Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Απάντηση
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από beaglemania »

Ο ανηψιος μοιυ που για πρωτη φορα φετος θα κυνηγησει λαγο με ενα παλιο σκβ που δεν σηκωνει και πολλα bar εως τα 32-34 μας ειπε ο οπλουργος εαν γνωριζει καποιος αυτα τα ειδη φυσιγγιων και να μας πει την γνωμη του καιρος λακτισμα αποσταση κτλ

1. Νομπελ σπορτ κλασσικα νο3-5 32γρ
2.Λαμπρο καφε νο4 33γρ
3.νομπελ σπορτ σπειτ 32γρ νο5
4. τιγκερ ροττβαιλ 32γρ νο5
5. rc 32 caccia no3 32gr

και αν γνωριζετε καποιος αλλο φυσιγγια στα 32γρ για κυνηγι λαγου
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από giorgos80 »

beaglemania έγραψε:Ο ανηψιος μοιυ που για πρωτη φορα φετος θα κυνηγησει λαγο με ενα παλιο σκβ που δεν σηκωνει και πολλα bar εως τα 32-34 μας ειπε ο οπλουργος εαν γνωριζει καποιος αυτα τα ειδη φυσιγγιων και να μας πει την γνωμη του καιρος λακτισμα αποσταση κτλ

1. Νομπελ σπορτ κλασσικα νο3-5 32γρ
2.Λαμπρο καφε νο4 33γρ
3.νομπελ σπορτ σπειτ 32γρ νο5
4. τιγκερ ροττβαιλ 32γρ νο5
5. rc 32 caccia no3 32gr

και αν γνωριζετε καποιος αλλο φυσιγγια στα 32γρ για κυνηγι λαγου
ρε φιλε μα ποσο παλιο εν το οπλο και ποιο μοντελο ειναι αν επιτρεπεται.διοτι skb δεν σηκωνει πολλα γραμμαρια σαν να μεν μου κολλα.υποψη οτι τα μπαρ δεν συναδουν πλεον με τα γραμμαρια ειδικα στα ελληνικα φυσιγγια που οι καλαμαραδες καμνουν πυραυλους
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από beaglemania »

Ρε φιλε μου εν εχω ιδεα τι μοντελο ειναι οτι μου ειπε ο ανηψιος μου λεω σας που το πηρε σε γνωστο οπλουργο
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Πάντως θα σου έλεγα σίγουρα να μην ρίξει τα Λάμπρο Καφέ, αν και είναι 33γρ βγάζουν αρκετά bars και πρέπει να ρίχνονται από όπλα που έχουν δοκιμαστεί στα τουλάχιστον 1050 bars. Όπως είπε και ο Γιώργος. Tα άλλα τα οποία έχω ρίξει είναι τα Nobel Speed 34gr και Rottweil Tiger 32gr, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ιδιαίτερο λάκτισμα με τα συγκεκριμένα και μου άρεσαν πολύ. Υπόψιν σου όμως ότι το όπλο μου είναι 3.5 Kg και παίζει και αυτό τον ρόλο του.

Όσον αφορά άλλα φυσίγγια, θα σου πρότεινα το Victory 31 λιλά (υπάρχει σε νο 5-6-7), τα Europa 32 (υπάρχει σε νο 5-6-7), τα Lucky Shot 33.5 (πολλά νούμερα χοντρά και λεπτά) όταν υπάρχει υγρασία. Όταν υπάρχει ξηρασία και αέρας θα σου πρότεινα το Gem 32 που υπάρχει και σε χοντρά νούμερα (4,5,6 κτλ). Ένα άλλο που θα σου πρότεινα είναι το Mirage της Victory για ξηρασία και ζέστη/αέρα αλλά είναι 30γρ που ίσως να μην το θέλεις.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από Anthimos »

giorgos80 έγραψε:
beaglemania έγραψε:Ο ανηψιος μοιυ που για πρωτη φορα φετος θα κυνηγησει λαγο με ενα παλιο σκβ που δεν σηκωνει και πολλα bar εως τα 32-34 μας ειπε ο οπλουργος εαν γνωριζει καποιος αυτα τα ειδη φυσιγγιων και να μας πει την γνωμη του καιρος λακτισμα αποσταση κτλ

1. Νομπελ σπορτ κλασσικα νο3-5 32γρ
2.Λαμπρο καφε νο4 33γρ
3.νομπελ σπορτ σπειτ 32γρ νο5
4. τιγκερ ροττβαιλ 32γρ νο5
5. rc 32 caccia no3 32gr

και αν γνωριζετε καποιος αλλο φυσιγγια στα 32γρ για κυνηγι λαγου
ρε φιλε μα ποσο παλιο εν το οπλο και ποιο μοντελο ειναι αν επιτρεπεται.διοτι skb δεν σηκωνει πολλα γραμμαρια σαν να μεν μου κολλα.υποψη οτι τα μπαρ δεν συναδουν πλεον με τα γραμμαρια ειδικα στα ελληνικα φυσιγγια που οι καλαμαραδες καμνουν πυραυλους

Οντως τα καμνουν πυραυλους , πολυ απλα επειδη το 70% των οπλων στην ελλαδα αυτη τη στιγμη ειναι Καραμπινες . Η καραμπινα για "να δουλεψει σωστα " χρειαζεται γραμμαρια επειδη καποτε και ειδικα οι φθηνες και παλιες καραμπινες που κυριαρχουν στην Ελλαδα παθαινουν συχνα εμπλοκες , ετσι βαζουν πιεσεις στα φυσιγγια για να δουλευουν σωστα τα οπλα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
XATZIKRIS007
Full Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2013, 13:34

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από XATZIKRIS007 »

beaglemania έγραψε:Ο ανηψιος μοιυ που για πρωτη φορα φετος θα κυνηγησει λαγο με ενα παλιο σκβ που δεν σηκωνει και πολλα bar εως τα 32-34 μας ειπε ο οπλουργος εαν γνωριζει καποιος αυτα τα ειδη φυσιγγιων και να μας πει την γνωμη του καιρος λακτισμα αποσταση κτλ

1. Νομπελ σπορτ κλασσικα νο3-5 32γρ
2.Λαμπρο καφε νο4 33γρ
3.νομπελ σπορτ σπειτ 32γρ νο5
4. τιγκερ ροττβαιλ 32γρ νο5
5. rc 32 caccia no3 32gr

και αν γνωριζετε καποιος αλλο φυσιγγια στα 32γρ για κυνηγι λαγου

concorde 31 gr
startlight 32gr
mirage 30 i den thelei polla gr ftanei na eisai pano tou...
EΙΜΑΣΤΕ ΚΥΝΗΓΟΙ KΑΙ OXI KΡΕΑΤΟΣΥΛΕΚΤΕΣ!!!!
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από beaglemania »

Κοπελια ευχαριστω πολλα για τις απαντησεις τα τιγκερ βασικα για μενα εν αξιζουν τα λεφτα τους επεξα λαο φετος και ουτε καν εσυγκηνιθηκε καμια 30 μετρα με τσοκ 3 και νο5 και ακομα παει λαλω και εγω αστοχησα εν γινετε μετα τα δοκιμασα σε πινακα πολλα κενα στην κατανομη τους ειχεν καποιος τις ιδιες εντυπωσεις?

Τα σταρλαιτ τι λενε ? απο θεμα κατανομης κτλ?
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από miky55 »

RC 32 CACCIA AN EINAI H ΠΡΑΣΙΝΗ ΤΗ ΠΑΙΖΩ ΣΕ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΕΡΑ .ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑ .
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γνωμες για τα συγκεκριμενα φυσιγγια

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

beaglemania έγραψε:Κοπελια ευχαριστω πολλα για τις απαντησεις τα τιγκερ βασικα για μενα εν αξιζουν τα λεφτα τους επεξα λαο φετος και ουτε καν εσυγκηνιθηκε καμια 30 μετρα με τσοκ 3 και νο5 και ακομα παει λαλω και εγω αστοχησα εν γινετε μετα τα δοκιμασα σε πινακα πολλα κενα στην κατανομη τους ειχεν καποιος τις ιδιες εντυπωσεις?

Τα σταρλαιτ τι λενε ? απο θεμα κατανομης κτλ?

http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... 883#p75883

Πρόσφατες δοκιμές από τον Λεύκιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”