Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Δημοσίευση από giorgos80 »

εχτες παντως ο συγκυνηγος μου εκαλλικωσε τον στα 10 μετρα με την direct καθως την εριξε μετανειωμενος αφου τα σκυλια ηταν μες τον κωλο του ενα μετρο και σημαδεψε πιο ψηλα καθως ο λαγος ανεβαινε το βουνο.μετα 2 μπιχτες απο μενα σε ενα κομματι 5-6 μετρων που μου εδωσε χερι πριν γυρει την καρα με βικτορυ 36 νικελ και λεπρε δεν του εβαλα σκαι σε αποσταση 20 μετρων.για μενα δεν υπαρχει ιδανικο φυσιγγι καθως ολα ειναι συγκυριες.αν στεκομουνα 10 μετρα πιο ψηλα στην καρα θα ειχα περιθωριο μεχρι 50 μετρα να του ριξω αφου το βουνο απο κει και περα ηταν καμενο.
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Τελικα μετα απο συμβουλη γνωστου και εμπυρου κυνηγου αγορασα την FOB GIBIER NOBEL 38gr. No6. Μου ειπε οτι για βολες μεχρι 25 μετρα ειναι ιδανικο φυσιγγι για αυλους 18.7 που κυνηγω.
Για τον συντροφο θα βρουμε κατι αλλο.
Μολις τα δοκιμασω θα σας πω εντυπωσεις.
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

οταν θελει να γινει θα γινει παιδκια. πριν κτυπησω το λαγο την κυριακη εκει μεσα που μπηκα εφευκαν μαυροπουλλοι και λαλω βαλε καμια 10αρα να παιξεις κανενα :D τραβω 2 νομπελ 28γρ 10 smini και βαλω μεσα και ξεκινησα στα 10 μετρα που τον εφκαλε ο σκυλος και επαιξα τον οπως την εφαε δεν εθελε με καθαρισμα . :D
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Δημοσίευση από Laurona »

savvis25 έγραψε:
Από την στιγμή όμως που υπάρχει το ενδεχόμενο και βολής μέχρι τα 30 μέτρα δεν θα πρότεινα το Direct καθώς είναι για το πολύ 20 μέτρα. Θα πρότεινα ένα κανονικό φυσίγγι διασποράς όπως το Lambro Κίτρινο σε νούμερο 5.
O Λεύκιος (Ο δάσκαλος μας, εμένα και του Σπύρου :D ) έκαμε μια δοκιμή σε χαρτόνι με τη Lambro διασποράς 34γρ κίτρινη (υπάρχει η ίδια και σε 36γρ)και μπορώ να πω ότι με έπεισε. ;)
Γραφω γιατί προκειτε γθα βοηθεια φιλου κ είχα ακριβως το ιδιο θεμα πριν τξν εναρξη.

Ειδα την δοκιμή του λευκιου κ πειστηκα.
λαμπρό κιτρινη διασπορας σε 5 νουμερο απο τα 5 μεχρι τα 30 μετρα.
Δοκιμασμενη με απόλυτη επιτυχία για το θηραμα που θες κ τον τοπο που θες.
Ελαφρυ λακτισμα για 34γρ.
με τσοκ 4.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Δημοσίευση από peanut5020 »

giorgos80 έγραψε:εχτες παντως ο συγκυνηγος μου εκαλλικωσε τον στα 10 μετρα με την direct καθως την εριξε μετανειωμενος αφου τα σκυλια ηταν μες τον κωλο του ενα μετρο και σημαδεψε πιο ψηλα καθως ο λαγος ανεβαινε το βουνο.μετα 2 μπιχτες απο μενα σε ενα κομματι 5-6 μετρων που μου εδωσε χερι πριν γυρει την καρα με βικτορυ 36 νικελ και λεπρε δεν του εβαλα σκαι σε αποσταση 20 μετρων.για μενα δεν υπαρχει ιδανικο φυσιγγι καθως ολα ειναι συγκυριες.αν στεκομουνα 10 μετρα πιο ψηλα στην καρα θα ειχα περιθωριο μεχρι 50 μετρα να του ριξω αφου το βουνο απο κει και περα ηταν καμενο.

δεν υπαρχει ιδανικο φυσιγγι.Φίλε είσαι σωστότατος. Στο κυνήγι παίζει μεγάλο παράγοντα η τύχη και οι συγκυρίες.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Laurona έγραψε:
savvis25 έγραψε:
Από την στιγμή όμως που υπάρχει το ενδεχόμενο και βολής μέχρι τα 30 μέτρα δεν θα πρότεινα το Direct καθώς είναι για το πολύ 20 μέτρα. Θα πρότεινα ένα κανονικό φυσίγγι διασποράς όπως το Lambro Κίτρινο σε νούμερο 5.
O Λεύκιος (Ο δάσκαλος μας, εμένα και του Σπύρου :D ) έκαμε μια δοκιμή σε χαρτόνι με τη Lambro διασποράς 34γρ κίτρινη (υπάρχει η ίδια και σε 36γρ)και μπορώ να πω ότι με έπεισε. ;)
Γραφω γιατί προκειτε γθα βοηθεια φιλου κ είχα ακριβως το ιδιο θεμα πριν τξν εναρξη.

Ειδα την δοκιμή του λευκιου κ πειστηκα.
λαμπρό κιτρινη διασπορας σε 5 νουμερο απο τα 5 μεχρι τα 30 μετρα.
Δοκιμασμενη με απόλυτη επιτυχία για το θηραμα που θες κ τον τοπο που θες.
Ελαφρυ λακτισμα για 34γρ.
με τσοκ 4.
Για λαγό το συγκεκριμένο φυσίγγιο (34γρ. Νο. 6) είναι αρκετά καλό. Αν έβγαινε και σε 7αράκι για εμάς που κυνηγάμε φτερωτό θα το συμπαθούσα ακόμη περισσότερο!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Ιδανικό πρώτο φυσίγγι

Δημοσίευση από Pathfinder »

Τσοκας 6-7no 35gr νομιζω.Ειναι διασπορας απο 7-30μ αναλογως τσοκ που χρησιμοποιας.Παντως για το οτι δεν υπαρχει ιδανικο φυσιγγι συμφωνω.Βρισκεις 2-3 σταθερα και τα μαθαινεις...
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”