Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από Phinix »

andreas78 έγραψε:Φίλε η παράθεση σου μηδενίζει τα πάντα, πράγμα που δεν ισχυει..!!
Θα στηρίξω απο μέρους μου, συγκεκριμένη βιοτεχνία για την οποία σε προκαλώ να ανοίξεις ανα πάσα στιγμή το οποιοδήποτε φυσίγγιο της, όπως επίσης να το πάρεις σε κανονάκι και να κάνεις την όποια βλητική σύγκριση θές, αν εντός του φυσιγγίου βρείς άλλο απο τα καλύτερα ευρωπαικά βύσματα της αγοράς, κάλυκες NSI, μπαρούτια NSI (VECTAN), τότε να την βάλεις και αυτή στην κατηγορία που προανέφερες.
Αναφέρομαι στα φυσίγγια EXTRA.
φιλε
αν και υπάρχουν αρκετοί κατασκευαστές ντόπιοι, οι οποιοι γεμίζουν κάλυκες, θέλω να πω ότι κυπριακές εταιρίες θεωρώ 2, Victory και Ολυμπια χωρίς να θέλω να μειώνω ΚΑΝΕΝΑ συντοπίτη μας που κάμνει αυτή την δουλειά.

Επίσης Η εταιρία που αναφέρεσαι δεν έχει website και ότι πληροφορία και να ζήτησα δεν βρήκα (μετα απο ενα research), άρα εμενα πως θα με πείσει, πως θα με προσελκύσει κοντά, ακούοντας κουβέντες στα καφενεία?
marketing???
research and development????
safety standartds???

Δεν έχω τίποτε με τον άθρωπο που τες πουλα, ουτε τον ξερω, αλλα, όσο και να πεις δεν με βοηθα να τον προτιμήσω.

Όχι πως οι 2 που αναφέρω πιο πάνω είναι updated διαδυκτυακα αλλα έστω μια παρακμιακή σελίδα έχουν να δείξουν τι πωλούν.

Και το πιο σημαντικό είναι ότι ΑΝ και οι 2 είναι οι πιο γνωστοί, αυτό ΔΕΝ τους εμπόδισε να αλλάξουν την ποιότητα τους για χάρη του κέρδους – άρα ΠΩΣ μπορώ να εμπιστευτώ ένα πολύ πιο μικρό εργοστάσιο σε μέγεθος?

Για χάρι συζήτησις και μονο να σου αναφέρω μια ελληνική εταιρία (Λαμπρό) που καμια από αυτές πιο πάνω δεν μπορεί να πλησιάσει σ κανένα τομέα
Για τις εξωτερικές, B&P, Fiocchi, ΝΣΙ, άστα, ούτε συζήτηση δεν χρειάζεται

επίσης να αναφέρω ότι ο σύντροφος μου εδώ και χρονια ρίχνει στην τσίχλα ΜΟΝΟ Flamingo (κυπριακές)

Εξαναακουσες τες?

μπορεί να είναι πολύ καλές αλλα εχτως επο ένα κατάστημα στην λάρνακα πουθενά αλλου δεν τις είδα

τι εμπιστοσύνη μπορώ να έχω στους άλλους όταν οι 2 ''μεγάλοι'' τα κάνουν
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Αν και δεν έχω κατανοήσει την απάντηση σου, παρά το ότι σου έχω γράψει τι έχουν μεσα αλλα και σε προτρέπω να τα συγκρίνεις βλητικά με οποιοδήποτε θέλεις. Βάση της απάντησης σου μου δίνεις να καταλάβω ότι δεν γνωρίζεις τι έχουν μεσα τα Lambro, τα NSI, Fiochi και πάει λέγοντας, αλλα βασίζεσαι στην ανάγκη να διαβάσεις κάποια ιστοσελίδα η οποία για σένα θα υποδεικνύει ανωτερότητα..!!
Καλό θα ηταν επίσης να μάθεις, διότι μάλλον δεν γνωρίζεις πως η βιοτεχνία Extra ειναι η πρώτη που παρήγαγε και πουλούσε φυσίγγια στην Κύπρο όπως επίσης έκανε και εξαγωγές. Μάλιστα άλλοι επώνυμοι πλέον βιοτέχνες, τότε του έβαζαν τα φυσίγγια στα πακέτα..!!!!!
Όλα τα φυσίγγια στην Κύπρο αλλα λιγότερο και αλλα περισσότερο καλά, ειναι σε θέση να κατεβάσουν θηράματα. Εμείς είμαστε σε θέση να τα στείλουμε εκεί που πρέπει...??... ;)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreas78 έγραψε:Το χαρτόνι χρησιμοποιείται ως επι το πλείστον για σκοπούς εξακρήβωσης της ισοκατανομής μιας γόμωσης ή για εξακρήβωση τυχών φθοράς ή ατέλειας της κάννης. Τα υπόλοιπα που προσφέρει είναι υποκειμενικά..!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΑΝΔΡΕΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΙ ΠΛΕΩΝ ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.......ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΣΙΟΚ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΚΝΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ!

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ ΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Πολύ σωστά Σόλωνα, λόγο του οτι το υπεραναλυσαμε παλαιότερα... ;) , το θεώρησα δεδομένο και δεν το ανέφερα. Ευτυχώς όμως το γράφει και ο πίνακας.

Για να βάλει κανένας συνάδελφος κανεναν χάρτινο, για να επανέλθουμε σιγά-σιγά... :D
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από Phinix »

μπορεί να ακούστηκα λίγο ότι τα μηδενίζω όλα - αλλα δεν ήθελα να περάσει αυτό το νόημα

δεν μπορώ να διαφωνήσω σε τίποτα

απλά να ξέρεις ότι είμαι απόλυτα υπέρ στο να αγοράσουμε ντόπια προϊόντα και υπηρεσίες αλλα κάποτε κάποτε ούτε οι ίδιοι οι βιοτέχνες δεν βοηθούν τον εαυτό τους στο να ακουστούν έξω

πως θέλει ασ πουμε ο X κατασκευαστής να αγοράζω τα προϊόντα του όταν στα μισά καταστήματα δεν υπάρχουν
πως μπορώ να αλλάξω μια σίγουρη λύση που έχω με ένα άγνωστο προϊόν αφού καμια πληροφορία δεν μου δίνει

με απλά λόγια το σκεπτικό που ήθελα να περάσω(προσωπικά πάντα) είναι ότι με γεμίζει με περισσότερη αυτοπεποίθηση ένα φυσίγγιο ενός παγκοσμιου κολοσσού από ένα ντόπιο ενός μικρομεσαίου εργοστασιου

ειδικά μετά που είδα τις δοκιμες των παιδιών και άνοιξα και εγώ κάποια φυσίγγια τότε ήταν που παράτησα τα κυπριακά (αν και επιμένω ακόμα σε κάποια της Victory)

όταν εταιρίες σου αποδεικνύουν ότι δουλεύουν στα πιο ψηλά πρότυπα ασφαλειας και επαγγελματισμού τότε δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας
επίσης οι εταιρίες στις οποιες αναφέρομαι είναι αυτές που πωλούν τα βασικά υλικά και πρώτες ύλες για όλους αυτούς τους ντόπιους κατασκευαστές - καθώς επίσης είναι και οι ίδιοι οι οποιοι ψάχνουν καθημερινά για καινούργιες καινοτομίες κτλ

σε όσους άγονες η εκθέσεις είδα του εξωτερικού μονο victory και ολυμπια ειχε - ειδικά σε πολλούς σκοπευτικούς αγώνες victory
επίσης σχεδόν όλη η παροικία στην αγγλία εισάγει victory
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από nike powder »

το 90% των κυπριων κυνηγων ετσι ειναι αγοραζουν οτι ειναι τησ μοδας και το πιο δημοφηλες! αν θα επελεγα αναμεσα στα κυπριακα φυσιγγια σιγουρα θα επελεχα τα εχτρα.Ειναι το εργοστασιο με την μεγαλυτερη τεχνογνωσια στην κυπρο, δεν με νιαζει αν πχ το πακετο τησ baby εχει 40 χρονια που ειναι το ιδιο εγω βλεπω τι εχει μεσα , δεν με νιαζει αν τα φυσιγγια του ειναι 67μμ και οχι 70 ξερω οτι το ιδιο αποδηδουν,μην το θεωρητε αστιο για πολλους αυτα που αναφερα ειναι κρητιρια επιλογησ φυσιγγιου
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από Phinix »

statement κοινος αποδεκτο...
''όχι πάντα αλλα τα προϊόντα που είναι συνήθως πιο δημοφιλή από αλλα είναι και τα πιο αξιόπιστα''

ο καθένας με τα γούστα του ρε παιδιά και ο καθένας με τες ιδιοτροπίες του
άλλος προτιμά την παχουλή
άλλος την παστορεγγα
άλλος την βυζού
άλλο την άκολη
άλλος την ταππουα
άλλος αντρογενεκα

διαφορα γούστα για διαφορους πέλλους
:D
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Phinix έγραψε:statement κοινος αποδεκτο...
''όχι πάντα αλλα τα προϊόντα που είναι συνήθως πιο δημοφιλή από αλλα είναι και τα πιο αξιόπιστα''

ο καθένας με τα γούστα του ρε παιδιά και ο καθένας με τες ιδιοτροπίες του
άλλος προτιμά την παχουλή
άλλος την παστορεγγα
άλλος την βυζού
άλλο την άκολη
άλλος την ταππουα
άλλος αντρογενεκα

διαφορα γούστα για διαφορους πέλλους
:D
Αγαπητέ φίλε να ευχηθώ Καλή Χρονιά με υγεία και προκοπή αλλα δεν είναι έτσι τα πράγματα στην επιλογή του φυσιγγίου..
Τα εργοστασιακα φυσίγγια καλούνται να καλύψουν μια τεράστια γκάμα καταναλωτών και ιδιοτροπιών πράγμα πολύ δύσκολο για να μην πώ πολύ φιλόδοξο.
Ως εκ τούτου τα πάντα έχουν υπολογισθεί στη συμπεριφορά των φυσιγγίων σε μέσους όρους καιρικών συνθηκών διαστάσεων καννών και αποστάσεων.
Είναι μετριοπαθώς βλακώδες να κρίνουμε την ποιότητα του φυσιγγίου με γνώμονα τις επιταγές του σύγχρονου "marketing" .Eνα φυσίγγιο μέτριο έως κακό φορτωμένο με το κόστος της υπερβάλλουσας διαφήμισης και της καλαισθητης συσκευασίας που γυαλίζει στα όματα των καταναλωτών πληρώνεται αδρά αλλα δε προσφέρει τα αναμενόμενα.
Κατα συνέπεια μονόδρομος οι δοκιμές και μόνο οι δοκιμές.
Το φυσίγγι που δοκιμάζουμε πρέπει να μας δινει τις αποδόσεις του τσόκ του όπλου μας και να είναι ευχάριστο στον ώμο μας αυτός είναι ο εμπειρικός κανόνας για τον μέσο καταναλωτή που οδηγεί σε σωστή επιλογή. Εννοείτε βέβαια 'ότι ο κατασκευαστής έχει προβλέψει και μεριμνήσει να δοκιμάσει "στοιχειωδώς" τα φυσίγγια του σε βλητικό σταθμό.
Ευχομαι καλά κυνήγια!
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Phinix έγραψε:
με απλά λόγια το σκεπτικό που ήθελα να περάσω(προσωπικά πάντα) είναι ότι με γεμίζει με περισσότερη αυτοπεποίθηση ένα φυσίγγιο ενός παγκοσμιου κολοσσού από ένα ντόπιο ενός μικρομεσαίου εργοστασιου
Έλα όμως που και οι παγκόσμιοι κολοσσοί κάμνουν τα ίδια πράγματα, εγώ άνοιξα 2 RC φυσίγγια με τα ίδια γραμμάρια, το ίδιο νούμερο σκαγιών και το ένα είχε 75 σκάγια παραπάνω. Άνοιξα ένα φυσίγγι Rottweil Tiger 32gr #6, θεωρητικά έπρεπε να έχει 270+ σκάγια ενώ είχε 242 σκάγια. Κάποτε είναι καλύτερα να μην ξέρεις που λαλεί ο λόος διότι θα χάσεις την εμπιστοσύνη σου σε ούλλους. Αν είχα τις γνώσεις ή την ώρα για ιδιογόμωση θα ξεκινούσα ασυζητητί.
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Σπύρο, για την περίπτωση με τα RC είναι όντως λίγο ανεξήγητο.. :roll:
Για τα σκάγια Νο6 όμως θα μπορούσε να δοθεί εξήγηση αν λάβουμε υπόψη πως το 6άρι δεν είναι στάνταρτ ορισμός για όλες τις παραγωγές χώρες.
Ο πίνακας που παραθέτω, ίσος σε βοηθήσει λίγο.

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”