Victory

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Victory

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:Ε κοπελια τζινην την κιτρινουα τη σκητ 32 ποτε την πεζετε στην τζικλα ? ηλιο , πρωι, συνεφια ,κρυαδα , ουλλη μερα ?
ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ ΑΠΟΚΛΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΙ ΤΙΝ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΙΝΘΙΚΕΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Victory

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

LEFKIOS έγραψε:Φιλε Κυριάκο για το φυσίγγιο που ενδιαφέρεσαι το έχουμε κατατάξει στο κανονικό καιρό ( κοιταξε τους πίνακες που δώσαμε για τα "φυσίγγια και καιρικές συνθήκες"). Αν θέλεις περισότερες λεπτομέρειες, παντοτε με την άποψη μου το φυσίγγιο αυτό αποδίδει καλύτερα μετα τις 7.00 το πρωί που βγενει ο ήλιος, ολη μερα φτάνει να εχει ηλιοφάνια, οχι κρύο οχι δυνατό αέρα και φυσικά οχι υγρασία και οχι ξηρασία. 8-) 8-) 8-)

ΦΙΛΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΦΟΝΙΣΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΣΙΓΓΙΟ ΣΤΑ ΧΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΡΟΟΔΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΨΟΦΟ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Victory

Δημοσίευση από Nikos »

APOLLON_1 έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Φιλε Κυριάκο για το φυσίγγιο που ενδιαφέρεσαι το έχουμε κατατάξει στο κανονικό καιρό ( κοιταξε τους πίνακες που δώσαμε για τα "φυσίγγια και καιρικές συνθήκες"). Αν θέλεις περισότερες λεπτομέρειες, παντοτε με την άποψη μου το φυσίγγιο αυτό αποδίδει καλύτερα μετα τις 7.00 το πρωί που βγενει ο ήλιος, ολη μερα φτάνει να εχει ηλιοφάνια, οχι κρύο οχι δυνατό αέρα και φυσικά οχι υγρασία και οχι ξηρασία. 8-) 8-) 8-)

ΦΙΛΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΦΟΝΙΣΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΣΙΓΓΙΟ ΣΤΑ ΧΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΡΟΟΔΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΨΟΦΟ

Εμενα πάλι είναι όπως το περιγράφει ο φίλος Λεύκιος.... Μιλάμε για ακαριαιες και μακρινές βολες...
Γίνεται αυτό?εννοώ να κάνει σε όλους τους καιρούς....??
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: Victory

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

θελω τις αποπσεις σας για ενα θεμα ο πατερας μ εχει ενα οπλο παλιο 28'' δοκιμασε τιισ 31γρ τιν λιλα και του αρεσαν εντομεταξει επεζεν για χρονια τισ mirage. τελοσπαντον θελει να σινδιασει ενα γισιγγι με την 31γρ . ειμαστε μεταξι τισ gem 32gr europa 32gr kai starlait 32gr ti 8a protinate
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Victory

Δημοσίευση από LEFKIOS »

spyros bettinsoli έγραψε:θελω τις αποπσεις σας για ενα θεμα ο πατερας μ εχει ενα οπλο παλιο 28'' δοκιμασε τιισ 31γρ τιν λιλα και του αρεσαν εντομεταξει επεζεν για χρονια τισ mirage. τελοσπαντον θελει να σινδιασει ενα γισιγγι με την 31γρ . ειμαστε μεταξι τισ gem 32gr europa 32gr kai starlait 32gr ti 8a protinate
Φίλε spyros bettinsoli για τις απόψεις που ζητάς για το παλιό όπλο του πατέρα σου θα ηταν πιο ορθό να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες οπως πιέσεις που δοκιμάστηκε, αυλους. θαλάμη. τσοκαρισμα κλπ. Αυτά είναι απαρέτητα , εφόσον λες οτι το οπλο είναι παλιό, δηλ πια αιναι η ηλικία του.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Victory

Δημοσίευση από kypros »

spyros bettinsoli έγραψε:θελω τις αποπσεις σας για ενα θεμα ο πατερας μ εχει ενα οπλο παλιο 28'' δοκιμασε τιισ 31γρ τιν λιλα και του αρεσαν εντομεταξει επεζεν για χρονια τισ mirage. τελοσπαντον θελει να σινδιασει ενα γισιγγι με την 31γρ . ειμαστε μεταξι τισ gem 32gr europa 32gr kai starlait 32gr ti 8a protinate
Αν και ριχνω πολυ την starlight sthn tzikla εντουτις σου συστηνω την gem 32 no 6 ανεπιφιλακτα για το ενδημικο. Την χρησιμοποιησα φετος για πρωτη φορα τυχεα στο εξωτερικο σε λαγο φασιανο και ενθουσιστηκα. Οταν ηρθα κυπρο πηρα ενα κουτι και το χρησιμοποιησα φετος. Επαιξα και περδικια και λαγο και ορτυκια σε διαφορες αποστασεις, φοβερη, μηδεν λακτισμα πραγματικα και τρομερη φονικοτητα και κατανομη.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: Victory

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

ειναι πανω απο 25 χρονων το οπλο 3-1 σταθερο τσοκ 18,5 και 18,4 οι κανες βαρετο πανω απο 3 κιλα
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Victory

Δημοσίευση από LEFKIOS »

spyros bettinsoli έγραψε:θελω τις αποπσεις σας για ενα θεμα ο πατερας μ εχει ενα οπλο παλιο 28'' δοκιμασε τιισ 31γρ τιν λιλα και του αρεσαν εντομεταξει επεζεν για χρονια τισ mirage. τελοσπαντον θελει να σινδιασει ενα γισιγγι με την 31γρ . ειμαστε μεταξι τισ gem 32gr europa 32gr kai starlait 32gr ti 8a protinate
Για ποιό πάνω θέμα θέλω να αναφέρω οτι κατα την αποψη μου πάντοτε επειδη το όπλο εχει στενά τσοκαρίσματα μέχρι τα 32γρ είναι αρκετά. Η gem 32gr είναι πολύ καλο φυσίγγιο εγω προσωπικά το χρησιμοποιώ χρόνια είναι ομως φισίγγιο για ξηρό καιρό( ταχύτητα 410μ/δ, δηλ. αρκετά γρήγορο.) Το φυσίγγιο αυτό ηταν ιδανικό τις 2-3 πρώτες εξωρμήσεις οπου υπηρχε βοροιοανατολικός δηλ ξηρασία. Το starlait 32gr είναι ποιό αργο φυσιγγιο, κάνει καλύτερα σε κανονικο προς υγρό καιρο δηλ οπώς θα είναι στην αυριανή εξώρμηση οπου αυξήθηκε η υγρασία συμφωνα με δελτιο καιρού. Θα σου συστέισω ακόμη ενα φύσίγγιο το gem 30gr το οποίο είναι φυσίγγιο του κανονικου καιρου, ετσι με αυτα τα φυσίγγια καλύπτεσαι για ολους τους καιρούς σχεδόν. Σε χαιρετώ ελπιζω να σε βήθήσουν τα ποιό πάνω, μην ξεχνάς ομως οτι πρέπει να δικιμάσεις με το συγκεκριμένο οπλο τα φυσίγγια αυτά για να δείς και εσύ απο πρώτο χέρι αν τα φυσίγγια αυτά σου κάνουν , διοτι οπως και να το κάνουμε οπλο απο οπλο διαφέρει.
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Victory

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Φέτος (λιγότερο πέρσι) κυνηγώ σχεδόν αποκλελιστικά με VIctory 35gr άσπρη No6.

Ειδικά φέτος, έχω πολλά πουλιά κουτσόφτερα...! Προπσαθώ εδώ και καιρό να έβρω το λάθος.

Πρώτα έψαξα τα δικά μου λάθη, και μετά τα υπόλοιπα. Παίζω με ανοιχτά μάθκια, και βλέπω το πουλί συνήθως, άρα είμαι θεωρητικά λλίον πουκάτω του. Αντίθετα, στην επώμιση μου όσο και να προσπάθησα, πάντα έχω λλίο ψηλά την κεφαλή μου και βλέπω λλίη ρίγα (ψηλοπαίζω). Θεωρώ ότι το ένα "λάθος" κάπου εξουδετερώνει το άλλο, φυσικά κάθε περίπτωση εν διαφορετική αναλόγως απόστασης, πορείας στόχου κλπ....

(χτύπα ξύλο) τα πουλιά που πρέπει να ρίξω συνήθως ρίχνω τα. έστω και όχι καλά χτυπημένα. Εν μετρημένα τα καλλικώματα μου σε όχι μακρινά πουλιά.

Δαμέ να πω ότι παίζω με 5-4 (28", 18.6 νομίζω) και δεν θέλω να αλλάξω τα τσιοκ κυρίως για θέμα ψυχολογίας...(εδοκίμασα!)
Επίσης, στες περιοχές μου, η μέση απόσταση που παίζουμε τα πουλιά είναι 35-40 μέτρα.
Anyway...

Εχτές είπα να κάμω μια δοκιμαστική βολή σε χαρτόνι, να δω την διασπορά της χαρτούτσιας μου (victory 35gr)
Απογοητεύτηκα, αλλά που την άλλη δικαιολογώ τα λίγα σκάγια στα πουλιά!

Έριξα εχτές που απόσταση 25-30 μέτρα, σε χαρτόνι (4 κόλλες Α3 ενωμένες).
Ενώ επερίμενα να υπάρχει αρκετή πυκνότητα που σκάγια σε τούτη την απόσταση, τα κενά που επαρατήρησα ήταν πολλά, και άνετα μπορούσε ένα πουλλί να περάσει μέσα που τα σκάγια...πόσο μάλλον να φάει μόνο 1-2-3 σκάγια..

Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά σε πιο μακρινή απόσταση, γιατί έκαμα το λλίο βιαστικά λόγω βροχής...

Εννα ήθελα να ακούσω τες απόψεις σας..μιας που διαβάζω δαμέ ενδιαφέροντα πράματα που αρκετούς που φαίνουνται δκιαβασμένοι, και μαθένουμε συνέχεια πράματα...

Θενκς!

p.s τωρά που το σκέφτομαι ίσω να μεν έπρεπε να τα γράψω σε τούτο το τόπικ, αλλά βασικά εν για τες παρατηρήσεις σας στην victory 35 που αρχικά ήθελα να ρωτήσω :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Koutsofteros την 20 Δεκ 2012, 14:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Victory

Δημοσίευση από πανικος »

φιλε μου με αυτο το φυσιγγιο 35γρ νουμερο 5 σκαι κυνηγουσα την φασσα χειμωνα καλοκαιρι και παφο και τροοδος με εξαιρετικα αποτελεσματα.το 2011 και 2012 κατι αλλαξε σε αυτο το φυσιγγιο ειμαι σιγουρος ,καμια σχεση με τα παλια φυσιγγια.τωρα για δοκιμες και πιεσεις δεν ασχολουμαι γιατι αυτα δεν δινουν σωστα αποτελεσματα νομιζω.αλλο το φυσιγγιο σε κινουμενο στοχο και αλλο σε χαρτονι η τηλ καταλογους.για μενα το φυσιγγιο επηρεαζετε μονο απο υγρασια και ατμοσφαιρικη πιεση και μονο,αυτο ειναι αλλο θεμα αλλα το συγκεκριμενο φυσιγγιο δεν το ξαναβαζω στο οπλο του εδωσα και φετος την ευκαιρια σε φασσα αλλα με απογοητευσε :cry:
νομιζω ειναι κριμα να οι εταιρειες να αλλαζουν τετοια διαχρονικα φυσιγγια αν ειναι θεμα κοστους καλυτερα να τις ακριβωσουν και να τις κανουν οπως παλια.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”