ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Εδώ και μερικά χρόνια απαγορεύτηκαν κάποιες χημικές ουσίες χημικού γαλβανισμού και αυτό έγινε πριν το 2008... 8-)
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

andreas78 έγραψε:Χαχαχαχχα...Γίλε Κώστα,
Εχω ακούσει τελευταίως, οτι τα επιμεταλλωμενα εχουν καποιο πρόβλημα και ξεφλουδιζουν εύκολα, λέγεται οτι καποιο υλικό που μπαίνει, εχει απαγορευτεί και δεν εχουν βρει ακομα άξιο υποκατάστατο..δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλα η πληροφορία ήρθε απο το εξωτερικό.
Απεναντίας, το επίχρυσο σκαγι(ξανθό :roll: ), εχει καλητερα υλικα στην επιμεταλλωση και μάλιστα εχει περιπου 5% αντιμόνιο..!!!!!
Αυτό το άκουσα και εγώ ότι τα copper plated τα απαγόρευσαν :roll:
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Τετρασθενές και εξασθενές χρώμιο, εκεί ήταν το πρόβλημα του γαλβανισμού και τα επόμενα προϊόντα οικιακής χρήσης έφεραν σήμα πώλησης RoHS ή παρεμφερές ;)

Copper = Χαλκός
Plated = Επικάλυψη
Μολύβδος ~ 11.34
Νίκελ ~ 8.8
Χαλκός ~ 8.93

Ο χαλκός ουδέποτε απαγορεύτηκε και όποιος λέει το αντίθετο απλά δεν τον συμφέρει να τα εισάγει, ενώ ο μόλυβδος απαγορεύθηκε ως χημική πρόσμιξη από τον κασσίτερο!

V=4/3*π*r³ + συνυπολογισμός ειδικού βάρους

Άρα τα επιχαλκομένα θα έχουν μεγαλύτερο θεωρητικό βάρος σε σχέση με τα επινικελομένα, όμως αυτό είναι αδύνατον να συμβεί, διότι μιλάμε για επικάλυψη της τάξεως των 2 με 5 εκατοστών του χιλιοστού, δηλαδή κάτι σαν μια τρίχα από τα μαλλιά μας τυλιγμένη γύρο από το κάθε σκάγιο...ασχέτως εάν η τρίχα μετριέται σε micron 8-)

Τα πραγματικά επινικελομένα σκάγια και όχι τα μαϊμού, σκοτώνουν τα θηράματα πιο μακρυά από τα επιχαλκομένα και αυτό το γνωρίζουν όλοι...απλά ή τους τυχαίνουν σκάγια μαϊμού ή δεν ξέρουν πως να τα γεμίσουν και πως να τα τουφεκίσουν, διότι απλά το μυστικό τους βρίσκεται στις διαφορετικές τριβές που αναπτύσουν τα σκάγια αυτά! ;)
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:
andreas78 έγραψε:Χαχαχαχχα...Γίλε Κώστα,
Εχω ακούσει τελευταίως, οτι τα επιμεταλλωμενα εχουν καποιο πρόβλημα και ξεφλουδιζουν εύκολα, λέγεται οτι καποιο υλικό που μπαίνει, εχει απαγορευτεί και δεν εχουν βρει ακομα άξιο υποκατάστατο..δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλα η πληροφορία ήρθε απο το εξωτερικό.
Απεναντίας, το επίχρυσο σκαγι(ξανθό :roll: ), εχει καλητερα υλικα στην επιμεταλλωση και μάλιστα εχει περιπου 5% αντιμόνιο..!!!!!
Αυτό το άκουσα και εγώ ότι τα copper plated τα απαγόρευσαν :roll:
1.η επίστρωση δεν χρησιμοποιείται για να βελτιωθεί η σκληρότητα των σκαγιών.Το πάχος της επιμετάλωσης (επίστρωσης) έιναι πολύ ελάχιστο για να βελτιώσει πραγματικά την σκληρότητα.
2.Η επίστρωση χρησιμοποιείται ακριβώς για να δημιουργήσει μικρότερες τριβές μεταξύ των σκαγιών επιτυγχάνοντας μικρότερους συντελεστές τριβής και άρα λιγότερη παραμόρφωση μεταξύ τους με αποτέλεσμα σφαιρικότερα σκάγια στον στόχο.(αυτο οι βλητικοί μεταξύ τους το ονομαζουν λύπανση (lubricity)).
3.Οι ηλεκτροεπιμεταλώσεις είναι σαφώς ανώτερες απο τις "δια εμβαπτίσεως" επιμεταλώσεις και ίσως εκεί βρίσκεται η ποιοτική διαφορά στα επιμεταλωμένα σκάγια.
4.Ειναι αποδεδειγμένο ότι τα επινικελωμένα έχουν καλύτερη διείσδυση (drug through) όταν συναντούν την επένδυση απο φτερά ή τρίχες των αντίστοιχων θηραμάτων εν σχέσει με τα μη επιμεταλωμένα σκάγια.
5.Δεν είναι τυχαίο ότι Winchester και Remington χρησιμοποιούν (αν θυμάμαι καλά) επινικελωμένα σκάγια στις Ολυμπιακές Ομάδες.

Tα παραπάνω προέρχονται απο την πληροφόρηση μου απο το διαδίκτυο και βέβαια θα συμφωνήσω με τον Αντρέα στην επιλογή του ως πρός τα επινικελωμένα που σημαίνει ότι ξέρει τι κάνει και γιατί το κάνει όπως επίσης και με την πληροφορία του που δεν έχει γίνει ακόμη πράξη αλλά ετοιμάζεται η απαγόρευση σε Αμερική για την χρήση των επιχαλκωμένων σκαγιών.
"Further consideration:
Copper is also toxic to plant life. I know from experience shooting copper coated BBs where some ended up in a tree that the tree was looking pretty poor some months later with clear expanding rings of death around each projectile. Copper nails are sold specifically to kill trees. Copper coated projectiles will have a similar effect.
However nickel also does not corrode like copper does, so over a longer period of time if the metal is exposed to the elements the nickel remains looking like a bright metal. In the field this looks like shot littering the ground, while copper or steel tarnish and rust and turn very dark, disappearing from view.
So dead trees vs bright nickel shot on the ground is your choice."
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:
andreas78 έγραψε:Χαχαχαχχα...Γίλε Κώστα,
Εχω ακούσει τελευταίως, οτι τα επιμεταλλωμενα εχουν καποιο πρόβλημα και ξεφλουδιζουν εύκολα, λέγεται οτι καποιο υλικό που μπαίνει, εχει απαγορευτεί και δεν εχουν βρει ακομα άξιο υποκατάστατο..δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλα η πληροφορία ήρθε απο το εξωτερικό.
Απεναντίας, το επίχρυσο σκαγι(ξανθό :roll: ), εχει καλητερα υλικα στην επιμεταλλωση και μάλιστα εχει περιπου 5% αντιμόνιο..!!!!!
Αυτό το άκουσα και εγώ ότι τα copper plated τα απαγόρευσαν :roll:
1.η επίστρωση δεν χρησιμοποιείται για να βελτιωθεί η σκληρότητα των σκαγιών.Το πάχος της επιμετάλωσης (επίστρωσης) έιναι πολύ ελάχιστο για να βελτιώσει πραγματικά την σκληρότητα.
2.Η επίστρωση χρησιμοποιείται ακριβώς για να δημιουργήσει μικρότερες τριβές μεταξύ των σκαγιών επιτυγχάνοντας μικρότερους συντελεστές τριβής και άρα λιγότερη παραμόρφωση μεταξύ τους με αποτέλεσμα σφαιρικότερα σκάγια στον στόχο.(αυτο οι βλητικοί μεταξύ τους το ονομαζουν λύπανση (lubricity)).
3.Οι ηλεκτροεπιμεταλώσεις είναι σαφώς ανώτερες απο τις "δια εμβαπτίσεως" επιμεταλώσεις και ίσως εκεί βρίσκεται η ποιοτική διαφορά στα επιμεταλωμένα σκάγια.
4.Ειναι αποδεδειγμένο ότι τα επινικελωμένα έχουν καλύτερη διείσδυση (drug through) όταν συναντούν την επένδυση απο φτερά ή τρίχες των αντίστοιχων θηραμάτων εν σχέσει με τα μη επιμεταλωμένα σκάγια.
5.Δεν είναι τυχαίο ότι Winchester και Remington χρησιμοποιούν (αν θυμάμαι καλά) επινικελωμένα σκάγια στις Ολυμπιακές Ομάδες.

Tα παραπάνω προέρχονται απο την πληροφόρηση μου απο το διαδίκτυο και βέβαια θα συμφωνήσω με τον Αντρέα στην επιλογή του ως πρός τα επινικελωμένα που σημαίνει ότι ξέρει τι κάνει και γιατί το κάνει όπως επίσης και με την πληροφορία του που δεν έχει γίνει ακόμη πράξη αλλά ετοιμάζεται η απαγόρευση σε Αμερική για την χρήση των επιχαλκωμένων σκαγιών.
"Further consideration:
Copper is also toxic to plant life. I know from experience shooting copper coated BBs where some ended up in a tree that the tree was looking pretty poor some months later with clear expanding rings of death around each projectile. Copper nails are sold specifically to kill trees. Copper coated projectiles will have a similar effect.
However nickel also does not corrode like copper does, so over a longer period of time if the metal is exposed to the elements the nickel remains looking like a bright metal. In the field this looks like shot littering the ground, while copper or steel tarnish and rust and turn very dark, disappearing from view.
So dead trees vs bright nickel shot on the ground is your choice."
+1000
Και ένα Βίντεο από έμενα για την μηχανή μου ιδιογόμωσης, καλες διακοπες σε ολους! ;) (τα πακέτα από τα φυσίγγια από πίσω τα έπιασα από το σκοπευτήριο για να βάλω τες δίκες μου μέσα για την φάσα μην νομίσετε τώρα ότι αγόρασα φυσίγγια) :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=wLBidYNXdLg
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Και ένα πολύ ωραίο βιντεάκι που δείχνει από τα 11 μέχρι και τα 14 χιλιοστά τις διαφορές του απλού και του πολυσταδιακού κλεισίματος! ;)

http://www.youtube.com/watch?v=ihlFu_vUKIM
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Για τα επιχαλκωμενα σκάγια το άκουσα και εγώ ότι απογοητεύτηκαν αλλά μάλλον είναι για την τιμή και όχι Κατ ουσίαν για το ότι είναι βλαβερά...εάν είναι τα επιχαλκωμενα τότε τι θα πούμε για τα μολυβδινα και το αρσενικό?

Τα μολυβδινα έχουν απαγορευτεί προ πολλού και όμως ακόμα χρησιμοποιούντα

Μάλλον είναι όπως είπε καιο Νίκος θέμα κόστουςι!

Όπως και να έχει θα παραγγείλω μόλις έρθω κάτω'' χρυσά'' και θα αρχίσουμε δοκιμές να δούμε τι θα μας δώσουν!
Απ'οτι βλέπω η τιμή είναι αρκετά πιο χαμηλή από τα επιχαλκωμενα...αν έχουν και την ίδια σκληρότητα και το ίδια μονάδα βάρους πιστεύω θα μας δώσουν και αυτά καλά αποτελέσματα....όμως όλα θα κριθούν στο πίνακα και στους καταλόγους...ίδωμεν!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Μην παίζεις στον πίνακα και στους καταλόγους φίλε μου, να παίζεις ενδεικτικά μόνο και μετά να τα παίζεις στο κυνήγι να δεις πόσο καλά τουφεκάνε τα θηράματα! 8-)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Nikos77 έγραψε:Μην παίζεις στον πίνακα και στους καταλόγους φίλε μου, να παίζεις ενδεικτικά μόνο και μετά να τα παίζεις στο κυνήγι να δεις πόσο καλά τουφεκάνε τα θηράματα! 8-)
Νίκο έχω πάρει πάρα πολλά από αυτή την αγαπημένη δραστηριότητα στα τόσα χρόνια που το πράττω και πάντοτε τα αποτέλεσματα από τις δοκιμές τα λαμβάνω υπόψιν μου παρά πολύ σοβαρά!


Αυτό βέβαια μου το επιβεβαιώσε όπως λες και εσύ το πραγματικό κυνήγι με τα θηράματα!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Warrior
Full Member
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 23:14

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Warrior »

Κοπελια εχουμε κανενα σετ απ δοκιμασμενο με πυριτιδα as για 28 και για 24 γρ. ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”