ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΣ...Η PSB1 ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΩΝ ΓΙΑ 32 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ...ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΓΙΑ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ!!!
Eίναι 34γρ το φυσίγγι. Ένας ιδιογομωτής να μας λύσει την απορία. :D
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Μελετώντας το φυσίγγιο αυτό και σύμφωνα με δεδομένα που έδωσε ο φίλος Panmoy έχω να κάνω τις πιο κάτω διαπιστώσεις.
Πρώτον το νο 5 των σκαγιών με διάμετρο 2.80-2.85 και σύνολο σκαγιών 266 στα 34-35γρ είναι το καθαρόαιμο 5αρι της Αγγλίας (για μας ειναι το 6αρι). Όσο αφορά την πυρίτιδα επειδή δεν κατέχω το θέμα σε τόσο βαθμό που θα ήθελα( μιλάμε για πολύ επικύνδυνο θεμα) , προτιμώ να μην ασχοληθώ και ας μας δώσει κάποιος φίλος που κατέχει το θέμα. Για το πατερν της να πω ότι έδωσε συγκέντρωση 62% στα 40μ και σε κύκλο διαμέτρου 70εκ. Αν ο κύκλος θα ηταν 76εκ ( όπως επεσίμανε και ο Σόλων) σίγουρα η συγκέντρωση θα ήταν κοντά στο 70%. Τωρα αν αναλογιστούμε ότι στα 40μ το φουλ τσοκ δίνει σύμφωνα με τα γνωστά δεδομένα ένα 60% συγκέντρωση, τότε το φυσίγγιο αυτό είναι ένα αρκετά συγκεντρωτικό φυσίγγιο. Επίσης να αναφέρω ότι η διασπορά των σκαγιών είναι αρκετά ομοιόμορφη. Εντύπωση μου εκανε τα δυο και τρία σκάγια που είναι κοντά μεταξύ τους που αυτό δίνει ένα πολύ δυνατό κτύπημα στο σώμα του θηράματος προκαλώντας του σίγουρο σκότωμα. Πάντως αν είχα τη δυνατότητα να εχω 2-3 τέτοια φυσίγγια ;) θα το δοκίμαζα για να το συγκρίνω με κάποια αλλά φυσίγγια που έχω ξεχωρίσει. Φίλε Panmoy ευχαριστούμε για τη δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

spyrosspyrou851 έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΣ...Η PSB1 ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΩΝ ΓΙΑ 32 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ...ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΓΙΑ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ!!!
Eίναι 34γρ το φυσίγγι. Ένας ιδιογομωτής να μας λύσει την απορία. :D
ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ ΣΠΥΡΟ...ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ FOB :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Μετά από αρκετή καθυστέρηση δίνω την δοκιμή που έγινε για το φίλο Παντελή Μουσεως για δυο φυσίγγια που μου έδωσε και τα οποία είχα την περιέργεια να τα δοκιμάσω και εγώ. Από το αποτέλεσμα φαίνεται ότι και τα δύο φυσίγγια είναι ποιοτικά και για τις αποστάσεις που δοκιμάστηκαν έφτασαν κατά την γνώμη μου στα όρια τους σε σχέση με κατανομή . Δεν ξεχώρισα κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με άλλα φυσίγγια που έκανα στο παρελθόν. Εκείνο που ξεχώρισε κάπως είναι το ποσοστό συγκέντρωσης που έδωσε το Gamebore σε σχέση με το Fob στα 40μ δηλαδή 58% με 49% αντίστοιχα. Κατά τη άποψη μου ο λόγος που έδωσε αυτό το ποσοστό είναι α’ το μεγαλύτερο σε διάμετρο σκαϊ ,που δίνουν πάντοτε πιο σφικτές κατανομές, άλλα και το πιο σκληρό( νικελ σε σχέση με μόλυβδο)σκάι που έχει καλύτερη σφαιρικότητα και επίσης δίνει σφικτότερες κατανομές. Για το Θέμα της καλύτερης διατριτικότητας-ενέργεια κρούσης, δυστυχώς λόγο μιας ατέλειας στη κατασκευή του νέου μας πίνακα δοκιμών δεν μπορεί να εξαχθε σίγουρο αποτέλεσμα και γιαυτό θα αποφύγω να τοποθετηθώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Μετά από αρκετή καθυστέρηση δίνω την δοκιμή που έγινε για το φίλο Παντελή Μουσεως για δυο φυσίγγια που μου έδωσε και τα οποία είχα την περιέργεια να τα δοκιμάσω και εγώ. Από το αποτέλεσμα φαίνεται ότι και τα δύο φυσίγγια είναι ποιοτικά και για τις αποστάσεις που δοκιμάστηκαν έφτασαν κατά την γνώμη μου στα όρια τους σε σχέση με κατανομή . Δεν ξεχώρισα κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με άλλα φυσίγγια που έκανα στο παρελθόν. Εκείνο που ξεχώρισε κάπως είναι το ποσοστό συγκέντρωσης που έδωσε το Gamebore σε σχέση με το Fob στα 40μ δηλαδή 58% με 49% αντίστοιχα. Κατά τη άποψη μου ο λόγος που έδωσε αυτό το ποσοστό είναι α’ το μεγαλύτερο σε διάμετρο σκαϊ ,που δίνουν πάντοτε πιο σφικτές κατανομές, άλλα και το πιο σκληρό( νικελ σε σχέση με μόλυβδο)σκάι που έχει καλύτερη σφαιρικότητα και επίσης δίνει σφικτότερες κατανομές. Για το Θέμα της καλύτερης διατριτικότητας-ενέργεια κρούσης, δυστυχώς λόγο μιας ατέλειας στη κατασκευή του νέου μας πίνακα δοκιμών δεν μπορεί να εξαχθε σίγουρο αποτέλεσμα και γιαυτό θα αποφύγω να τοποθετηθώ.
ΛΕΥΚΙΕ ΜΙΑ ΔΙΌΡΘΩΣΗ.....ΠΡΟΦΑΝΏΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΉ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΌΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟ FOB...ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ 306...ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΈΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΗ ΣΤΑ 347!
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΌ ΑΛΛΆΖΕΙ ΚΑΙ ΓΊΝΕΤΑΙ ΣΤΑ 40Μ-42.6% ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 45Μ-37.7%!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Μετά από αρκετή καθυστέρηση δίνω την δοκιμή που έγινε για το φίλο Παντελή Μουσεως για δυο φυσίγγια που μου έδωσε και τα οποία είχα την περιέργεια να τα δοκιμάσω και εγώ. Από το αποτέλεσμα φαίνεται ότι και τα δύο φυσίγγια είναι ποιοτικά και για τις αποστάσεις που δοκιμάστηκαν έφτασαν κατά την γνώμη μου στα όρια τους σε σχέση με κατανομή . Δεν ξεχώρισα κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με άλλα φυσίγγια που έκανα στο παρελθόν. Εκείνο που ξεχώρισε κάπως είναι το ποσοστό συγκέντρωσης που έδωσε το Gamebore σε σχέση με το Fob στα 40μ δηλαδή 58% με 49% αντίστοιχα. Κατά τη άποψη μου ο λόγος που έδωσε αυτό το ποσοστό είναι α’ το μεγαλύτερο σε διάμετρο σκαϊ ,που δίνουν πάντοτε πιο σφικτές κατανομές, άλλα και το πιο σκληρό( νικελ σε σχέση με μόλυβδο)σκάι που έχει καλύτερη σφαιρικότητα και επίσης δίνει σφικτότερες κατανομές. Για το Θέμα της καλύτερης διατριτικότητας-ενέργεια κρούσης, δυστυχώς λόγο μιας ατέλειας στη κατασκευή του νέου μας πίνακα δοκιμών δεν μπορεί να εξαχθε σίγουρο αποτέλεσμα και γιαυτό θα αποφύγω να τοποθετηθώ.
ΛΕΥΚΙΕ ΜΙΑ ΔΙΌΡΘΩΣΗ.....ΠΡΟΦΑΝΏΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΉ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΌΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟ FOB...ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ 306...ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΈΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΗ ΣΤΑ 347!
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΌ ΑΛΛΆΖΕΙ ΚΑΙ ΓΊΝΕΤΑΙ ΣΤΑ 40Μ-42.6% ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 45Μ-37.7%!
Το 306 το βγάλαμε με βάση τη διάμετρο του 2.75 που νομίζω γράφει πάνω, δεν ήμουν σίγουρος καθώς μόνο για το gamebore βρήκα τον αριθμό που έβαλε ο Παντελής (266) αφού λες είναι 347 τότε πράγματι αλλάζουν τα ποσοστά όπως τα είπες.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ GAMEBORE

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΉ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΊΕΣ!

ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΠΑΝΤΕΛΗ ΝΑ ΑΝΟΊΞΕΙ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ;)

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ....ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΊΩΝ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΗΤΑΝ ΜΕΙΩΝ 40 ΣΚΑΓΙΑ,ΠΩΣ ΝΑ
ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....ΑΣΤΑ ΣΠΥΡΟ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΡΑΦΟΥΝ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”