RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρωτη?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

παιδια καλημερα σας

επειδη εγω ειμαι αυτος που εβαλα το 8εμα προσ συζητηση 8ελω να πω τα εξης.....

κυνηγω 15 χρονια παντα με συγκεριμμενα φυσιγγια...αν και μερικες φορεσ καμνω τα πειραματα μου οπωσ ολοι....αλλα σχεδον παντα καταληγω στισ πρωτες και δοκιμασμενεσ σε θηραματα φυσιγγια. η αλη8εια ειναι οτι δεν κατεχω απο θεματα βλητικης ουτε απο μπαρουτια ουτε απο ιδιογωμωσεις. την απαντηση για το ποια φυσιγγια 8α χρησιμοποιησω την παιρνω σχεδον παντα απο τα θηραματα που χτυπω και πανω κατω ξερω ποιο φυσιγγι κανει αναλογα με τισ καιρικεσ συν8ηκες. αλλα ρε παιδια 8ελω να σας πω ενα μεγαλο μπραβο γτ μας ανοιξετε τα ματια και βγαλαμε τισ παροπιδες. εμεινα πραγματικα εκπληκτοσ απο τισ γνωσεισ σας το ηθοσ και το πραγματικο σας ζηλο που δειχνετε και που διψατε ακομα για περισσοτερες κυνηγετικες γνωσεισ. νιω8ω οτι δεν ξερω τπτ απο οσα λετε και προσπα8ω να μα8ω 5 πραγματα παραπανω απο τα λεγομενα σας.αν και ειμαι μελοσ ενα σχεδον μηνα 8ελω να δωσω συγχαρητηρια για το φορουμ γενικοτερα και συνεχιστε με πα8οσ με ειλικρινεια και με αντικειμενικοτητα να υποστηριζετε τα λεγομενα σας γτ υπαρχουν ατομα που δεν εχουν ευρυτερεσ και εξειδικευμενες γνωσεις οπωσ εχετε εσεισ και προσπα8ουμε να διευρυνουμε τισ κυνηγετικες μασ γνωσεισ ακομα περισσοτερο σε 8εματα στα οποια δεν ειχαμε πραγματικα ιδεα. οσο για το ερωτημα που εβαλα στο 8εμα....σασ ευχαριστω...με εχετε καλυψει πληρωσ.....συνεχιστε τη καλη δουλεια........ :)

πριν κανενα δυωρο ηρ8α απο το χωριο μου για ενα τελευταιο εκπαιδευτικο απο επαρχια λεμεσου...........παιδεσ εννα βρασουν οι καννεσ τη κυριακη.....γεματα τα βουνα φφφφρρρρφρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρφρρρρρρρρρρρ. :D για λαγο απο δευτερη κυριακη οταν κα8ισουν λιγο τα πνευματα
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

kypros έγραψε:Δεν διαφωνουμε σε κατι παιδες εκτος απο τα εξης:
1. Το ιδος της πυριτιδας σου λεει καποια πραματα αλλα ιδικα οι μονοβασικες πυριτιδες δεν εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα σε οποιο φυσιγγιο μπουν. Μπορω να σας πω 4 φυσιγγια Α1 πυριτιδα και να καλιψεται ολες τις καιρικες συνθηκες, πρωι το ενα, στη ζεστη το αλλο στη σουπερ υγρασια το αλλο και σε αερα το αλλο. Συγκεκριμενα ειναι κυπριακης εταιριας και σιγουρα θα τα ξερετε.

Αρα η πυριτιδα λεει κατι αλλα ουτε το 50% της αποδοαης δεν το καθοριζςι η πυριτιδα.

2. Ασχολουμαι και εγω με ιδιογομωση και θεωρω οτι καμνω πολυ ωραια φυσιγγια. Η γνωμη μου ειναι ομως οτι σε καμια περιπτωση τα φυσιγγι που καμνουμε μονοι μας, εννοιτε στις γραμμςς του κατασκευαστη, μας εξασφαλιζουν την ασφαλεια γιατι ξερουμε τι εχει μεσα οπως υποθηκε πιο πανω. Αλιμονο εαν Τα μεγαλα εργοστασια δεν εχουν ασφαλιστηκες δυκλιδες.

Εχω δει προσφατος φυσιγγια ιδιογωμοσης στα 31 γρ( θεωρητηκα ελαφρια) με κακο βυσμα ( πολυ ψηλο) και επακολουθα υπερβολικη πιεση στο ρελιασμα και ειχαν γινει κανονια και επικιλυνδινα. Και μπορει ο ιδιογωμωτης να ενομιζε οτι τωρα εν σαιφ επειδη εκαμα το φαη μονος μου και δεν εβαλα συντιριτηκα!
ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΚΥΠΡΟ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.
ΑΤΕ ΕΚΛΕΙΣΑΜΕ ΣΤΕΣ 2000.
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
koursaros21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 14:55

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από koursaros21 »

Επροσεξα οτι εχει δυο ειδων rc4 35gr. Τα πακετα εν τα ιδια αλλα η μια εν κιτρηνη και η αλλη μαυρη. Ποια ακριβως εν η διαφορα? η μια εν ταππα και η αλλη κανονικη?
PanteraCY
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 11:54

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από PanteraCY »

koursaros21 έγραψε:Επροσεξα οτι εχει δυο ειδων rc4 35gr. Τα πακετα εν τα ιδια αλλα η μια εν κιτρηνη και η αλλη μαυρη. Ποια ακριβως εν η διαφορα? η μια εν ταππα και η αλλη κανονικη?
Η κίτρινη εν τάππα η μάυρη εν πιστόνι
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από leshi cy »

ρε κοπελια εδοκαν μου ενα κουτι 35 αρες RC ...καμνουν μες την κρυαδα το πρωι ?
εν πρωινη χαρτουτσια η μετα που εννα ξημερωση ?
Neoklis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 18 Οκτ 2011, 11:36

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από Neoklis »

Παιδια σε διευρυμενους αυλους ακουσα οτι η μαλλινη ταππα δεν εχει καλες κατανομες ισχυει αυτο και επισις οτι ειναι καλυτερο να εχει μαλλινι ταππα με πλαστικο μαζι για να αποδιδει καλα εχει καποιο απο αυτα τα φυσιγγια πλαστικο η το δοκιμασε καποιος με διευρυμενο αυλο να μας πει??αν οχι προτεινετε μας ταππες που εχουν και μαλινι με πλαστικη ταπα
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από Anthimos »

Neoklis έγραψε:Παιδια σε διευρυμενους αυλους ακουσα οτι η μαλλινη ταππα δεν εχει καλες κατανομες ισχυει αυτο και επισις οτι ειναι καλυτερο να εχει μαλλινι ταππα με πλαστικο μαζι για να αποδιδει καλα εχει καποιο απο αυτα τα φυσιγγια πλαστικο η το δοκιμασε καποιος με διευρυμενο αυλο να μας πει??αν οχι προτεινετε μας ταππες που εχουν και μαλινι με πλαστικη ταπα

Φιλαρακι τεραστιο ποσοστο των φυσιγγιων με τταπα τα τελευταια χρόνια έχουν και πλαστικο εμφρακτηρα ο οποιος διαχωριζει την ταπα απο το μπαρουτι ( κκετσιε)
Σκεφτειτε μόνο ότι το πλαστικο πιστονακι μπηκε σε μαζικη παραγωγη μεσα της δεκαετιας του 70 με 80. Μεχρι τότε ΟΛΑ τα φυσιγγια ηταν ταππα για όλα τα τσιοκ

Μαλλον το φυσιγγιο με τταππα συμπεριφερετε πιο καλα παρα ενα " φτηνο " πιστονακι
Κυνηγω εδω και 12 χρονια με οπλο με αυλους 18,8 και η πρωτη μου επιλογη ηταν ΠΑΝΤΑ φυσιγγιο με Τταππα...
Δεν έχω κανένα απολυτως προβλημα ή παράπονο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”