Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο κυν

Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από πανικος »

εγω φετος θα παιρνω μηχανη μαζι μου στο ποστο να τα γεμιζω φρεσκα αναλογα με τον καιρο (υγρασια βροχη ξυλοπαουρα) :lol: :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Πιο παλια επαρασυρουμουν και επερνα πολλα ειδη μαζι μου.

Τωρα εκαταληξα στα 3 ειδη. Μια μονοβασικη, μια διβασικη και ενα διασπορας που το πιανω απο το αυτοκινητο μονο οταν χρειαστει.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από virtualgreek »

Εγώ προσωπικά στο επιδημιτικό κυνήγι παίρνω μαζί μου δύο είδη φυσιγγίων.

Ένα φυσίγγιο 5 Νο. και ένα φυσίγγιο 6 Νο.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
andreas78

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από andreas78 »

Ωραίο το θεμα που ανοιξατε,
Εχω την εντύπωση πάντως πως οι πληστοι συνάδελφοι βάζουν φυσίγγια κατα κόρον απο προτροπές φίλων, χωρίς να τα εχουν δοκιμάσει στα όπλα τους και σε πίνακα, με αποτέλεσμα σε κάποια αποτυχία να φταίει τι φυσιγγι.
Οπως εχουν προαναφέρει και άλλοι συνάδελφοι, αυτή η μόδα, το να πέρνουμε 100 είδη φυσίγγια μαζι μας, υπάρχει μόνο στην Κύπρο. Κατα την γνώμη μου το μόνο που μπορεί να επηρεάσει την κατανομή του φυσιγγίου μας, ειναι η ψηλή υγρασία.
Αν για παράδειγμα ενα φυσιγγιο αποδίδει το μέγιστο της κατανομής του στα 30 μετρα με ενα τσοκ 4* ας πούμε, τότε σε ψηλές υγρασιες το φυσιγγιο αυτο θα χάσει απο την κατανομής του τουλάχιστον 6-8 μετρα, άρα καθώς εμείς πυροβολουμε στα 30 θα ξεπουπουλιάζουν τα πουλια διότι το φυσιγγιο σε αυτές τις συνθήκες και με τσοκ 4* αποδίδει στα 22-25 μετρα τωρα, ενω στα 30 κάνει μεγάλα κενά, κατεβάζοντας το τσόκ κατα ενα βαθμό θα έχουμε αμέσως την κατανομη που είχε προ υγρασίας στα 30 μετρα.
Όλα τα φυσίγγια και όλες οι πυρίτιδες σκωτονουν, απλα εμείς θα πρεπει να ξέρουμε τις αποστάσεις που αποδίδουν στο μάξιμουμ με τα ανάλογα τσοκάκια, όπως επίσης να έχουμε όσον το δυνατό καλητερη αίσθηση των αποστάσεων που πυροβολουμε.
Προσωπικα έπαιρνα δυο ειδών φυσίγγια μαζι μου στο ενδημικό(τάπα-κυαθια), αλλα η προσπάθεια μου εφέτος θα επικεντρωθεί στο να εχω ενα.
BAIKAL 1980

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

andreas78 έγραψε:Ωραίο το θεμα που ανοιξατε,
Εχω την εντύπωση πάντως πως οι πληστοι συνάδελφοι βάζουν φυσίγγια κατα κόρον απο προτροπές φίλων, χωρίς να τα εχουν δοκιμάσει στα όπλα τους και σε πίνακα, με αποτέλεσμα σε κάποια αποτυχία να φταίει τι φυσιγγι.
Οπως εχουν προαναφέρει και άλλοι συνάδελφοι, αυτή η μόδα, το να πέρνουμε 100 είδη φυσίγγια μαζι μας, υπάρχει μόνο στην Κύπρο. Κατα την γνώμη μου το μόνο που μπορεί να επηρεάσει την κατανομή του φυσιγγίου μας, ειναι η ψηλή υγρασία.
Αν για παράδειγμα ενα φυσιγγιο αποδίδει το μέγιστο της κατανομής του στα 30 μετρα με ενα τσοκ 4* ας πούμε, τότε σε ψηλές υγρασιες το φυσιγγιο αυτο θα χάσει απο την κατανομής του τουλάχιστον 6-8 μετρα, άρα καθώς εμείς πυροβολουμε στα 30 θα ξεπουπουλιάζουν τα πουλια διότι το φυσιγγιο σε αυτές τις συνθήκες και με τσοκ 4* αποδίδει στα 22-25 μετρα τωρα, ενω στα 30 κάνει μεγάλα κενά, κατεβάζοντας το τσόκ κατα ενα βαθμό θα έχουμε αμέσως την κατανομη που είχε προ υγρασίας στα 30 μετρα.
Όλα τα φυσίγγια και όλες οι πυρίτιδες σκωτονουν, απλα εμείς θα πρεπει να ξέρουμε τις αποστάσεις που αποδίδουν στο μάξιμουμ με τα ανάλογα τσοκάκια, όπως επίσης να έχουμε όσον το δυνατό καλητερη αίσθηση των αποστάσεων που πυροβολουμε.
Προσωπικα έπαιρνα δυο ειδών φυσίγγια μαζι μου στο ενδημικό(τάπα-κυαθια), αλλα η προσπάθεια μου εφέτος θα επικεντρωθεί στο να εχω ενα.

..φιλε Αντρεα συμφωνω μαζι σου...ομως κατα τη γνωμη μπορει να επηρεασει και ο δυνατος ανεμος οπως και η ατμοσφαιρικη πιεση σε διαφορα υψομετρα...δηλ αλλη πιεση εχει η ατμοσφαιρα στα παραλια και αλλη στο τροοδος...ταπεινη μου αποψη
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

andreas78 έγραψε:Ωραίο το θεμα που ανοιξατε,
Εχω την εντύπωση πάντως πως οι πληστοι συνάδελφοι βάζουν φυσίγγια κατα κόρον απο προτροπές φίλων, χωρίς να τα εχουν δοκιμάσει στα όπλα τους και σε πίνακα, με αποτέλεσμα σε κάποια αποτυχία να φταίει τι φυσιγγι.
Οπως εχουν προαναφέρει και άλλοι συνάδελφοι, αυτή η μόδα, το να πέρνουμε 100 είδη φυσίγγια μαζι μας, υπάρχει μόνο στην Κύπρο. Κατα την γνώμη μου το μόνο που μπορεί να επηρεάσει την κατανομή του φυσιγγίου μας, ειναι η ψηλή υγρασία.
Αν για παράδειγμα ενα φυσιγγιο αποδίδει το μέγιστο της κατανομής του στα 30 μετρα με ενα τσοκ 4* ας πούμε, τότε σε ψηλές υγρασιες το φυσιγγιο αυτο θα χάσει απο την κατανομής του τουλάχιστον 6-8 μετρα, άρα καθώς εμείς πυροβολουμε στα 30 θα ξεπουπουλιάζουν τα πουλια διότι το φυσιγγιο σε αυτές τις συνθήκες και με τσοκ 4* αποδίδει στα 22-25 μετρα τωρα, ενω στα 30 κάνει μεγάλα κενά, κατεβάζοντας το τσόκ κατα ενα βαθμό θα έχουμε αμέσως την κατανομη που είχε προ υγρασίας στα 30 μετρα.
Όλα τα φυσίγγια και όλες οι πυρίτιδες σκωτονουν, απλα εμείς θα πρεπει να ξέρουμε τις αποστάσεις που αποδίδουν στο μάξιμουμ με τα ανάλογα τσοκάκια, όπως επίσης να έχουμε όσον το δυνατό καλητερη αίσθηση των αποστάσεων που πυροβολουμε.
Προσωπικα έπαιρνα δυο ειδών φυσίγγια μαζι μου στο ενδημικό(τάπα-κυαθια), αλλα η προσπάθεια μου εφέτος θα επικεντρωθεί στο να εχω ενα.
Φιλε Αντρεα ερωτηση.

Βαση της θεωριας της ιδιογομωσης αυτο το φυσιγγιο που λες χανει αποδοση στην πολλη υγρασια. Αν το κανουμε πιο αργο θα αποδιδει καλυτερα???

ΕΙναι πολυπλοκο θεμα ή το καναμε πολυπλοκο? :)
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
andreas78

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από andreas78 »

Αδιαμφισβήτητο γεγονός, αυτο που λες φίλε Baikal, όσο πιο ψηλά πάμε, τοσο πιο κλειστή κατανομη έχουμε!!

Φίλε Breda, τα αργά φυσίγγια εχουν λιγότερη απώλεια ταχύτητας άρα και αύξηση της κατανομής απο ενα γρήγορο που θα υποστεί μεγαλητερη αντίσταση άρα και μεγαλητερη απώλεια ταχύτητας και μεγαλητερη κατανομη!!

Ταπεινή μου γνώμη ειναι ότι τα τσοκάκια των όπλων μας δεν χρησιμεύουν μόνο στο να βάζουμε 1* και να ρίχνουμε στα 1000 μετρα, αλλα στο να εκμεταλλευόμαστε στο έπακρον τις δυνατότητες ενος φυσιγγίου.
BAIKAL 1980

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

andreas78 έγραψε:Αδιαμφισβήτητο γεγονός, αυτο που λες φίλε Baikal, όσο πιο ψηλά πάμε, τοσο πιο κλειστή κατανομη έχουμε!!

Φίλε Breda, τα αργά φυσίγγια εχουν λιγότερη απώλεια ταχύτητας άρα και αύξηση της κατανομής απο ενα γρήγορο που θα υποστεί μεγαλητερη αντίσταση άρα και μεγαλητερη απώλεια ταχύτητας και μεγαλητερη κατανομη!!

Ταπεινή μου γνώμη ειναι ότι τα τσοκάκια των όπλων μας δεν χρησιμεύουν μόνο στο να βάζουμε 1* και να ρίχνουμε στα 1000 μετρα, αλλα στο να εκμεταλλευόμαστε στο έπακρον τις δυνατότητες ενος φυσιγγίου.
...φιλε Αντρεα...σε αυτο που λεει ο Breda...εγω καταλαβω πως οταν εχει υγρασια η ατμοσφαιρα γινεται πιο πυκνη...αρα οταν λες τα αργα φυσσιγγια δεν χανουν ταχυτητα σημαινει πως θα εχουμε μεγαλυτερη ταχυτητα απο ενα γρηγορο φυσιγγι που θα εχει υποστει μεγαλυτερη αντισταση?και αμα εχουμε ενα πιο κλειστο τσοκ ισως να μας δεινει ενα πλεονεκτημα η πιο μικρη διαμετρος των σκαγιων στο να περασει μεσα απο πιο πυκνη ατμοσφαιρα?

πολυ ωραια συζητηση παντως...ειναι κατι που βασανιζει πολλους μας...
andreas78

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από andreas78 »

Όλα τα φυσίγγια εχουν μεγαλύτερες απώλειες σε ψηλές υγρασιες, απλα ενα φυσιγγιο με ψηλή αρχική ταχύτητα θα εχει μεγαλητερη απώλεια απο ενα με χαμηλή αρχική.
Για παράδειγμα ανάμεσα απο δυο φυσίγγια,με σκαγια Ν6, το ενα με 415m/s αρχική και το αλλο με 380m/s υπό απλές και κανονικές καιρικές συνθήκες στα 36 μετρα το γρήγορο εχει 234m/s και το "αργό" εχει 225m/s, και στα 45 μετρα εχουν μολις 5m/s διαφορά, φανταστείτε τωρα να έχουμε πολυ ψηλή υγρασία, τα ιδια φυσίγγια, στα ίδια μετρα δεν θα εχουν σχεδόν καμία διαφορα.
Οτι τσοκάκι και να βάλουμε πάλι θα έχουμε απώλειες, απλα πρεπει να καλύψουμε την διαφορα στην κατανομη μας, στα μετρα που ειμαστε συνηθισμένοι να πυροβολουμε.
BAIKAL 1980

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

andreas78 έγραψε:Όλα τα φυσίγγια εχουν μεγαλύτερες απώλειες σε ψηλές υγρασιες, απλα ενα φυσιγγιο με ψηλή αρχική ταχύτητα θα εχει μεγαλητερη απώλεια απο ενα με χαμηλή αρχική.
Για παράδειγμα ανάμεσα απο δυο φυσίγγια,με σκαγια Ν6, το ενα με 415m/s αρχική και το αλλο με 380m/s υπό απλές και κανονικές καιρικές συνθήκες στα 36 μετρα το γρήγορο εχει 234m/s και το "αργό" εχει 225m/s, και στα 45 μετρα εχουν μολις 5m/s διαφορά, φανταστείτε τωρα να έχουμε πολυ ψηλή υγρασία, τα ιδια φυσίγγια, στα ίδια μετρα δεν θα εχουν σχεδόν καμία διαφορα.
Οτι τσοκάκι και να βάλουμε πάλι θα έχουμε απώλειες, απλα πρεπει να καλύψουμε την διαφορα στην κατανομη μας, στα μετρα που ειμαστε συνηθισμένοι να πυροβολουμε.

..Ευχαριστω πολυ φιλε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”