Ταχύτητα φυσιγγίου

Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

WAFFEN έγραψε:Συναδελφοι εχω την αποψη οτι με καποια φορμουλα μπορει να υπολογιστει η ενεργεια που το σφαιριδιο κτυπα τον στοχο οπως στα αεροβολα υπαρχει η εξης φορμουλα υπολογισμου της ενεργειας. Ψαξετε το λιγο.
Velocity (fps) Χ Velocity (fps) Χ Pellet Weight (grains) / 450240 = Energy (ft/lbs)

ΦΙΛΕ WAFFEN ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ......ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ....ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ!

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΛΕΥΚΙΟΣ...ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ,ΟΚ ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.....ΑΠ'ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΙ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΡΙΞΕΣ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ,ΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΗΤΑΝ,ΤΙ ΑΥΛΟΥΣ,ΜΕ ΤΙ ΠΥΡΙΤΙΔΑ...ΑΡΓΗΣ ΚΑΥΣΗΣ,ΤΑΧΕΙΑΣ ΚΑΥΣΗΣ,ΜΕ ΤΙ ΚΑΨΥΛΙ...ΕΑΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΜΕ 26 Η 28 Η 30 Η 32 ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.....ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΡΟΛΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

WAFFEN έγραψε:Συναδελφοι εχω την αποψη οτι με καποια φορμουλα μπορει να υπολογιστει η ενεργεια που το σφαιριδιο κτυπα τον στοχο οπως στα αεροβολα υπαρχει η εξης φορμουλα υπολογισμου της ενεργειας. Ψαξετε το λιγο.
Velocity (fps) Χ Velocity (fps) Χ Pellet Weight (grains) / 450240 = Energy (ft/lbs)
Φίλε Waffen το πρόβλημα είναι να καταφέρεις να βρεις τη ταχύτητα του σκαγιού όσο πιο κοντά βρίσκεται στο στόχο, αν είναι εφικτό τη ώρα που κτυπά π.χ να δεις 10 σκάγια την ταχύτητα και να βγάλεις μέσο όρο την ταχύτητα της βολής. Ο ταχογράφος δεν μπορεί να το καταγράψει επειδή είναι δύσκολο να περάσεις τα σκάγια από μέσα, και ακόμα και να περάσουν δεν τα βλέπει αν δεν είναι μεγάλη μάζα.

Αν ξέρουμε τη ταχύτητα, η ενέργεια είναι εύκολο να υπολογιστεί. Αλλά εμείς θέλουμε ταχύτητα και όχι ενέργεια.
andreas78

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από andreas78 »

Μεταξυ δυο φυσιγγίων, εκ των οποίων τα σκάγια έχουν την ιδια διάμετρο αλλα το ένα έχει μεγαλητερη αρχική απο το άλλο, το γρήγορο φυσιγγιο επουδενί και με κανένα τροπο δεν θα έχει μικρότερη ταχύτητα κρούσης απο το αργό. Το γρήγορο φυσιγγιο θα έχει δραματική μείωση ταχύτητας λόγο μεγαλύτερης αντίστασης αλλα ποτέ δεν θα πέσει πιο κάτω απο το αργό, βάση του νόμου της φυσικής όταν οι δυο δέσμες σκαγιών θα έχουν την ιδια ταχύτητα, τότε η αντίσταση που θα δέχονται θα ειναι η ιδια, εξού και δεν θα μειωθεί η μια περισσότερο απο την άλλη σε εκείνο το σημείο.!!!!!

http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... c214c6.jpg
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από LEFKIOS »

andreas78 έγραψε:Μεταξυ δυο φυσιγγίων, εκ των οποίων τα σκάγια έχουν την ιδια διάμετρο αλλα το ένα έχει μεγαλητερη αρχική απο το άλλο, το γρήγορο φυσιγγιο επουδενί και με κανένα τροπο δεν θα έχει μικρότερη ταχύτητα κρούσης απο το αργό. Το γρήγορο φυσιγγιο θα έχει δραματική μείωση ταχύτητας λόγο μεγαλύτερης αντίστασης αλλα ποτέ δεν θα πέσει πιο κάτω απο το αργό, βάση του νόμου της φυσικής όταν οι δυο δέσμες σκαγιών θα έχουν την ιδια ταχύτητα, τότε η αντίσταση που θα δέχονται θα ειναι η ιδια, εξού και δεν θα μειωθεί η μια περισσότερο απο την άλλη σε εκείνο το σημείο.!!!!!

http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... c214c6.jpg
Φίλε andreas78 χρυσάφι :D ο πίνακας που εβαλες θα εχω πολυ μελετη να κάνω. :D Ειδη συννενοήθηκα με το πρώτον πυρινικό φυσικό 8-) 8-) .... Σπυρο Σπυρους να το μετατρέψει σε m/s τις ταχύτητες και τις αποστασεις σε m. :idea: :idea:
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

LEFKIOS έγραψε:
Φίλε andreas78 χρυσάφι :D ο πίνακας που εβαλες θα εχω πολυ μελετη να κάνω. :D Ειδη συννενοήθηκα με το πρώτον πυρινικό φυσικό 8-) 8-) .... Σπυρο Σπυρους να το μετατρέψει σε m/s τις ταχύτητες και τις αποστασεις σε m. :idea: :idea:
Ευχαριστούμε Αντρέα μου, από που πήρες τον πίνακα; Προσπαθώ να βρω τη φωτογραφία για να κάμω και για πιο μικρά νούμερα σκαγιών για τζίκλα, π.χ νο 9 και 10. Μετάτρεψα ήδη το νούμερο 2 και το έστειλα στο Λεύκιο, αν είναι εντάξει θα προχωρήσω και με τα άλλα νούμερα.
andreas78

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από andreas78 »

Ο πίνακας ειναι απο βιβλίο βλητικής που έχω σκανάρει. Θα προσπαθήσω μόλις βρω χρόνο να παραθέσω και την υπόλοιπη σελίδα.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:Ο πίνακας ειναι απο βιβλίο βλητικής που έχω σκανάρει. Θα προσπαθήσω μόλις βρω χρόνο να παραθέσω και την υπόλοιπη σελίδα.
Να σαι καλά, ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ...ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ REMIΝGTON ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΛΕΥΚΙΕ ΚΑΙ ΣΠΥΡΟ!!!


ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝΔΡΕΑ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από andreas78 »

Σόλωνα, ο πίνακας αυτός ειναι απο την 3η έκδοση Lyman Shotshell Handbook. Αναλυει τα παντα και δεν έχει καμία σχέση με τα Remington μόνο. Η σελίδα αναφέρει external ballistics και η διάμετρος των σκαγιών αναφέρεται.

Σπύρο, ορίστε και το Νο9.
http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... xcfvkv.png

Αν θέλετε σας βάζω και τον χρόνο που χρειάζονται για να φτάσουν στις αναφερόμενες αποστάσεις... ;)
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταχύτητα φυσιγγίου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ...ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ REMIΝGTON ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΛΕΥΚΙΕ ΚΑΙ ΣΠΥΡΟ!!!


ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝΔΡΕΑ!
andreas78 έγραψε:Σόλωνα, ο πίνακας αυτός ειναι απο την 3η έκδοση Lyman Shotshell Handbook. Αναλυει τα παντα και δεν έχει καμία σχέση με τα Remington μόνο. Η σελίδα αναφέρει external ballistics και η διάμετρος των σκαγιών αναφέρεται.

Σπύρο, ορίστε και το Νο9.
http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... xcfvkv.png

Αν θέλετε σας βάζω και τον χρόνο που χρειάζονται για να φτάσουν στις αναφερόμενες αποστάσεις... ;)
Eυχαριστώ Αντρέα, να σαι καλά.

Σόλωνα, όπως είπε και ο Αντρέας η διάμετρος του σκαγιού αναφέρεται και μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε μμ με το να πολλαπλασιάσεις με το 25.4. To no 2 που έκανα ήδη έχει διάμετρο 3.8 μμ (0.15χ25.4 βγαίνει 3.81)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”