ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Παίδες χαιρετώ!

Σήμερα πήγα στο χωριό και έψαχνα τα παλιά κιβώτια με φυσίγγια του πατέρα. Βρήκα 2 κουτιά που πρώτη φορά τα έχω δει. Το ένα εντάξει είναι fiocchi το άλλο όμως δεν έχω ιδέα. Όταν ρώτησα τον father μου είπε ότι ένα από τα δύο κτύπησε φάσσες και ήταν απίστευτο! Τα παραθέτω σε φωτογραφίες. Είναι και τα δύο 36άρια 6νο. Αν γνωρίζεται κάτι για αυτά τα φυσίγγια πείτε το!

Μάριος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
dimitris savva

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από dimitris savva »

εκεινος που τα εφερνε στη λεμεσο ηταν στα φωτα της fairways , εχει πολλα χρονια που εκλεισε . Φυλαξε τα γιατι δεν υπαρχουν πια. Εγω τα συλλεγω .Υπηρχαν τα arrizona, τα snipe που τα εκανε ο Αλκης ο οπλουργος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Laurona »

epeisis ipirxan kai tou noustakouthkiou oi xartenes :)

marie i safari pou exeis kato, einai toulaxiston 20 xronon.

Protovgikan otan eimoun 6 xronon ara to megisto na einai 25 xronon :)

tis ekamne to katastika safari sto maximos court, piso apo tin domex , nomizo to onoma tou itan admitos, kai oli mera eimoun sto magazi kai kato sto ergostasio pou tes kataskeuazan.

Edouleuken tziame konta o pappous mou kai efeuka tou kai paena.
Opote exanoumoun ixere pou eimoun :)

en mazi me toutes pou ematha.
Upirxe i prasini thrush me 29 gramaria, i kitrini me to elafi sta 31 gramaria kai i woodcock i kokkini sta 32 gramaria.

Itan poli kala fisiggia, ekana mazi tous tis protes mou voles sta 12 mou :)

fylaxe tin giati einai sillektiki.

Tin proti pou evales tin thimamai alla den thimame pote eixe kikloforisei.

Vlepeis san paidi kai efivos allo pou na meleto gia opla, xartoutsies kai skilous den ekamna :)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Μου είπε ότι είναι πολύ παλιά φυσίγγια αλλά 20 χρονών δεν το περίμενα! Εννοείται παιδιά θα τα φυλάξω! Χρύσανθε αυτές που λες του Μουστακουδιού έχουμε ένα κουτί σχεδόν γεμάτο είναι οι J.K 1 ΄χάρτινες τάπα χρώματος χακί! Μου λέει ο πατέρας μου ότι έχει πάρει τα πιο πολλά θηράματα με αυτό το φυσίγγιο! Βρήκα και κάποιες άλλες J.K 5. Και τα άλλα που είπες τα πράσινα είδα 2-3 στην κάσα.

Γενικά μου αρέσει να ψάχνω τα παλιά πράγματα! Είτε είναι όπλα, φυσίγγια, αντικείμενα κλπ.

Έχει και ένα άλλο κουτί που νομίζω έχει λίγα φυσίγγια μέσα. Μου έκανε εντύπωση το κλείσιμο τους. Κάτι imperial νομίζω. Θα τους βγάλω μια φώτο να τα δείτε!

Δημήτρη εξαιρετική η φωτογραφία!

Ευχαριστώ παίδες για την πληροφορία! Θα ψάξω να βρω και άλλα!

Άτε παίδες ποστάρετε όλοι όσοι έχετε παλιά φυσίγγια που δεν υπάρχουν στην αγορά πλέον!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από miky55 »

ΤΑ SAFARI ΤΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΔΜΗΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΣΤΗ ΛΕΜΕΣΟ.ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΦΕΑΡΓΟΥΕΗΣ.ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ.ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ.
ΤΑ ΑΡΙΖΟΝΑ Ο ΔΡΑΚΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΑΓ.ΕΙΡΗΝΗΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Artemis G. »

miky55 έγραψε:ΤΑ SAFARI ΤΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΔΜΗΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΣΤΗ ΛΕΜΕΣΟ.ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΦΕΑΡΓΟΥΕΗΣ.ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ.ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ.
ΤΑ ΑΡΙΖΟΝΑ Ο ΔΡΑΚΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΑΓ.ΕΙΡΗΝΗΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.
ειδετε...2 ππαλιες.... ο παλιος ειναι αλλιως.... γεια σου "μαστρε " μου.... !!!!! :lol: :lol: :lol:
πε μας τα. να μαθαινουμε και μεις οι εικοσαριες... :D
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από miky55 »

Artemis G. έγραψε:
miky55 έγραψε:ΤΑ SAFARI ΤΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΔΜΗΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΣΤΗ ΛΕΜΕΣΟ.ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΦΕΑΡΓΟΥΕΗΣ.ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ.ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ.
ΤΑ ΑΡΙΖΟΝΑ Ο ΔΡΑΚΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΑΓ.ΕΙΡΗΝΗΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.
ειδετε...2 ππαλιες.... ο παλιος ειναι αλλιως.... γεια σου "μαστρε " μου.... !!!!! :lol: :lol: :lol:
πε μας τα. να μαθαινουμε και μεις οι εικοσαριες... :D[/quo ΘΕΝΚΙΟΥ ΡΕ ΜΙΤΣΗ. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από admin »

το πρώτο μου θήραμα το χτύπησα με μια σαφάρι 2,5 σκάι 28 γραμμάρια ένα πέρδικο και μετά 3 τσίκλες με Αριζόνα 28 γρ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Παιδιά χαιρετώ!

Σήμερα έψαξα και βρήκα ακόμη λίγα παλιά φυσίγγια στο χωριό.

1) Eley Grand Prix και Sellier Bellot
2) MAIONCHI 5No. Η σειρά που τώρα φτιάχνει η NSI. Specia Colection!
3) J.K.1, J.K.5. Και αυτά πολύ καλά φυσίγγια!
4) IMPERIAL. Εδώ παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Μου έκανε τρομερή εντύπωση το κλείσιμο αυτών των φυσιγγίων. Κάπου διάβασα πως σταμάτησε αυτού του είδος το κλείσιμο γιατί δεν ήταν κατάλληλο. Όποιος ξέρει ας μας πει!
5) SPANIA . Γράφει Πάφος το κουτί.
6) Το αγαπημένο φυσίγγιο του πατέρα μου. Το Shoot Special Game . Το γέμιζε ο Φυλακτού και με το Beretta του ήταν το κάτι άλλο. Απ΄ότι μου είχε πει κάτι έγινε μετά και άλλαξαν τα πιστονάκια και δεν ήταν τόσο καλά. Μετά είχε αρρωστήσει ο Φυλακτού και σταμάτησε την παραγωγή.
7) Το αγαπημένο μου φυσίγγιο στο φλοπέρ που χτύπησα τα πρώτα μου περδίκια! MAIONCHI. Δυστυχώς βρήκα μόνο το κουτί :roll:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Warrior »

Μερικά παλιά φυσίγγια και από μένα................
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”