ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Hlias »

Breda Pegaso έγραψε:Εγω εβαλα παλια σε ενα παλιο πλαγιοκαννο που οι θαλαμες του 67μμ ηταν.

Τωρα αν το οπλο σου εν 70 ή 76 ειναι αχρειαστες οι 67 εκτος αν σου δωκουν κανενα πακετο... ;)
ακριβως φιλε μου επειδη μου εδωσαν ενα πακετο ειπα να το δοκιμασω :)
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

mariosk έγραψε:Να μου επιτρέψετε να πω ότι ο φίλος Ηλίας μπορεί να έχει λίγο δίκαιο. Αν η θαλάμη του όπλου είναι 76mm τότε αν βάλω μικρότερο φυσίγγιο μέσα τότε το πιστονάκι ή η τάππα θα κινηθεί για λίγο αφού βγει από το φυσίγγιο στη θαλάμη πριν μπει στον αυλό. Η θαλάμη έχει πολύ μεγαλύτερη διάμετρο από τον αυλό του όπλου με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα να χαθούν πιέσεις πριν μπει το πιστόνι στον αυλό. Ακόμα χειρότερη περίπτωση είναι αν το φυσίγγιο είναι 67mm. Γιαυτό ξέρω ότι το πιο ιδανικό είναι να πυροβολούμε φυσίγγια όσο είναι η θαλάμη του όπλου. Δεν τίθεται σε αυτές τις περιπτώσεις θέμα ασφάλειας απλά θέμα απώλειας πιέσεων. Τώρα γιατί έχουμε όλοι όπλα magnum με θαλάμες 76mm και πυροβολούμε φυσίγγια 70mm και μικρότερα είναι άλλο θέμα :)
Εδω φιλε μου νομιζω η διαφορα ειναι αμελητεα.

Το 76μμ ο λογος που υπαρχει στην Κυπρο ειναι για ασφαλεια αλλα και για να το λαλουν οι εμποροι.

Στο εξωτερικο μπορει να τους χρησιμεψει αφου πεζουν βαρετες χαρτουτσιες 50-56γρ σε θερμοκρασιες - για μεγαλα θηραματα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

mariosk έγραψε:Να μου επιτρέψετε να πω ότι ο φίλος Ηλίας μπορεί να έχει λίγο δίκαιο. Αν η θαλάμη του όπλου είναι 76mm τότε αν βάλω μικρότερο φυσίγγιο μέσα τότε το πιστονάκι ή η τάππα θα κινηθεί για λίγο αφού βγει από το φυσίγγιο στη θαλάμη πριν μπει στον αυλό. Η θαλάμη έχει πολύ μεγαλύτερη διάμετρο από τον αυλό του όπλου με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα να χαθούν πιέσεις πριν μπει το πιστόνι στον αυλό. Ακόμα χειρότερη περίπτωση είναι αν το φυσίγγιο είναι 67mm. Γιαυτό ξέρω ότι το πιο ιδανικό είναι να πυροβολούμε φυσίγγια όσο είναι η θαλάμη του όπλου. Δεν τίθεται σε αυτές τις περιπτώσεις θέμα ασφάλειας απλά θέμα απώλειας πιέσεων. Τώρα γιατί έχουμε όλοι όπλα magnum με θαλάμες 76mm και πυροβολούμε φυσίγγια 70mm και μικρότερα είναι άλλο θέμα :)
ΦΙΛΕ ΗΛΙΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕ. ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΣΩΣΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ.
ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ 67MM ΣΕ 76MM ΑΥΛΟΥΣ ΟΠΛΟΥ ΟΥΤΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΠΙΕΣΕΩΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΟ 75% ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΦΥΣΙΓΓΙΑ 67MM . ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΝΤΟΠΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.
ΟΥΤΕ AFTER SHOT IMPACT ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ. ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από Hlias »

LOUIS SETTER έγραψε:
mariosk έγραψε:Να μου επιτρέψετε να πω ότι ο φίλος Ηλίας μπορεί να έχει λίγο δίκαιο. Αν η θαλάμη του όπλου είναι 76mm τότε αν βάλω μικρότερο φυσίγγιο μέσα τότε το πιστονάκι ή η τάππα θα κινηθεί για λίγο αφού βγει από το φυσίγγιο στη θαλάμη πριν μπει στον αυλό. Η θαλάμη έχει πολύ μεγαλύτερη διάμετρο από τον αυλό του όπλου με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα να χαθούν πιέσεις πριν μπει το πιστόνι στον αυλό. Ακόμα χειρότερη περίπτωση είναι αν το φυσίγγιο είναι 67mm. Γιαυτό ξέρω ότι το πιο ιδανικό είναι να πυροβολούμε φυσίγγια όσο είναι η θαλάμη του όπλου. Δεν τίθεται σε αυτές τις περιπτώσεις θέμα ασφάλειας απλά θέμα απώλειας πιέσεων. Τώρα γιατί έχουμε όλοι όπλα magnum με θαλάμες 76mm και πυροβολούμε φυσίγγια 70mm και μικρότερα είναι άλλο θέμα :)
ΦΙΛΕ ΗΛΙΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕ. ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΣΩΣΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ.
ΕΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ 67MM ΣΕ 76MM ΑΥΛΟΥΣ ΟΠΛΟΥ ΟΥΤΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΠΙΕΣΕΩΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΟ 75% ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΦΥΣΙΓΓΙΑ 67MM . ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΝΤΟΠΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.
ΟΥΤΕ AFTER SHOT IMPACT ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ. ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ[/q
Ευχαριστω φιλε χαρη. δεν ικσερα και ειπα να ρωτησω :? παρεπιπτοντος το φυσυγγιο που διαλεκσαμε μαζι για την φασσα θυμασε? ;) τρομερο. ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

<<Στο εξωτερικο μπορει να τους χρησιμεψει αφου πεζουν βαρετες χαρτουτσιες 50-56γρ σε θερμοκρασιες - για μεγαλα θηραματα.>>
+1000
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από miky55 »

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΡΟΤΒΑΙΛ 28 ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΤΕ;ΕΦΕΡΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

miky55 έγραψε:ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΡΟΤΒΑΙΛ 28 ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΤΕ;ΕΦΕΡΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΤΡΙΤΗ ΠΡΩΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΚΕΤΟ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από miky55 »

LOUIS SETTER έγραψε:
miky55 έγραψε:ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΡΟΤΒΑΙΛ 28 ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΤΕ;ΕΦΕΡΑΝ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΤΡΙΤΗ ΠΡΩΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΚΕΤΟ
ΤΡΙΤΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΙΑΝΩ ΤΟ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από peanut5020 »

ΕΦΕΡΑΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ELLEY GRAND PRIX 32 GR NO5.
ΤΙ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ???
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
stelios25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2010, 23:37

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Δημοσίευση από stelios25 »

Παιδεσ σκεφτομαι φετοσ να χρησιμοποιησο τα εξησ φυσσιγια?πρωι concorde me olympia32gem και μετα victory 35 gr απρη και 35 οolympia gem τι λετε/?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”