάλων αρχικών ταχυτήτων δεν μας εξασφαλίζει από μόνο του μεγαλύτερο βεληνεκές και καλύτερη κάρπωση. Αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ. Δηλαδή αν ένα γρήγορο φυσίγγιο εχει αρχική ταχύτητα 420- 430μ/δ και στη απόσταση των 40-45μ που κτυπούν το στόχο τα σκάγια φτάνουν με ταχύτητα κατω των 150μ/δ, μια ταχύτητα που ΔΕΝ τρυπά το στόχο , αλλά το χαϊδεύει, τότε τι να κάνω την αρχική ταχύτητα των 420- 430μ/δ. Αντίθετα αν ένα κανονικό φυσίγγιο με αρχική ταχύτητα 390- 400μ/δ μου δίνει , ταχύτητα στόχου στα 40-45μ , 180-200μ/δ αυτό με ικανοποιεί διότι η ταχύτητα αυτή μπορεί να καταβάλει το στόχο σε ότι αφορά τη διατριτικότητα ( είναι μια ταχύτητα που καρπώνονται τα περισσότερα θηράματα). Φυσικά μπορεί να συμβαίνει και το αντίθετο, δηλ ένα “γρήγορο” φυσίγγιο να διατηρεί τη απαιτούμενη ταχύτητα στα 40-45μ και ένα “αργό” φυσίγγιο να χάνει την απαιτουμένη ταχύτητα στα 40-45μ. Δηλαδή η κατασκευή ενός φυσιγγίου σε σχέση με τι υλικά χρησιμοποιεί (πυρίτιδα, πιστόνι, σκάγια, κάλυκας, καψούλι, κλείσιμο κλπ) είναι αυτό που ρυθμίζει τις ταχύτητες. Το θέμα ταχύτητα στο στόχο είναι ο ΕΝΑΣ ΠΥΛΟΝΑΣ της επιτυχίας. Ο ΔΕΥΕΤΕΡΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ της επιτυχίας είναι η κατανομή των σκαγιών στη συγκεκριμένη απόσταση . Αν δηλαδή εχω τη απαιτούμενη πυκνότητα σκαγιών στο κύκλο των 75εκ. Αν δεν συνυπάρξουν ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΠΥΛΩΝΕΣ δηλαδή ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ τότε δεν έχω σίγουρη κάρπωση. Και αυτό το πράγμα δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να μου το δώσει ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΤΑΙ στα πακέτα των φυσιγγίων, μου το δίνουν μόνο οι προσωπικές δοκιμές των φυσιγγίων αυτών με το όπλο μας.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Η πληροφορία που δίνεται σένα φυσίγγιο από το κατασκευαστεί, σε σχέση με αρχική ταχύτητα νομίζω δεν πρέπει να τη λαμβάνουμε υπόψη τόσο πολύ. Σίγουρα είναι μια πληροφορία που πρέπει να γνωρίζουμε, αλλά ως εκεί. Αυτό το σημείο δηλαδή η αρχική ταχύτητα φυσιγγίου πιο παλιά το ελάμβανα και εγώ πολύ υπόψη. Όμως με τη πάροδο του χρόνου και μετά από τις πολλές δοκιμές που έκανα κατάλαβα ότι το θέμα των μεγάλων αρχικών ταχυτήτων δεν μας εξασφαλίζει από μόνο του μεγαλύτερο βεληνεκές και καλύτερη κάρπωση. Αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ. Δηλαδή αν ένα γρήγορο φυσίγγιο εχει αρχική ταχύτητα 420- 430μ/δ και στη απόσταση των 40-45μ που κτυπούν το στόχο τα σκάγια φτάνουν με ταχύτητα κατω των 150μ/δ, μια ταχύτητα που ΔΕΝ τρυπά το στόχο , αλλά το χαϊδεύει, τότε τι να κάνω την αρχική ταχύτητα των 420- 430μ/δ. Αντίθετα αν ένα κανονικό φυσίγγιο με αρχική ταχύτητα 390- 400μ/δ μου δίνει , ταχύτητα στόχου στα 40-45μ , 180-200μ/δ αυτό με ικανοποιεί διότι η ταχύτητα αυτή μπορεί να καταβάλει το στόχο σε ότι αφορά τη διατριτικότητα ( είναι μια ταχύτητα που καρπώνονται τα περισσότερα θηράματα). Φυσικά μπορεί να συμβαίνει και το αντίθετο, δηλ ένα “γρήγορο” φυσίγγιο να διατηρεί τη απαιτούμενη ταχύτητα στα 40-45μ και ένα “αργό” φυσίγγιο να χάνει την απαιτουμένη ταχύτητα στα 40-45μ. Δηλαδή η κατασκευή ενός φυσιγγίου σε σχέση με τι υλικά χρησιμοποιεί (πυρίτιδα, πιστόνι, σκάγια, κάλυκας, καψούλι, κλείσιμο κλπ) είναι αυτό που ρυθμίζει τις ταχύτητες. Το θέμα ταχύτητα στο στόχο είναι ο ΕΝΑΣ ΠΥΛΟΝΑΣ της επιτυχίας. Ο ΔΕΥΕΤΕΡΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ της επιτυχίας είναι η κατανομή των σκαγιών στη συγκεκριμένη απόσταση . Αν δηλαδή εχω τη απαιτούμενη πυκνότητα σκαγιών στο κύκλο των 75εκ. Αν δεν συνυπάρξουν ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΠΥΛΩΝΕΣ δηλαδή ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ τότε δεν έχω σίγουρη κάρπωση. Και αυτό το πράγμα δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να μου το δώσει ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΤΑΙ στα πακέτα των φυσιγγίων, μου το δίνουν μόνο οι προσωπικές δοκιμές των φυσιγγίων αυτών με το όπλο μας.
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ....ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΕΡΕΙΕΣ,ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΠΙΕΣΕΙΣ(ΒΑR) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Κ.Λ.Π...ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ.....ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ,ΠΙΚΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ(ΟΡΜΗ) ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΤΟΧΟ!

ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ BAR ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΑΚΙΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΘΕΡΟΚΡΑΣΙΕΣ,ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΥΓΡΑΣΙΕΣ,ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΕΡΑ.....ΑΥΤΑ ΚΑΤΕΜΕΝΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ.....ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 420-430-440+m/s......ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΑΚΙ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ....ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΥΣ ΣΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ.....ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΕ ΤΟ GAMEBORE.....ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ......

Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ 1450fps....ΔΗΛΑΔΗ 442m/s....ΤΑ 2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΡΙΞΕΙ ΕΙΧΑΝ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΤΟ 1.2Μ.....

1)391.8 ΚΑΙ 408.5 =401.1m/s ΜΕΣΟ ΟΡΟ!

ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΕΤΕΡΕΙΑ ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΣΤΑ 36gr 438m/s ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ

398.5m/s ΜΕΣΟ ΟΡΟ!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ!!!

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.....ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΣ....ΚΑΠΟΙΟΙ "ΜΕΤΡΙΜΕΝΟΙ" ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΑΙΩΡΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ Π.Χ 440-450 ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΥΑΟΥ....ΘΑ ΠΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ :shock: :shock: :shock:

ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ...ΠΑΝΤΟΤΕ ΘΑ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ..ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΑΔΕ Η ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΑΔΕ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Η πληροφορία που δίνεται σένα φυσίγγιο από το κατασκευαστεί, σε σχέση με αρχική ταχύτητα νομίζω δεν πρέπει να τη λαμβάνουμε υπόψη τόσο πολύ. Σίγουρα είναι μια πληροφορία που πρέπει να γνωρίζουμε, αλλά ως εκεί. Αυτό το σημείο δηλαδή η αρχική ταχύτητα φυσιγγίου πιο παλιά το ελάμβανα και εγώ πολύ υπόψη. Όμως με τη πάροδο του χρόνου και μετά από τις πολλές δοκιμές που έκανα κατάλαβα ότι το θέμα των μεγάλων αρχικών ταχυτήτων δεν μας εξασφαλίζει από μόνο του μεγαλύτερο βεληνεκές και καλύτερη κάρπωση. Αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ. Δηλαδή αν ένα γρήγορο φυσίγγιο εχει αρχική ταχύτητα 420- 430μ/δ και στη απόσταση των 40-45μ που κτυπούν το στόχο τα σκάγια φτάνουν με ταχύτητα κατω των 150μ/δ, μια ταχύτητα που ΔΕΝ τρυπά το στόχο , αλλά το χαϊδεύει, τότε τι να κάνω την αρχική ταχύτητα των 420- 430μ/δ. Αντίθετα αν ένα κανονικό φυσίγγιο με αρχική ταχύτητα 390- 400μ/δ μου δίνει , ταχύτητα στόχου στα 40-45μ , 180-200μ/δ αυτό με ικανοποιεί διότι η ταχύτητα αυτή μπορεί να καταβάλει το στόχο σε ότι αφορά τη διατριτικότητα ( είναι μια ταχύτητα που καρπώνονται τα περισσότερα θηράματα). Φυσικά μπορεί να συμβαίνει και το αντίθετο, δηλ ένα “γρήγορο” φυσίγγιο να διατηρεί τη απαιτούμενη ταχύτητα στα 40-45μ και ένα “αργό” φυσίγγιο να χάνει την απαιτουμένη ταχύτητα στα 40-45μ. Δηλαδή η κατασκευή ενός φυσιγγίου σε σχέση με τι υλικά χρησιμοποιεί (πυρίτιδα, πιστόνι, σκάγια, κάλυκας, καψούλι, κλείσιμο κλπ) είναι αυτό που ρυθμίζει τις ταχύτητες. Το θέμα ταχύτητα στο στόχο είναι ο ΕΝΑΣ ΠΥΛΟΝΑΣ της επιτυχίας. Ο ΔΕΥΕΤΕΡΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ της επιτυχίας είναι η κατανομή των σκαγιών στη συγκεκριμένη απόσταση . Αν δηλαδή εχω τη απαιτούμενη πυκνότητα σκαγιών στο κύκλο των 75εκ. Αν δεν συνυπάρξουν ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΠΥΛΩΝΕΣ δηλαδή ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ τότε δεν έχω σίγουρη κάρπωση. Και αυτό το πράγμα δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να μου το δώσει ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΤΑΙ στα πακέτα των φυσιγγίων, μου το δίνουν μόνο οι προσωπικές δοκιμές των φυσιγγίων αυτών με το όπλο μας.
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ....ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΠΙΕΣΕΙΣ(ΒΑR) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Κ.Λ.Π...ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ.....ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ,ΠΙΚΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ(ΟΡΜΗ) ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΤΟΧΟ!

ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ BAR ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΑΚΙΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΘΕΡΟΚΡΑΣΙΕΣ,ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΥΓΡΑΣΙΕΣ,ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΕΡΑ.....ΑΥΤΑ ΚΑΤΕΜΕΝΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ.....ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 420-430-440+m/s......ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΑΚΙ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ....ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΥΣ ΣΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ.....ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΕ ΤΟ GAMEBORE.....ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ......

Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ 1450fps....ΔΗΛΑΔΗ 442m/s....ΤΑ 2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΡΙΞΕΙ ΕΙΧΑΝ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΤΟ 1.2Μ.....

1)391.8 ΚΑΙ 408.5 =401.1m/s ΜΕΣΟ ΟΡΟ!

ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΕΤΕΡΕΙΑ ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΣΤΑ 36gr 438m/s ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ

398.5m/s ΜΕΣΟ ΟΡΟ!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ!!!

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.....ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΣ....ΚΑΠΟΙΟΙ "ΜΕΤΡΙΜΕΝΟΙ" ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΑΙΩΡΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ Π.Χ 440-450 ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΥΑΟΥ....ΘΑ ΠΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ :shock: :shock: :shock:

ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ...ΠΑΝΤΟΤΕ ΘΑ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ..ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΑΔΕ Η ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΑΔΕ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Η πληροφορία που δίνεται σένα φυσίγγιο από το κατασκευαστεί, σε σχέση με αρχική ταχύτητα νομίζω δεν πρέπει να τη λαμβάνουμε υπόψη τόσο πολύ. Σίγουρα είναι μια πληροφορία που πρέπει να γνωρίζουμε, αλλά ως εκεί. Αυτό το σημείο δηλαδή η αρχική ταχύτητα φυσιγγίου πιο παλιά το ελάμβανα και εγώ πολύ υπόψη. Όμως με τη πάροδο του χρόνου και μετά από τις πολλές δοκιμές που έκανα κατάλαβα ότι το θέμα των μεγάλων αρχικών ταχυτήτων δεν μας εξασφαλίζει από μόνο του μεγαλύτερο βεληνεκές και καλύτερη κάρπωση. Αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ. Δηλαδή αν ένα γρήγορο φυσίγγιο εχει αρχική ταχύτητα 420- 430μ/δ και στη απόσταση των 40-45μ που κτυπούν το στόχο τα σκάγια φτάνουν με ταχύτητα κατω των 150μ/δ, μια ταχύτητα που ΔΕΝ τρυπά το στόχο , αλλά το χαϊδεύει, τότε τι να κάνω την αρχική ταχύτητα των 420- 430μ/δ. Αντίθετα αν ένα κανονικό φυσίγγιο με αρχική ταχύτητα 390- 400μ/δ μου δίνει , ταχύτητα στόχου στα 40-45μ , 180-200μ/δ αυτό με ικανοποιεί διότι η ταχύτητα αυτή μπορεί να καταβάλει το στόχο σε ότι αφορά τη διατριτικότητα ( είναι μια ταχύτητα που καρπώνονται τα περισσότερα θηράματα). Φυσικά μπορεί να συμβαίνει και το αντίθετο, δηλ ένα “γρήγορο” φυσίγγιο να διατηρεί τη απαιτούμενη ταχύτητα στα 40-45μ και ένα “αργό” φυσίγγιο να χάνει την απαιτουμένη ταχύτητα στα 40-45μ. Δηλαδή η κατασκευή ενός φυσιγγίου σε σχέση με τι υλικά χρησιμοποιεί (πυρίτιδα, πιστόνι, σκάγια, κάλυκας, καψούλι, κλείσιμο κλπ) είναι αυτό που ρυθμίζει τις ταχύτητες. Το θέμα ταχύτητα στο στόχο είναι ο ΕΝΑΣ ΠΥΛΟΝΑΣ της επιτυχίας. Ο ΔΕΥΕΤΕΡΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ της επιτυχίας είναι η κατανομή των σκαγιών στη συγκεκριμένη απόσταση . Αν δηλαδή εχω τη απαιτούμενη πυκνότητα σκαγιών στο κύκλο των 75εκ. Αν δεν συνυπάρξουν ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΠΥΛΩΝΕΣ δηλαδή ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗ τότε δεν έχω σίγουρη κάρπωση. Και αυτό το πράγμα δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να μου το δώσει ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΤΑΙ στα πακέτα των φυσιγγίων, μου το δίνουν μόνο οι προσωπικές δοκιμές των φυσιγγίων αυτών με το όπλο μας.
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ....ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ,ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΠΙΕΣΕΙΣ(ΒΑR) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Κ.Λ.Π...ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ.....ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ,ΠΙΚΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ(ΟΡΜΗ) ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΤΟΧΟ!

ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ BAR ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΑΚΙΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΘΕΡΟΚΡΑΣΙΕΣ,ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΥΓΡΑΣΙΕΣ,ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΕΡΑ.....ΑΥΤΑ ΚΑΤΕΜΕΝΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ.....ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 420-430-440+m/s......ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΑΚΙ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ....ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΥΣ ΣΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ.....ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΕ ΤΟ GAMEBORE.....ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ......

Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ 1450fps....ΔΗΛΑΔΗ 442m/s....ΤΑ 2 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΡΙΞΕΙ ΕΙΧΑΝ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΤΟ 1.2Μ.....

1)391.8 ΚΑΙ 408.5 =401.1m/s ΜΕΣΟ ΟΡΟ!

ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΕΤΕΡΕΙΑ ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΣΤΑ 36gr 438m/s ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ

398.5m/s ΜΕΣΟ ΟΡΟ!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ!!!

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.....ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΣ....ΚΑΠΟΙΟΙ "ΜΕΤΡΙΜΕΝΟΙ" ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΑΙΩΡΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ Π.Χ 440-450 ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΥΑΟΥ....ΘΑ ΠΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ :shock: :shock: :shock:

ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ...ΠΑΝΤΟΤΕ ΘΑ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ..ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΑΔΕ Η ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΑΔΕ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Εξού και ο λόγος που ο Λεύκιος, μετά από τι μου είπε, σπαζοκεφαλιάζει σχεδόν όλη μέρα (που λαλεί ο λόος) να βρει τρόπο να μετρήσει την ταχύτητα του φυσιγγίου πάνω στο στόχο. :D :D
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΙΣ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ...ΠΑΤΗΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΥΠΟΒΟΛΗ :oops:

ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ ΣΠΥΡΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ....ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΓΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΩΛΗΝΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 10Μ :shock: :shock: :shock: :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από Pathfinder »

Μονο με high speed camera μπορει να γινει τουτο.Δεν ξερω ο Αριστος αν εχει ετσι κονε με κανενα κινηματογραφιστη κλπ
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ....ΗΔΗ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ :D :D :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από WAFFEN »

Συναδελφοι εχω την αποψη οτι με καποια φορμουλα μπορει να υπολογιστει η ενεργεια που το σφαιριδιο κτυπα τον στοχο οπως στα αεροβολα υπαρχει η εξης φορμουλα υπολογισμου της ενεργειας. Ψαξετε το λιγο.
Velocity (fps) Χ Velocity (fps) Χ Pellet Weight (grains) / 450240 = Energy (ft/lbs)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”