olymbia big game 32gr

Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΛΑ Η ΟΛΗ ΣΙΖΗΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΑΠ'ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ!

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΕΚ ΠΡΩΤΗΣ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΒΒ- 2/0-4/0 Κ.Λ.Π....ΓΙΑΤΙ!

ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΤΥΧΗ!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΑΣ (ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ)ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ..ΟΥΤΟ ΣΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕ 34ΓΡ Ν5(2.9mm) ΣΤΑ 50Μ ΜΕ 240-245 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.....ΚΑΙ Ν4/0(4.5mm) ΜΕ 65-70 ΣΚΑΓΙΑ!

ΒΑΛΕ ΣΤΑ 50 ΧΑΡΤΟΝΙ 1Χ1 ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΗ ΜΕ ΣΚΑΓΙΑ 32ΓΡ Ν5 ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕ 32ΓΡ ΒΒ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ...ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ!

ΣΗ.ΜΕ 34-36ΓΡ Ν5 ΜΕ 240-255 ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ 50Μ ΤΗΝ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ (ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΟΡΙΟ 115-125 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76.ΕΚ).....ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ 32ΓΡ ΚΑΙ ΜΕ 70 ΣΚΑΓΙΑ :shock:

ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΚΑΓΙΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΤΗ ΤΥΧΗ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ...ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΘΕΣ,ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ :roll: :roll: :roll:

ΣΟΥ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ 34ΓΡ Ν5-Ν6 ΜΙΞ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΜΕ 274 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΣΤΑ 51Μ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από beaglemania »

Παιδες συγνωμη αν επροσβαλα κανενα αθελα μου. Για να γνωριστουμε καλυτερα εγω εν εχει πολλα χρονια που ξεκινησα το κυνηγι σε θεματα γραμμαριων φυσιγγιων σκαγιων δεν γνωριζω και πολλα πραματα οι λαγοι που επεξα δεν ειναι πανω που 10 και τους περισσοτερους με τα λεπρε με οτι μου γραφετε μαθαινω για εσας το ιδανικο μεγεθος για πρωτη τι ειναι για εσας? και για δευτερη
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

beaglemania έγραψε:Παιδες συγνωμη αν επροσβαλα κανενα αθελα μου. Για να γνωριστουμε καλυτερα εγω εν εχει πολλα χρονια που ξεκινησα το κυνηγι σε θεματα γραμμαριων φυσιγγιων σκαγιων δεν γνωριζω και πολλα πραματα οι λαγοι που επεξα δεν ειναι πανω που 10 και τους περισσοτερους με τα λεπρε με οτι μου γραφετε μαθαινω για εσας το ιδανικο μεγεθος για πρωτη τι ειναι για εσας? και για δευτερη

ΜΗΝ ΑΠΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ....ΟΣΟ ΖΟΥΜΕ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 50-55 ΜΕΤΡΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ....ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ..ΕΙΝΑΙ 100-110 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76.ΕΚ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΙΑ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ (1*)!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΟ Ν5... ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Ν5 ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΟΡΙΟ!

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΒΒ ΜΕ ΤΑ ΤΟΣΑ ΛΙΓΟΣΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΕΤΟΥΜΕΝΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ?
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Η ΤΥΧΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ!

ΤΑ ΒΒ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΣΤΑ 60-70-80 ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΤΑ....ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΑ 1-2 ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΑΛΛΑ Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ...ΑΥΤΗ ΚΑΘΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΤΙ ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΠΟ Ν3 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ!

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΠΟ Ν4 ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟΣ NSI LEPRE(ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΑΠΟΣΠΟΜΕΝΟΥ ΠΑΤΟΥ KAI MONO) ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ Ν3 ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΝΙ ΑΠΟΣΠΟΜΕΝΟΥ ΠΑΤΟΥ ΟΜΩΣ!

ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ Ν6 Η Ν5 ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ Ν4 Η "Ν3 ΜΟΝΟ" ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙ ΑΠΟΣΠΟΜΕΝΟΥ ΠΑΤΟΥ!!!






ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από virtualgreek »

beaglemania έγραψε:Παιδες συγνωμη αν επροσβαλα κανενα αθελα μου. Για να γνωριστουμε καλυτερα εγω εν εχει πολλα χρονια που ξεκινησα το κυνηγι σε θεματα γραμμαριων φυσιγγιων σκαγιων δεν γνωριζω και πολλα πραματα οι λαγοι που επεξα δεν ειναι πανω που 10 και τους περισσοτερους με τα λεπρε με οτι μου γραφετε μαθαινω για εσας το ιδανικο μεγεθος για πρωτη τι ειναι για εσας? και για δευτερη

Φιλε μου,

Κανενα δεν προσβαλες και αλλοιμονο εαν θεωρουσαμε ως προβολη τις αποριες των συναδελφων.

Πολλοι συναδελφοι και παντα καλοπροαιρετα σπευδουν να απαντησουν και να βοηθησουν με τις γνωσεις και εμπειριες τους. Αλλωστε αυτο ειναι ο κυριος λογος επιτυχιας αυτου του φορουμ

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από Priest+++ »

virtualgreek έγραψε: 5-3 στα ορεινά και πυκνά ή 4-2 στις πεδιάδες.

Και στις δύο περιπτώσεις Νο. 6 στην πρώτη και Νο. 5 στην δεύτερη.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι φωνάζουμε ότι το κυνήγι είναι άθλημα, αλλά οι πράξεις μας σαν σύνολο λένε ότι δεν είμαστε αθλητές αλλά κρεατοσυλλέκτες.

Εάν το θήραμα καταφέρει και με ξεγελάσει και περάσει το όριο των 35 μέτρων χωρίς να το κτυπήσω επιτυχώς ή χωρίς να καν να πυροβολήσω, τότε θεωρώ ότι εκείνη την ημέρα με νίκησε. Δεν είναι ανάγκη να το πυροβολώ ώσπου βλέπει το μάτι μου. Δηλαδή, Νο 3. στα 50 μέτρα, ΒΒ στα 60 μέτρα, μετά φυσίγγιο με Ζιπλας στα 80 μέτρα... μετά να τηλεφωνώ του Γιατρού για βολές πάνω από τα 100 μέτρα κλπ. κλπ.

Αν ξεφύγει, μπράβο του.
Σ.
Τελικά νομιζω οτι δαμε ταιριάζει τέλεια!!!
Clay Pigeon Shooting w/ Tahttp://youtu.be/Op8p8peMGTs
Istriano® reloaded
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από Dimitris »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε: ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 50-55 ΜΕΤΡΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ....ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ..ΕΙΝΑΙ 100-110 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76.ΕΚ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΙΑ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ (1*)!
Και εδώ μιλάμε για σταθερό στόχο όπου τα τελευταία σκάγια πάνε στον ίδιο τόπο με τα πρώτα. Σκέφτου ποσοστό αποτυχίας σε 1 θήραμα τραβέρσα... ;)
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Ααχετο με τους φιλους προλαλεισαντες βαζω στοιχημα οτι αν μετρησουμε μια αποσταση των 50-55 μετρων απο σταθερο στοχο και πουμε τους παραπανω παιξε τον, θα σου πουν "μα τζιει κατω τζιει, εννα παν τα σκαγια?".55μ εν μια 20σαοροφη πολυκατοικια.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από giorgos80 »

Dimitris έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε: ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 50-55 ΜΕΤΡΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ....ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ..ΕΙΝΑΙ 100-110 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76.ΕΚ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΙΑ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ (1*)!
Και εδώ μιλάμε για σταθερό στόχο όπου τα τελευταία σκάγια πάνε στον ίδιο τόπο με τα πρώτα. Σκέφτου ποσοστό αποτυχίας σε 1 θήραμα τραβέρσα... ;)
giati re file sti traversa ta teleftea skagia en tha pasin ston idio topo me ta prota?
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από Γιατρός »

giorgos80 έγραψε:
Dimitris έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε: ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 50-55 ΜΕΤΡΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ....ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ..ΕΙΝΑΙ 100-110 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76.ΕΚ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΙΑ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ (1*)!
Και εδώ μιλάμε για σταθερό στόχο όπου τα τελευταία σκάγια πάνε στον ίδιο τόπο με τα πρώτα. Σκέφτου ποσοστό αποτυχίας σε 1 θήραμα τραβέρσα... ;)
giati re file sti traversa ta teleftea skagia en tha pasin ston idio topo me ta prota?
Είτε τραβέστα είτε τραβέρσα κάνεις στον ίδιο τόπο θα πάνε με τα πρώτα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: olymbia big game 32gr

Δημοσίευση από Dimitris »

Γιατρός έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
Dimitris έγραψε:Και εδώ μιλάμε για σταθερό στόχο όπου τα τελευταία σκάγια πάνε στον ίδιο τόπο με τα πρώτα. Σκέφτου ποσοστό αποτυχίας σε 1 θήραμα τραβέρσα... ;)
giati re file sti traversa ta teleftea skagia en tha pasin ston idio topo me ta prota?
Είτε τραβέστα είτε τραβέρσα κάνεις στον ίδιο τόπο θα πάνε με τα πρώτα
1.) Όλα τα σκάγια ταξιδεύουν ή θέλουν να ταξιδεψουν προς το στόχο που τους δείχνεις. Άλλα πάνε προς τον στόχο, άλλα λόγω παραμόρφωσης χάνονται από την συγκέντρωση και φεύγουν από την πορεία. Όσο πιο μακριά ταξιδεύουν τα σκάγια, τοσο μικραίνει και η ενέργεια - ταχύτητα τους, και συνεπάγεται ότι μικραίνει και η διάμετρος του "φονικού κύκλου"
2.) Μόλις η δέσμη των σκαγιών βγεί από την κάννη και αρχίζει το ταξίδι προς τον στόχο, κατά την πορεία τους σχηματίζουν μια άτρακτο με 3 ζώνες. Στην πρώτη ζώνη βρίσκεται το 30% του συνόλου των σκαγιών, στη δεύτερη ζώνη που ακολουθεί καταγράφεται το 50% του συνόλου των σκαγιών και στην τρίτη το 20% του συνολικού αριθμού σκαγιών που ταξιδεύουν προς το στόχο. [http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1284].
Η άτρακος που δημιουργείται με βάση πειράματα έχει τα πιο κάτω μήκη:
Απόσταση___Ατρακτος
20 μέτρα____1,9 μέτρα
25 μέτρα____2,5 μέτρα
30 μέτρα____2,9 μέτρα
35 μέτρα____3,3 μέτρα
40 μέτρα____3,6 μέτρα
45 μέτρα____3,9 μέτρα
50 μέτρα____4,1 μέτρα
[http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=13458947]

3.) Άρα δεδομένου ότι ο στόχος μας κινείται με σταθερή ταχύτητα και τα σκάγια μας χάνουν ταχύτητα κατα την πορεία τους, πρέπει να υπάρξει ανάλογη προσκόπευση για να κτυπήσουμε το θήραμα. Στην προσκόπευση μας κάποια σκάγια θα περάσουν μπροστά από το στόχο και θα είναι από εκείνα που βρίσκονται στην πρώτη δέσμη, επομένως ο στόχος θα συναντηθεί με τα σκάγια που βρίσκονται και στην πρώτη δέσμη αλλά κυρίως θα συναντηθεί με τα σκάγια που βρίσκονται στην δεύτερη δέσμη που ουσιαστικά αποτελούν την «κυρίως τουφεκιά».

4.) Σε σταθερό στόχο (πχ χαρτόνι) τα σκάγια της ατράκτου πάνε όλα(ή τα περισσότερα) στο χαρτί, ΔΕΝ μπορείς όμως να αποτυπώσεις το μήκος της ατράκτου.

«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”