ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Πωλειται πυριτιδα μονοβασικη 2 κιλα οσα οσα....πρεπει να πιασω διβασικη αμεσα :| :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Πωλειται πυριτιδα μονοβασικη 2 κιλα οσα οσα....πρεπει να πιασω διβασικη αμεσα :| :D
Πουλω κι εγω την ΑΟ... εν να πιασω τετραβασικη να πεζει και κατω απο το νερο :D
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

WOODPIGEONHUNTER έγραψε:
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Πωλειται πυριτιδα μονοβασικη 2 κιλα οσα οσα....πρεπει να πιασω διβασικη αμεσα :| :D
Πουλω κι εγω την ΑΟ... εν να πιασω τετραβασικη να πεζει και κατω απο το νερο :D
Εφυρες με :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Παντως και γω φετος ακομα και το καλοκαιρι εμεινα με διβασικη και τεκνα (percorso caccia)...και μαλλον ουτε γω θα την ξαναβγαλω από το οπλο μου...

Τωρα εσεις σαν ιδογομωτες γελατε με αυτό...εγω σαν καταναλωτης εχω να πω ότι ότι μονοβασικη δοκιμασα είναι την μια ετσι και την άλλη γιουβετσι και σκατα να φαν τα μουτρα τους...

Αλλα μπορει εγω απλα να μεν κουτσιω...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από admin »

Μερικοι απο τους ποιο καλους ιδιογωμοτες που γνωριζω οι οποιοι ασχολουνται εδω κσι 2 με 3 δεκαετιες με την ιδιογωμοση ιδιαιτερα στο κυνηγι ενδημικου μονο δυβασικη γεμιζουν. Το ιδιο και μικροι κατασκευαστες. Αυτο κατι λεει...
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Πωλειται πυριτιδα μονοβασικη 2 κιλα οσα οσα....πρεπει να πιασω διβασικη αμεσα :| :D


Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

admin έγραψε:Μερικοι απο τους ποιο καλους ιδιογωμοτες που γνωριζω οι οποιοι ασχολουνται εδω κσι 2 με 3 δεκαετιες με την ιδιογωμοση ιδιαιτερα στο κυνηγι ενδημικου μονο δυβασικη γεμιζουν. Το ιδιο και μικροι κατασκευαστες. Αυτο κατι λεει...
Μεταξυ σοβαρου και αστειου Αριστε μου τωρα δεν ειναι σωστο να παρασυρομαστε απο καποια γραφωμενα..δεν υπαρχει πυριτιδα που να μην καμνει την δουλεια της αμα ειναι γεμισμενη σωστα...ειτε ειναι μονοβασικη ειτε ειναι διβασικη....και εξηγουμαι.....και εαν θελεις το βαζω και σαν ερωτηση προς ολους τους συναδελφους!

Εαν εχω 3 πυριτιδες διβασικες.....Tecna,S4,Sipe,.......και εχω και 3 μονοβασικες....Α1,D20,Jk8.....ολες μου βγαζουν μια νορμαλ ταχυτητα....δηλαδη περιπου 380m/s-390m/s-400m/s....χειμωνα /καλοκαιρι.....

Ερωτηση..........τα σκαγια (ελεγμενα) φευγουν απο το στομιο της καννης μου με 380m/s-390m/s-400m/s που ξερω οτι με τετοια αρχικη ταχυτητα το θηραμα καταβαλετε αριστα σε αποστασεις των 35-40-45 μετρων....σωστα?......ποια θα ειναι η διαφορα αν ριξω με Tecna,S4,Sipe η με Α1,D20,Jk8.....επαναλαμβανω....εαν τα σκαγια μου αφηνουν παντοτε το στομιο της καννης με αυτη την ταχυτητα??????

Περιμενω απαντηση και που τον φιλο τον Ανθημο....γιατι για να ριχνει 15 χρονια τωρα μονο διβασικες κατι θα ξερει!!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απίθανος 78
Full Member
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: 10 Δεκ 2015, 09:20

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Απίθανος 78 »

Αυτο ακριβως σκευτομουν κι εγω.
Αν πχ μια πυριτιδα αυξανει ταχυτητες απο μονη της σε σχεση με μια αλλη στα ιδια γραμμαρια σκαγιου τοτε ειναι σιγουρο οτι δεν μπορουν να συγκριθουν στες ιδιες καιρικες συνθηκες.
Αυτο ομως που λενε για τις διβασικες οτι μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε ολους τους καιρους πως μπορει να γινει αφου παλι θα επηρεαζει η ταχυτητα?
Η γνωμη μου ειναι οτι αυτοι που δουλευουν διβασικες εμαθαν με 2-3 και κανουν την δουλεια τους οπως εμαθαμεν εμεις με 2-3μονοβασικες και κανουμε την δουλεια μας.
Και απο την λιγη μου εμπειρια εχω καταληξει προς το παρων οτι η Α1 ειναι και η πλεον αγαπημενη μου για τα 32-33 γραμμαρια και μετα η D20 που εχει αυτο το ευρος γομωσεων απο 24-32
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:
admin έγραψε:Μερικοι απο τους ποιο καλους ιδιογωμοτες που γνωριζω οι οποιοι ασχολουνται εδω κσι 2 με 3 δεκαετιες με την ιδιογωμοση ιδιαιτερα στο κυνηγι ενδημικου μονο δυβασικη γεμιζουν. Το ιδιο και μικροι κατασκευαστες. Αυτο κατι λεει...
Μεταξυ σοβαρου και αστειου Αριστε μου τωρα δεν ειναι σωστο να παρασυρομαστε απο καποια γραφωμενα..δεν υπαρχει πυριτιδα που να μην καμνει την δουλεια της αμα ειναι γεμισμενη σωστα...ειτε ειναι μονοβασικη ειτε ειναι διβασικη....και εξηγουμαι.....και εαν θελεις το βαζω και σαν ερωτηση προς ολους τους συναδελφους!

Εαν εχω 3 πυριτιδες διβασικες.....Tecna,S4,Sipe,.......και εχω και 3 μονοβασικες....Α1,D20,Jk8.....ολες μου βγαζουν μια νορμαλ ταχυτητα....δηλαδη περιπου 380m/s-390m/s-400m/s....χειμωνα /καλοκαιρι.....

Ερωτηση..........τα σκαγια (ελεγμενα) φευγουν απο το στομιο της καννης μου με 380m/s-390m/s-400m/s που ξερω οτι με τετοια αρχικη ταχυτητα το θηραμα καταβαλετε αριστα σε αποστασεις των 35-40-45 μετρων....σωστα?......ποια θα ειναι η διαφορα αν ριξω με Tecna,S4,Sipe η με Α1,D20,Jk8.....επαναλαμβανω....εαν τα σκαγια μου αφηνουν παντοτε το στομιο της καννης με αυτη την ταχυτητα??????

Περιμενω απαντηση και που τον φιλο τον Ανθημο....γιατι για να ριχνει 15 χρονια τωρα μονο διβασικες κατι θα ξερει!!!!
Εγω νομιζω Σολη μου οτι με τες διβασικες .... θα βγουν τα σκαγια απο την καννη με πχ ταχυτητα 390 αλλα στη πορεια ειδικα αν ειναι κατηφορικη η σιεπεθκια αλλαζουν ταχυτητες και διατρηση σε σχεση με τις μονοβασικες.σημ (η αλλαγη ταχυτητας εξαρτατε και απο το gearbox) :D
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω νομιζω οτι ο καθε ενας δικαιουται να εχει την αποψη του αλλα ΟΦΕΙΛΕΙ νασεβεται και την αποψη του αλλου και αν εχει το δικαιωμα να υποστηριζει μια φορα αυτο που πιστευει εχει την υποχρεωση δυο φορες να σεβεται και αυτο που πιστευει ο αλλος χωρις να το μειωνει η να το υποτιμα.

Εδω μεσα εχει βγει και το σχοινι και το παλουκι και επιτελους σταματηστε το.

Η διβασικη πυριτιδα εξελιχθηκε μετα την μονοβασικη και εχει καποιες διαφορες που την κανουν συμφωνα με τα οσα υποστηριζει η θεωρια εξελιξης της που τις επιτρεπει να παραμενει αναλειωτη σε καποιες μεταβολες , οι οποιες επηρεαζουν την μονοβασικη .

Απο εκει και περα, αν ενα φυσιγγιο σας ικανοποια και το χρησιμοποιετα επιτυχως στα κυνηγια σας σε ευρος νουμερου σκαγιων και θηραματων, και αφου η σκοπευση σας ειναι σωστη και το κοντακι στα μετρα σας απορω τι συζητατε

Απορω, ΕΙΠΑ. ΔΕΝ το κατακρινω και το δεχομαι και να συζητατε παντα...αλλα κρατατε ΚΥΡΙΟΙ ενα επιπεδο.

ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ και για οσους με ξερεται πισευω ξερετε πολυ καλα οτι οταν το λεω φιλικα το εννοω.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”