Αποριες περι πιστονακιων

Απάντηση
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Αποριες περι πιστονακιων

Δημοσίευση από beaglemania »

Παιδες το πιστανακι εκεινο που ειναι μισο αλλα ειναι κλειστο σαν ποτηρι και τα μισα σκαγια ειναι μεσα και τα αλλα μισα ειναι εξω? τι ιδιοτητες εχει? Η μιση ντουφεκια ανοιγει κοντα και η αλλη μιση πιο μακριο? ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα :oops:
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Αποριες περι πιστονακιων

Δημοσίευση από Pathfinder »

Νομιζω (αν δεν κανω λαθος) προκειται για την μισοταππα.Θεωρα το κατι αναμεσα σε ταππα και κανονικο πιστονακι.Αν δεν κανω λαθος οι tordo και alodola το χρησιμοποιουν.Ειναι καταλληλο για μεσαιες κυριως αποστασεις για καλυτερη κατανομη γεμισμα κενων.Τωρα σωστος λαθος δεν ξερω απλα ετσι το ειδα εγω :)
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Nikos77

Re: Αποριες περι πιστονακιων

Δημοσίευση από Nikos77 »

Η Biorientabile είναι μια από τις κλασικές μισόταπες και η Piston Skeet είναι η μοναδική μισόταπα που δημιουργεί δύο ατράκτους σκαγιών! Η μισόταπα ανοίγει περισσότερο από τον συγκεντρωτήρα και επίσης ανταποκρίνεται καλύτερα στο τσοκ, αλλά τα σκάγια που μένουν μέσα στο χαμηλό ποτηράκι πάνε πιο πέρα από αυτά που μένουν απέξω! 8-)
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Αποριες περι πιστονακιων

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

beaglemania έγραψε:Παιδες το πιστανακι εκεινο που ειναι μισο αλλα ειναι κλειστο σαν ποτηρι και τα μισα σκαγια ειναι μεσα και τα αλλα μισα ειναι εξω? τι ιδιοτητες εχει? Η μιση ντουφεκια ανοιγει κοντα και η αλλη μιση πιο μακριο? ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα :oops:
Pathfinder έγραψε:Νομιζω (αν δεν κανω λαθος) προκειται για την μισοταππα.Θεωρα το κατι αναμεσα σε ταππα και κανονικο πιστονακι.Αν δεν κανω λαθος οι tordo και alodola το χρησιμοποιουν.Ειναι καταλληλο για μεσαιες κυριως αποστασεις για καλυτερη κατανομη γεμισμα κενων.Τωρα σωστος λαθος δεν ξερω απλα ετσι το ειδα εγω :)
O Aλέξης εννοεί αυτή στα δεξιά με το νούμερο 5, αυτή χρησιμοποιούν τα Super Allodola και Super Tordo της Victory, αυτήν εννοείς;

http://www.baschieri-pellagri.com/index ... 98&lang=en
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αποριες περι πιστονακιων

Δημοσίευση από mikros »

Nikos77 έγραψε:η Piston Skeet είναι η μοναδική μισόταπα που δημιουργεί δύο ατράκτους σκαγιών!
Μπορείς φίλε Νίκο να μας το εξηγήσεις λίγο αυτό?
Υ.Γ. Να ζήσεις ;)
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Αποριες περι πιστονακιων

Δημοσίευση από beaglemania »

Φιλε μου εκεινο που εννοω ειναι το πιστονακι να ειναι μισο και να ειναι τελιος κλειστο σαν ποτηρι ουτε διακεκομενες γραμες να εχει πανω ουτε τιποτα ενα απλο κλειστο πιστονακι που τα μισα σκαγια ειναι μεσα και τα αλλα μισα εξω ειναι σαν την ταππα που εχουν τα ολυμπια τορτο αλλα ειναι λιγο πιο μεγαλι και χωραει περισσοτερα σακγια μεσα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”