ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Jaegerr
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 08 Μαρ 2014, 16:40

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Jaegerr »

Ξέρει κανένας τα φυσίγγια Winchester universal ? είναι χαμηλής πίεσης , και τι πυρίτιδα έχει ?
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλησπέρα φίλε Jaegerr,
Χωρις να γνωριζω τα φυσιγγια αυτά, εχω την εντύπωση οτι ειναι γεμισμενα με Universal.
Πυριτιδα που οι αμερικάνοι την χρησιμοποιούν για δίσκους αλλά και σε θηράματα, γεμιζεται και σε πιστόλια και σε λειοκαννα.
Αν όντως ειναι με αυτήν γεμισμενα με μια μικρη έρευνα σε κάποια αρχεία μου, βρήκα να εχει δοσολογίες απο, 1.50γρ., μεχρι 1.80γρ., αναλόγως βυσματος, με αρχικές απο 365m/s μεχρι και 400m/s.
Οι πιέσεις ανέρχονται απο 500bars μεχρι 680bars.
Έβαλα τα κατώτερα και τα ανώτερα στοιχεία που εχω για να μην βαζω το καθε βύσμα, καλυκα και ταχύτητα ξεχωριστά, τις κατώτερες πιέσεις τις εχει ο Windjammer.
Πάντως απο αυτα τα στοιχεία φενεται να ειναι χαμηλών πιέσεων πυριτιδα και με δεδομένο την ποιοτική προσφορά της Winchester, νομίζω οτι ειναι ενα αξιόλογο φυσιγγιο.
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

andreas78 έγραψε:Καλησπέρα φίλε Jaegerr,
Χωρις να γνωριζω τα φυσιγγια αυτά, εχω την εντύπωση οτι ειναι γεμισμενα με Universal.
Πυριτιδα που οι αμερικάνοι την χρησιμοποιούν για δίσκους αλλά και σε θηράματα, γεμιζεται και σε πιστόλια και σε λειοκαννα.
Αν όντως ειναι με αυτήν γεμισμενα με μια μικρη έρευνα σε κάποια αρχεία μου, βρήκα να εχει δοσολογίες απο, 1.50γρ., μεχρι 1.80γρ., αναλόγως βυσματος, με αρχικές απο 365m/s μεχρι και 400m/s.
Οι πιέσεις ανέρχονται απο 500bars μεχρι 680bars.
Έβαλα τα κατώτερα και τα ανώτερα στοιχεία που εχω για να μην βαζω το καθε βύσμα, καλυκα και ταχύτητα ξεχωριστά, τις κατώτερες πιέσεις τις εχει ο Windjammer.
Πάντως απο αυτα τα στοιχεία φενεται να ειναι χαμηλών πιέσεων πυριτιδα και με δεδομένο την ποιοτική προσφορά της Winchester, νομίζω οτι ειναι ενα αξιόλογο φυσιγγιο.
Παραθέτω και αναλυτικά, τα στοιχεία της πυριτιδας για να μην μένουν ερωτηματικά.. ;)
Τα στοιχεία ειναι του 2008.. :)

Εικόνα
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από nike powder »

Αν όντως ειναι με αυτήν γεμισμενα με μια μικρη έρευνα σε κάποια αρχεία μου, βρήκα να εχει δοσολογίες απο, 1.50γρ., μεχρι 1.80γρ., αναλόγως βυσματος, με αρχικές απο 365m/s μεχρι και 400m/s.
Οι πιέσεις ανέρχονται απο 500bars μεχρι 680bars.
Έβαλα τα κατώτερα και τα ανώτερα στοιχεία που εχω για να μην βαζω το καθε βύσμα, καλυκα και ταχύτητα

παντοσ αν ειναι τουτη η πυριτιδα , επειδη ανοιξα μιαν και ιδα ειναι ball powder την πυριτιδα τουτη εν την ξερω καθολου
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από kanaris »

nike powder έγραψε:Αν όντως ειναι με αυτήν γεμισμενα με μια μικρη έρευνα σε κάποια αρχεία μου, βρήκα να εχει δοσολογίες απο, 1.50γρ., μεχρι 1.80γρ., αναλόγως βυσματος, με αρχικές απο 365m/s μεχρι και 400m/s.
Οι πιέσεις ανέρχονται απο 500bars μεχρι 680bars.
Έβαλα τα κατώτερα και τα ανώτερα στοιχεία που εχω για να μην βαζω το καθε βύσμα, καλυκα και ταχύτητα

παντοσ αν ειναι τουτη η πυριτιδα , επειδη ανοιξα μιαν και ιδα ειναι ball powder την πυριτιδα τουτη εν την ξερω καθολου
Παντως παιδια απο πρακτικης και μονον πλευρας-μιας και δεν καταλαβω απο ιδιογομωση-θα πω οτι για εμενα ειναι απο τις καλυτερες σε νουμερα 8, 9&10 για τζικλα. Γλυκο παιξιμο και σεκκα πουλια. Ακομα πιο καλες ηταν κατι πορτοκαλιες που εξω εγραφαν Χ2. Φετος δεν τις βρηκα πουθενα...Αν μπορουσα να αναπαραξω 2 φυσιγγια με ακριβεια αυτα θα ηταν οι εν λογω winchester για τζικλα και οι golden wing για ενδημικο και φασσα. ;)
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Νίκο, αν όντως ειναι ball powder, τότε με ξεγελασε η λέξη Universal, που μαλλον θα εννοεί τους καλυκες με παράλληλη πλαςτική βάση τελικά, αφου η πυριτιδα Universal ειναι στρογγυλά φυλλίδια, νομίζω.
Αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα τι πυριτιδα εχουν μέσα, μπορούμε άνετα να βρούμε τα στοιχεία της.
Jaegerr
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 08 Μαρ 2014, 16:40

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Jaegerr »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά σχετικά με τα φυσίγγια. Έτσι για πληροφόρηση στην Λεμεσό ο Κουτσοκούμνης έχει λίγα πακέτα Winchester universal που βγαίνουν σε 28 και 32 gr
Άβαταρ μέλους
Timothy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 21:21
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Timothy »

Φίλοι ιδιογωμοτές,
Εδώ και μερικούς μήνες άρχισα να μελετώ το θέμα «ιδιογόμωση» και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα από διάφορες πηγές όσον αφορά την ασφάλεια, τη θεωρία, την κατανόηση των βασικών αρχών και τη σημασία των διάφορων υλικών. Νομίζω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω στο επόμενο στάδιο και να ασχοληθώ και πρακτικά με το θέμα. Σε μερικές μέρες θα παραλάβω τα πρώτα βασικά σύνεργα και σιγά σιγά εάν όλα πάνε καλά, θα επεκταθώ όσο χρειάζεται.
Επειδή δεν γνωρίζω που θα βρω τις κατάλληλες πυρίτιδες και ποιες εισάγονται στη Κύπρο, αφού τα άλλα υλικά μπορεί να τα προμηθευτώ και από το internet εάν χρειαστεί, μπορείτε να μου πείτε από πού μπορώ να προμηθευτώ πυρίτιδες και ποιες, για set up 24 gr – 28 gr για σκοπευτήριο και κυνήγι και 28 gr – 32 gr & 32gr – 38 gr για κυνήγι.
Επίσης εάν μπορείτε να μου δώσετε κάποια δοκιμασμένα set up, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Timothy

Μην περιμένεις από τους άλλους να κάνουν αυτό που εσύ θα πρέπει να κάνεις και μην απαιτείς να κάνουν αυτό που εσύ δεν κάνεις.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Timothy έγραψε:Φίλοι ιδιογωμοτές,
Εδώ και μερικούς μήνες άρχισα να μελετώ το θέμα «ιδιογόμωση» και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα από διάφορες πηγές όσον αφορά την ασφάλεια, τη θεωρία, την κατανόηση των βασικών αρχών και τη σημασία των διάφορων υλικών. Νομίζω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω στο επόμενο στάδιο και να ασχοληθώ και πρακτικά με το θέμα. Σε μερικές μέρες θα παραλάβω τα πρώτα βασικά σύνεργα και σιγά σιγά εάν όλα πάνε καλά, θα επεκταθώ όσο χρειάζεται.
Επειδή δεν γνωρίζω που θα βρω τις κατάλληλες πυρίτιδες και ποιες εισάγονται στη Κύπρο, αφού τα άλλα υλικά μπορεί να τα προμηθευτώ και από το internet εάν χρειαστεί, μπορείτε να μου πείτε από πού μπορώ να προμηθευτώ πυρίτιδες και ποιες, για set up 24 gr – 28 gr για σκοπευτήριο και κυνήγι και 28 gr – 32 gr & 32gr – 38 gr για κυνήγι.
Επίσης εάν μπορείτε να μου δώσετε κάποια δοκιμασμένα set up, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Γεια σου φιλε.

Αυτες που χρησιμοποιω εγω ειναι:

24gr - 206 SV
32 - 33gr - A1
36 - 38gr - A0

Αν θελεις και 28gr μεχρι 32gr ειναι η D20.

Οσον αφορα τις δοσολογιες κατα τη γνωμη μου αν ακολουθας τους κονονες και αυτα που δινουν οι κατασκευαστες εισαι μια χαρα.

http://www.gualandi.it/docs/tabpolv_2013_eng.pdf



Υλικα βρισκεις στα εργοστασια κατασκευης φυσιγγιων και σε καποια κυνηγετικα καταστηματα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Timothy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 21:21
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Timothy »

Φίλε ευχαριστώ,
Θα μελετήσω και τά charts που μου έστειλες.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Timothy

Μην περιμένεις από τους άλλους να κάνουν αυτό που εσύ θα πρέπει να κάνεις και μην απαιτείς να κάνουν αυτό που εσύ δεν κάνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”