Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΥ GOUGH THOMAS(ΟΠΛΑ & ΦΥΣΙΓΓΙΑ) ΠΟΥ ΤΥΝΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΝΕΑΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ'ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ... ΣΑΝ ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ!

ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΩΣΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΙΚΡΗΣ ΥΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΕΙ ΣΚΑΓΙΩΝ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ!

ΕΠΑΝΕΛΗΜΜΕΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΒΟΛΗΣ....ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ!

ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΜΟΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΚΟΠΟΥΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ!

ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ.....ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΕΤΟΥΜΕΝΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΙΣ 2010 ΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ GOUGH THOMAS ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΕΝΧΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ.......ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 60Μ ΤΟ Ν5 ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..ΟΥΤΟ ΣΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΟΥΜΕΡΟΥ ΣΚΑΓΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
dimitris savva

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από dimitris savva »

εγω στη πρωτη καννη κυνηγουσα με 6 νουμερο παντα και στη δευτερη 3 νουμερο . εδω και 7 χρονια περιπου χρησημοποιω 4 νουμερο στη δευτερη , μιλουμε για ενδημικο κυνηγι.
εχω μειωσει με αυτο τις αποτυχειες και τσιοκ περισσοτερες φορες με κυλινδρο και 4
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Είναι γεγονός ότι στις φάσσες είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος από το νο. 6 παρά το νο.5. Νίκελ ή χαλκό δεν έχω δοκιμάσει αλλά φέτος ίσως να εξερευνήσω και αυτή τη πτυχή αφού από παλιά λεγόμενα σου Σόλωνα αλλά και από την πιο πάνω μελέτη, αποδυκνείονται να έχουν καλύτερα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

MARIOSE έγραψε:Είναι γεγονός ότι στις φάσσες είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος από το νο. 6 παρά το νο.5. Νίκελ ή χαλκό δεν έχω δοκιμάσει αλλά φέτος ίσως να εξερευνήσω και αυτή τη πτυχή αφού από παλιά λεγόμενα σου Σόλωνα αλλά και από την πιο πάνω μελέτη, αποδυκνείονται να έχουν καλύτερα αποτελέσματα.
ΜΑΡΙΕ ΣΟΥ ΤΟ ΕΓΓΥΩΜΑΙ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από MARIOSE »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
MARIOSE έγραψε:Είναι γεγονός ότι στις φάσσες είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος από το νο. 6 παρά το νο.5. Νίκελ ή χαλκό δεν έχω δοκιμάσει αλλά φέτος ίσως να εξερευνήσω και αυτή τη πτυχή αφού από παλιά λεγόμενα σου Σόλωνα αλλά και από την πιο πάνω μελέτη, αποδυκνείονται να έχουν καλύτερα αποτελέσματα.
ΜΑΡΙΕ ΣΟΥ ΤΟ ΕΓΓΥΩΜΑΙ!!!
Ευχαριστώ Σόλωνα, επειδή σίγουρα θα ψάξω το θέμα θα ζητήσω τη συμβουλή σου όταν έρθει η ώρα. :)
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από nike powder »

κοπελλια για σας! εγω πιστευκω οτι για το ενδημικο μασ το νο6 ειναι το καλυτερο. ενεν αλοστε τυχεα που εν τσιε το παραδοσιακο!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

nike powder έγραψε:κοπελλια για σας! εγω πιστευκω οτι για το ενδημικο μασ το νο6 ειναι το καλυτερο. ενεν αλοστε τυχεα που εν τσιε το παραδοσιακο!
Αν βαλεις 7αρι μες την πρωτη θα εν ακομα πιο καλο!

Αν δεν εισαι λααρης καθαροαιμος...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Οπως το εξαναγραψαμε και παλια, οσο πιο ανοικτο τσιοκ και το πιο μικρο μεγεθος σκαι για το θηραμα που θελεις να κυνηγησεις σε συγκεκριμενες αποσταςεις σου δινει τις περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας.

Απλα μαθηματικα!

Οποιος θελει να χτυπα πανω απο 35-40 μετρα ας βαλει στενα τσιοκ και χοντρα σκαγια.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

http://www.greekshooting.gr/%CE%B7-%CF% ... %B9%CF%89/

http://www.greekshooting.gr/%CE%B7-%CF% ... %B3%CE%B9/

ΚΑΙ ΕΓΩ FUN ΤΩΝ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΤΣΙΟΚ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΨΗΛΑ ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟ ΣΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!! ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ 2 ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Κ. ΑΙΓΙΝΗΤΗ
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από mikros »

Ποσες φορες εχετε κατεβασει σε κυνηγι τσιχλας,φασσα με τα 9αρια?

Υπαρχουν 3 αποψεις με θεμα το πως καταβαλετε το θηραμα...ειτε απο πολλαπλο χτυπημα, ειτε στα ζωτικα οργανα-κεφαλι,ειτε με χοντρα σκαγια οπου θα κανουν μεγαλυτερη ζημια...
Φετινα παραδειματα: Στα τρυγωνια εριξα ενα 9νο ταπα και ενα 7.5νο κανονικο,σε φασσα οπου περασε,κοντα στα 40μ την βρηκαν και οι 2 ντουφεκιες,ειχε πανω απο 15-20 σκαγια πανω της και ομως επεσε ζωντανη...
Ακομη μια φορα στα τρυγωνια, 7.5 νο γυρω στα 25μ εριξα σε φασσα και ενω ειμουν ποιο μπροστα και οχι κεντρο,εππεσε σεκκα! Αποτελεσμα? 1 σκαγι στην καρδια και ενα στο κεφαλι...απλα ατυχη μερα για αυτη :lol:

Δεν θα παω ομως για φασσες με 7.5 ή 9νο...θα παω με 6 και στην περδικα 6-7,στο τρυγονι 7.5-9, και για τσιχλες κυριος 9,αλλα αν μου τελειωσουν υπαρχουν και τα 7.5 και τα 10νο να τα αντικαταστησουν...
Κατι που σκεφτομουνα σημερα,ειναι την χρηση 11-12νο το πρωινο σε ταπα στις τσιχλες και στο περπατητο,οπως επισης και στο ορτυκι για πρωτη,ετσι ωστε να καλυπτει τα κενα που δημιουργουντε απο το 9νο,η πληθωρα των αλλων νο.Αυτη η σκεψη προηλθε επειδη εβγαλα φτερα απο τη φτερουγα του ενος ορτυκιου χθες,ενω ηταν εντος βολης το πουλι.Αξιζει αυτη η αλλαγη?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”