ΤΣΙΟΚ

Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

kanaris έγραψε:
virtualgreek έγραψε:Θα βαλω λιγο λαδακι στην ψωτια...

1. Στενευουν οι καννες μετα απο καθε βολη? Και εαν ναι, αυξανονται η μειωνονται οι ταχυτητες των περαιτερω βολων?

2. Στα οπλα που εχουν καννες με οπες εκτονωσης (ported barrels) οι ταχυτητες αυξανονται με πιο στενα τσοκ η μειωνονται.

Και επειδη αντιλαμβανομαι οτι οι παραγοντες ειναι παρα, μα παρα πολλοι που μπορουν να επηρεασουν τα αποτελεσματα, και οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να γινει πρακτικος ελεγχος, θα αρκεστω σε εμπεριστατωμενες θεωρητικες απαντησεις.


Σ.
o
ΆΜΑΝ! Οι φόβοι μου έγιναν πραγματικότητα! κ. Μακρη αιξηπωνωις ότι πρέπει μετα απο καθε βολη να ξιλωνουμε το όπλο και να το καθαριζουμε? και κατι αλλο: αν δεν το καθαριζω εν να κλωτσα παραπανω αλλα εν να χτυπά πιο μακρια :roll:
Εγώ δεν θα το ξανακαθαρίσω, σε 2-3 χρόνια θα έχω extra full/turkey choke;
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από Laurona »

Θα χεις ενα extra red αγιωμενο οπλο που δεν θα παιζει Σπυρο μου γιαυτο καθαριζε το κ ας "χανει" πιεσεις :D
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΛΟΙΠΟΝ......ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ ΕΓΩ ΣΑΝ ΣΟΛΩΝΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΜΙΑΣ ΚΑΝΝΗΣ....ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!

ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΤΟ ΛΟΓΟ....ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΞΤΡΑ ΠΙΕΣΗ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΥΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ....ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΜΩΣ.....Η ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ :roll:

ΕΣΠΑΣΕΤΕ ΜΕ....ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ....ΠΑΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΚΟΥΦΟΥΣ...ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΔΕΞΙΑ,ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΝΕΝΑΣ :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από mouzouris »

!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Nikos77

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Όσο περισσότερο στενεύεις ένα κυλινδρικό σωλήνα, τόσο περισσότερο αύξάνεται η ταχύτητα και η πίεση, διότι απλά μικραίνει η διατομή και επειδή ο όγκος των προωθητικών αερίων θα είναι πάντα ο ίδιος...τότε έτσι και η πίεση θα αυξάνετα αυτομάτως! ;)
andreas78

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από andreas78 »

andreas78 έγραψε:Σόλωνα, η ώθηση της γομωσης στο σημείο της στενωσης, δεν εχει καμία σχέση με την πίεση που ανεβάζει ενα φυσιγγιο στην θαλαμη.
Για παράδειγμα οσο αυξάνεται το μηκος της καννης, τοσο αυξάνεται και η ταχύτητα της γομωσης, σε ενα σημείο όμως και μετα, αυτή η ταχύτητα σταματά να αυξάνεται και μάλιστα αρχίζει να μειώσετε. Αυτο συμβαίνει διότι σε εκεινο το σημείο οι πιεσεις ώθησης των αερίων( Gas port pressure), έρχονται στο ίδιο επίπεδο με την τριβή και την εμπροσθια πίεση του αέρα.
Η ίδια αναλογια, περιπου ισχύει και για την στενωση, πέραν του τρόπου που βγαίνει η γομωση στον κυλινδρο σε σχέση με το full choke απο κάποια κάννη, σε αναλογια με την αντίσταση που βρίσκει απο τον αέρα.
Το πως ενα φυσιγγιο μπορει να δώσει αυξημένες ταχυτητες, δεν εχει βέβαια σχέση με τα τσοκς, αυτο ειναι αλλο κεφάλαιο.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Φίλε Σόλωνα,
Εντός της κάννης, δεν υπάρχει κενο αέρος, υπάρχει ατμόσφαιρα, η γόμωση πέραν της αντίστασης λόγο της τρυβής στα τοιχώματα της κάννης, δέχεται και αντίσταση στο μπροστά μέρος της( Νόμος Newton), καθώς η κάννη κινήται με μια Α ευκολία, στο σημείο της στένωσης η αντίσταση του αέρα μειώνεται, αυτό το φαινόμενο δεν αφορά μόνο τα λειόκανα στο σημείο στένωσης, αλλά και τα ραβδωτά στα οποία λειτουργεί μέσο του μήκους της κάννης...!!!
Σε καμία καμπύλη καυσης δεν θα δείς αυξηση πιέσεων στη σημείο της εξόδου της γόμωσης των σκαγιών, εκτός βέβαια και αν υπάρχει αλλά δεν το γνωρίζω.!!
Ο Μουζούρης έχει παραθέση αυτούσια την γραφή βλητικού, απο παρόμοιους βλητικούς έχω διαβάσει αυτά που σου παραθέτω και εγώ.
Nikos77

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Η γόμωση Ανδρέα ;)
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από giorgos80 »

ατε να γραψω κι εγω τες μαλακιες μου γιατι εχει λιγη ωρα ειμαι αθκιασερος .οπως ολοι γνωριζουμε η επιφανεια του κυκλου ειναι Ε=πρ^2. ο λογος των επιφανειων 2 κυκλων με διαμετρο 18.4mm και 17.4mm ειναι ισος με το λογο των τετραγωνων των ακτινων δηλ. λ=ρ1^2/ρ2^2 εδω εχουμε 0.92^2/0.87^2 αρα λ=1.12. Αν τωρα θεωρησουμε οτι το φυσιγγι με τσοκ 18.4 εχει ταχυτητα στομιου 400μ/δ τοτε το τσοκ 17.4 θα εχει ταχυτητα 400χ1.12=448μ/δ
και σκεφτομαι τωρα και λεω εν πολλη η διαφορα κατι παει λαθος και ερχομαι και λεω ρε μα τη τριβη που την εβαλες???
εν την εβαλα και πως τη βαλλουμε τωρα???ο συντελεστης ολισθησης εν ο ιδιος αλλα η επιφανεια αλλαζει καθως το πιστονακι συμπιεζεται και μεγαλωνει η επιφανεια του εδω θεωρω οτι ο λογος των τριβων ειναι κοντα στη μοναδα ας πουμε λ2=0.92 οποτε τωρα θα εχουμε 448χ.92=412μ/δ.Βεβαια εδω θα πρεπει να αναφερω οτι αφησαμε καποιους παραγοντες πισω οπως λογου χαρη αν πριν το τεστ εχουμε ριξει sellier bellot μαυροκοκκινη και αφησαμε το οπλο ακαθαριστο.
και ερχομαι στο σημειο που θα ποσταρω και λεω ρε μα τωρα καμνω αυτα που περιπεζω. εκαμαμε το μ#$%%ο επιστημη :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από Laurona »

Χιλιες φορες μπραβο γιατί δεν εχω φατσοβιβλιο και συχαινομαι τα λαικ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Nikos77

Re: ΤΣΙΟΚ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Μπράβο ρε Γιώργο! ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”