ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από chr34 »

vti-chris έγραψε:Τα βύσματα πώς τα μετρούμε για να έχουμε μέτρο σύγκρισης??
Αυτά τα 18, 19 22, ...που λένε ποιά απόσταση μετρούν ακριβώς???

Μπλέ ή κόκκινο στην εικόνα??
Εικόνα
Μετράς από την βάση μέχρι εκεί που ξεκινά το ποτηράκι.
Αν θέλεις βάλε φωτογραφίες από τα πιστόνια που έχεις να σου πω τι μέγεθος είναι το καθένα.
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από leshi cy »

για σας κοπελια :D
διαβασα καποιες γεμοσιες για φασσα ...εμεις τιν κυνηγουμε την πρωτη κυριακη !
...γεμονουμε d20--AO!

με κανονικο καιρο η ζεστη d20- 145/28 γρ ειναι παραπολυ καλη με πιστονακη 5 νουμερο σκαι και 6 με ταππα για το πρωι!
καθος και ΑΟ 175/34 γρ 5 μετα που εννα ξημερωση , η συγκεκριμενη ειναι πολλα συγκεντρωτικη γεμιζεται με ποτηρακι για πιστονακι εν η ξερω ονομασιες σορρυ :D η το αλλο με τισ ραβδωσεις στα πλευρα για συγκεντρωτικες κατανομες!
...βασικα θα ηθελα να δοκιμασω και αλλα μπαρουτια και γεμοσιες , το οπλο μου ειναι μιροκου αχρωμιοτο 5-3 κυνηγετικο !
διαβασα αρκετες γεμοσιες για φασσα αν εχει καποιος να μου προτεινη κατι συγκεκριμενο ευπροσδεχτο ...τωρα να τα δοκιμασω ολα δεν γινεται ! :lol: ...νομιζω :mrgreen:
μιλουμε παντα για χαρτουτσια για τον νιοβρη και οχι το καλοκαιρι !
ευχαριστω
μαριος
Άβαταρ μέλους
g13marcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 27 Αύγ 2012, 06:24

ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από g13marcos »

Φιλοι μου γεια σας

Μου εφεραν δωρο μια μηχανη γεμισματος lee, και το προβλημα μου ειναι πως τα δοχεια που γεμιζουν το μπαρουτι ειναι πολυ μικρα και δεν χωρα αρκετες ποσοτητες μπαρουτιου απο κυπρο. Μαλλον ειναι αμερικανικη για να γεμιζεις με μπαρουτι σε μορφη σκονης. Γνωριζει καποιος αν πιο ειναι το πιο λεπτο μπαρουτι στην κυπριακη αγορα;
Και απο που μπορω να προμηθευτω στη Λεμεσο;
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από kypros »

g13marcos έγραψε:Φιλοι μου γεια σας

Μου εφεραν δωρο μια μηχανη γεμισματος lee, και το προβλημα μου ειναι πως τα δοχεια που γεμιζουν το μπαρουτι ειναι πολυ μικρα και δεν χωρα αρκετες ποσοτητες μπαρουτιου απο κυπρο. Μαλλον ειναι αμερικανικη για να γεμιζεις με μπαρουτι σε μορφη σκονης. Γνωριζει καποιος αν πιο ειναι το πιο λεπτο μπαρουτι στην κυπριακη αγορα;
Και απο που μπορω να προμηθευτω στη Λεμεσο;
Μαρκο μια χαρα ειναι το δοχειο. Μπορει να σου φενεται μικρο αλλα χωραει μπαρουτι για 100 φυσιγγια περιπου.

Βαλε πανω τις κοκκινες μεζουρες και ζυγισε να δεις ποσο βγαζει η καθε μεζουρα αναλογος του μπαρουτιου. Κανε το ιδιο και με τα σκαγια.

Προσεχε να μην κανεις επικυνδινες υπερβολες. Ξεκινα απο χαμιλα και ανεβαινε αν χρειαστει.

Αν θελεις κατι στειλε πμ, εχω την ιδια μηχανη
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
g13marcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 27 Αύγ 2012, 06:24

ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από g13marcos »

Φιλε Κυπρο ευχαριστω για την απαντηση σου

Το δοχειο που αναφερα δεν εννοουσα το μεγαλο δοχειο του μπαρουτιου αλλα τις μεζουρες. Με κατι συνταγες που μου εχουν προτινει, η μεγαλυτερη μεζουρα δεν χωραει την ποσοτητα μπαρρουτιου της συνταγης

Ευχαριστω
Μαρκος
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από vti-chris »

Αυτές τις κίτρινες εννοείς???
http://www.ebay.com/itm/NEW-LEE-Improve ... 53eea3e4e0
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
g13marcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 27 Αύγ 2012, 06:24

ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από g13marcos »

Οι δικες μου ειναι κοκκινες. Αυτες που ηρθαν με την μηχανη
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από leshi cy »

για σας κοπελλια !
εκοψε 1,5 κιλο περιπου μπαρουτι psb -3 !
γνωριζεται καμια γεμοσια γενικα για το μπαρουτι και εξειδικευμενα για πρωτη κυριακη για τις φασσες και περτιτζια ?

ευχαριστω
μαριος
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

Μπορει να σε βοηθησει
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... 37_iIU_cfw
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

leshi cy έγραψε:για σας κοπελλια !
εκοψε 1,5 κιλο περιπου μπαρουτι psb -3 !
γνωριζεται καμια γεμοσια γενικα για το μπαρουτι και εξειδικευμενα για πρωτη κυριακη για τις φασσες και περτιτζια ?

ευχαριστω
μαριος

Φίλε 6αρι σκαι 30 γρ με 1,60 για λιγο ζεστό καιρο εν καλη γεμωσια με την συγκεκριμενη πυριτιδά!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”