ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλοι του site σας χαιρετώ. Όπως σας έχω αναφέρει πριν κανένα μήνα προγραμματίσαμε με τον Άριστο να κάνουμε κάποιες δοκιμές για φυσίγγια Long Range. Tώρα, αφού πρώτα έχουν δημοσιευθεί στο Περιοδικό, τα βάζω και στο site για ενημέρωση σας. Σε αυτή την ενημέρωση θα βάλω όλα τα φυσίγγια που έκανα δοκιμές και όχι μόνο αυτά που διαφήμισαν στο περιοδικό. Πριν προχωρήσω θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Άριστο για την βοήθεια στις δοκιμές, που χωρίς την συμβολή του θα ήταν αρκετά δύσκολο. Επίσης να ευχαριστήσω και τον φίλο το Σόλων Λουκά ο οποίος μας έδωσε μερικά φυσίγγια για τις δοκιμές καθώς και μετρήσεις κάποιων φυσιγγίων τα οποία είχε ανοίξει και μέτρησε τα σκάγια από προηγούμενες δοκιμές. Τα αποτελέσματα των δοκιμών πραγματικά δίνουν αρκετές απαντήσεις σε διάφορες απορίες που κατά καιρούς έχουμε στη συμπεριφορά των φυσιγγίων. Θέλω να τονίσω από την αρχή ότι ο σκοπός μου είναι να σας δώσω μόνο τα ευρήματα που κατέγραψα. Έχω συγκεντρώσει τα διάφορα στοιχεία σε ένα πίνακα της excel για καλύτερη σύγκριση των φυσιγγίων μεταξύ τους ,αλλά και για να προσθέτετε στο μέλλων και άλλες δοκιμές έτσι για να τα έχετε όλα μαζεμένα. Πρέπει να τονίσω ότι τα στοιχεία πάρθηκαν κάτω από συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες και με συγκεκριμένο όπλο που αναφέρονται ποιό κάτω. Ίσως με διαφορετικές καιρικές συνθήκες η άλλο όπλο τα αποτελέσματα ενδεχομένως να είναι διαφορετικά. Ο αύξων αριθμός στα αριστερά του πίνακα στη excel αντιστοιχεί με τον αριθμό που αναγράφεται στο πάνω αριστερό μέρος της φωτογραφίας. Η απόσταση και το τσοκάρισμα που επιλέγηκε να γίνει η δοκιμή ήταν τα 50μ και το φουλ τσοκ (1*). Το σκεπτικό για αυτό το συνδυασμό, όπως αναφέρεται και στο περιοδικό, ήταν να δώσουμε την μάξιμουμ δυνατή απόσταση σαν 2ον φυσίγγιο . Άλλωστε οι περισσότερες δοκιμές αναφέρονται σε απόσταση 36μ, απόσταση στην οποία ένα κανονικό “ συμβατό “ φυσίγγιο των 32γρ μπορεί να δόση ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Γομώσεις 36γρ και άνω και με την σφραγίδα Long range σίγουρα οι προσδοκίες μας προσανατολίζονται σε μεγαλύτερες αποστάσεις( 40-50μ). Η επιλογή του τσοκαρίσματος προβλημάτισε λίγο, στην αρχή προσανατολισθήκαμε στο 2* που χρησιμοποιείται από την πλειοψηφία των κυνηγών αλλά στην συνέχεια καταλήξαμε στο 1* και αυτό έγινε για λόγους καλύτερης εικόνας στο θέμα κατανομής, εικόνας που προσδίδει αυτοπεποίθηση σε αυτό που χρησιμοποιεί αυτά τα φυσίγγια. Πάντως και με το 2* τα αποτελέσματα δεν είναι πολύ διαφορετικά από αυτά με το 1*. Επίσης να επισημάνω ένα διαχωρισμό στα φυσίγγια σε σχέση με το νούμερο σκαγιών. Τα νο 4 και 3 σκαγια θεωρούνται για τον λαγό, γιαυτό και τις κατανομές αυτών των φυσιγγίων πρέπει να τις δούμε κάτω απο αυτό το φακό. Σε αυτά τα φυσίγγια άλλωστε βάλαμε 2Χ150=300φύλλα για να ελέγξουμε και την διατριτικότητα στα 50μ. Επίσης μια σημαντική επισήμανση πρέπει να γίνει σε σχέση με το σύνολο των σκ. στο φυσίγγιο. Πραγματικά στο θέμα αυτό τα πράγματα είναι μύλος. Υπάρχουν προηγούμενες μετρήσεις από διάφορους επώνυμους και μη που βρήκαν διαφορετικούς αριθμούς σκ. από αυτά που αναγράφονται στα επίσημα site των αντίστοιχων εταιρειών. Κάποια φυσίγγια δεν αναγράφουν δίπλα από το νούμερο των σκαγιών και τη διάμετρο των σκαγιών, πχ νο6-2.79mm (Αμερικάνικο μέγεθος), που αυτό γνωρίζουμε ότι περίπου το γραμμάριο έχει 8,0 σκάγια, ενώ υπάρχει νο6-2,70mm (Αγγλικό) με 9.5σκαγια στο γραμμάριο. Αντιλαμβάνεστε ότι στα 36 γρ έχουμε περίπου 50 σκάγια περισσότερα ,που είναι μια σημαντική διαφορά. Γιαυτό το λόγο το σύνολον των σκαγιών που αναγράφω στο πίνακα είναι με κάθε επιφύλαξη. Μετά από ποιο προσεκτική μελέτη και έρευνα για το σύνολο των σκαγιών βρήκα κάποιες μικρές διαφορές σε σχέση με αυτά που βάλαμε στο περιοδικό, έτσι θα δείτε κάποιες διαφορές . Για το πρόβλημα με το σύνολο των σκαγιών στα διάφορα φυσίγγια, ετοιμάζω ένα απλό πίνακα για τα διάφορα μεγέθη των σκ , αρ σκ ανα γρ κλπ, για τα φυσίγγια κυρίως που χρησιμοποιούμε στη Κύπρο, κυπριακά και εξωτερικά ,τον οποίο θα βάλω στο site σύντομα για καλύτερη μελέτη.
ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΆΤΩΝ.(φυσίγγια με νο 6 και 7)
Ποσοστό συγκέντρωσης %.Όσον αφορά το ποσοστό συγκέντρωσης τα φυσίγγια(2,3,6,8) έδωσαν ποσοστό μεταξύ 38 και 41%. Το ποσοστό σε αυτή τη απόσταση η βιβλιογραφία το δίνει γύρω στο 40% πράγμα που σημαίνει ότι τα φυσίγγια που δοκιμάσαμε έδωσαν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Εδώ να επεξηγήσω ότι το ποσοστό συγ. αφορά τα σκάγια που καταμετρήθηκαν στο κύκλο των 76εκ..Αν πάρω το φυσίγγιο 3(Rc camuflash.) στο κύκλο έδωσε 145 σκ. Έξω από το κύκλο μετρήθηκαν 62. Το σύνολο των σκαγ. στο στόχο 1Χ1μ ήταν 207 σκ. Αυτό το σύνολο δεν εχει κάποια ιδιαίτερη σημασία εκτός και αν το συνυπολογίσω με κάποιους άλλους παράγοντες (π.χ όταν η βολή μου είναι ακριβώς στο κέντρο του στόχου τότε εχει τη σημασία του). Το φυσίγγιο 5 έδωσε 44%συγκέντρωση πράγματι πολύ καλό ποσοστό. Για το φυσίγγιο 1 που έδωσε 47% ποσοστό, τι να πώ? Πράγματι με εντυπωσίασε. Κοιτάζοντας και την κατανομή του στη φωτογραφία νο1 είναι ….. σκέτο ποίημα. Πάντως το συγκεκριμένο φυσίγγιο εγώ πρώτη φορά το χρησιμοποίησα. Θα το διερευνήσω περισσότερο και για ποιο κοντινές αποστάσεις για ασφαλές συμπέρασμα.
Διατριτικότητα. Όσον αφορά την διατριτικότητα όλα τα ποιο πάνω φυσίγγια έχουν διαπεράσει τα 150φ, πράγμα που σημαίνει ότι στα 50μ μπορούν να προκαλέσου διάτρηση του σώματος περδικιού η φάσας(φώτο 20Α και 20Β) Το νο 3 φυσίγγιο ,το μόνο με νο7 σκ εχει διατρήση μέχρι 120φ(φώτο 20C) που σημαίνει ότι για την απόσταση αυτή υστερεί. Σε προηγμένη έρευνα αναφέραμε ότι το νο7 διαπερνά τα 150φ σε απόσταση 40-43μ και αυτό επιβεβαιώνεται ότι το νο7 σκαι εχει δραστικό βεληνεκές μέχρι 40-43μετρα για τα ποιο πάνω θηράματα. Για το φυσιγ. Αρ 10 με νο σκ 6 από χαλκό φαίνεται μια μικρή αδυναμία του στη διατριτικότητα σε σχέση με τα μολύβδινα ( μερικά σκ δεν διαπέρασαν τα 150φ.)
ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΆΤΩΝ.(φυσίγγια με νο 4σκ και 3σκ)
Ποσοστό συγκέντρωσης %.Όσον αφορά το ποσοστό συγκέντρωσης το φυσίγγιο Νο4 έδωσε 41% ,που είναι ικανοποιητικό για αυτή την απόσταση. Η διατριτικότητα του κυμάνθηκε γύρο στα190φ, μια διατριτικότητα η οποία είναι λίγο ποιο κάτω από αυτό πού χρειάζεται ο λαγός για καθαρό σκότωμα στη απόσταση των 50μ. Το απαιτούμενο είναι γύρω στα 250-300 για το λαγό, Το φυσίγγιο Νο11 έδωσε 34% ,που είναι ποιο χαμηλό από το αναμενόμενο. Το φυσίγγιο Νο12 έδωσε 51% (και μια πολύ ομοιόμορφη κατανομή) ,ένα ποσοστό εξαιρετικά ψηλό που χρήζει περισσότερη έρευνα, αν δηλ σε ποιο κοντινές αποστάσεις είναι εξίσου στενό. Φυσικά με μια πρώτη ματιά το φυσίγγιο νο12 έδωσε χαμηλότερη ταχύτητα από το φυσίγγιο νο11 και εδώ έρχεται η άποψη κάποιων ….η ταχύτητα δουλεύει σε βάρος της κατανομής. Πράγματι αυτό συμβαίνει ? η υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως πιστόνι κλπ. Και τα δυο αυτά φυσίγγια προκάλεσαν διατριτικότητα 250-300φ στα 50μ, που σημαίνει ότι έχει ικανοποιητική δύναμη για θανατηφόρο τραύμα στο λαγό. Το φυσίγγιο αρ 13 που είναι πιστόνι τύπου Ζ-plus (κουζί) εκανε 41% συγκ. δηλ έδωσε την ιδια συγκ. που δίνουν και άλλα φυσ. με κανονικά πιστόνια. Αυτό το στοιχείο το δίνω για προβληματισμό.
Τέλος το φυσίγγιο αρ 14 μου το έδωσε ο φίλος ο Αντώνης Νικολαΐδης ( ο πρωταθλητής) ο οποίος τυχαία μας είδε με τον Άριστο στο σκοπευτήριο όταν συζητούσαμε για το τέστ και μας το έδωσε να το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα. Πάντως μας ανάφερε ότι επεξε 2-3 φάσες φέτος σε μακρινές αποστάσεις. Αν κρίνουμε το ποσοστό συγκέντρωσης σε σχέση με τα γραμμάρια (31) τότε τα πήγε πολύ καλά. Τα φυσίγγια αυτά τα γεμίζει ο Νίκος από Λεμεσό.
Αυτά προς το παρών, εύχομαι τα ποιο πάνω να βοηθήσουν όσους ασχολούνται με το αντικείμενο. Καλή μελέτη λοιπόν και καλό βόλι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Tις επομενες φωτογραφίες θα τις βαλω αργότερα
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από LAGOS »

Εξαιρετική δουλειά! Σας ευχαριστούμε παιδιά. Πραγματικά επαγγελματική προσέγγιση στην επιλογή φυσιγγίου. Κάποιους θα τους βοηθήσει να επιλέξουν το δεύτερο τους φυσίγγιο. Εμένα μου το επιβεβαίωσε. Απομένει να δούμε και τίποτε για πρώτο. :D
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από kanaris »

LAGOS έγραψε:Εξαιρετική δουλειά! Σας ευχαριστούμε παιδιά. Πραγματικά επαγγελματική προσέγγιση στην επιλογή φυσιγγίου. Κάποιους θα τους βοηθήσει να επιλέξουν το δεύτερο τους φυσίγγιο. Εμένα μου το επιβεβαίωσε. Απομένει να δούμε και τίποτε για πρώτο. :D
:roll: πραγματικα φαινεται ευκολα ποια φυσιγγια ξεχωριζουν
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από nature »

Φίλε Λεύκιε, ευχαριστούμε για το χρόνο και το κόπο που αφιέρωσες.

Μια διευκρίνιση φίλε, το RIO (1) δεν νομίζω να έχει τα ίδια σκάγια ως σύνολο με το Remington (2). Το ένα είναι 36 γρ και το άλλο 35.5. Μήπως έγινε κάποιο λάθος εδώ και για αυτό έχουμε τόσο ψηλό ποσοστό για τα Rio σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα φυσίγγια; Ακόμη, όπως γνωρίζουμε το 6 το αμερικάνικό είναι 2.79mm που αντιστοιχεί περίπου σε 5 ευρωπαϊκό. Πως γίνεται να έχουν τον ίδιο αριθμό σκαγιών; Ένα ελληνικό site που έκανε κάτι αντίστοιχο, ένα φυσίγγιο rio 36γρ 6 το δίνει με 330 σκάγια σύνολο που είναι μεγάλη διαφορά μεταξύ των μετρήσεων. Νομίζω ότι κάτι σαν ξέφυγε εδώ και ο συνολικός αριθμός των σκαγιών του rio είναι μεγαλύτερος, συνεπώς και το ποσοστό συγκέντρωσης μικρότερο. Το remington 6 νούμερο, νομίζω κάπου εκεί είναι τα συνολικά σκάγια +/-175. Άρα στη μέτρηση του Rio κάτι λάθος πρέπει να έγινε.

Επίσης, πως κάνατε την συνολική μέτρηση του αριθμού των σκαγιών; Έγινε μέτρηση σε γραμμάρια της συνολικής γόμωσης του κάθε φυσιγγίου και μετά μετρούσατε πόσα σκάγια αντιστοιχούν σε 1 γρ; Αυτό το κάνατε σε αξιόπιστο ζυγό ακριβείας για μικροποσότητες; Πάντως, και να έγινε κάποιο λάθος διορθώνεται αφού υπάρχουν οι συγκεντρώσεις.

Φίλε, καταλαβαίνεις ότι δεν έχω πρόθεση μα μειώσω την προσπάθεια σου απλά εδώ με παραξένεψε το πολύ ψηλό ποσοστό της Rio. Αν θες έχω πρόσβαση σε εργαστηριακό ζυγό ακριβείας. Αν είχα Rio σπίτι θα σου έλεγα αύριο πρωί πόσα σκάγια 6 νούμερο αντιστοιχούν σε 1γρ.

Καληνύχτα
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

μιλουμε για το RIO pichon 36 lunga distanza χρωματος χαλαζιο?
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από vti-chris »

Δίνει και την remington στα 260 στα 36γ.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από admin »

ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΊΣΕΙΣ

1)Σε αρκετές χώρες οι διάμετρος των σκαγιών διαφέρει το 6 της Αμερικής μπορεί να είναι 6.5 στην Ιταλία για αυτό και θα δείτε φυσίγγια με τα ίδια γραμμάρια να έχουν διαφορετικό αριθμό.
2)Οι δοκιμές έγιναν με τσιόκ νο 1 και με το συγκεκριμένο όπλο με άλλα όπλα και άλλα τσιοκ τα αποτελέσματα θα ήσαν κάπως διαφορετικά. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να δοκιμάσετε και εσείς μόνοι τα φυσίγγια σας
3)Οι ψηλές ταχύτητες ναί μεν δίδουν διάτρηση αλλά δέν επιθυμούμε πάντοτε ψηλές ταχύτητες .
4)Τα αποτελέσματα καταγράφηκαν σε απόσταση 50 μέτρων και μέτρηση ταχύτητας v2 δύο μέτρα απο την κάννη συγκεκριμένα. Μπορεί όμως ένα φυσίγγι που στα 50 μέτρα αν φαίνεται τέλειο στα 30 να είναι σαν σφαίρα και να έχουμε απώλειες .
Εκεί που θέλω αν καταλήξω μην θεωρήσετε αυτό το πείραμα ως κανόνα είναι απλά η παρουσίαση ενός τρόπου για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα με συγκεκριμένες παραμέτρους όχι γενικά
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

nature έγραψε:Φίλε Λεύκιε, ευχαριστούμε για το χρόνο και το κόπο που αφιέρωσες.

Μια διευκρίνιση φίλε, το RIO (1) δεν νομίζω να έχει τα ίδια σκάγια ως σύνολο με το Remington (2). Το ένα είναι 36 γρ και το άλλο 35.5. Μήπως έγινε κάποιο λάθος εδώ και για αυτό έχουμε τόσο ψηλό ποσοστό για τα Rio σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα φυσίγγια; Ακόμη, όπως γνωρίζουμε το 6 το αμερικάνικό είναι 2.79mm που αντιστοιχεί περίπου σε 5 ευρωπαϊκό. Πως γίνεται να έχουν τον ίδιο αριθμό σκαγιών; Ένα ελληνικό site που έκανε κάτι αντίστοιχο, ένα φυσίγγιο rio 36γρ 6 το δίνει με 330 σκάγια σύνολο που είναι μεγάλη διαφορά μεταξύ των μετρήσεων. Νομίζω ότι κάτι σαν ξέφυγε εδώ και ο συνολικός αριθμός των σκαγιών του rio είναι μεγαλύτερος, συνεπώς και το ποσοστό συγκέντρωσης μικρότερο. Το remington 6 νούμερο, νομίζω κάπου εκεί είναι τα συνολικά σκάγια +/-175. Άρα στη μέτρηση του Rio κάτι λάθος πρέπει να έγινε.

Επίσης, πως κάνατε την συνολική μέτρηση του αριθμού των σκαγιών; Έγινε μέτρηση σε γραμμάρια της συνολικής γόμωσης του κάθε φυσιγγίου και μετά μετρούσατε πόσα σκάγια αντιστοιχούν σε 1 γρ; Αυτό το κάνατε σε αξιόπιστο ζυγό ακριβείας για μικροποσότητες; Πάντως, και να έγινε κάποιο λάθος διορθώνεται αφού υπάρχουν οι συγκεντρώσεις.

Φίλε, καταλαβαίνεις ότι δεν έχω πρόθεση μα μειώσω την προσπάθεια σου απλά εδώ με παραξένεψε το πολύ ψηλό ποσοστό της Rio. Αν θες έχω πρόσβαση σε εργαστηριακό ζυγό ακριβείας. Αν είχα Rio σπίτι θα σου έλεγα αύριο πρωί πόσα σκάγια 6 νούμερο αντιστοιχούν σε 1γρ.

Καληνύχτα
ΦΙΛΕ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΜ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ. ΕΑΝ ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΠΑΡΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛ . ΚΑΤΙ ΣΕ ΘΕΛΩ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΤΗΛ ΣΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΤΕΣΤ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ LONG RANGE

Δημοσίευση από virtualgreek »

Ευχαριστούμε τον Λεύκιο και τα παιδιά του περιοδικού για την έρευνα που έχουν κάνει, και τις ατέλιωτες ώρες που έχουν σπαταλήσει για να μας ενημερώσουν.

Θα ήθελα όμως να τονίσω δύο πράγματα

1. Οι έλεγχοι έγιναν με Full τσοκ
2. Οι έλεγχοι έγιναν σε οριακή απόσταση 50 μέτρων

Εάν βρείτε θήραμα στα 10 μέτρα μην πυροβολήσετε τέτοια φυσίγγια και μάλιστα με Full τσοκ. Αφήστε το θήραμα να απομακρινθεί λίγο και μετά πυροβολήστε.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής

ΥΓ. Απουσιάζει ένα από τα πιο δημοφιλή Κυπριακά φυσίγγια από τους ελέγχους.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”