ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

εν το μεταξυ αν προσεξουμε καποιες αλλαγες θα ειναι πανω απο 25-30 μετρα.

Οχι να μεν κουτσιουμε την τζιηκλα στα 15 μετρα και να φταιει το φυσιγγιο!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Breda Pegaso έγραψε:εν το μεταξυ αν προσεξουμε καποιες αλλαγες θα ειναι πανω απο 25-30 μετρα.

Οχι να μεν κουτσιουμε την τζιηκλα στα 15 μετρα και να φταιει το φυσιγγιο!
ΕΤΣΙ .....ΤΟΥΤΟ ΕΞΕΧΑΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ :D :D :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από WAFFEN »

Συναδελφοι κυνηγοι, διερωτουμε πως και οι αθλητες του trap με 24γρ. χειμωνα-καλοκαιρι και με 7,5 νουμερο παιζουν και κανουν σκονη τον δισκο στην δευτερη τους βολη στα 40 περιπου μετρα? Απλα, δεν καταφερα να κατανοησω την λογικη των πολλων γραμμαριων γενικα και ειδικα τον χειμωνα.
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από mikros »

WAFFEN έγραψε:Συναδελφοι κυνηγοι, διερωτουμε πως και οι αθλητες του trap με 24γρ. χειμωνα-καλοκαιρι και με 7,5 νουμερο παιζουν και κανουν σκονη τον δισκο στην δευτερη τους βολη στα 40 περιπου μετρα? Απλα, δεν καταφερα να κατανοησω την λογικη των πολλων γραμμαριων γενικα και ειδικα τον χειμωνα.
Αλλό οι πήλινοι δίσκοι και άλλο το ζωντανό θήραμα, οι δίσκοι αυτοί είναι κατασκευασμένοι για να σπάνε και στα 40 και στα 50 και στα 60 ακόμα με το 7.1/2 και 1*
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε WAFFWN οι σκοπευτες του trap χρησιμοποιουν στενα τσιοκς 2-1 και εχουν να καμουν με δισκους.

στο κυνηγι της τζιηκλας το να χρησιμοποιησεις 2-1 δεν ειναι και οτι καλυτερο. η τζιηκλα κατα τη γνωμη θελει ανοικτο τσιοκ και λεπτο σκαι να γεμιζει τα κενα. μεχρι 32-33 γρ ειναι μια χαρα.
σε λογικες βολες μεχρι 30 μετρων εχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις το πουλι.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΤΟΝ ΑΨΥΧΟ ΔΙΣΚΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΙΝΓΧΕΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΘΗΡΑΜΑ...ΠΟΤΕ!!!

Ο ΔΙΣΚΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ ΠΑΡΕΙ 1 ΣΚΑΓΙ...ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ...ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ...ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ...ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΥΓΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ!!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Θα συμφωνήσω με τα 3 πόστς πάνω από τα δικά μου, και ας μην ξεχνάμε τη διαφορά του δίσκου με του θηράματος, το ένα ξέρεις ότι θα βγει και είσαι έτοιμος ενώ το άλλο μπορεί να πετακτεί από τα πόδια σου ανα πάσα στιγμή, να περάσει από πάνω σου, πλάγια σου κτλ. Ο δίσκος θα πιάσει μια πορεία και μπορείς να υπολογίσεις που θα πάει. Ενώ το θήραμα πετάσσεται, κάμνει μανούβρες, βάλλει σου δεντρά μπροστά, χαμηλοπετά, κλώνει ποτζί ποδά, θέλεις ανοικτά τσιοκς ιδιαίτερα αν κάνεις περπατητό για να μπορεί η τουφεκιά σου να ανοίγει γρήγορα και λεπτό σκάγι ώστε να καλύπτουν κενά. Αν πάεις στη τζίκλα με τσιοκ 2-1, αν κάνεις περπατητό κυνήγι 2 πιθανότητες υπάρχουν, είτε θα αχρηστεύεις τα πουλιά ή θα τα χάνεις. Εγώ με το 3 τσιοκ και μισούδα αποκεφάλισα μια τζίκλα σαν εβούραν και ακόμα σημάδιασα λίγο μπροστά της για να μην τη φάει όλη. Φαντάστου τι θα γινόταν με κανονικό φυσίγγι και 2 τσιοκ. Τωρά αν θα είχε πέρασμα και ψηλοπετούσαν σίγουρα θα έβαζα πιο χοντρό σκάγι και πιο κλειστά τσιοκς. Και σίγουρα εγώ δεν έχω την ικανότητα ενός επαγγελματία σκοπευτή να στέλνω τα σκάγια συνέχεια εκεί που πρέπει στα 50-60 μέτρα.
Άβαταρ μέλους
andreas constantinou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2014, 01:38

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από andreas constantinou »

Εμενα το οπλο μου ειναι ενα mu 8-0 bell choke BOSTOK CCCP , παιζω μονο 32gr τταππο χειμωνα και καλοκαιρι.Οταν ομως ειναι πολυ παγωνια που τα χώρτα να ειναι ολόασπρα απο τον παγο παιζω παρουτιν F2 του ογκου 1.80×35 gr σκάι ττάππο τις οποίες γεμιζω εγω.Ειναι η μόνη που τεριάζει τέλεια στο οπλο μου οταν ειναι παγωνιά.Ο καθενας πρεπει να βρεί αυτο που τεριάζει στο οπλο του.
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από WAFFEN »

συναδελφοι αν διαβασετε το προηγουμενο μου σχολιο, δεν αναφερα ουτε τσιοκ, ουτε και ειπα κατι οσον αφορα το μεγεθος του σκαγιου. Απλα ηθελα να μου στοιχιωθετησει καποιος πως επηρεαζεται η γομωση (τα γραμμαρια) εαν ειναι χειμωνας μιας και οι τραππερς παιζουν χειμωνα τους αγωνες τους κυριως, με τοσα λιγα γραμμαρια και σε τετοιες αποστασεις?
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από savvis25 »

Από συζήτηση του πατέρα μου με Κύπριο βιομήχανο αλλά και από άρθρο στο διαδίκτυο άλλου Κύπριου βιομήχανου άκουσα και διάβασα το ίδιο ακριβώς συμπέρασμα σχετικά με τα φυσίγγια με χαμηλά γραμμάρια(π.χ 24 γρ). Ότι δλδ λόγω της μικρής γόμωσης είναι σχεδόν ανεπηρέαστα από καιρικές συνθήκες.!! Άμα βρώ το άρθρο να το ποστάρω να το δείτε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”