olymbia big game 32gr

andreas78

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από andreas78 »

Γενικά και αόριστα, χωρίς να δακτυλοδειχνω αλλά και συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου. Η συζήτηση αυτή, όπως και μερικές άλλες, έχουν ξεφύγει και μειώνουν το κυνήγι σαν άθλημα, το κατατάσσουν στην εμμονή την καρπωσης και στην εμμονή της υπερβολής. Σε κάποιο άλλο τοπικ γίνεται συζήτηση για την ανυπαρξία θηραματικών πληθυσμών, αλλά εμείς θελουμε να ρίχνουμε στα 40-45-50 + μέτρα, ταυτόχρονα για να συγουρεψουμε την επιτυχία μας, βάζουμε σκάγια που σε άλλες χώρες τα χρησιμοποιούν για κυνήγια αγριογούρουνων και γαλοπουλων. Έναν λαγό άντε 3-4 κιλά και θελουμε να του ρίχνουμε 3άρια & ΒΒ...!!!!!
Την πέρδικα στα στάμα με 9αρια, εξού και οι οδοντίατροι στην Κύπρο είναι εκατομμυριούχοι..!!!
Αν δικαιούμασταν να κυνηγούμε με αυτόματα, όλοι οι κυνηγοί της Κύπρου θα είχαν ΗΚ-11 και θα κυνηγούσαν στρουθους...!!!!!

Σήμ., Αν μείνουν και στρουθοι..!!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από Γιατρός »

andreas78 έγραψε:Γενικά και αόριστα, χωρίς να δακτυλοδειχνω αλλά και συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου. Η συζήτηση αυτή, όπως και μερικές άλλες, έχουν ξεφύγει και μειώνουν το κυνήγι σαν άθλημα, το κατατάσσουν στην εμμονή την καρπωσης και στην εμμονή της υπερβολής. Σε κάποιο άλλο τοπικ γίνεται συζήτηση για την ανυπαρξία θηραματικών πληθυσμών, αλλά εμείς θελουμε να ρίχνουμε στα 40-45-50 + μέτρα, ταυτόχρονα για να συγουρεψουμε την επιτυχία μας, βάζουμε σκάγια που σε άλλες χώρες τα χρησιμοποιούν για κυνήγια αγριογούρουνων και γαλοπουλων. Έναν λαγό άντε 3-4 κιλά και θελουμε να του ρίχνουμε 3άρια & ΒΒ...!!!!!
Την πέρδικα στα στάμα με 9αρια, εξού και οι οδοντίατροι στην Κύπρο είναι εκατομμυριούχοι..!!!
Αν δικαιούμασταν να κυνηγούμε με αυτόματα, όλοι οι κυνηγοί της Κύπρου θα είχαν ΗΚ-11 και θα κυνηγούσαν στρουθους...!!!!!

Σήμ., Αν μείνουν και στρουθοι..!!!
Αντρέα τι υπονοείς ;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
andreas78

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από andreas78 »

χαχαχαχχαχα...
Doctor μου, ότι το "Κυπριακό παραδοσιακό κυνήγι", είναι το καλύτερο όλων...!!!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από giorgos80 »

Dimitris έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
Dimitris έγραψε:Και εδώ μιλάμε για σταθερό στόχο όπου τα τελευταία σκάγια πάνε στον ίδιο τόπο με τα πρώτα. Σκέφτου ποσοστό αποτυχίας σε 1 θήραμα τραβέρσα... ;)
giati re file sti traversa ta teleftea skagia en tha pasin ston idio topo me ta prota?
Είτε τραβέστα είτε τραβέρσα κάνεις στον ίδιο τόπο θα πάνε με τα πρώτα
1.) Όλα τα σκάγια ταξιδεύουν ή θέλουν να ταξιδεψουν προς το στόχο που τους δείχνεις. Άλλα πάνε προς τον στόχο, άλλα λόγω παραμόρφωσης χάνονται από την συγκέντρωση και φεύγουν από την πορεία. Όσο πιο μακριά ταξιδεύουν τα σκάγια, τοσο μικραίνει και η ενέργεια - ταχύτητα τους, και συνεπάγεται ότι μικραίνει και η διάμετρος του "φονικού κύκλου"
2.) Μόλις η δέσμη των σκαγιών βγεί από την κάννη και αρχίζει το ταξίδι προς τον στόχο, κατά την πορεία τους σχηματίζουν μια άτρακτο με 3 ζώνες. Στην πρώτη ζώνη βρίσκεται το 30% του συνόλου των σκαγιών, στη δεύτερη ζώνη που ακολουθεί καταγράφεται το 50% του συνόλου των σκαγιών και στην τρίτη το 20% του συνολικού αριθμού σκαγιών που ταξιδεύουν προς το στόχο. [http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1284].
Η άτρακος που δημιουργείται με βάση πειράματα έχει τα πιο κάτω μήκη:
Απόσταση___Ατρακτος
20 μέτρα____1,9 μέτρα
25 μέτρα____2,5 μέτρα
30 μέτρα____2,9 μέτρα
35 μέτρα____3,3 μέτρα
40 μέτρα____3,6 μέτρα
45 μέτρα____3,9 μέτρα
50 μέτρα____4,1 μέτρα
[http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=13458947]

3.) Άρα δεδομένου ότι ο στόχος μας κινείται με σταθερή ταχύτητα και τα σκάγια μας χάνουν ταχύτητα κατα την πορεία τους, πρέπει να υπάρξει ανάλογη προσκόπευση για να κτυπήσουμε το θήραμα. Στην προσκόπευση μας κάποια σκάγια θα περάσουν μπροστά από το στόχο και θα είναι από εκείνα που βρίσκονται στην πρώτη δέσμη, επομένως ο στόχος θα συναντηθεί με τα σκάγια που βρίσκονται και στην πρώτη δέσμη αλλά κυρίως θα συναντηθεί με τα σκάγια που βρίσκονται στην δεύτερη δέσμη που ουσιαστικά αποτελούν την «κυρίως τουφεκιά».

4.) Σε σταθερό στόχο (πχ χαρτόνι) τα σκάγια της ατράκτου πάνε όλα(ή τα περισσότερα) στο χαρτί, ΔΕΝ μπορείς όμως να αποτυπώσεις το μήκος της ατράκτου.

[/quote]
kala ola auta alla dwse vasi se auta pou leei o Kipridimos kai ksexase auta pou leei o koskinas sti kinigesia ta opoia tha xaraktirisw epeiikws oti einai gia kavlies.ama valeis proskopeusi 1-1,5 metro sta 15 metra enna piaseis pou ta 3 ksereis ti
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΓΙΩΡΓΟ..ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ...... ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ....Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ...ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΩΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΩ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΩΝ...ΟΧΙ ΟΛΩΝ ;) .....ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΣΥΧΟΣ!!!

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ,ΤΑ ΤΣΟΚΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ.....ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ!!!

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ....ΚΑΙ ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΕΝΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΙΑΟΥ-ΝΙΑΟΥ ΣΤΑ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΑΤΟΣ :roll: :roll: :roll:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από giorgos80 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΓΙΩΡΓΟ..ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ...... ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ....Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ...ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΩΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΩ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΩΝ...ΟΧΙ ΟΛΩΝ ;) .....ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΣΥΧΟΣ!!!

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ,ΤΑ ΤΣΟΚΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ.....ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ!!!

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ....ΚΑΙ ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΕΝΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΙΑΟΥ-ΝΙΑΟΥ ΣΤΑ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΑΤΟΣ :roll: :roll: :roll:
Σολων πολλες φορες διαφωνω και με τα γραφομενα σου αλλα απο τη στιγμη που γεμιζεις το σακιδιο σου δεν υπαρχει λογος να μπαινουμε σε ασκοπες συζητησεις περι θεωριων οταν αυτο που μετραει ειναι το αποτελεσμα κι εσυ απεδειξες παμπολλες φορες οτι εισαι αποτελεσματικος ;)
ο Πανικος ας πουμε προχτες ειπε οτι εκατεβασε φασσα μεσουρανα χωρις προσκοπευση.γινεται??? δεν γινεται.απλα βαζει την απαιτουμενη προσκοπευση και δεν το καταλαβει.αυτο σημαινει εξοικειωση με το οπλο ,το θηραμα μα πανω απ'όλα εμπειρια
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΕΝΑ :) ....ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ....ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ :P
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από Dimitris »

giorgos80 έγραψε: kala ola auta alla dwse vasi se auta pou leei o Kipridimos kai ksexase auta pou leei o koskinas sti kinigesia ta opoia tha xaraktirisw epeiikws oti einai gia kavlies.ama valeis proskopeusi 1-1,5 metro sta 15 metra enna piaseis pou ta 3 ksereis ti

:)

Γιώργο διάβασε ξανά το ποστ μου για να καταλάβεις τι εννοώ.
Με λίγα λόγια εννοώ πως αν σημαδέψεις 1 κινούμενο θήραμα τα σκάγια ΔΕΝ πάνε όλα στο στόχο ασχέτως αν τα στέλνουμε εκεί. Αν πήγαιναν όλα και έβρισκαν το θήραμα θα είχαμε τσικλούες κόσσινο, περτικο σουροτήρι, φάσσα τατσσιά κοκ. Σε αποστάσεις της τάξεως των 50 μέτρων +, τα σκάγια είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να πανε τα περισσότερα στον στόχο. Κοινώς πρέπει να είσαι μέγας κωλόφαρδος ;). Το ποστ με την άτρακτο το έβαλα για να δείξω την διαφορά 1 τουφεκιάς σε σταθερό και σε κινούμενο στόχο αντίστοιχα. Το πόση προσκόπευση θα βάλω εξαρτάται μόνο από εμένα και τις εμπειρίες μου και από κανένα κυπρίδημο ή κοσκινα. ;) ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Dimitris έγραψε:
giorgos80 έγραψε: kala ola auta alla dwse vasi se auta pou leei o Kipridimos kai ksexase auta pou leei o koskinas sti kinigesia ta opoia tha xaraktirisw epeiikws oti einai gia kavlies.ama valeis proskopeusi 1-1,5 metro sta 15 metra enna piaseis pou ta 3 ksereis ti

:)

Γιώργο διάβασε ξανά το ποστ μου για να καταλάβεις τι εννοώ.
Με λίγα λόγια εννοώ πως αν σημαδέψεις 1 κινούμενο θήραμα τα σκάγια ΔΕΝ πάνε όλα στο στόχο ασχέτως αν τα στέλνουμε εκεί. Αν πήγαιναν όλα και έβρισκαν το θήραμα θα είχαμε τσικλούες κόσσινο, περτικο σουροτήρι, φάσσα τατσσιά κοκ. Σε αποστάσεις της τάξεως των 50 μέτρων +, τα σκάγια είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να πανε τα περισσότερα στον στόχο. Κοινώς πρέπει να είσαι μέγας κωλόφαρδος ;). Το ποστ με την άτρακτο το έβαλα για να δείξω την διαφορά 1 τουφεκιάς σε σταθερό και σε κινούμενο στόχο αντίστοιχα. Το πόση προσκόπευση θα βάλω εξαρτάται μόνο από εμένα και τις εμπειρίες μου και από κανένα κυπρίδημο ή κοσκινα. ;) ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ

ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΙΠΕΣ ΤΗ ΛΕΞΗ ΚΛΕΙΔΙ.....ΕΜΠΕΙΡΙΑ....ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΗ ΠΡΟΣΠΕΥΣΗ... Η ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ... Η ΣΤΗ ΤΑΔΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ!!!

Η ΠΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΡΙΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ!!!

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από Dimitris »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΕΝΑ :) ....ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ....ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ :P
Καμία παρεξήγηση φίλε Σόλωνα. Και επειδή είσαι φασσάρης σου βάζω 1 βίντεο να δείς (αν δεν το έχεις δει ήδη). Πρόσεξε τα σκάγια στην φάσσα στο 1:45. Αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα χεχεχε

«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”