Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από Anthimos »

SilverPigeonS έγραψε:Γιατί καμιά από τις Κυπριακές εταιρίες κατασκευής φυσιγγίων δεν φτιάχνει φυσίγγια με χάρτινο κάλυκα; Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή με τον πλαστικό; Εσείς που ασχολείστε, υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ χάρτινου και πλαστικού όσον αφορά την απόδοση ενός φυσιγγίου;
Έχω ακριβώς την ίδια απορία / παράπονο. Θα ήθελα πολύ να έβρισκα χάρτινα κυπριακά με τταπα.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Είναι καθαρά θέμα κόστους και για κανένα άλλο λόγο. Αν υποθέσουμε επιπλέον πως πολλοί συνάδελφοι βλέπουν τα κυπριακά φυσίγγια υπερκοστολογημένα, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη πως εντός έχουν ότι έχει και ένα εισαγώμενο που το πληρώνουν είς διπλούν.!
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από Phinix »

και εγώ μέχρι πέρσι ήμουν φανατικός του κυπριακού προϊόντος
αλλα μετά από ορισμένες διαπιστώσεις που έκανα (μετά από τις δοκιμες άλλον φίλων του forum)οι φίλοι κύπριοι κατασκευαστές νομίζουν μας για αρνάκια - αλλαν ταλλον!!!! με το τι πωλούν
ότι μας έμεινε - ότι είχε μέσα στη μηχανή κτλ κτλ

έτσι αποφάσισα να πληρώνω 2-3 euro πιο ακριβά και να έχω ποιότητα και συνάμα τη κελλέν μου ήσυχη

έτσι και αλλιώς η συνάντηση με το θήραμα όλο και μειώνεται, άρα οι λίγες ευκαιρίες που θα έχω θέλω να έχω ποιοτικό υλικό στο όπλο μου

αν συνεχίσουν έτσι δυστυχώς η ποιότητα τους θα χαλάσει και άλλο και σιγά σιγά θα ερτει και το κλείσιμο

αφού το 2015 - που το διαδίχτυο είναι το νούμερο ένα μέσο προβολής και διαφήμισης, οι ντόπιοι κατασκευαστές έχουν μαύρα μεσάνυχτα
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε η παράθεση σου μηδενίζει τα πάντα, πράγμα που δεν ισχυει..!!
Θα στηρίξω απο μέρους μου, συγκεκριμένη βιοτεχνία για την οποία σε προκαλώ να ανοίξεις ανα πάσα στιγμή το οποιοδήποτε φυσίγγιο της, όπως επίσης να το πάρεις σε κανονάκι και να κάνεις την όποια βλητική σύγκριση θές, αν εντός του φυσιγγίου βρείς άλλο απο τα καλύτερα ευρωπαικά βύσματα της αγοράς, κάλυκες NSI, μπαρούτια NSI (VECTAN), τότε να την βάλεις και αυτή στην κατηγορία που προανέφερες.
Αναφέρομαι στα φυσίγγια EXTRA.
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από nike powder »

andreas78 έγραψε:Φίλε η παράθεση σου μηδενίζει τα πάντα, πράγμα που δεν ισχυει..!!
Θα στηρίξω απο μέρους μου, συγκεκριμένη βιοτεχνία για την οποία σε προκαλώ να ανοίξεις ανα πάσα στιγμή το οποιοδήποτε φυσίγγιο της, όπως επίσης να το πάρεις σε κανονάκι και να κάνεις την όποια βλητική σύγκριση θές, αν εντός του φυσιγγίου βρείς άλλο απο τα καλύτερα ευρωπαικά βύσματα της αγοράς, κάλυκες NSI, μπαρούτια NSI (VECTAN), τότε να την βάλεις και αυτή στην κατηγορία που προανέφερες.
Αναφέρομαι στα φυσίγγια EXTRA.

+1000
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Επίσης να προσθέσω πως παρά την κοπιαστική δουλειά των όποιων δοκιμών απο συναδέλφους, θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη πως δεν είμαστε βλητικοί, όπως επίσης το χαρτόνι δεν είναι θήραμα αλλά ούτε παρουσιάζει την πραγματική εικόνα της ατράκτου των σκαγιών.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από savvis25 »

Φίλε η παράθεση σου μηδενίζει τα πάντα, πράγμα που δεν ισχυει..!!
Θα στηρίξω απο μέρους μου, συγκεκριμένη βιοτεχνία για την οποία σε προκαλώ να ανοίξεις ανα πάσα στιγμή το οποιοδήποτε φυσίγγιο της, όπως επίσης να το πάρεις σε κανονάκι και να κάνεις την όποια βλητική σύγκριση θές, αν εντός του φυσιγγίου βρείς άλλο απο τα καλύτερα ευρωπαικά βύσματα της αγοράς, κάλυκες NSI, μπαρούτια NSI (VECTAN), τότε να την βάλεις και αυτή στην κατηγορία που προανέφερες.
Αναφέρομαι στα φυσίγγια EXTRA.
Και οι άλλες Κυπριακές καλές είναι. Τις Εxtra της βρήκα βελτιωμένες πάντως φέτος. Απλά πρέπει να ρίχνουμε σε λογικές αποστάσεις για να γεμίζει το σακούλι {εγώ αυτό κατάλαβα τα τελευταία 2 χρόνια που μελετώ άπειρα άρθρα στο διαδίκτυο και ποσταρίσματα σε διάφορα φόρα(πληθυντικός του φόρουμ :) ), και έπειτα από ενασχόληση με σκοπευτήριο αλλά και αυτοσυγκράτηση στο κυνήγι έτσι ώστε να περιμένω τα πουλιά να έρθουν καλά εντός δραστικού βεληνεκούς}!!!! Θα επιμένω Κυπριακά από τα οποία η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα μπορούσαν κάποια είδη να είναι 0,5-1 ευρώ φθηνότερα.
Υ.Γ. Επίσης θα ξαναευχαριστήσω τον Σπύρο και το Λέύκιο που με βοήθησαν μέσα από δοκιμές να αντιληφθώ πολύ καλύτερα τη λειτουργία και απόδοση του όπλου μου και κάποιων φυσιγγίων που χρησιμοποιώ συχνά.
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

savvis25 έγραψε:Και οι άλλες Κυπριακές καλές είναι. Τις Εxtra της βρήκα βελτιωμένες πάντως φέτος. Απλά πρέπει να ρίχνουμε σε λογικές αποστάσεις για να γεμίζει το σακούλι {εγώ αυτό κατάλαβα τα τελευταία 2 χρόνια που μελετώ άπειρα άρθρα στο διαδίκτυο και ποσταρίσματα σε διάφορα φόρα(πληθυντικός του φόρουμ :) ), και έπειτα από ενασχόληση με σκοπευτήριο αλλά και αυτοσυγκράτηση στο κυνήγι έτσι ώστε να περιμένω τα πουλιά να έρθουν καλά εντός δραστικού βεληνεκούς}!!!! Θα επιμένω Κυπριακά από τα οποία η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα μπορούσαν κάποια είδη να είναι 0,5-1 ευρώ φθηνότερα.
Υ.Γ. Επίσης θα ξαναευχαριστήσω τον Σπύρο και το Λέύκιο που με βοήθησαν μέσα από δοκιμές να αντιληφθώ πολύ καλύτερα τη λειτουργία και απόδοση του όπλου μου και κάποιων φυσιγγίων που χρησιμοποιώ συχνά.

LIKE..!
Το πάν είναι να γνωρίζουμε πού στέλνουμε τα σκάγια και σε ποιάν απόσταση.. ;)
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από nike powder »

, όπως επίσης το χαρτόνι δεν είναι θήραμα αλλά ούτε παρουσιάζει την πραγματική εικόνα της ατράκτου των σκαγιών.[/quote]

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΙΨΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΙΣΩ Η ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΕΝΟΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΛΟΥΜΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΟΝΙ. ΔΙΟΡΘΟΣΤΕΜΕ ΑΝ ΚΑΜΝΩ ΛΑΘΟΣ
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Το χαρτόνι χρησιμοποιείται ως επι το πλείστον για σκοπούς εξακρήβωσης της ισοκατανομής μιας γόμωσης ή για εξακρήβωση τυχών φθοράς ή ατέλειας της κάννης. Τα υπόλοιπα που προσφέρει είναι υποκειμενικά..!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”