ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:
admin έγραψε:Μερικοι απο τους ποιο καλους ιδιογωμοτες που γνωριζω οι οποιοι ασχολουνται εδω κσι 2 με 3 δεκαετιες με την ιδιογωμοση ιδιαιτερα στο κυνηγι ενδημικου μονο δυβασικη γεμιζουν. Το ιδιο και μικροι κατασκευαστες. Αυτο κατι λεει...
Μεταξυ σοβαρου και αστειου Αριστε μου τωρα δεν ειναι σωστο να παρασυρομαστε απο καποια γραφωμενα..δεν υπαρχει πυριτιδα που να μην καμνει την δουλεια της αμα ειναι γεμισμενη σωστα...ειτε ειναι μονοβασικη ειτε ειναι διβασικη....και εξηγουμαι.....και εαν θελεις το βαζω και σαν ερωτηση προς ολους τους συναδελφους!

Εαν εχω 3 πυριτιδες διβασικες.....Tecna,S4,Sipe,.......και εχω και 3 μονοβασικες....Α1,D20,Jk8.....ολες μου βγαζουν μια νορμαλ ταχυτητα....δηλαδη περιπου 380m/s-390m/s-400m/s....χειμωνα /καλοκαιρι.....

Ερωτηση..........τα σκαγια (ελεγμενα) φευγουν απο το στομιο της καννης μου με 380m/s-390m/s-400m/s που ξερω οτι με τετοια αρχικη ταχυτητα το θηραμα καταβαλετε αριστα σε αποστασεις των 35-40-45 μετρων....σωστα?......ποια θα ειναι η διαφορα αν ριξω με Tecna,S4,Sipe η με Α1,D20,Jk8.....επαναλαμβανω....εαν τα σκαγια μου αφηνουν παντοτε το στομιο της καννης με αυτη την ταχυτητα??????

Περιμενω απαντηση και που τον φιλο τον Ανθημο....γιατι για να ριχνει 15 χρονια τωρα μονο διβασικες κατι θα ξερει!!!!

Δεν εχει καμια διαφορα. Εδω εχεις απόλυτο δικιο αλλα φασκεις και αντιφασκεις με προηγουμες σου παλιες παραθεσεις

Εγω επελεξα διβασικη πριν 15 χρονια επειδη τοτε διαβασα κάπου οτι ...Οι μονοβασικές πυρίτιδες, είναι σαφέστατα πιο ελαστικές από τις διβασικές και ενδέχεται να μας συγχωρήσουν κάποια πολύ μικρά λάθη, κατά την συναρμολόγηση συγκεκριμένων setup.

Σε αντίθεση με τις διβασικές πυρίτιδες που αποδίδουν άψογα, ακόμη και σε συνθήκες υψηλής υγρασίας, έχουν εξαιρετική αντοχή στον καθαρό καιρό και στο ξηρό κρύο υπό το μηδέν, αφού η νιτροκυτταρίνη επηρεάζεται από την υγρασία, σε αντίθεση με την νιτρογλυκερίνη που επηρεάζεται από το κρύο

...κι επειδη ειμαι πρακτικος ανθωρπος αποφασισα τοτε να παιζω μονο διβασικες για να πνασω ...Εκτοτε μου βγηκε ...Το πιο πιθανον ομως δεν ειναι η πυριτιδα αλλα το γεγονος οτι πριν δεκαπεντε χρονια αγορασα οπλο με κοντακι στα μετρα μου , επενδυσα αρκετα χρηματα στο σκοπευτηριο και βελτιωθηκα πάρα πολυ σκοπευτικα . ξερουμε ολοι οτι η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ παιζει τεραστιο ρολο στην σκοποβολη και το κυνηγι οπως και οι συνθηκες οποταν βάζοντας ολα στην συνταγη επιλεγω διβασικες και τροποποιημενες πυριτιδες κυριως γιατι ψυχολογικα περισσοτερο νιωθω την ασφαλεια της "σταθεροτητας' ...Μια μικρη σημιωση εκτος αν το εβαλες σκοπιμα για να δοκιμασεις τις γνωσεις μου ..Η JK8 δεν θεωρειτε μονοβασικη καθαροαιμη αλλα τροποποιημενη και λαθος την βαζεις στην σειρά με την Α1 και D20
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Επομενως φιλε Ανθημε μπορεις να απαντησεις και να δωσεις τα δικα σου πιστευω και με λεπτομερειες....γιατι το παρατραβηγμενο προηγουμενο ποστ σου εναντι του αστειου του δικου μου που το εγραψα γενικα χωρις να στοχευω καποιον??? :roll: :roll: :roll:

Δεν ηταν δοκιμη.....εγω προσωπικα τις τροποποιημενες πυριτιδες με 10%-15% νιτρογλυκερίνη δεν τις συγκαταλεγω στις διβασικες!!!

Και ναι... μπορει ναι να υπαρχουν σημεια αντιφατικοτητας και παιρνω ολη την ευθυνη πανω σε αυτο.....προχωραμε φιλε και αναθεωρουμε καποια πραγματα πλεων στην πορεια....με την λογικη και πρακτικες δοκιμες και οχι με τις κουβεντες του καφενε οπως μας ειχαν μαθει μεχρι τωρα!!

Αναμενω και αλλες απαντησεις εαν θελει καποιος να πει εαν υπαρχει διαφορα σε αυτο που εγραψα πιο πισω!!!

Ερωτηση..........τα σκαγια (ελεγμενα) φευγουν απο το στομιο της καννης μου με 380m/s-390m/s-400m/s που ξερω οτι με τετοια αρχικη ταχυτητα το θηραμα καταβαλετε αριστα σε αποστασεις των 35-40-45 μετρων....σωστα?......ποια θα ειναι η διαφορα αν ριξω με Tecna,S4,Sipe η με Α1,D20,Jk8.....επαναλαμβανω....εαν τα σκαγια μου αφηνουν παντοτε το στομιο της καννης με αυτη την ταχυτητα??????
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Επομενως φιλε Ανθημε μπορεις να απαντησεις και να δωσεις τα δικα σου πιστευω και με λεπτομερειες....γιατι το παρατραβηγμενο προηγουμενο ποστ σου εναντι του αστειου του δικου μου που το εγραψα γενικα χωρις να στοχευω καποιον??? :roll: :roll: :roll:

Δεν ηταν δοκιμη.....εγω προσωπικα τις τροποποιημενες πυριτιδες με 10%-15% νιτρογλυκερίνη δεν τις συγκαταλεγω στις διβασικες!!!

Και ναι... μπορει ναι να υπαρχουν σημεια αντιφατικοτητας και παιρνω ολη την ευθυνη πανω σε αυτο.....προχωραμε φιλε και αναθεωρουμε καποια πραγματα πλεων στην πορεια....με την λογικη και πρακτικες δοκιμες και οχι με τις κουβεντες του καφενε οπως μας ειχαν μαθει μεχρι τωρα!!

Αναμενω και αλλες απαντησεις εαν θελει καποιος να πει εαν υπαρχει διαφορα σε αυτο που εγραψα πιο πισω!!!

Ερωτηση..........τα σκαγια (ελεγμενα) φευγουν απο το στομιο της καννης μου με 380m/s-390m/s-400m/s που ξερω οτι με τετοια αρχικη ταχυτητα το θηραμα καταβαλετε αριστα σε αποστασεις των 35-40-45 μετρων....σωστα?......ποια θα ειναι η διαφορα αν ριξω με Tecna,S4,Sipe η με Α1,D20,Jk8.....επαναλαμβανω....εαν τα σκαγια μου αφηνουν παντοτε το στομιο της καννης με αυτη την ταχυτητα??????

Σολωνα οταν θελετε να πικκαρετε/πειραξετε καποιον να εχετε τα καρύδια να το στηριζετε ...Ακομα και το αστειο και το πειραγμα εχει ιση (αστεια ) απάντηση κι ανταποδωση
Η παραθεση σου ηταν ξεκαθαρα για την επιμονη μου στις διβασικες και στο αστειο/ειρωνικο σου σχολιο απάντησα επισης με αστειο/ειρωνικο Φλωρινιωτη ....δεν το βρισκω καθολου παρατραβηγμενο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Anthimos έγραψε:
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Επομενως φιλε Ανθημε μπορεις να απαντησεις και να δωσεις τα δικα σου πιστευω και με λεπτομερειες....γιατι το παρατραβηγμενο προηγουμενο ποστ σου εναντι του αστειου του δικου μου που το εγραψα γενικα χωρις να στοχευω καποιον??? :roll: :roll: :roll:

Δεν ηταν δοκιμη.....εγω προσωπικα τις τροποποιημενες πυριτιδες με 10%-15% νιτρογλυκερίνη δεν τις συγκαταλεγω στις διβασικες!!!

Και ναι... μπορει ναι να υπαρχουν σημεια αντιφατικοτητας και παιρνω ολη την ευθυνη πανω σε αυτο.....προχωραμε φιλε και αναθεωρουμε καποια πραγματα πλεων στην πορεια....με την λογικη και πρακτικες δοκιμες και οχι με τις κουβεντες του καφενε οπως μας ειχαν μαθει μεχρι τωρα!!

Αναμενω και αλλες απαντησεις εαν θελει καποιος να πει εαν υπαρχει διαφορα σε αυτο που εγραψα πιο πισω!!!

Ερωτηση..........τα σκαγια (ελεγμενα) φευγουν απο το στομιο της καννης μου με 380m/s-390m/s-400m/s που ξερω οτι με τετοια αρχικη ταχυτητα το θηραμα καταβαλετε αριστα σε αποστασεις των 35-40-45 μετρων....σωστα?......ποια θα ειναι η διαφορα αν ριξω με Tecna,S4,Sipe η με Α1,D20,Jk8.....επαναλαμβανω....εαν τα σκαγια μου αφηνουν παντοτε το στομιο της καννης με αυτη την ταχυτητα??????

Σολωνα οταν θελετε να πικκαρετε/πειραξετε καποιον να εχετε τα καρύδια να το στηριζετε ...Ακομα και το αστειο και το πειραγμα εχει ιση (αστεια ) απάντηση κι ανταποδωση
Η παραθεση σου ηταν ξεκαθαρα για την επιμονη μου στις διβασικες και στο αστειο/ειρωνικο σου σχολιο απάντησα επισης με αστειο/ειρωνικο Φλωρινιωτη ....δεν το βρισκω καθολου παρατραβηγμενο

Εισαι λαθος....οσο για τα καρυδια τι να σου πω τωρα :| ...και εαν μπορουμε να υποστηριξουμε τα πιστευω μας η οχι!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από admin »

Χρύσανθε συμφωνώ μαζί σου αλλά ηρέμησε και εσύ φίλε λίγο όταν υπάρχει λίγη ένταση δέν την ανεβάζουμε την κατεβάζουμε ;) .... Σόλωνα εγώ παραθέτω μόνο κάποια τεκμήρια όπως ήταν δύο επιστολές επίσημες απο το πιο μεγάλο Αγγλικό περιοδικό και των πιο γνωστό Άγγλο κατασκευαστή φυσιγγίων μαζί με την προσωπική μου εμπειρία απο φίλους ιδιογωμοτές. Τώρα από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να κρίνει ..εδώ δέν είναι το παιχνίδι ποιος είναι o πιο σωστός ή πια άποψη θα υπερνικήση. Η ταχύτητα και μόνο και μάλιστα η ταχύτητα η αρχική δεν είναι το μοναδικό μέτρο για την απόδοση ενός φυσιγγίου . Η σταθερότητα της ταχύτητας , η διατήρηση της ταχύτητας κ.τ.λ πρέπει επίσης να μελετηθούν Κατακρίβεια πρέπει αν έχεις και την αρχική σε V1-V2 και την ταχύτητα σε απόσταση 25 μέτρων. για να βγάλεις ασφαλές συμπεράσματα. Τώρα όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος Άνθιμος η απόδοση ενός φυσιγγίου ειναι ένα σωστό πάντρεμα πολλών παραγόντων ΄όπως σκοπευτής-όπλο-φυσίγγι-ψυχολογία, κ.τ.λ κ.τ.λ . Ως αναφορά τα αστεία καλύτερα να είμαστε πιο προσεκτικοί γιατί κάποια σχόλια μπορεί να περαστούν ως ειρωνικά και να ενοχλούν.. απο εκεί και πέρα όλοι είσαστε παθιασμένη κυνηγοί και όλοι κάτι ξέρουμε .. εκείνος που ακούει μαθαίνει και κάτι καινούργιο που δέν ξέρει ...εκείνος που μόνο μιλάει απλά επαναλαμβάνει εκείνα που ξέρει.... εγώ προσπαθώ να ακούω και να μοιράζομαι εκείνα που ξέρω που μπορεί να χρησιμεύσουν σε κάποιον άλλο όπως έμαθα και εγώ απο πολλούς διάφορα πράγματα!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
nikos17
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 09:06

2U7PM8UG

Δημοσίευση από nikos17 »

Γειά σας συνάδελφοί. Θα ήθελα να μου προτείνετε ενα φυσιγγιο ταππα για πρώτη σιηπεθκια σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχετε, καθώς και την γνώμη σας για τις b&p όσοι τις έχετε δοκιμάσει. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Kostas M. »

Για τι θηραμα φιλε;
nikos17
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 09:06

2U7PM8UG

Δημοσίευση από nikos17 »

Kostas M. έγραψε:Για τι θηραμα φιλε;
Κυνηγώ με σκύλους φερμας στην αρχή περδικι κ μετά μπεκατσα
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Νικο 17 σε χαιρετώ. Πριν λιγες μέρες έκανα καποιες δοκιμές φυσιγγιων και πιστευω οτι το ποιό κάτω θα μπορεί να ηταν μεταξυ των επιλογών σου. Τα στοιχία του φυσιγγιου: Gem 35gr = πυρίτιδα FBLUE - V2,5 395m/sec- μισόταππα –bior Gualanti - κλείσιμο 6 πτυχώv.
..........Το δεύτερο φυσίγγιο που δοκιμάστηκε είναι το το Gem 35gr-ταππα σε νο 7, Το 7αρ1 είναι το ιδανικότερο νο για τους κυνηγούς της πέρδικας με συνοδεία σκύλου . Με τσοκ 4* και απόσταση 25μ είναι ο ιδανικός συνδυασμός για αυτό το κυνήγι. Η κατανομή, μια γεμάτη κατανομή με 216 σκάγια δεν αφήνει περιθώρια διαφυγής του θηράματος .(Φώτο 4). Επίσης για τους λαάρηδες που δεν συμπαθούν κάποιο φυσίγγιο διασποράς το φυσίγγιο αυτό σε νο 5 είναι ιδανικό σαν πρώτο. Έδωσε στο κύκλο 170 σκάγια, (Φώτο 5) η δε διατριτικότητα του στη απόσταση των 25μ για το λαγό είναι πέραν των 300 σελίδων. Αν σκοπεύσουμε σωστά περίπτωση διαφυγής του θηράματος δεν υπάρχει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΕΝΑ ΦΥΣΣΙΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Ξεχασα τη φωτο νο5 :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”