Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cacciatore
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Σεπ 2013, 18:07

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από Cacciatore »

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Δηλαδή από ότι εκατάλαβα με απλά λόγια το αποσπώμενος πάτος = ένα πιστόνι που το ποτήρι είναι αποκομμένο έτσι με την ντουφεκιά φεύγει μαζί με τα σκάγια και καλύπτει μεγαλύτερη απόσταση από ότι ένα μη αποσπώμενο μέχρι να ξεχωρίσει από τα σκάγια?
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Cacciatore έγραψε:ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Δηλαδή από ότι εκατάλαβα με απλά λόγια το αποσπώμενος πάτος = ένα πιστόνι που το ποτήρι είναι αποκομμένο έτσι με την ντουφεκιά φεύγει μαζί με τα σκάγια και καλύπτει μεγαλύτερη απόσταση από ότι ένα μη αποσπώμενο μέχρι να ξεχωρίσει από τα σκάγια?
Οχι δεν είπα τουλάχιστον εγώ αυτό το πράγμα.
Επαναλαμβάνω ότι ελαχιστοποιείται ο εμβολισμός του πίσω 1/3 της δέσμης των σκαγιών.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολύ καλύτερες κατανομές και συγκεντρώσεις.
Η λειτουργία του antigelo ειναι εμφυής και βλητικά υπόσχεται μεγαλύτερες συγκεντρώσεις λόγω της γεωμετρίας του και της πτητικής του λειτουργίας αφού η μικρή σε βάθος χάραξη των πτερυγίων του δημιουργει μικρότερη αεροδυναμική αντίσταση και ουσιαστικά σκοπό έχει την αποτροπή του αναποδογυρίσματος του βύσματος.Επιπλέον απο τις πληροφορίες που έχω συλλέξει δημιουργεί διαφορετικές καμπύλες προανάφλεξης πράγμα το οποίο δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω προσωπικά.Ουσιάστικά είναι ένα τελείως ανελαστικό βύσμα και για να το χειριστεί με επιτυχία ένας ιδιογομωτής απαιτούνται εξειδικευμένα εργαλεία ιδιογόμωσης διότι κάθε προσπάθεια συμπίεσης του εν λόγω βύσματος έχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία στρεβλώσεων και δυσμορφιών στο τελικό φυσίγγι.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από RELOADER S »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
Cacciatore έγραψε:ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Δηλαδή από ότι εκατάλαβα με απλά λόγια το αποσπώμενος πάτος = ένα πιστόνι που το ποτήρι είναι αποκομμένο έτσι με την ντουφεκιά φεύγει μαζί με τα σκάγια και καλύπτει μεγαλύτερη απόσταση από ότι ένα μη αποσπώμενο μέχρι να ξεχωρίσει από τα σκάγια?
Οχι δεν είπα τουλάχιστον εγώ αυτό το πράγμα.
Επαναλαμβάνω ότι ελαχιστοποιείται ο εμβολισμός του πίσω 1/3 της δέσμης των σκαγιών.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολύ καλύτερες κατανομές και συγκεντρώσεις.
Η λειτουργία του antigelo ειναι εμφυής και βλητικά υπόσχεται μεγαλύτερες συγκεντρώσεις λόγω της γεωμετρίας του και της πτητικής του λειτουργίας αφού η μικρή σε βάθος χάραξη των πτερυγίων του δημιουργει μικρότερη αεροδυναμική αντίσταση και ουσιαστικά σκοπό έχει την αποτροπή του αναποδογυρίσματος του βύσματος.Επιπλέον απο τις πληροφορίες που έχω συλλέξει δημιουργεί διαφορετικές καμπύλες προανάφλεξης πράγμα το οποίο δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω προσωπικά.Ουσιάστικά είναι ένα τελείως ανελαστικό βύσμα και για να το χειριστεί με επιτυχία ένας ιδιογομωτής απαιτούνται εξειδικευμένα εργαλεία ιδιογόμωσης διότι κάθε προσπάθεια συμπίεσης του εν λόγω βύσματος έχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία στρεβλώσεων και δυσμορφιών στο τελικό φυσίγγι.
Eννοείς τα διάφορα στάδια κλεισίματος ?
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Αν μη τι άλλο τον επαγγελματικό τρόπο που εφαρμόζουν οι βιομηχανίες με τον σταδιοποιημένο τρόπο κλεισίματος.
Πράγμα δύσκολο για τον απλό ερασιτέχνη ιδιογομωτή αλλα όχι ακατόρθωτο σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από RELOADER S »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Αν μη τι άλλο τον επαγγελματικό τρόπο που εφαρμόζουν οι βιομηχανίες με τον σταδιοποιημένο τρόπο κλεισίματος.
Πράγμα δύσκολο για τον απλό ερασιτέχνη ιδιογομωτή αλλα όχι ακατόρθωτο σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.
Συμφωνώ!!Πές μας καί αν συμφωνείς με το ότι ενας ιδιογομωτής με μιά απλή mec &lee μπορεί να φτιάχνει αξιόλογα -σταθερά φυσίγγια .
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Bεβάιως και μπορεί αν γνωρίζει τι κάνει και πως το κάνει.Κι εγω ακόμη έχω την MEC 600 ακόμη σε λειτουργία για κάποιες βοηθητικές εργασίες.
Βέβαια παλαιότερα η ενασχόληση μου με την MEC με ανάγκασε να προχωρήσω σε κάποιες τροποποιήσεις ώστε τα φυσίγγια μου να μην έιναι τόσο πρεσσαρισμένα και να μπορώ να τα κλείνω ας πουμε με τόσο χαμηλό (ρηχό)ρέλιασμα...

Εικόνα
pc screenshot

τροποποιώντας κατάλληλα τα σεταπ μου με άυξηση πυρίτιδας , χαμηλής ισχύος καψύλια και άυξηση βάρους σκαγιών.
Βέβαια ποτέ δεν πέτυχα τις ταχύτητες που ήθελα αλλα γενικά τα φυσίγγια μου ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από RELOADER S »

Κώστα ακουσα αυτό πού είναι αυτονόητο αλλά ορισμένοι το αμφισβητούν.
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Δεν υπάρχει τιποτε αυτονόητο στην ιδιογόμωση.
Επαναλαμβάνω όμως ότι σε αυτό το ερασιτεχνικό επίπεδο ιδιογόμωσης ποτέ δεν θα κατασκευασει κάποιος φυσίγγια με προδιαγραφές απόλυτης σταθερότητας και με υψηλές αξιώσεις.
Αυτό το βίωσα προσωπικά στα φυσίγγια για το λαγό και τα υδρόβια όπου ποτέ δεν μου κερδισαν την εμπιστοσύνη μου εκείνα τα φυσίγγια μου.Ηταν ή του ύψους ή του βάθους.
Ισως αυτός ήταν και ό λόγος που ανάλωσα εκατοντάδες ώρες αλλα και χρήμα προκειμένου να αυτοαμφισβητήσω αυτό που επίμονα ισχυριζόμουν ... ότι δηλαδή τα φυσίγγια μου με την MEC δεν μπορεί να υστερουσαν έναντι των επαγγελματικών.Και πιστεψτε με ότι δεν έιναι ευκολο να αμφισβητείς αυτό που επί 15 χρόνια θεωρείς ότι είναι το σωστό.Αλλα δυστηχώς στην ιδιογόμωση δύσκολα θα βρείς σωστές συμβουλές και απλόχερη βοήθεια.
Οταν άρχισα να περιεργάζομαι τα επαγγελματικά φυσίγγια που μου άρεσαν βλητικά άρχισα να διαπιστώνω ότι ποτέ μα ποτέ δεν θα μπορουσα να κατασκευάσω τέτοια φυσίγγια αφου οι ογκομετρίες των χρησιμοποιούμενων υλικών ήταν εκτός των στανταρτ προκειμένου να έχω αξιοπρεπές αποτέλεσμα και αισθητικά και βλητικά.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από RELOADER S »

Φίλε καλημέρα.Μόλις επέστρεψα απο τίς τσίχλες.
Υπήρχαν αρκετοί κυνηγοί καί πουλιά.
Η πλειοψηφία όπως γνωρίζεις χρησιμοποιεί εμπορικά.Είδα ωραίες βολές δεξιά αριστερά.
2 τσίχλες πού 'κατέβασε' η CSB3 12/70 CX 1.60 X30 N 10 ιδιογόμωση με B&P Z2M 21 6*
ρελιασμένο με GAEP STP BN2 πολύ ψηλά ακαριαία ΔΕΝ μου αφήνουν καμιά αμφιβολία ότι δέν υστερούν σε τίποτα.
Το'χα δοκιμασμένο αυτό το SET UP αλλά όχι σ'έτσι ύψη με 10ρια!
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Φυσιγγιο ταππα με αποσπομενο πατο 35gr +

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Δεν υπάρχει τιποτε αυτονόητο στην ιδιογόμωση.
Επαναλαμβάνω όμως ότι σε αυτό το ερασιτεχνικό επίπεδο ιδιογόμωσης ποτέ δεν θα κατασκευασει κάποιος φυσίγγια με προδιαγραφές απόλυτης σταθερότητας και με υψηλές αξιώσεις.
Αυτό το βίωσα προσωπικά στα φυσίγγια για το λαγό και τα υδρόβια όπου ποτέ δεν μου κερδισαν την εμπιστοσύνη μου εκείνα τα φυσίγγια μου.Ηταν ή του ύψους ή του βάθους.
Ισως αυτός ήταν και ό λόγος που ανάλωσα εκατοντάδες ώρες αλλα και χρήμα προκειμένου να αυτοαμφισβητήσω αυτό που επίμονα ισχυριζόμουν ... ότι δηλαδή τα φυσίγγια μου με την MEC δεν μπορεί να υστερουσαν έναντι των επαγγελματικών.Και πιστεψτε με ότι δεν έιναι ευκολο να αμφισβητείς αυτό που επί 15 χρόνια θεωρείς ότι είναι το σωστό.Αλλα δυστηχώς στην ιδιογόμωση δύσκολα θα βρείς σωστές συμβουλές και απλόχερη βοήθεια.
Οταν άρχισα να περιεργάζομαι τα επαγγελματικά φυσίγγια που μου άρεσαν βλητικά άρχισα να διαπιστώνω ότι ποτέ μα ποτέ δεν θα μπορουσα να κατασκευάσω τέτοια φυσίγγια αφου οι ογκομετρίες των χρησιμοποιούμενων υλικών ήταν εκτός των στανταρτ προκειμένου να έχω αξιοπρεπές αποτέλεσμα και αισθητικά και βλητικά.

+1000
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”