RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρωτη?

Απάντηση
Γιατρός

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Το μπράβο μου στα άτομα που λένε την γνώμη τους άφοβα
Για την αντιπρόσωπο δεν μας είπε και τίποτε
Και εγώ παίρνω φυσίγγια από εκεί και επιβεβαιώνομαι για ορισμένα θέματα
Το σκουλίκι ατόμων μόνο καλά πράγματα βγάζει στο τέλος
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από nature »

Άνθιμε, έχω την εντύπωση ότι η TECNA ως διβασική εν πιο ακριβή από την Α1, Α0.

Όχι δεν σημαίνει ότι μας περιπαίζουν, πάντα :) . Αλλά, κατά την γνώμη μου δεν είναι και το πιο σωστό ή ποιοτικό αν θες. Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά που επιζητώ πολύ στα φυσίγγια μου είναι η σταθερότητα από παρτίδα σε παρτίδα και αν αλλάζει το πιο βασικό στοιχείο όσο τέλεια και να είναι κατασκευασμένο δεν..... Δηλαδή, γιατί δεν φτιάχνουν ένα καινούριο φυσίγγιο και αλλάζουν ένα υπάρχων; Αλλά και πάλι ας το αλλάξουν αλλά να το ξέρουμε όπως είπες και δεν τους αφορά αυτούς αν θα το καταλάβουμε ή όχι.

Μην φανταστείς 3-4 φυσίγγια χρησιμοποιώ στο ενδημικό χρόνια, δεν είμαι των αλλαγών αν και φέτος θα αλλάξω το οικονομικό μου φυσίγγιο για φτερωτό. Δοκιμάζω μεμονωμένα 1 φυσσίγγι όμως ανα σεζόν έτσι για το σκουλούτζιην που λες....

Καλό βράδυ, πάλι άργησα, πάλι μουρμούρα. Το καλό μας λέμε θα μπούμε μόνο 5 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

chr34 έγραψε:Θα συμφωνήσω με το φίλο Λουη σεττερ στο οτι ως καταναλωτές δεν πρέπει να ήμαστε στο ερμεο της οποιεσδήποτε εταιρίας(χωρίς να θέλω θίξω κάποια συγκεκριμένη εταιρία ).Η γνώση για οποιοδήποτε αντικείμενο ειναι θησαυρός, πόσον μάλλον για το φυσίγγιο το οποίο εκπυρσοκροτεί διπλά στο πρόσωπο μας .Το να γνωρίζεις το περιεχόμενο του κάθε φυσιγγίου κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ σημαντικό.Πόσες φορές έχουμε επιστρέψει απο το κυνήγι αναφέροντας "εκρατουν θκιο χαρτουτσιες διαφορετικες τζιε καμια εν εκοφκιε" .Που στη πραγματικότητα κρατούσαμε 2 φυσίγγια τα ίδια (πυριτιδα) με διαφορετικη ονομασια. Ασχολουμε με την ιδιογομωση από τον καιρό που άρχισα να κυνηγώ(17χρονια) δεν αγόρασα πότε φυσίγγιο έτοιμο και προς θεου σκοπός μου δεν είναι να παροτρύνω κανένα να ασχοληθεί με την ιδιογομωση.Με την ιδιογομωση εχω μάθει αρκετά πράγματα για το θέμα φυσίγγιο και το περιεχόμενο του που κατα την γνωμη μου καθε κυνηγος πρεπει να γνωριζει είτε ασχολειτε με τη ιδιογομωση ειτε οχι.
Και κάτι άλλο, να έχετε εμπιστοσύνη και στα Κυπριακά φυσίγγια που αν μη τι άλλο έχουν δοκιμαστεί στους κάμπους και στα βουνά της χωράς μας και πιστέψετε με δεν εχουν να ζηλέψουν τίποτα απο τα εξωτερικά φυσίγγια.
ΦΙΛΕ chr34 Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΣΦΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΥΣΙΓΓΙΟ. ΟΝΤΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΤΕΡΜΟΝΟΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ, ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΞΕΡΩ.
ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΜΙΑ KETHCUP H ΕΝΑ ΧΑΜΠΕΡΓΚΕΡ, ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΔΙΝΟ ΧΑΜΠΕΡΓΚΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΙΡΙΝΟ .
ΕΓΩ ΠΧ ΕΧΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡΔΟ. ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ Η ΘΑ ΦΑΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ.
ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΞΤΡΑ ΕΧΕΙ ??? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟΥ ?? ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ ??? ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΠΙΑΣΤΟ ΤΑΔΕ ΤΖΙΑΙ ΠΑΕΙ ΤΖΙΑΙ ΠΙΑΝΝΕΙ ΤΟ ??
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ .
ΧΘΕΣ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ ΙΣΩΣ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΟΝ ΦΙΛΤΑΤΟ ΚΟΚΗ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗ . ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΠΥΡΙΤΙΔΑ SOKOL ΠΟΛΩΝΕΖΙΚΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ. ΑΣΤΡΑΨΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ << ΑΤΕ ΡΕ ΦΙΛΟΥΗ ΜΟΥ ΔΩΣΜΟΥ ΚΑΜΙΑΝ ΟΥΝΤΖΙΑ ΤΖΙΑΙ ΜΕΝΑ ΤΖΙΑΙ ΕΧΑΘΗΝ ΠΟΥ ΓΗΣ > ΤΖΙΕΙΝΟΝ ΤΟ ΜΠΑΡΟΥΤΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΩΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΘΑ ΤΡΙΦΚΕΙΣ ΤΑ ΜΜΑΘΚΙΑ ΣΟΥ. ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ >>!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΟΠΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΙΣΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ.
ΕΓΩ ΔΟΞΑΖΩ ΤΟΝ ΠΛΑΣΤΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΛΟ . ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΑΝΑ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ .
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

nature έγραψε:Άνθιμε, έχω την εντύπωση ότι η TECNA ως διβασική εν πιο ακριβή από την Α1, Α0.

Όχι δεν σημαίνει ότι μας περιπαίζουν, πάντα :) . Αλλά, κατά την γνώμη μου δεν είναι και το πιο σωστό ή ποιοτικό αν θες. Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά που επιζητώ πολύ στα φυσίγγια μου είναι η σταθερότητα από παρτίδα σε παρτίδα και αν αλλάζει το πιο βασικό στοιχείο όσο τέλεια και να είναι κατασκευασμένο δεν..... Δηλαδή, γιατί δεν φτιάχνουν ένα καινούριο φυσίγγιο και αλλάζουν ένα υπάρχων; Αλλά και πάλι ας το αλλάξουν αλλά να το ξέρουμε όπως είπες και δεν τους αφορά αυτούς αν θα το καταλάβουμε ή όχι.

Μην φανταστείς 3-4 φυσίγγια χρησιμοποιώ στο ενδημικό χρόνια, δεν είμαι των αλλαγών αν και φέτος θα αλλάξω το οικονομικό μου φυσίγγιο για φτερωτό. Δοκιμάζω μεμονωμένα 1 φυσσίγγι όμως ανα σεζόν έτσι για το σκουλούτζιην που λες....

Καλό βράδυ, πάλι άργησα, πάλι μουρμούρα. Το καλό μας λέμε θα μπούμε μόνο 5 λεπτά.
+10000
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από chr34 »

LOUIS SETTER έγραψε:
chr34 έγραψε:Θα συμφωνήσω με το φίλο Λουη σεττερ στο οτι ως καταναλωτές δεν πρέπει να ήμαστε στο ερμεο της οποιεσδήποτε εταιρίας(χωρίς να θέλω θίξω κάποια συγκεκριμένη εταιρία ).Η γνώση για οποιοδήποτε αντικείμενο ειναι θησαυρός, πόσον μάλλον για το φυσίγγιο το οποίο εκπυρσοκροτεί διπλά στο πρόσωπο μας .Το να γνωρίζεις το περιεχόμενο του κάθε φυσιγγίου κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ σημαντικό.Πόσες φορές έχουμε επιστρέψει απο το κυνήγι αναφέροντας "εκρατουν θκιο χαρτουτσιες διαφορετικες τζιε καμια εν εκοφκιε" .Που στη πραγματικότητα κρατούσαμε 2 φυσίγγια τα ίδια (πυριτιδα) με διαφορετικη ονομασια. Ασχολουμε με την ιδιογομωση από τον καιρό που άρχισα να κυνηγώ(17χρονια) δεν αγόρασα πότε φυσίγγιο έτοιμο και προς θεου σκοπός μου δεν είναι να παροτρύνω κανένα να ασχοληθεί με την ιδιογομωση.Με την ιδιογομωση εχω μάθει αρκετά πράγματα για το θέμα φυσίγγιο και το περιεχόμενο του που κατα την γνωμη μου καθε κυνηγος πρεπει να γνωριζει είτε ασχολειτε με τη ιδιογομωση ειτε οχι.
Και κάτι άλλο, να έχετε εμπιστοσύνη και στα Κυπριακά φυσίγγια που αν μη τι άλλο έχουν δοκιμαστεί στους κάμπους και στα βουνά της χωράς μας και πιστέψετε με δεν εχουν να ζηλέψουν τίποτα απο τα εξωτερικά φυσίγγια.
ΦΙΛΕ chr34 Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΣΦΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΥΣΙΓΓΙΟ. ΟΝΤΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΤΕΡΜΟΝΟΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ, ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΞΕΡΩ.
ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΜΙΑ KETHCUP H ΕΝΑ ΧΑΜΠΕΡΓΚΕΡ, ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΔΙΝΟ ΧΑΜΠΕΡΓΚΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΙΡΙΝΟ .
ΕΓΩ ΠΧ ΕΧΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡΔΟ. ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ Η ΘΑ ΦΑΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ.
ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΞΤΡΑ ΕΧΕΙ ??? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟΥ ?? ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ ??? ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΠΙΑΣΤΟ ΤΑΔΕ ΤΖΙΑΙ ΠΑΕΙ ΤΖΙΑΙ ΠΙΑΝΝΕΙ ΤΟ ??
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ .
ΧΘΕΣ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ ΙΣΩΣ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΟΝ ΦΙΛΤΑΤΟ ΚΟΚΗ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗ . ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΠΥΡΙΤΙΔΑ SOKOL ΠΟΛΩΝΕΖΙΚΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ. ΑΣΤΡΑΨΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ << ΑΤΕ ΡΕ ΦΙΛΟΥΗ ΜΟΥ ΔΩΣΜΟΥ ΚΑΜΙΑΝ ΟΥΝΤΖΙΑ ΤΖΙΑΙ ΜΕΝΑ ΤΖΙΑΙ ΕΧΑΘΗΝ ΠΟΥ ΓΗΣ > ΤΖΙΕΙΝΟΝ ΤΟ ΜΠΑΡΟΥΤΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΩΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΕΤΣΙ ΤΖΙΑΙ ΘΑ ΤΡΙΦΚΕΙΣ ΤΑ ΜΜΑΘΚΙΑ ΣΟΥ. ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ >>!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΟΠΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΙΣΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ.
ΕΓΩ ΔΟΞΑΖΩ ΤΟΝ ΠΛΑΣΤΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΛΟ . ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΑΝΑ ΙΔΙΟΓΩΜΟΤΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ .
10000+ :o :lol:
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από Anthimos »

nature έγραψε:Άνθιμε, έχω την εντύπωση ότι η TECNA ως διβασική εν πιο ακριβή από την Α1, Α0.

Όχι δεν σημαίνει ότι μας περιπαίζουν, πάντα :) . Αλλά, κατά την γνώμη μου δεν είναι και το πιο σωστό ή ποιοτικό αν θες. Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά που επιζητώ πολύ στα φυσίγγια μου είναι η σταθερότητα από παρτίδα σε παρτίδα και αν αλλάζει το πιο βασικό στοιχείο όσο τέλεια και να είναι κατασκευασμένο δεν..... Δηλαδή, γιατί δεν φτιάχνουν ένα καινούριο φυσίγγιο και αλλάζουν ένα υπάρχων; Αλλά και πάλι ας το αλλάξουν αλλά να το ξέρουμε όπως είπες και δεν τους αφορά αυτούς αν θα το καταλάβουμε ή όχι.

Μην φανταστείς 3-4 φυσίγγια χρησιμοποιώ στο ενδημικό χρόνια, δεν είμαι των αλλαγών αν και φέτος θα αλλάξω το οικονομικό μου φυσίγγιο για φτερωτό. Δοκιμάζω μεμονωμένα 1 φυσσίγγι όμως ανα σεζόν έτσι για το σκουλούτζιην που λες....

Καλό βράδυ, πάλι άργησα, πάλι μουρμούρα. Το καλό μας λέμε θα μπούμε μόνο 5 λεπτά.

Φιλε πιο φθηνη λυση για την Nobel speed που το ιδιοκτητο εργοστάσιο της Tecna ηταν πιο φτηνη λυση απο τα εισαγωμενα γαλλικα!!! Με πιο απλα λογια μια μονοβασικη πυριτιδα μπορει να ειναι πιο ακριβη απο μια διβασικη. Ο λογος ειναι η προσβαση σε υλικα κατασκευης την δεδομενη στιγμη....Η διβασικη πυριτιδα ειναι ουσιαστικα " Νιτροκυτταρίνη & Νιτρογλυκερίνη ενω η μονοβασικη ειναι Νιτροκυτταρινη μαζι με καποιο ας πουμε αιθέρα!!!
Επειδη η νυτροκυτταρινη αλλοιωνετε με τον χρονο και παραγει πτητικα και καυστικα υποπροιοντα (βλεπε ΜΑΡΙ) οι εταιρειες επιλέγουν να προσθετουν σταθεροποιητες και συντηριτικα. Αυτο συμβαινει σε μονοβασικες πυριτιδες περισσοτερο παρα στις διβασικες. Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΘ ΑΥΤΟΝ ΤΩΝ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ και επιπλεον κατι που χαλά πιο αργα μπορεις να παραξεις μεγαλυτερη ποσοστητα και να μειωσεις το κόστος παραγωγης. ΑΝ μια εταιρεια επιλεξει να προθεσει σε μια παρτιδα παραγωγης πυριτιδας επιπλεον συντηριτικο ΑΥΤΟ επηρεάζει τις βλητικες αποδοσεις ενος φυσιγγιου.

Ενας και απο τους λογους που οι διβασικες κερδιζουν εδαφος ειναι οτι διατηρουν τα χαρακτηριστικα τους και αντεχουν στο χρονο

Πολλες φορες οι κατασκευαστες φυσιγγιων ειναι δεσμιοι στα παραγωγικα παιχνιδια των κατασκευαστων πυριτιδας (και σκαγιων) Οποταν λεβεντες μου επειδη εχω κι εγω το σκουλουτζιν της ερευνας θα προτιμουσα μιαν εταιρεια που αν δεν την ικανοποιουν οι παραμετροι μιας πυριτιδας να πειραματιστει για να εξασφαλισει τα βλητικα χαρακτηριστικα του φυσιγγιου με μιαν αλλη πυριτιδα παρα να κρατησει ΜΙΑ πυριτιδα προς δικη μας ικανοποιηση αλλα να παραξει μια ΠΑΤΑΤΑ

Καμια εταιρεια που σεβεται τον εαυτο της και το καλο της ονομα δεν θα θεσει σε κινδυνο τους πελατες της!!!

Δεν ειπα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι οι ιδιωγομοτες και αυτοι που ψαχνουν πρεπει να σταματησουν απλα να το κανουμε ολιστικα και σφαιρικα οχι μονοπλευρα και λαικιστικα!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Μια και μιλάτε για διβασικά μπαρούτια μια παρατήρηση που έκανα είναι ότι
κάνουν τες κάννες ολοσκατες που τα κατάλοιπα που αφήνουν σε σύγκριση
με τες μονοβασικες ,και άποψη μου είναι ότι μετά από κάθε χρίση το όπλο
πρέπει να καθαρίζετε κάλα, γιατί τα κατάλοιπα νιτρογλυκερίνης έμενα
ακούγονται μου επικίνδυνα για το μέταλλο τον καννών .
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

<<ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ >>

+100000
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από kypros »

Δεν διαφωνουμε σε κατι παιδες εκτος απο τα εξης:
1. Το ιδος της πυριτιδας σου λεει καποια πραματα αλλα ιδικα οι μονοβασικες πυριτιδες δεν εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα σε οποιο φυσιγγιο μπουν. Μπορω να σας πω 4 φυσιγγια Α1 πυριτιδα και να καλιψεται ολες τις καιρικες συνθηκες, πρωι το ενα, στη ζεστη το αλλο στη σουπερ υγρασια το αλλο και σε αερα το αλλο. Συγκεκριμενα ειναι κυπριακης εταιριας και σιγουρα θα τα ξερετε.

Αρα η πυριτιδα λεει κατι αλλα ουτε το 50% της αποδοαης δεν το καθοριζςι η πυριτιδα.

2. Ασχολουμαι και εγω με ιδιογομωση και θεωρω οτι καμνω πολυ ωραια φυσιγγια. Η γνωμη μου ειναι ομως οτι σε καμια περιπτωση τα φυσιγγι που καμνουμε μονοι μας, εννοιτε στις γραμμςς του κατασκευαστη, μας εξασφαλιζουν την ασφαλεια γιατι ξερουμε τι εχει μεσα οπως υποθηκε πιο πανω. Αλιμονο εαν Τα μεγαλα εργοστασια δεν εχουν ασφαλιστηκες δυκλιδες.

Εχω δει προσφατος φυσιγγια ιδιογωμοσης στα 31 γρ( θεωρητηκα ελαφρια) με κακο βυσμα ( πολυ ψηλο) και επακολουθα υπερβολικη πιεση στο ρελιασμα και ειχαν γινει κανονια και επικιλυνδινα. Και μπορει ο ιδιογωμωτης να ενομιζε οτι τωρα εν σαιφ επειδη εκαμα το φαη μονος μου και δεν εβαλα συντιριτηκα!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: RC4 FIBRE(ΚΙΤΡΙΝΗ) 35g ή lambro direct diasporas για πρ

Δημοσίευση από leshi cy »

για σας φιλοι μου!
το να γεμονεις δεν ειναι τοσο απλο και τοσο ευκολο οσο ακουγεται !!
συνεπαγεται πολλη διαβασμα , δοκιμες και εμπειρια !
εμενα ο πατερας μου γεμονει πανω απο 20 χρονια και λεει οτι εν η ξερη τιποτες :mrgreen:

για μενα η χαρτουτσια ειναι να ξερεις το μπαρουτι και τις γεμοσιες για τον καθε καιρο !
και να γεμωνεις με τα σωστα υλικα και με τιν αναλογη πιεση!!
βασικα εμεις παντα βαζουμε τιν ελαχιστη πιεση που χρειαζεται καθε φυσιγγιο!
...εν σου φευκει το οπλο απο το χερι και εχεις καλυτερα αποτελεσματα !!
η πυριτιδα πεζει μεγαλο ρολο για να ειναι αποτελεσματικο το φυσιγγιο ,αλλα χωρις τις σωστες αναλογιες , ακομα και το μεγεθος του σκαγιου μπορει να πεξει ρολο στο ποσο ειναι αποτελεσματικο ενα φυσιγγιο !
ποσο μαλλον το καψουλι , το πιστονακι ( ταππα η και κανονικο ) και το σωστο κλεισιμο τις χαρτουτσιας με τιν αναλογη πιεση !!
για τις πρωτες δοκιμες χρεισιμοποιουμε αχρωμο καλυκα για να βλεπουμε το καθε σταδιο τις γεμοσιας στο τελος βλεπεις και τι πιεση βαζεις στο φυσιγγιο !!
αν παει κατι λαθος η δεν κλεινι σωστα η πιαννει υπερβολικη πιεση το φυσιγγιο και παραμορφονετε το πιστονακι .
θελει δοκιμες και υπομονη πολλη αλλα στο τελος δικαιωνεσε και νιωθεις ωραια με τα αποτελεσματα στο κυνηγι !!
...ατε κοπελια τζιε ενν ε μεινασιν πολλες :mrgreen:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”