ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Φίλε Σόλων πως γίνεται το 1 * 17.45 να είναι πιο ανοικτό από το 2* 17.20 ;

Μήπως είναι αντίθετα;
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από 635marios »

να σταθουμε λιγο στο θεμα των τσιοκ .ενα λαθοσ που συβαινει για χρονια αναμεσα στουσ κυπριουσ κυνηγουσ ειναι οτι αγοραζουν τσιοκ εχτρα για το οπλο τουσ χωρισ να λαβανουν υποψη τουσ αυλουσ του οπλου τουσ .οι εμποροι να πουλισουν θελουν και εκει γινετε η συγχιση και τα καλικοματα .ακομα μπορει να συγχισουν τα τσιοκ ενοσ οπλου με αλλο .οταν ενα οπλο εχει αυλο 18.3 και τσιοκ φουλ τοτε το τσιοκ αν το μετρισουμε θα το βρουμε 18.2 .αν τωρα παρω τσιοκ απο οπλο με 18.4 αυλουσ και το εφαρμοσω στο οπλο με 18.3 αυλουσ τοτε αντι 1φουλ θα εχω κυλιντρο γιατι το φουλ του 18,4 ειναι 18.3 και το 18.3 που ειναι ο αυλοσ γινετε οπλο χωρισ συσφιξη .το ιδιο και με τα αλλα τσιοκ .
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

635marios έγραψε:να σταθουμε λιγο στο θεμα των τσιοκ .ενα λαθοσ που συβαινει για χρονια αναμεσα στουσ κυπριουσ κυνηγουσ ειναι οτι αγοραζουν τσιοκ εχτρα για το οπλο τουσ χωρισ να λαβανουν υποψη τουσ αυλουσ του οπλου τουσ .οι εμποροι να πουλισουν θελουν και εκει γινετε η συγχιση και τα καλικοματα .ακομα μπορει να συγχισουν τα τσιοκ ενοσ οπλου με αλλο .οταν ενα οπλο εχει αυλο 18.3 και τσιοκ φουλ τοτε το τσιοκ αν το μετρισουμε θα το βρουμε 18.2 .αν τωρα παρω τσιοκ απο οπλο με 18.4 αυλουσ και το εφαρμοσω στο οπλο με 18.3 αυλουσ τοτε αντι 1φουλ θα εχω κυλιντρο γιατι το φουλ του 18,4 ειναι 18.3 και το 18.3 που ειναι ο αυλοσ γινετε οπλο χωρισ συσφιξη .το ιδιο και με τα αλλα τσιοκ .

εσυγχισες τα λιο φιλε... το full τσιοκ για του αυλους που λες θα ειναι 17,3 και 17,4 αντιστοιχα...! η διαφορα που λες ειναι ελαχιστη
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

SilverPigeonS έγραψε:Φίλε Σόλων πως γίνεται το 1 * 17.45 να είναι πιο ανοικτό από το 2* 17.20 ;

Μήπως είναι αντίθετα;
ΦΙΛΕ ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ....ΕΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ :lol:

ΤΟ 2* ΕΙΝΑΙ 17.67 ΚΑΙ ΟΧΙ 17.20 ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΑ :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από mouzouris »

Ένα ακραίο παράδειγμα αλλά καλό :
Υποθετικά αν το τσιοκ μας εφαρμόζει σε τρεις διαφορετικές κάνες που έχουν διαφορετικούς αυλούς και
το τσιοκ έχει εσωτερική διάμετρο 17.9mm θα έχουμε και διαφορετικές αποδόσεις.

1) κάνη με αυλό 18.4mm - 17.9mm θα μας δώσει διαφορά 0.5mm και θεωρείται *** ( τρία άστρα).
2) κανη με αυλό 18.6mm - 17.9mm η διαφορά εδώ είναι 0.7mm και θεωρείται ** (δύο άστρα).
3) κάνη με αυλό 18.8mm - 17.9mm η διαφόρα θα είναι 0.9mm και είναι * (άσσος, full).

Όταν θα αγοράζετε after market τσιοκς θα πρέπει να το έχετε στα υπόψι σας.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΛΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΟΚ

ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΑ ΚΥΠΡΙΔΗΜΟ

Οι δύο ερωτήσεις που ακολουθούν αφορούν απόψεις της βλητικής απου αξίζουν ξεχωριστό άρθρο. Πρόκειται για θέματα που προβληματίζουν μεγάλο ποσοστό κυνηγών.

Το πρώτο αφορά τον βαθμό τσοκ σε σχέση με τον αυλό:

"Κυριε Νικητα γεια σας

Ειμαι φανατικος αναγνωστης σας εδω και 25 περιπου χρονια, απο τα πρωτα τευχη του περιοδικου ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ Απο τοτε εχω μια αναρωτηση θεωρητικου περιεχομενου σχετικα με το αποτελεσμα μιας βολης στον πινακα, τοσον οσον αφορα στην συγκεντρωση οσον και στην κατανομη, οταν αυτη ριχνεται απο δυο οπλα,που εχουν ιδια τσοκαρισματα,ιδιο μηκος καννης κ.λ.π αλλα διαφορετικο αυλο.Πχ το ενα 18,2 & το αλλο 18,5 Εξυπακουεται οτι ριχνουμε με το ιδιο φυσιγγι της ιδιας εταιρειας και το ιδιο νουμερο σκαγια.

Αυτο που με βασανιζει ειναι τουτο Πως ειναι δυνατον το μισο τσοκ π.χ απο ενα οπλο με αυλο 18,5 ναεχει το ιδιο αποτελεσμα με το μισο τσοκ ενος οπλου με αυλο 18,2? Η για να το πω πιο απλα Ο κυλινδρος στο ενα ειναι 18,2 και στο αλλο 18,5 Δεν θα επρεπε λογικα το 18,2 του πρωτου να αντιστοιχουσε σε στομιο καννης 18,2 του δευτερου?Πραγμα που σημαινει οτι οταν λεμε οτι το οπλο μου ειναι τσοκαρισμενο να λαμβανουμε υπ΄΄οψιν μας και την διαμετρο του αυλου?? Ευχαριστω εκ των προτερων.Περιμενω με ανυπομονησια την απαντηση σας

ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ"

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το κάθε διαμέτρημα, σύμφωνα με τους κανονισμούς της Διεθνούς Ενωσης Τραπεζών Δοκιμής, έχει μέγιστα και ελάχιστα όρια. Ετσι το διαμέτρημα 12 είναι κάννη που έχει αυλό από 18,2 μέχρι 18,9 χιλιοστά.

Το τσοκ μετριέται πάνω στον συγκεκριμένο αυλό που έχει η κάθε κάννη. Το φουλ τσοκ σημαίνει ότι η κάννη έχει ένα χιλιοστά σύσφιξη επί του συγκεκριμένου αυλού. Μια κάννη με αυλό 18,2 για να έχει φουλ τσοκ θα πρέπει να έχει διάμετρο στομίου 17,2 χιλιοστά. Μια κάννη 18,5 χιλιοστών θα έχει στόμιο 17,5 για να θεωρείται φουλ τσοκ.

Αυτή η διαπίστωση αμέσως οδηγεί στα κριτήρια επιλογής των εναλλασσόμενων τσοκ. Οταν αγοράζουμε ένα τσοκάκι και θέλουμε απόδοση φουλ τσοκ τότε αγοράζουμε αυτό που θα μας δώσει ένα χιλιοστό σύσφιξη επί του αυλού της κάννης μας, και όχι απλά ένα που γράφει πάνω στο τσοκάκι την λέξη Full ή έχει ένα άστρο.

Επιπλέον πρέπει να έχουμε υπόψη ότι οι πραγματικοί γνώστες δεν κρίνουν το τσοκάρισμα από άστρα και σφραγίδες, αλλά το κρίνουν από την απόδοση στον πίνακα και μόνο από αυτή. Στα πολύ ακριβά χειροποίητα όπλα, που ρυθμίζονται σύμφωνα με τις επιλογές του πελάτη, δεν υπάρχουν άστρα και επισημάνσεις τσοκ. Στην θήκη του όπλου όμως υπάρχει μια ετικέτα που λέει τις αποδόσεις με κάποια συγκεκριμένη γόμωση σκαγίων, συνήθως νούμερο 6 που είναι το στάνταρ για την ανάλυση της βλητικής απόδοσης.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
sotiris NIKOLAOU

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

mouzouris έγραψε:Ένα ακραίο παράδειγμα αλλά καλό :
Υποθετικά αν το τσιοκ μας εφαρμόζει σε τρεις διαφορετικές κάνες που έχουν διαφορετικούς αυλούς και
το τσιοκ έχει εσωτερική διάμετρο 17.9mm θα έχουμε και διαφορετικές αποδόσεις.

1) κάνη με αυλό 18.4mm - 17.9mm θα μας δώσει διαφορά 0.5mm και θεωρείται *** ( τρία άστρα).
2) κανη με αυλό 18.6mm - 17.9mm η διαφορά εδώ είναι 0.7mm και θεωρείται ** (δύο άστρα).
3) κάνη με αυλό 18.8mm - 17.9mm η διαφόρα θα είναι 0.9mm και είναι * (άσσος, full).

Όταν θα αγοράζετε after market τσιοκς θα πρέπει να το έχετε στα υπόψι σας.
φιλε έχω ένα όπλο εγώ με άυλους 18,5 και τελειώνει 17,2
32 ιντζές τι είναι αυτό και η άλλη 17,5
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

solon loyka έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε:Φίλε Σόλων πως γίνεται το 1 * 17.45 να είναι πιο ανοικτό από το 2* 17.20 ;

Μήπως είναι αντίθετα;
ΦΙΛΕ ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ....ΕΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ :lol:

ΤΟ 2* ΕΙΝΑΙ 17.67 ΚΑΙ ΟΧΙ 17.20 ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΑ :D
Χαχαχαχα! Συγχωρεμένος φίλε!! :D
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από kanaris »

mouzouris έγραψε:Ένα ακραίο παράδειγμα αλλά καλό :
Υποθετικά αν το τσιοκ μας εφαρμόζει σε τρεις διαφορετικές κάνες που έχουν διαφορετικούς αυλούς και
το τσιοκ έχει εσωτερική διάμετρο 17.9mm θα έχουμε και διαφορετικές αποδόσεις.

1) κάνη με αυλό 18.4mm - 17.9mm θα μας δώσει διαφορά 0.5mm και θεωρείται *** ( τρία άστρα).
2) κανη με αυλό 18.6mm - 17.9mm η διαφορά εδώ είναι 0.7mm και θεωρείται ** (δύο άστρα).
3) κάνη με αυλό 18.8mm - 17.9mm η διαφόρα θα είναι 0.9mm και είναι * (άσσος, full).

Όταν θα αγοράζετε after market τσιοκς θα πρέπει να το έχετε στα υπόψι σας.

επαθα την κοπελια!!! εμενα το οπλο μου ειναι ο ενας αυλος 18,3 και ο αλλος 18,4! τι να καμω??? ποια τσοκ να χρησιμοποιησω, τα εργοστασιακα η τα εξτρα??? :D
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΔΟΚΙΜΗ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ RIO MINI MAGNUM 40GR BECADA FW

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

kanaris έγραψε:
mouzouris έγραψε:Ένα ακραίο παράδειγμα αλλά καλό :
Υποθετικά αν το τσιοκ μας εφαρμόζει σε τρεις διαφορετικές κάνες που έχουν διαφορετικούς αυλούς και
το τσιοκ έχει εσωτερική διάμετρο 17.9mm θα έχουμε και διαφορετικές αποδόσεις.

1) κάνη με αυλό 18.4mm - 17.9mm θα μας δώσει διαφορά 0.5mm και θεωρείται *** ( τρία άστρα).
2) κανη με αυλό 18.6mm - 17.9mm η διαφορά εδώ είναι 0.7mm και θεωρείται ** (δύο άστρα).
3) κάνη με αυλό 18.8mm - 17.9mm η διαφόρα θα είναι 0.9mm και είναι * (άσσος, full).

Όταν θα αγοράζετε after market τσιοκς θα πρέπει να το έχετε στα υπόψι σας.

επαθα την κοπελια!!! εμενα το οπλο μου ειναι ο ενας αυλος 18,3 και ο αλλος 18,4! τι να καμω??? ποια τσοκ να χρησιμοποιησω, τα εργοστασιακα η τα εξτρα??? :D
ΦΙΛΕ ΤΑΣΟ.....ΕΜΕΝΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ(ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ)ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΤΣΟΚ ΟΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ......

ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΣΑΝ ΠΡΟΤΥΠΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΣΟΚ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ...
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”