ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από Viszla »

ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΥΝΗΓΙΣΩ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΤΑ 2 ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ..ΤI ROTTWEIL ΧΑΡΤΙΝΗ 36 ΓΡ No6 ΓΙΑ ΛΑΓΟ KAI TI VICTORY ΛΙΛΑ 31ΓΡ ΝΟ6 ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΙΕΡΟΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ROTTWEIL JΑGD ΧΑΡΤΙΝΗ ME TAΠΑ ΓΙΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑ 36 ΓΡ No5 ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΤΗ VICTORY COTURNICE 37GR Νο6 ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ
................ΦΥΣΙΓΓΙΟ................................ Νο...........ΤΣΙΟΚ.......ΑΠΟΣΤΑΣΗ......................... ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΛΑΓΟ
ΓΙΑ ΛΑΓΟ
1 Rottweil ΧΑΡΤΙΝΗ 36 GR........................ 6...............1...............40 m......................................50 ΣΚΑΓΙΑ
2 Rottweil Jagd ΧΑΡΤΙΝΗ ΔΙΑΣΡΑΣ 36GR ....5...............4...............20 m...................................... 71 ΣΚΑΓΙΑ
ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ
3 VICTORY COTURNICE 37GR....................6...............1................30 m.....................................124 ΣΚΑΓΙΑ
4 VICTORY ΛΙΛΑ 31 GR.............................6...............4................30 m.......................................42 ΣΚΑΓΙΑ

ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΕΙΝΑΙ Browning 625 citori
ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΜΥΤΗ 55cm
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από leshi cy »

ωραιος επηγα και εγω φιλε μου προχτες αλλα εν ε πηρα φοτογραφικη !! :x

η κουτορνισε παντως εν πολλα συγκεντρωτικη , γενικα σαν φυσιγγιο ειχε λακτισμα ?
πωσ σου φανικε ?


δοκιμασαμεν κατι γεμοσιες με πιστονακι διασπορας εκεινο που εχει σαν σταυρο στην μεση και μου εκανε εντυπωση που εχει καλη διασπορα ακομα και στα 40 μ !!


το φυσιγγιο που :shock: εμεινα με την αποδοση του ηταν η 36 αρα νικελ βικτορυ!!
σε ενα στρογγυλο 30 ποντους διαμετρος εχει πανω απο 25 σκαγια απο αποσταση 50+μ με 3 τσιοκ 28 αρι οπλο!!
axerkwtis

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από axerkwtis »

Paides xairetai kai kalo mina!
Dokimase kapoios tin victory stringer?pote apodidei kalitera?epiasa na tin dokimasw me oplo 18.8 aulous 28ari
En to onoma pou mou arese string lalw paizeis k katevazoun ta!!!
Apo kinito
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από Viszla »

leshi cy έγραψε:ωραιος επηγα και εγω φιλε μου προχτες αλλα εν ε πηρα φοτογραφικη !! :x

η κουτορνισε παντως εν πολλα συγκεντρωτικη , γενικα σαν φυσιγγιο ειχε λακτισμα ?
πωσ σου φανικε ?


δοκιμασαμεν κατι γεμοσιες με πιστονακι διασπορας εκεινο που εχει σαν σταυρο στην μεση και μου εκανε εντυπωση που εχει καλη διασπορα ακομα και στα 40 μ !!


το φυσιγγιο που :shock: εμεινα με την αποδοση του ηταν η 36 αρα νικελ βικτορυ!!
σε ενα στρογγυλο 30 ποντους διαμετρος εχει πανω απο 25 σκαγια απο αποσταση 50+μ με 3 τσιοκ 28 αρι οπλο!!
ΦΙΛΕ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΥ ΝΑ ΕΒΡΗΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΞΕΙΣ 10 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ..ΕΓΩ ΘΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΙΑΖΩ ΜΕ ΤΗ VICTORY 31 ΛΙΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΑΝ ΠΕΤΑΧΤΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΓΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΟΥΜΕ..
ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ Η Rottweil Jagd ΧΑΡΤΙΝΗ ΔΙΑΣΡΑΣ 36GR Νο5 ΓΙΑΤΙ ΜΕΣ ΤΑ ΠΥΚΝΕΡΙΑ ΜΕ 70 CM ANOIΓΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΑ 20Μ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από leshi cy »

κυνηγω φασσες και χρειαζομαι την συγκεντρωση για λιγο μακρινες βολες !
αν ειχε λακτισμα θα την δοκιμασω πρωι και βλεπουμε
θα τα πουμε που δευτερας πλεων τα αρνητικα θετικα :D
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από ALEXIS »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΘΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΓΕΝΝΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ
ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΥΤΑ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΛΑΓΟ
ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΣΑ ΣΚΑΓΙΑ ΟΣΑ ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΗΣ.
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ. ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΣΥΒΜΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟ
ΤΑ ΤΕΣΤ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΤΖΙΚΛΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΡΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΥΚΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΣ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΟΝΟ 2-3 ΣΚΑΓΙΑ.
ΟΙ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ, ΕΥΘΥΒΟΛΙΕΣ, ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΕΞΗΣ
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από vti-chris »

Πολύ απλά δεν τον πετυχαίνουμε κέντρο!!!
Οι δοκιμές έγιναν με σταθερό στόχο κεντραρισμένο.
Δεν σου έτυχε ποτέ να παίξεις "πέρτιξ" και να μην τρώγεται!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από ALEXIS »

STA 3 METRA NAI
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από kypros »

Ξεχνατε κατι βασικοταταο. Το μεγαλυτερο μειονεκτημα της δοκιμης σε πινακα. Οταν παιξεις στο πινακα σταθερα τα σκαγια ολης της ατρακτου της τουφεκιας πεφτουν το ενα πανω στο αλλο πανω στο χαρτονι.

Ετσι τα προπορευομενα σκαγια χτυπουν το σημειο καμνουν μια κατανομη μετα ερκουντα τα μεσεα στο ιδιο τοπο πικνονουν το κυκλο και μετα τα τελευταια και πικνονουν την κατανομ η ακομα παραπανω.

Στο κινουμενο στοχο ειναι αδυνατο να δεις ετσι κατανομη. Το πουλι αν χτυπηθει με τα μπροστινα, μολις βλειθει θα χασει χιλιοστα ιψος και θα αλλαξει πορεια ακαριαια και θα βγει πιθανον εκτος της υπολοιπης ατρακτου των σκαγιων ( της μακροστενης λοριδας σαν κυλινδρο που σχηματιζουν τα σκαγια)

Γιαυτο και οι αγγλοι για να δουν κατανομη ετραβουσαν ενα πανι και επεζαν το εν κινησει για να δουν την ατρακτο ολοκληρη αποτιπομενη στο πανι ( κατι σαν την βολη πολυβολων που καμνουμε εμις στο στρατο στο ζυγι στο πανι που τραβα το αεροπλανο)

Αρα η συγκριση δεν ειναι και τοσο ακριβης
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Δημοσίευση από Anthimos »

kypros έγραψε:Ξεχνατε κατι βασικοταταο. Το μεγαλυτερο μειονεκτημα της δοκιμης σε πινακα. Οταν παιξεις στο πινακα σταθερα τα σκαγια ολης της ατρακτου της τουφεκιας πεφτουν το ενα πανω στο αλλο πανω στο χαρτονι.

Ετσι τα προπορευομενα σκαγια χτυπουν το σημειο καμνουν μια κατανομη μετα ερκουντα τα μεσεα στο ιδιο τοπο πικνονουν το κυκλο και μετα τα τελευταια και πικνονουν την κατανομ η ακομα παραπανω.

Στο κινουμενο στοχο ειναι αδυνατο να δεις ετσι κατανομη. Το πουλι αν χτυπηθει με τα μπροστινα, μολις βλειθει θα χασει χιλιοστα ιψος και θα αλλαξει πορεια ακαριαια και θα βγει πιθανον εκτος της υπολοιπης ατρακτου των σκαγιων ( της μακροστενης λοριδας σαν κυλινδρο που σχηματιζουν τα σκαγια)

Γιαυτο και οι αγγλοι για να δουν κατανομη ετραβουσαν ενα πανι και επεζαν το εν κινησει για να δουν την ατρακτο ολοκληρη αποτιπομενη στο πανι ( κατι σαν την βολη πολυβολων που καμνουμε εμις στο στρατο στο ζυγι στο πανι που τραβα το αεροπλανο)

Αρα η συγκριση δεν ειναι και τοσο ακριβης

+1000
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”