ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

mikros έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Απλώς έτσι πληροφοριακά παιδιά, το 9 της Olympia είναι πιο μικρό από το 9 της Victory που είναι 2,1μμ. Σύγκρινα τις 2 Tordo μεταξύ τους και με το μάτι φαίνεται και η διαφορά. Δεν έχω μετρήσει τη διάμετρο της Olympia.
Σπύρο αν γνωρίζεις έχουν το ίδιο μπαρούτι μεσα…esy πότε παίζεις τη victory super torto,σαν σήμερα η torto τις ολύμπια ήταν πολύ καλi ,ειναι ίδιες ?εγώ νομίζω ότι είναι παρόδια με τι laky shot η tortο Olympia. 32 γρ
Η lucky shot πάντως είναι Α1 και η Victory tordo D20...
Με το μάτι μιας και είπες Σπύρο, το 12αρι με το 10αρι της Ολύμπια δεν μπορώ να του βρώ διαφορά...Το 9αρι ξεχωρίζει καθαρά..
ok.victory torto ποτε πεζεται?
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

KATOS MK 10 έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Απλώς έτσι πληροφοριακά παιδιά, το 9 της Olympia είναι πιο μικρό από το 9 της Victory που είναι 2,1μμ. Σύγκρινα τις 2 Tordo μεταξύ τους και με το μάτι φαίνεται και η διαφορά. Δεν έχω μετρήσει τη διάμετρο της Olympia.
Σπύρο αν γνωρίζεις έχουν το ίδιο μπαρούτι μεσα…esy πότε παίζεις τη victory super torto,σαν σήμερα η torto τις ολύμπια ήταν πολύ καλi ,ειναι ίδιες ?εγώ νομίζω ότι είναι παρόδια με τι laky shot η tortο Olympia. 32 γρ
H Tordo της Victory έχει D20, της Olympia δεν γνωρίζω, μου φένεται γκριζό-χρυσή στροιγγυλή, δεν έχω ανοίξει κάποια για να δω καλύτερα. Την Super Tordo την έχω όλη μέρα, για τις πρωινές και όταν περπατώ σε τσιοκ 4. Η Tordo της Olympia μου μοιάζει σαν να έχει csb 1.
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Απλώς έτσι πληροφοριακά παιδιά, το 9 της Olympia είναι πιο μικρό από το 9 της Victory που είναι 2,1μμ. Σύγκρινα τις 2 Tordo μεταξύ τους και με το μάτι φαίνεται και η διαφορά. Δεν έχω μετρήσει τη διάμετρο της Olympia.
Σπύρο αν γνωρίζεις έχουν το ίδιο μπαρούτι μεσα…esy πότε παίζεις τη victory super torto,σαν σήμερα η torto τις ολύμπια ήταν πολύ καλi ,ειναι ίδιες ?εγώ νομίζω ότι είναι παρόδια με τι laky shot η tortο Olympia. 32 γρ
H Tordo της Victory έχει D20, της Olympia δεν γνωρίζω, μου φένεται γκριζό-χρυσή στροιγγυλή, δεν έχω ανοίξει κάποια για να δω καλύτερα. Την Super Tordo την έχω όλη μέρα, για τις πρωινές και όταν περπατώ σε τσιοκ 4. Η Tordo της Olympia μου μοιάζει σαν να έχει csb 1.
Σπύρο αποδίδει και σε υγρό κρύο καιρό και σε ζεστό ξηρό...οπος ανάφερα πιο Πάνο η τορτα 32 ολύμπια με κρύο υγρό καιρό είναι παρά πολύ καλή.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

KATOS MK 10 έγραψε: Σπύρο αποδίδει και σε υγρό κρύο καιρό και σε ζεστό ξηρό...οπος ανάφερα πιο Πάνο η τορτα 32 ολύμπια με κρύο υγρό καιρό είναι παρά πολύ καλή.
Όπως είπε και ο Σάββας σε ένα πιο παλιό ποστ, θεωρητικά λόγω του D20 θα έπρεπε να ρίχνεται όταν έχει ξηρασία, εγώ τη ρίχνω και το πρωί όπου η υγρασία είναι σε πιο ψηλά επίπεδα, και μετά όταν θα χαμηλώσει η υγρασία, δεν την έχω δοκιμάσει σε πολύ ψηλά επίπεδα υγρασίας αλλά μέχρι το 75%. Απόλυτα ευχαριστημένος από το φυσίγγι αυτό, έπιασα και 1 πακέτο Ultra Tordo 32gr #9 να τις δοκιμάσω και να συγκρίνω.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Εγώ στο ξέφωτο χρησιμοποιώ 2 φυσίγγια
α) Extra Sarka No10 Όταν είναι παγωνιά και ξηρός καιρός (ξηλοπαούρα που λαλούμεν :) )
β) Atlas Welcome No 11 (Απλά Respect, τίποτε άλλο!!!)

Σημ: Πολύ καλές είναι και οι lambro direct 32γρ
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

καλημερα σας!

οπως εγραψε τζιαι ο Αθως πιο πανω μην το ψαχνεται πολλα στο ποφυσημα. μιλουμε για 15 μετρα το πολλυ. Λεπτο σκαι και οχι συγκεντρωτικο φυσιγγιο και ειναι πομπα!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Breda Pegaso έγραψε:καλημερα σας!

οπως εγραψε τζιαι ο Αθως πιο πανω μην το ψαχνεται πολλα στο ποφυσημα. μιλουμε για 15 μετρα το πολλυ. Λεπτο σκαι και οχι συγκεντρωτικο φυσιγγιο και ειναι πομπα!
Σωστος!!
Τες παλιες εποχες εν εξεραμε ταππες τορτο και λεπτα σκαγια αλλα εκαμναμεν καλυτερα κυνηγια γιατι ειχε θηραμα .μακαρι να εχει πουλια και πεφτουν αμαν τα κουτσιας!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Eγώ μετά και την δοκιμή που κάναμε με το Λεύκιο για τα Lambro έπιασα Direct 32γρ #9 1/2 αλλά δεν την έχω δοκιμάσει στο πρωινό αλλά μόνο σε περπατητό όπου πέτυχα ένα περδίκι και κάποιες τζίκλες από τα λίγα φυσίγγια που μου έδωσε ο Λεύκιος μετά τις δοκιμές. Όταν μετρούσα τα 632 σκάγια σκεφτόμουν που μέσα μου αμάναμου, πόθε θα περάσει η τζίκλα; :shock: :shock:
stelios97b
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Δεκ 2014, 14:32

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από stelios97b »

mikros έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Απλώς έτσι πληροφοριακά παιδιά, το 9 της Olympia είναι πιο μικρό από το 9 της Victory που είναι 2,1μμ. Σύγκρινα τις 2 Tordo μεταξύ τους και με το μάτι φαίνεται και η διαφορά. Δεν έχω μετρήσει τη διάμετρο της Olympia.
Σπύρο αν γνωρίζεις έχουν το ίδιο μπαρούτι μεσα…esy πότε παίζεις τη victory super torto,σαν σήμερα η torto τις ολύμπια ήταν πολύ καλi ,ειναι ίδιες ?εγώ νομίζω ότι είναι παρόδια με τι laky shot η tortο Olympia. 32 γρ
Η lucky shot πάντως είναι Α1 και η Victory tordo D20...
Με το μάτι μιας και είπες Σπύρο, το 12αρι με το 10αρι της Ολύμπια δεν μπορώ να του βρώ διαφορά...Το 9αρι ξεχωρίζει καθαρά..
mikros: με εβαλες σε σκεψεις και πηγα και κοιταξα στην αποθηκη..συγκεκριμενα στην ολυμπια τορτο 32γρ εχω και 9 και 10 και 12 και ειναι εμφανης διαφορα με το ματι σε ολες τις περιπτωσεις.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΓΙΑ ΞΕΦΩΤΟ ΤΖΙΚΛΑΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Για να λύσουμε ένα πρόβλημα πρέπει ΠΡΩΤΑ να κατανοήσουμε τι ακριβώς είναι αυτό το πράμα. :idea: Αφού μιλούμε για το πρωινό Ποφυσημα τότε σίγουρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τις ποιο κάτω συνθήκες.
Αδύνατη ορατότητα( ελάχιστο φως ακόμη) , κοντινές αποστάσεις στόχου( 10-20μ ), ελάχιστος χρόνος σκόπευσης-αντιδρασης για να ακολουθείσω το στόχο. Τις περισσότερες φορές πυροβολούμε στο περίπου ενστικτωδώς , μπηχτές βολές. Καιρικές συνθήκες όποιες και νάνε ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΠΕΙΡΕΆΖΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ. Γιαυτό μην λέτε ΠΟΤΕ…. κάμνει τούτο το φυσίγγιο για το ποφύσημα? :shock:
Λύση προβλήματος :idea: :arrow: . Επειδή δεν μπορώ να βάλω προβολέα για να βλέπω καλύτερα, :lol: επειδή δεν μπορώ να αναγκάσω τα πουλιά να πετού μακρύτερα :lol: και επειδή δεν μπορώ να μείνω μέσα στο αυτοκίνητο μέχρι να ξημερώσει καλά :lol: ένα ΜΟΝΟ πράγμα μπορώ να κάνω, να αυξήσω το κύκλο ανοίγματος της βολής για να αυξήσω τις πιθανότητες επιτυχίας . Αντί ο κύκλος σε αυτή τη απόσταση να είναι 35-40 εκ. που δίνουν τα κανονικά φυσίγγια περίπου ,μπορώ να το κάνω 80-100 εκ. επιλέγοντας ενα φυσίγγιο διασποράς(πέρα φυσικά της σωστής επιλογής τσοκ που το θεωρώ αυτονόητο ότι το έχω κάνει είδη.). Αυτό σημάνει ότι θα εχω τουλάχιστο 100% περισσότερες πιθανότητες καταβολής του στόχου. Μπορεί ο καθένας να επιλέξει ένα φυσίγγιο διασποράς της αρεσκείας του , να τα χρησιμοποίηση 20-30 λεπτά το πρωινό και μετά που τα πουλιά θα ψηλοπετούν ,να συνέχιση με τα κανονικά φυσίγγια. Ότι δίποτε άλλο είναι απλώς για να μπερδεύεται το μυαλό μας και να μας προκαλεί περισσότερο προβληματισμό και αποτυχίες. Τέλος να αναφέρω ότι ο τρόπος που έγραψα το πιο πάνω είναι για να γινει ποιο κατανοητό ιδιως στους νεαρούς κυνηγούς , με κανένα τρόπο δεν θέλω να θίξω την νοημοσύνη κανενός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”