ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

andreas78

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

Το παρόν θεμα ειναι απο τα πλέον ευχάριστα τόπικ, εδώ και πολυ καιρό!!!!!!!!!
Μπράβο σε όλα τα παιδια που κρατούν ακομα αυτα τα φυσίγγια ή καλυτερα αυτα τα έργα τέχνης.
Προσωπικά σαν ιδιογομωτής γεμίζω σχεδόν αποκλειστικά χαρτινους καλυκες και αυτή τη στιγμή εχω βάλει πετσετάκι για τα σάλια μου στον λαιμό!!!!!
Με κάθε επιφύλαξη, τα Eley και τα Sellier & Bellot, που έβαλε ο φίλος SilverPigeonS, ειναι απο τις παρτίδες που έρχονταν στην Κύπρο κενοί καλυκες, με την σύμφωνη γνώμη των εταιρειών αυτών και τα γέμιζε με Nobel πυρίτιδες ο Κοκής Σολομονιδης, πρώτος γέμιζε τις Sellier & Bellot κάποιος στην Μορφου.
Τα Azot, νομιζω γεμιζονταν με Kuropatwa και καψουλι ρωσικό 6.45.
Οι Gazal, με Sokol Polski, αν και παράγονται ακομα σε Νο1, απο τον Victory και επίσης γράφουν μέχρι και σήμερα Sokol, πολυ αμφιβάλλω, εκτός και αν βάζουν το Βουλγαρικό το οποίο και παράγεται ακομα νομίζω.
Όλα ειναι φυσίγγια που άφησαν εποχή, κάποια τα φτάσαμε και εμείς είτε ρίχνοντας κάποια, είτε τα δίναμε για να τα ρίξουν οι γονείς μας, ήταν φυσίγγια παντός καιρού, φωνικοτατα και με πυριτιδες που άντεχαν στον χρόνο!!!!!
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

andreas78 έγραψε: Με κάθε επιφύλαξη, τα Eley και τα Sellier & Bellot, που έβαλε ο φίλος SilverPigeonS, ειναι απο τις παρτίδες που έρχονταν στην Κύπρο κενοί καλυκες, με την σύμφωνη γνώμη των εταιρειών αυτών και τα γέμιζε με Nobel πυρίτιδες ο Κοκής Σολομονιδης, πρώτος γέμιζε τις Sellier & Bellot κάποιος στην Μορφου.
Φίλε Αντρέα σε καλησπερίζω! Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση σου για τα συγκεκριμένα φυσίγγια. Μπορείς να μας αναφέρεις από που το έχεις καταλάβει; Δηλαδή ποια η διαφορά τους από τα original φυσίγγια τα οποία παρήγαγαν οι εταιρίες; Εκείνο τον καιρό δεν έστελναν τα αυθεντικά Κύπρο;

Ευχαριστώ,

Μάριος
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από cynergy »

κανενας μερακλης να μας πει ιδεες για να τα διατηρησουμε τα φυσσιγια αυτα και να λειτουργα σαν καδρο?
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Αλωπος το 80 της εκατον των κυνηγων εν με την σελλορ μπελλοτ την μαυροκοκκινη που κυνηγουσαν πριν μια 20ετηα, και γω τον πρωτο μου περτικο με εκεινην τον επεξα , με ενα ζαπαλα ισιο με τσοκαρισμα 1-1 , :)
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Warrior »

SilverPigeonS έγραψε:
Warrior έγραψε:Κοπέλια εν ξέρω πόσο παλιά είναι τούτα τα φυσίγγια πάντως εν τα βρίσκεις συχνά. Ειδικά τούτα τα τελευταία τα Azot εν τα ξαναείδα. Κανένας που τους "παλιούς" να μας δόκει πληροφορίες........
Όντως φίλε. Σίγουρα έχουμε φίλους να μας κατατοπίσουν εδώ!
Οντως φιλε εδω υπαρχουν αρκετοι φιλοι να μας κατατοπισουν και εμεις οι νεοτεροι ειμαστε τυχεροι. Εχω και αλλα φυσιγγια αυριο να βαλω το δευτερο μερος αν τα εντοπισω



Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
dimitris savva

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από dimitris savva »

2013-09-11 21.58.16.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

dimitris savva έγραψε:
2013-09-11 21.58.16.jpg
Αποστόμωσες μας τωρά! :!:

Δημήτρη αν μπορείς πες μας τις μάρκες και αν είναι δυνατόν βγάλε καμιά φώτο σε καλύτερη ανάλυση να τα δούμε καλύτερα!
Φαίνονται antique!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
andreas78

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

SilverPigeonS έγραψε:
andreas78 έγραψε: Με κάθε επιφύλαξη, τα Eley και τα Sellier & Bellot, που έβαλε ο φίλος SilverPigeonS, ειναι απο τις παρτίδες που έρχονταν στην Κύπρο κενοί καλυκες, με την σύμφωνη γνώμη των εταιρειών αυτών και τα γέμιζε με Nobel πυρίτιδες ο Κοκής Σολομονιδης, πρώτος γέμιζε τις Sellier & Bellot κάποιος στην Μορφου.
Φίλε Αντρέα σε καλησπερίζω! Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση σου για τα συγκεκριμένα φυσίγγια. Μπορείς να μας αναφέρεις από που το έχεις καταλάβει; Δηλαδή ποια η διαφορά τους από τα original φυσίγγια τα οποία παρήγαγαν οι εταιρίες; Εκείνο τον καιρό δεν έστελναν τα αυθεντικά Κύπρο;

Ευχαριστώ,

Μάριος

Τα αυθεντικά Sellier & Bellot τα έφερνε ο εμπορας απο την Μόρφου και στην συνέχεια τα γέμιζε ο ίδιος, τα Eley τα γέμιζε μέχρι και το 1980 περίπου ο Κοκής, τα φυσίγγια δεν είχαν καμία διαφορά και ήταν εξίσου καλα με τα αυθεντικά. Τα Sellier skeet, Eley trap και αλλα εκείνης της εποχής τα εχω δεί στον Κοκή και σε ριγμενους και ακομα κλειστούς, κάποιους εχω πάρει σπίτι μου.
Εκρινα πως ειναι εκείνης της περιόδου, λόγο και καποιων εκ των αλλων φυσιγγιων που έβαλες, που ειναι πέραν των 30 ετών!!

Η φωτογραφία αυτή ειναι απο τον πάγκο του Κοκή.

http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... 5b3ae8.jpg


Αυτούς τους έπιασα ριγμενους και τους ξανά γεμισα εγω.

http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... 7a8012.jpg
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

andreas78 έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε:
andreas78 έγραψε: Με κάθε επιφύλαξη, τα Eley και τα Sellier & Bellot, που έβαλε ο φίλος SilverPigeonS, ειναι απο τις παρτίδες που έρχονταν στην Κύπρο κενοί καλυκες, με την σύμφωνη γνώμη των εταιρειών αυτών και τα γέμιζε με Nobel πυρίτιδες ο Κοκής Σολομονιδης, πρώτος γέμιζε τις Sellier & Bellot κάποιος στην Μορφου.
Φίλε Αντρέα σε καλησπερίζω! Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση σου για τα συγκεκριμένα φυσίγγια. Μπορείς να μας αναφέρεις από που το έχεις καταλάβει; Δηλαδή ποια η διαφορά τους από τα original φυσίγγια τα οποία παρήγαγαν οι εταιρίες; Εκείνο τον καιρό δεν έστελναν τα αυθεντικά Κύπρο;

Ευχαριστώ,

Μάριος



Τα αυθεντικά Sellier & Bellot τα έφερνε ο εμπορας απο την Μόρφου και στην συνέχεια τα γέμιζε ο ίδιος, τα Eley τα γέμιζε μέχρι και το 1980 περίπου ο Κοκής, τα φυσίγγια δεν είχαν καμία διαφορά και ήταν εξίσου καλα με τα αυθεντικά. Τα Sellier skeet, Eley trap και αλλα εκείνης της εποχής τα εχω δεί στον Κοκή και σε ριγμενους και ακομα κλειστούς, κάποιους εχω πάρει σπίτι μου.
Εκρινα πως ειναι εκείνης της περιόδου, λόγο και καποιων εκ των αλλων φυσιγγιων που έβαλες, που ειναι πέραν των 30 ετών!!

Η φωτογραφία αυτή ειναι απο τον πάγκο του Κοκή.

http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... 5b3ae8.jpg


Αυτούς τους έπιασα ριγμενους και τους ξανά γεμισα εγω.

http://i1278.photobucket.com/albums/y50 ... 7a8012.jpg
Ωραίος φίλε! Κατατοπιστικότατος! Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Λογικά θα είναι σίγουρα πάνω από 20 μπορεί και 30 χρόνων αυτά τα φυσίγγια.

Για τα IMPERIAL γνωρίζει κάτι;
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
dimitris savva

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από dimitris savva »

SilverPigeonS έγραψε:
dimitris savva έγραψε:
2013-09-11 21.58.16.jpg
Αποστόμωσες μας τωρά! :!:

Δημήτρη αν μπορείς πες μας τις μάρκες και αν είναι δυνατόν βγάλε καμιά φώτο σε καλύτερη ανάλυση να τα δούμε καλύτερα!
Φαίνονται antique!!
αυριο θα προσπαθησω να τις βγαλω, το καθε ενα εχει και μια ιστορια. δεν αλλαζω συνηθως μαρκες και φυσσιγκια αλλα αν δεν υπαρχουν πλεον στην αγορα προσπαθω να βρω κατι κοντινο τους που να μην θελουν ιδιαιτερες δυσκολες καιρικες συνθηκες.εδω και χρονια χρησιμοποιω δυο συκεκριμενες μαρκες και σε οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες και αν επικρατουν εχουν τα ιδια αποτελεσματα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”