ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

solon loyka έγραψε:
master έγραψε:Πάντως και η Long Range είναι με PSB2 1.80 με 1.85 - είχα ανοίξει παλαιότερα - άρα πιθανό να έχει μόνο άλλο πιστονάκι.
Πολλοί κατασκευαστές φυσιγγίων χρησιμοποιούν το PSB2 για φυσίγγια από 34 - 36 γρ. και από ότι φαίνετε έχει αρκετά καλά αποτελέσματα. Προσωπικά είχα ενδιασμούς γιατί δεν είχα πιστεί για την σταθερότητα της πυρίτιδας αυτής αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια έχω αλλάξει γνώμη.
ΦΙΛΕ ΜΑΣΤΕΡ....ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΑΥΤΗ....ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ(ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΜΕ tecna KAI Hi-Skor 800X

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΒΡΗΣΚΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΝΕΠΝΕΕ ΕΜΠΙΣΤΙΣΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΑ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ :P
τα Beretta Extreme Long Range 36 ειναι με psb2 παντως, ομως ουτε τα δοκιμασα ουτε εχω ακουσει σχολια.. γνωμες?
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από cyprohunter »

τα Beretta Extreme Long Range 36 ειναι με psb2 παντως, ομως ουτε τα δοκιμασα ουτε εχω ακουσει σχολια.. γνωμες?[/quote]

Ρε φίλε μεν το ψάχνεις άλλο! Χρησιμοπιοώ το έσιει 2 χρόνια τζαι ο τζίρης μου χρόνια τωρά ενάλλάξ με B&P MB 6*3/ Mygra paper τζαι beretta 42gr semi magnum. Το σε τί απόσταση μπορεί να κτυπήσει είναι απίστευτο, σε πολλές κλιματολογικές συνθήκες. Έγραψα και κάτι παρόμοιο σε προηγούμενες συζητήσεις.
Φιλικά,
Αναστάσης
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από cyprohunter »

τα Beretta Extreme Long Range 36 ειναι με psb2 παντως, ομως ουτε τα δοκιμασα ουτε εχω ακουσει σχολια.. γνωμες?[/quote]

Ρε φίλε μεν το ψάχνεις άλλο! Χρησιμοπιοώ το έσιει 2 χρόνια τζαι ο τζίρης μου χρόνια τωρά ενάλλάξ με B&P MB 6*3/ Mygra paper τζαι beretta 42gr semi magnum. Το σε τί απόσταση μπορεί να κτυπήσει είναι απίστευτο, σε πολλές κλιματολογικές συνθήκες. Έγραψα και κάτι παρόμοιο σε προηγούμενες
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

682 GOLD E έγραψε:
solon loyka έγραψε:
master έγραψε:Πάντως και η Long Range είναι με PSB2 1.80 με 1.85 - είχα ανοίξει παλαιότερα - άρα πιθανό να έχει μόνο άλλο πιστονάκι.
Πολλοί κατασκευαστές φυσιγγίων χρησιμοποιούν το PSB2 για φυσίγγια από 34 - 36 γρ. και από ότι φαίνετε έχει αρκετά καλά αποτελέσματα. Προσωπικά είχα ενδιασμούς γιατί δεν είχα πιστεί για την σταθερότητα της πυρίτιδας αυτής αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια έχω αλλάξει γνώμη.
ΦΙΛΕ ΜΑΣΤΕΡ....ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΑΥΤΗ....ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ(ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΜΕ tecna KAI Hi-Skor 800X

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΒΡΗΣΚΑ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΣΤΟΝΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΝΕΠΝΕΕ ΕΜΠΙΣΤΙΣΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΑ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ :P
τα Beretta Extreme Long Range 36 ειναι με psb2 παντως, ομως ουτε τα δοκιμασα ουτε εχω ακουσει σχολια.. γνωμες?
ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΝΩΜΙΖΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ CSB3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ....πεεεεεε :o :o :o

ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΖΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΑΘΥ....ΜΑΛΛΟΝ CSB3
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Aρχισαν τα όργανα…. Των δοκιμών για φέτος… ανοίγοντας το χορό ο φιλος ο Σολων. Το μεράκι εν μεράκι και με τίποτε δεν στάματα φίλε. Πάντως επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι το κόπο και το κόστος των δοκιμών θα πω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο στο Σολων για τις δοκιμές που κάνει. Θα ήθελα να σχολιάσω ένα δυο πράγματα για τα ευρήματα της .Πρώτα να πώ ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση τα ολοστρόγγυλα και γυαλιστά σκάγια που περιέχει αυτό το φυσίγγιο. Αυτό δικαιολογεί και την ικανοποιητικότατη διάτρηση στα 45μ. Επίσης να σημειώσω ότι ο αριθμός των σκαγιών στο κύκλο ανάλογα με το τσοκάρισμα στα 36.5μ είναι ικανοποιητικός. Αυτό που δεν με ικανοποίησε αρκετά είναι το πατεν δηλ η διασπορά των σκαγιων στο κύκλο δεν είναι συμμετρική, υπάρχουν μεγάλα κενα ιδίως στην 1η( πάνω από το κέντο) και 2η(στο αριστερό μερος) φωτογραφία. Επειδή το φυσίγγιο αυτό εινα για κοντινές και μεσαίες αποστάσεις και επειδή στη Ευρώπη η απόσταση των 36.5μ θεωρείται μια μακρινή απόσταση ,νομίζω αν η δικιμή γινόταν στα 25-30μ , η εικόνα της διασποράς ισως να ήταν καλύτερη. Εκτός και αν είναι αυτό που λεει ο Σολων για το ανοιγμα των πιστονιών.
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΝΩΜΙΖΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ CSB3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ....πεεεεεε :o :o :o

ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΖΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΑΘΥ....ΜΑΛΛΟΝ CSB3[/quote]


ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΦΙΛΕ ΣΟΛΩΝΑ....

Τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA EXTREME LONG RANGE 36 gr με κλειστό συγκεντρωτήρα, πατέντα της BERETTA, προορίζονται για ακραίες καιρικές συνθήκες (δριμύ ψύχος, χιόνι, εξαιρετικά υγρός και ψυχρός καιρός). Έχουν υψηλή πυκνότητα πυρίτιδας, που αμβλύνει στο ελάχιστο την αστάθεια από τις διακυμάνσεις της υγρασίας.

Τύπος κάλυκα: BERETTA, διαμέτρημα: cal 12, μήκος: 70 mm, ύψος μετάλλου: 20 mm, χρώμα: σκούρο πράσινο με μπορντώ εκτύπωση (λουλούδι), καψύλιο: 616 FIOCCHI, τύπος πυρίτιδας: PSB2 SPECIAL ESP, βύσμα: GUALANDI, είδος σκαγιών: ημίσκληρα, βάρος γόμωσης σκαγιών: 36 gr, νούμερα που διατίθενται: 3, 4, 5, 6, 7, κλείσιμο φυσιγγίου: αστεροειδές, πιέσεις: 680 bars, ταχύτητα: 400 m/sec, συσκευασία ατομικού κουτιού: 25 φυσίγγια, συσκευασία χαρτοκιβωτίου: 500 φυσίγγια (20 ατομικά κουτιά), χώρα κατασκευής: Ιταλία. Προτεινόμενα θηράματα: λαγός, παπιά, φάσσα (γενικά «χοντρά» θηράματα), πέρδικα.

http://www.berettahellas.com/index.php? ... 00&lang=el
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

682 GOLD E έγραψε:ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΝΩΜΙΖΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ CSB3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ....πεεεεεε :o :o :o

ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΖΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΑΘΥ....ΜΑΛΛΟΝ CSB3

ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΦΙΛΕ ΣΟΛΩΝΑ....

Τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ BERETTA EXTREME LONG RANGE 36 gr με κλειστό συγκεντρωτήρα, πατέντα της BERETTA, προορίζονται για ακραίες καιρικές συνθήκες (δριμύ ψύχος, χιόνι, εξαιρετικά υγρός και ψυχρός καιρός). Έχουν υψηλή πυκνότητα πυρίτιδας, που αμβλύνει στο ελάχιστο την αστάθεια από τις διακυμάνσεις της υγρασίας.

Τύπος κάλυκα: BERETTA, διαμέτρημα: cal 12, μήκος: 70 mm, ύψος μετάλλου: 20 mm, χρώμα: σκούρο πράσινο με μπορντώ εκτύπωση (λουλούδι), καψύλιο: 616 FIOCCHI, τύπος πυρίτιδας: PSB2 SPECIAL ESP, βύσμα: GUALANDI, είδος σκαγιών: ημίσκληρα, βάρος γόμωσης σκαγιών: 36 gr, νούμερα που διατίθενται: 3, 4, 5, 6, 7, κλείσιμο φυσιγγίου: αστεροειδές, πιέσεις: 680 bars, ταχύτητα: 400 m/sec, συσκευασία ατομικού κουτιού: 25 φυσίγγια, συσκευασία χαρτοκιβωτίου: 500 φυσίγγια (20 ατομικά κουτιά), χώρα κατασκευής: Ιταλία. Προτεινόμενα θηράματα: λαγός, παπιά, φάσσα (γενικά «χοντρά» θηράματα), πέρδικα.

http://www.berettahellas.com/index.php? ... 00&lang=el[/quote]

ΦΙΛΕ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ Μ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΗΜΟΥΝ....

ΑΤΕ ΝΑ ΚΑΜΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ,ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ... ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ???

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PSB KAI ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ TO CSB !!!!!!

ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΓΙΑ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ.....ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ..... ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΦΕΥΓΑΝ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΘΙΣΤΑ(ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ) ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΧΤΥΠΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ...ΓΙΑΤΙ!!!!!
ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΟΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΙΣΤΟΝΑΚΙΑ Η ΟΧΙ.....

ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΤΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ....ΣΑΝ ΓΟΜΩΣΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.....

ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ....ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΠΥΡΙΤΙΔΑ...ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ 10-20-30 ΣΚΑΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Aρχισαν τα όργανα…. Των δοκιμών για φέτος… ανοίγοντας το χορό ο φιλος ο Σολων. Το μεράκι εν μεράκι και με τίποτε δεν στάματα φίλε. Πάντως επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι το κόπο και το κόστος των δοκιμών θα πω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο στο Σολων για τις δοκιμές που κάνει. Θα ήθελα να σχολιάσω ένα δυο πράγματα για τα ευρήματα της .Πρώτα να πώ ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση τα ολοστρόγγυλα και γυαλιστά σκάγια που περιέχει αυτό το φυσίγγιο. Αυτό δικαιολογεί και την ικανοποιητικότατη διάτρηση στα 45μ. Επίσης να σημειώσω ότι ο αριθμός των σκαγιών στο κύκλο ανάλογα με το τσοκάρισμα στα 36.5μ είναι ικανοποιητικός. Αυτό που δεν με ικανοποίησε αρκετά είναι το πατεν δηλ η διασπορά των σκαγιων στο κύκλο δεν είναι συμμετρική, υπάρχουν μεγάλα κενα ιδίως στην 1η( πάνω από το κέντο) και 2η(στο αριστερό μερος) φωτογραφία. Επειδή το φυσίγγιο αυτό εινα για κοντινές και μεσαίες αποστάσεις και επειδή στη Ευρώπη η απόσταση των 36.5μ θεωρείται μια μακρινή απόσταση ,νομίζω αν η δικιμή γινόταν στα 25-30μ , η εικόνα της διασποράς ισως να ήταν καλύτερη. Εκτός και αν είναι αυτό που λεει ο Σολων για το ανοιγμα των πιστονιών.
ΑΝΤΕ ΛΕΥΚΙΕ..... ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ....ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ;)

ΕΧΩ Κ'ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ(ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΥΟΥΝ ΠΟΤΕ)ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΛΥΣΩ ΠΡΟΣΕΧΩΣ.....ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ.................ΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ!!!!!!!!

ΦΙΛΕ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑ ΛΑΡΝΑΚΑ ΜΕΡΙΑ.....ΤΙ ΛΕΣ????
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από LEFKIOS »

solon loyka έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Aρχισαν τα όργανα…. Των δοκιμών για φέτος… ανοίγοντας το χορό ο φιλος ο Σολων. Το μεράκι εν μεράκι και με τίποτε δεν στάματα φίλε. Πάντως επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι το κόπο και το κόστος των δοκιμών θα πω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο στο Σολων για τις δοκιμές που κάνει. Θα ήθελα να σχολιάσω ένα δυο πράγματα για τα ευρήματα της .Πρώτα να πώ ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση τα ολοστρόγγυλα και γυαλιστά σκάγια που περιέχει αυτό το φυσίγγιο. Αυτό δικαιολογεί και την ικανοποιητικότατη διάτρηση στα 45μ. Επίσης να σημειώσω ότι ο αριθμός των σκαγιών στο κύκλο ανάλογα με το τσοκάρισμα στα 36.5μ είναι ικανοποιητικός. Αυτό που δεν με ικανοποίησε αρκετά είναι το πατεν δηλ η διασπορά των σκαγιων στο κύκλο δεν είναι συμμετρική, υπάρχουν μεγάλα κενα ιδίως στην 1η( πάνω από το κέντο) και 2η(στο αριστερό μερος) φωτογραφία. Επειδή το φυσίγγιο αυτό εινα για κοντινές και μεσαίες αποστάσεις και επειδή στη Ευρώπη η απόσταση των 36.5μ θεωρείται μια μακρινή απόσταση ,νομίζω αν η δικιμή γινόταν στα 25-30μ , η εικόνα της διασποράς ισως να ήταν καλύτερη. Εκτός και αν είναι αυτό που λεει ο Σολων για το ανοιγμα των πιστονιών.
ΑΝΤΕ ΛΕΥΚΙΕ..... ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ....ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ;)

ΕΧΩ Κ'ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ(ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΥΟΥΝ ΠΟΤΕ)ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΛΥΣΩ ΠΡΟΣΕΧΩΣ.....ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ.................ΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ!!!!!!!!

ΦΙΛΕ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑ ΛΑΡΝΑΚΑ ΜΕΡΙΑ.....ΤΙ ΛΕΣ????
κοπιασε φίλε, χαρά μου να κάνουμε μαζί τις δοκιμές μας.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO SHORT RANGE(PIGEON)36GR

Δημοσίευση από LEFKIOS »

solon loyka έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Aρχισαν τα όργανα…. Των δοκιμών για φέτος… ανοίγοντας το χορό ο φιλος ο Σολων. Το μεράκι εν μεράκι και με τίποτε δεν στάματα φίλε. Πάντως επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι το κόπο και το κόστος των δοκιμών θα πω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο στο Σολων για τις δοκιμές που κάνει. Θα ήθελα να σχολιάσω ένα δυο πράγματα για τα ευρήματα της .Πρώτα να πώ ότι μου έκανε τρομερή εντύπωση τα ολοστρόγγυλα και γυαλιστά σκάγια που περιέχει αυτό το φυσίγγιο. Αυτό δικαιολογεί και την ικανοποιητικότατη διάτρηση στα 45μ. Επίσης να σημειώσω ότι ο αριθμός των σκαγιών στο κύκλο ανάλογα με το τσοκάρισμα στα 36.5μ είναι ικανοποιητικός. Αυτό που δεν με ικανοποίησε αρκετά είναι το πατεν δηλ η διασπορά των σκαγιων στο κύκλο δεν είναι συμμετρική, υπάρχουν μεγάλα κενα ιδίως στην 1η( πάνω από το κέντο) και 2η(στο αριστερό μερος) φωτογραφία. Επειδή το φυσίγγιο αυτό εινα για κοντινές και μεσαίες αποστάσεις και επειδή στη Ευρώπη η απόσταση των 36.5μ θεωρείται μια μακρινή απόσταση ,νομίζω αν η δικιμή γινόταν στα 25-30μ , η εικόνα της διασποράς ισως να ήταν καλύτερη. Εκτός και αν είναι αυτό που λεει ο Σολων για το ανοιγμα των πιστονιών.
ΑΝΤΕ ΛΕΥΚΙΕ..... ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ....ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ;)

ΕΧΩ Κ'ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ(ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΥΟΥΝ ΠΟΤΕ)ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΛΥΣΩ ΠΡΟΣΕΧΩΣ.....ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ.................ΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ!!!!!!!!

ΦΙΛΕ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑ ΛΑΡΝΑΚΑ ΜΕΡΙΑ.....ΤΙ ΛΕΣ????
κοπιασε φίλε, χαρά μου να κάνουμε μαζί τις δοκιμές μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”