ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από kanaris »

Παιδες καλη χρονια καταρχην!
μιας παμε για σοβαρες χιονοπτωσεις οσοι κατεχουν το θεμα και θελουν ας μας πουν 1-2 φυσιγγια για τζικλα που δοκιμασαν και εμειναν ευχαριστημενοι σε συνθηκες χιονιων!
επισης ποιο ειναι το βασικο κριτηριο επιλογης γενικα φυσιγγιων (ακομα και φασσας) σε τετοιες συνθηκες?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από nike powder »

ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΥΣΓΓΙ ΜΕ "ΔΥΝΑΤΗ ΓΟΜΩΣΗ" :roll: ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!
stelios97b
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Δεκ 2014, 14:32

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από stelios97b »

εγω θα ελεγα ενα φυσσιγι πιο ελαφριας γομωσης..ομως νομιζω ας μας πουν οι πιο "διαβασμενοι"!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Όσο πιο χαμηλές θερμοκρασίες τόσο πιο ψηλά γραμμάρια.Μην παεις μαγκνουμ αλλά αν σε κανονικές θερμοκρασίες παίζεις 30_32γρ σε χαμηλές θερμοκρασίες μπορείς να παεις 34_35γρ ανετα.Το λάκτισμα θα μειωθεί αισθητά άρα το αντισταθμιζεις με παραπάνω γραμμαρια
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΤΑΣΟ ΟΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΕΦΤΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ....ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΓΟΜΩΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ...Η ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ!

ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ(ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ)....ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΨΥΛΙ Η ΒΑΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΙΕΣΗ,ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 3 Η ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ!

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ...ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΤΗΚΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΣΟΥ....ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ....ΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΕΝΝΟΩ!

Η ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΩΝ ΕΤΕΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ''ΔΥΝΑΤΑ'' ΑΠΟ ΑΛΛΑ...ΣΕ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ Κ.Λ.Π.

Π.Χ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΟΥΣ 33C ΗΤΑΝ ΣΤΑ 406m/s ΣΤΟΥΣ 10C ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ 390m/s..... ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΓΗ ΣΤΟ ΚΑΨΥΛΙ ΚΑΙ ΑΠΟ 686(ΜΕΣΗΣ ΙΣΧΗΣ) ΕΒΑΛΑ CX2000(MEΓΑΛΗΣ ΙΣΧΗΣ)ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΑ 400m/s.

ΕΓΩ ΕΔΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΟΥ ΛΑΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠ ΟΨΗΝ ΟΤΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΣΟΚ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΟ...ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΥΛ 1* ΚΑΘΕ ΤΣΙΟΚ 3-4m/s ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ,ΚΑΘΟΣ Η ΔΟΚΙΜΗ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΦΟΥΛ 1*..... ΣΑΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ...ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!!

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗ....ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΝ......ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ :D

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από mikros »

Εγώ έχω διαβάσει οτί όταν κρυώνει αρκετά η θερμοκρασία αυξάνεις το μέγεθος των σκαγιών σου και το βάρος της γόμωσης επίσης...
π.χ Να ρίξεις 34γρ 8 ή 7 1/2νο στες τσίχλες(το 32 παραμένει αποτελεσματικό) και στις φάσσες το 6άρι να γίνει 5νο...
Πέρα απ'αυτό υπάρχουν λάτρεις των ελαφριών γομώσεων και μικρών σκαγιών,που μπορεί αν ρίχνουν όλο το χρόνο π.χ 10νο σκαγι και 24-28γρ.
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από nike powder »

[quote="SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ"]ΤΑΣΟ ΟΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΕΦΤΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ....ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΓΟΜΩΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ...Η ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ!

ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ(ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ)....ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΨΥΛΙ Η ΒΑΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΙΕΣΗ,ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 3 Η ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ!

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ...ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΤΗΚΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΣΟΥ....ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ....ΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΕΝΝΟΩ!

ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΥΤΟ!!! :D
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από kypros »

To mistiko ine ena tsiok pio klisto apo oti sinithos
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
stelios97b
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Δεκ 2014, 14:32

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από stelios97b »

Καλησπερα!φιλε kypros μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο λιγο παραπανω?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

mikros έγραψε:Εγώ έχω διαβάσει οτί όταν κρυώνει αρκετά η θερμοκρασία αυξάνεις το μέγεθος των σκαγιών σου και το βάρος της γόμωσης επίσης...
π.χ Να ρίξεις 34γρ 8 ή 7 1/2νο στες τσίχλες(το 32 παραμένει αποτελεσματικό) και στις φάσσες το 6άρι να γίνει 5νο...
Πέρα απ'αυτό υπάρχουν λάτρεις των ελαφριών γομώσεων και μικρών σκαγιών,που μπορεί αν ρίχνουν όλο το χρόνο π.χ 10νο σκαγι και 24-28γρ.
ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΑΛΛΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!

ΠΕΡΣΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡHΤIΚΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ 40C ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟΥΣ 4C......ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ Ν5 ΣΤΟΥΣ 4C ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ Ν6 ΣΤΟΥΣ 40C!!!
ΑΣ ΤΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ


http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... 38&start=0
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”