Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro
Επι ευκαιρία της αναμενόμενης επίσημης έναρξης του κυνηγίου της τσίκλας θεώρησα καλό να μοιραστώ μαζί σας κάποιες δοκιμές που έκανα για τα φυσίγγια Lambro . Τα φυσίγγια τα προμηθεύτηκα από τον Κύριο Πέτρο Ρωμανό, επίσημο εισαγωγέα των Ελληνικών φυσιγγίων Lambro στη Κύπρο και το οποίο ευχαριστώ για την συνεισφορά του
Η δοκιμή έγινε στις 22/10/2014 σε ειδικό χώρο δοκιμών του σκοπευτηρίου Λάρνακας και εδώ θέλω να ευχαριστήσω τη διεύθυνση του σκοπευτηρίου για την δημιουργία χώρου δοκίμων, όπου ο κάθε ένας που θέλει να κάνει δόκιμες φυσιγγίων μπορεί να το κάνει με ΑΣΦΑΛΕΙΑ σε αυτό το χώρο. Ήταν κάτι που έλειπε από προηγούμενο σκοπευτήριο.
Για όσους τους ενδιαφέρει και λαμβάνουν υπόψη τις καιρικές συνθήκες , να αναφέρω ότι η δοκιμή έγινε μεταξύ των ωρών 14:00 και 16:00 με Ν-Α άνεμο εντάσεως 2-3 μποφορ ,55- 60% υγρασία και 24°C θερμοκρασία. Ήταν δηλαδή κανονικές συνθήκες για την εποχή. Επίσης να αναφέρω ότι χρησιμοποιήθηκε οπλο Browning B325 sporting, με αυλούς 18.5 και τσοκ4*, 3* και 1*. Tα αποτελέσματα των δοκιμών μαζεύτηκαν σε ένα πίνακα για καλύτερη μελέτη και το οποίο παραθέτουμε. Να σημειωθεί ότι στη στήλη G του πίνακα ο αριθμός σκαγιών που δίνεται για τα δυο πρώτα φυσίγγια (διασποράς) της δοκιμής αφορά το κύκλο ανοίγματος της τουφεκιάς και ΟΧΙ το κύκλο των 76εκ που ισχύει για τα υπόλοιπα φυσίγγια.
Η δοκιμή άρχισε με δυο φυσίγγια διασποράς . Το πρώτο ήταν το Lambro dispersante Classic 32gr-9 το οποίο γεμίζεται με πυρίτιδα 206 S, χρησιμοποιεί πλαστικό ελικοειδές διασπορέα με αποσπώμενα πτερύγια και δοκιμάστηκε με τσοκ 4* στα 20μ. Έδωσε άνοιγμα κατανομής 80εκ. και συνολο σκαγιων στο κύκλο των 80εκ, 470 σκάγια(φωτο 1430). To δεύτερο φυσιγγιο είναι το Direct 32gr-9,5, που χρησιμοποιεί ειδικό διασπορέα πατέντα της Lambro και το οποίο δίνει εξαιρετικές ανοικτές κατανομές σε μικρότερες αποστάσεις από τα αντίστοιχα κοινά φυσίγγια διασποράς. Χρησιμοποιεί πυρίτιδα S4, διπλής βάσης. Εχει δοκιμαστεί στη απόσταση των 15μ με τσοκ 4* και έδωσε το εκπληκτικό άνοιγμα κατανομής των 100εκ. και σύνολο σκαγιών 632σκ(φωτο 1555). Και τα δυο αυτά φυσίγγια έδωσαν αρκετή πυκνή κατανομή που σχεδόν μου δίνει σίγουρο αποτέλεσμα στις αποστάσεις που κάναμε.
Στη συνέχεια έγινε δοκιμή στα 30μ , μιά απόσταση που θεωρείται η πιο συνηθισμένη που κτυπάμε τα πουλιά . Χρησιμοποιήθηκε το τσοκ 3*. Εδώ να αναφέρω ότι για να θεωρείται ένα φυσίγγιο κατάλληλο από θέμα πυκνότητας σκαγιών σε κύκλο 76εκ για αυτά τα είδη θηραμάτων, χρειάζομαι περίπου 180-200 σκ., και ενέργεια κρούσης σκαγιών 0.07Kgm (Χιλιογραμμόμετρο). Επειδή είναι δύσκολο να κατανοήσει κάποιος που δεν ασχολείται με το θέμα ενέργεια κρούσης, να πούμε απλά ότι το σκαι νο 9 (2,1μμ) διατηρεί αυτήν τη δύναμη κρούσης των 0.07Kgm μεχρι την απόσταση των 40-45μ . Επίσης να αναφέρω ότι δυο σκάγια είναι αρκετά για να καταβάλω αυτό το μέγεθος πουλιού σε αντίθεση με τα μεγαλύτερα πουλιά (φάσα- περδίκι ) που χρειάζομαι τουλάχιστο 4 σκάγια , σε νο 6 για να το καταβάλω.
Το Lambro Tordo 30gr-9, με πυρίτιδα D20 και πλαστικό βύσμα έδωσε στο κύκλο 76εκ 350σκ.
Το Lambro Tordo 32gr-9, με πυρίτιδα GM3 και πλαστικό βύσμα έδωσε στο κύκλο 76εκ 284σκ.
Το Lambro Classic 32gr-9, με πυρίτιδα S4 και πλαστικό βύσμα έδωσε στο κύκλο 76εκ 294σκ
Το νέο φυσίγγιο Lambro Feels Right 32gr-9, με πυρίτιδα D20 και πλαστικό βύσμα έδωσε στο κύκλο 76εκ 320σκ (Φώτο 1500). Στη φωτογραφία έγινε διαχωρισμός του κύκλου σε ισα τετραγωνάκια εμβαδού περίπου 50cm² το κάθε ένα ,που αντιστοιχεί στο τρωτό μέρος μιας τσίκλας . Το τεστ αυτό έδειξε ότι μόνο ένα τέτοιο τετράγωνο (σημειωμένο με μικρό κύκλο) δεν είχε κανένα σκαϊ και αυτό στη περιφέρεια. Υπήρξαν και 6 περιπτώσεις ( σημειωμένα με έντονο τετραγωνάκι) με ένα σκαϊ. . Όλα τα άλλα τετραγωνάκια είχαν 2 η περισσότερα σκαγια. Το τεστ αυτό επιβεβαιώνει και το εκπληκτικό αποτέλεσμα (320σκ) που έδωσε στο κύκλο των 76εκ.
Το Lambro Feltro 32gr-9, με πυρίτιδα D20 με μάλλινη τάπα και πλαστικό δισκίο έδωσε στο κυκλο 76εκ 266σκ.
Το Lambro Euromix 31gr-8+9 με δυο είδη σκαγιών ανάμικτα , με πυρίτιδα GM3 και πλαστικό βύσμα έδωσε στο κύκλο των 76εκ 275σκ.
Το Lambro Α1 Speciale 34gr-9, με πυρίτιδα A1 και πλαστικό βύσμα έδωσε στο κύκλο των 76εκ, 353σκ. Εγεινε κατ το τεστ με τα τετραγωνάκια και πράγματι Το πλήθος σκαγιών στο κύκλο επιβεβαιώθηκε.(φωτο 1520).
Το Lambro 5 24gr-9,5(2,0μμ) με πυρίτιδα 206SV με πλαστικό βύσμα είναι μια νέα σειρά φυσιγγίων με αντιμόνιο 5%. Το φυσίγγιο αυτό προορίζεται για σκοπευτικό, όμως οι δοκιμές έδειξαν ότι είναι εξίσου καλό και σαν κυνηγετικό. Τα αποτελέσματα στις κατανομές δείχνουν ένα πιο πυκνό κέντρο στο κύκλο των 76εκ. πράγμα που μου δίνει ένα καλό πλεονέκτημα όταν τα πουλιά κινούνται ψηλά στα περάσματα. Αυτό οφείλεται κατά τη γνώμη μου στη σκληρότητα των σκαγιών (5% αντιμόνιο) που δεν παραμορφώνονται ,όσο τα πιο μαλακά σκάγια, έτσι μου δίνει σφικτότερες κατανομές, Επίσης η σειρά αυτή βγαίνει και σε Lambro 28gr-8(2.3mm) και δοκιμάστηκε στα 40μ με τσοκ 1* και έδωσε 206 σκ στο κύκλο των 76εκ. Στα 40μ δοκιμάστηκαν ακόμη 3 φυσίγγια (κοίταξε πίνακα) και όλα έδωσαν τον απαιτούμενο αριθμό στο κύκλο των 76εκ.
Αυτές οι δοκιμές έρχονται να επιβεβαιώσουν και άλλες δοκιμές που έκανα ,ότι δηλαδή σε αποστάσεις μέχρι 30μ ο παράγων καιρικές συνθήκες και φυσίγγια δεν επηρεάζονται. Eιναι δηλαδή τόσο πυκνή η κατανομή που είναι σχεδόν αδύνατο να περάσει από μέσα το θήραμα. Γιαυτό συνεχόμενες αποτυχίες, ξυφτερίσματα , κουτσόφτερα, κλπ δεν ευθύνεται το φυσίγγιο η ο καιρός, αλλά η σκόπευση μας και γιαυτό θα πρέπει να επικεντρωθούμε στη λύση του προβλήματος αυτού και όχι να ρίχνουμε το φταίξιμο στο φυσίγγιο.
Λεύκιος Ιωαννίδης
Αντιπρόεδρος Κ.Σ. ΔΡΟΣΙΑ
Θα ακολουθείση και δευτερο μέρος της ερευνας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Eυχαριστούμε Λεύκιε μου για τις συνεχόμενες δοκιμές σου που κάνεις και μας βοηθάς αφάνταστα :D

Τρεις μικρές απροσεξίες στον πίνακα σου στο C όπου έβαλες στο 11 και 15 τη διάμετρο σαν 2,0μμ και στο 2 σαν 2,1μμ. Δεν είναι κάτι το σημαντικό όμως :D

Ευχαριστούμε ξανά για τις δοκιμές. :D
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Αετισιο μάτι που το έχεις ρε Σπύρο :lol: Σιγουρα το νο9,5=2.0 και το νο8=2,3. Οταν κάνεις πινακες της excel αντιγραφεις απο το πρώτο και μετα παεισ και τα διορθωνεις, αλλα .....ξέχασα. Ευτυχώς εχω εσένα και με βοηθάς :) :) :)
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

LEFKIOS έγραψε:Αετισιο μάτι που το έχεις ρε Σπύρο :lol: Σιγουρα το νο9,5=2.0 και το νο8=2,3. Οταν κάνεις πινακες της excel αντιγραφεις απο το πρώτο και μετα παεισ και τα διορθωνεις, αλλα .....ξέχασα. Ευτυχώς εχω εσένα και με βοηθάς :) :) :)
Έσασες το 2,2, επρόλαβες με :D :lol:
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ευχαριστούμε Λεύκιε για όλη αυτή τη σημαντική πληροφόρηση! Η επόμενη 12αδα τζίκλες κανονικά είναι δική σου :D

Ευχαριστούμε και τον κ. Ρωμανό!!
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από savvis25 »

Διαφωτιστικότατος ο πίνακας αλλά και η φωτογραφία με τα πιστονάκια. Μπράβο.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ευχαριστουμε πολυ φιλε Λευκιε για την βοηθεια σας. Πολυ κατατοπιστικος ο πινακας και χρησιμος για την επομενη αγορα φυσιγγιων.

Το lambro tordo 30g v9 kitrino einai οντως πολυ καλο φυσιγγιο και το εχω ηδη στις πρωτες μου προτημησεις . ενα εξισου καλο φυσιγγιο το οποιο απουσιαζει απο τις δοκιμες ειναι και το lambro sporting prasino 28g v9., καθως και το ασπρο lambro export 32.5g v10, to opoio den εχω καταλαβει ακομα γιa ποιο λογο δεν το παραγει πλεον η lambro.

χθες μεχρι τις 11, 25 τζικλουες (12 προσωπικα) , με φυσιγγια lambro tordo 30g kitrino, victory challenger, victory skeet kai super tordo 32g. H lambro εσπαζε κοκκαλα.

8α δοκιμασω και την feels right στην επομενη μου αγορα.

ευχαριστω και παλι.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΚΑΛΟΣ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΥΚΙΟ....ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΝΟΜΙΖΩ :D

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ 1 ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ!ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 3 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΙΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ...ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ!!!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΛΕΥΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΡΙΧΤΗΚΑΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ!!!

ΟΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.....ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΝΟΟΥΜΕΝΟΥ ΟΤΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΛΕΥΚΙΟΥ... ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΞΑΝΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΣ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑ ....ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ..... ΕΙΝΑΙ ΤΟ DIRECT...ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΕΣ ΒΟΛΕΣ KAI ΤΟ SERIES ΑΝΤΙΜΟΝΙΟ 5% 28ΓΡ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΔΙΚΙ ΚΑΙ Η "ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ" ΣΕ Ν8 ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 30+Μ!

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΛΕΥΚΙΕ ΜΟΥ..ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ..ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ ΚΥΡΙΟ ΡΩΜΑΝΟ ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΓΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ...ΤΗ Lambro!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από Dimitris »

Ευχαριστούμε κ Λεύκιε για τις δοκιμές!!!
Συμφωνώ με τον φίλο andreasana για το φυσίγγιο export το οποίο χρησιμοποιώ και εγώ μέχρι να λείψει από τα ράφια :) .
Τώρα όσον αφορά τις δοκιμές, για να καταλάβω καλύτερα τα αποτελέσματα, έφτιαξα 2 γραφικές παραστάσεις με βάση το πλήθος των σκαγιών στην γόμωση και τον αριθμό των σκαγιών που υπήρχαν στον κύκλο των 76 cm
Από τα αποτελέσματα φαίνεται ότι το Lambro 5% 28 gr έχει πολύ καλα απότελέσματα συγκέντρωσης (67% στα 30m και 53% στα 40m) στις δεδομένες καιρικές συνθήκες της δοκιμής, σε σχέση με τα υπόλοιπα φυσίγγια. Εξίσου καλό αποτέλεσμα έδωσε και το tordo 30 (66% στα 30m)

Εικόνα

Εικόνα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Παρουσίαση φυσιγγίων Lambro

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ωραίος Δημήτρη! 8-)

Έκαμες τα κουτσιά καθαρισμένα :D

Εγώ χρησιμοποίησα την Lampro sporting 28gr και μου έδωσε καλά αποτελέσματα το πρωί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”