Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Σε ποιες περιοχες μπορουμε να κυνηγησουμε με σκυλο τα ορτυκια φετος?
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από vti-chris »

Λευκασία υπάρχει κάτι??
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από admin »

Το m1 είναι διάταγμα από τις βάσης
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
LauronaCasa
Full Member
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 23 Αύγ 2012, 09:30
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από LauronaCasa »

Παίδες καλημέρα. Έχω μπροστά μου τα διατάγματα Λεμεσού και Λάρνακας/Αμ/στου. Για τη Λεμεσό όποια περιοχή είναι με πράσινο στο χάρτη δικαιούμαστε σκύλλο. Όσο αφορά Λάρνακα/Αμ/στο σκύλλος επιτρέπεται μόνο στη περιοχή Τερσεφάνου κιβισίλι. Σε μια συζήτηση που είχα με τους θηροφύλακες της Λαρνακας σχετικά με το λόγο που δεν έδωσαν όλες τις πράσινες περιοχές, μου είπαν είναι διοτι δεν έχουν ορτύκια.
Το Μ1 είναι πάντα με σκύλλο απλά δεν αναφέρεται. Οι θηροφύλακες λέν ότι επιτρέπεται μόνο στο ποταμό. Αλλά σιγά μην έρτουν για έλεγχο. Σε μια περιοχή που το κυνήγι διαξάγεται ολόγχρονα σιγά μην γίνει έλεγχος αν πάεις με σκύλο μες το τρυφίλλι.
Σχετικά με τη Πάφο πέρσι που ρωτησα επιτρεπόταν σκύλλος στις πράσινες περιοχές. Όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει ένα τηλέφωνο.

Νικόλας
Το κυνήγι δεν είναι ασχολία ...είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από Nikos »

LauronaCasa έγραψε:Παίδες καλημέρα. Έχω μπροστά μου τα διατάγματα Λεμεσού και Λάρνακας/Αμ/στου. Για τη Λεμεσό όποια περιοχή είναι με πράσινο στο χάρτη δικαιούμαστε σκύλλο. Όσο αφορά Λάρνακα/Αμ/στο σκύλλος επιτρέπεται μόνο στη περιοχή Τερσεφάνου κιβισίλι. Σε μια συζήτηση που είχα με τους θηροφύλακες της Λαρνακας σχετικά με το λόγο που δεν έδωσαν όλες τις πράσινες περιοχές, μου είπαν είναι διοτι δεν έχουν ορτύκια.
Το Μ1 είναι πάντα με σκύλλο απλά δεν αναφέρεται. Οι θηροφύλακες λέν ότι επιτρέπεται μόνο στο ποταμό. Αλλά σιγά μην έρτουν για έλεγχο. Σε μια περιοχή που το κυνήγι διαξάγεται ολόγχρονα σιγά μην γίνει έλεγχος αν πάεις με σκύλο μες το τρυφίλλι.
Σχετικά με τη Πάφο πέρσι που ρωτησα επιτρεπόταν σκύλλος στις πράσινες περιοχές. Όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει ένα τηλέφωνο.

Νικόλας

Φίλε ότι δεν αναφέρεται δεν σημαινει κιόλας ότι είναι αλλά μάλλον το αντίθετο....
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Στο διαταγμα της θηρας οι περιοχες που επιτρεπεται γραφουν διπλα "με τη συνοδεια σκυλου"
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
LauronaCasa
Full Member
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 23 Αύγ 2012, 09:30
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από LauronaCasa »

Ένα τηλέφωνο στο ταμείο θήρας για επιβεβαίωση
Το κυνήγι δεν είναι ασχολία ...είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από πανικος »

σημερα απογευμα θα παω περπατητο για ορτυκια σε καθημερινη στην επαρχια αμμοχωστου ,θελω να παρω και τον λαμπρατορ ρε κοπελια να περπατα μαζι μου να ξεμουθκιαση να φερνει τζε κανενα ορτυκι ασν βρω αν ερτει η θυρα περνω εξωδικο 500 ευρω αν ξερετε :?: :!: ο σκυλλος φερνει πουλια μονο ουτε φερμαρει ουτε ξερει κατι αλλο περιμενει την τουφεκια και κανει επαναφορα θα το δεχτει η θυρα σε περιπτωση που ερθουν :?:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

εφκαλεσ το για περιπατο πε τουσ βαστα και ενα κολανι μαζι ασ σιναξουν τζινουσ που πρεπει
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Κυνηγι ΟΡΤΥΚΙΟΥ με συνοδεια σκυλου

Δημοσίευση από marinos.a »

Λευκωσία

Περιοχή Δ. 2 (Το κυνήγι επιτρέπεται στις 19/8/2012 και καθημερινά από τις 26/8/2012 μέχρι τις 21/10/2012 με
τη συνοδεία σκύλου.)
Το όριο της περιοχής αρχίζει από την οδό Σάββα Θεοδώρου στο Αρεδιού. Από εκεί με βόρεια κατεύθυνση και κατά μήκος της πιο πάνω οδού μέχρι τη συμβολή της με τον ασφάλτινο δρόμο Αγίου Ιωάννη -Αρεδιού. Από εκεί με ανατολική κατεύθυνση κατά μήκος του πιο πάνω ασφάλτινου δρόμου μέχρι τη συμβολή του με τον κύριο δρόμο Λευκωσίας-Παλαιχωρίου. Από εκεί με νότια κατεύθυνση κατά μήκος του πιο πάνω κύριου δρόμου μέχρι τη συμβολή της οδού Σάββα Θεοδώρου όπου είναι και το σημείο αρχής.

Περιοχή Δ. 3 (Το κυνήγι επιτρέπεται στις 19/8/2012 και καθημερινά από τις 26/8/2012 μέχρι τις 21/10/2012 με
τη συνοδεία σκύλου.)
Το όριο της περιοχής αρχίζει από την συμβολή του κυρίου δρόμου Αστρομερίτη – Τροόδους με χωμάτινο δρόμο ο οποίος βρίσκεται σε απόσταση 1400 μέτρων νότιο δυτικά από τον κύριο δρόμο που οδηγεί στο χωριό Βυζακιά. Από εκεί με νότια κατεύθυνση και κατά μήκος του πιο πάνω χωμάτινου δρόμου που περνά από την τοποθεσία «40 σκάλες» μέχρι τη συμβολή του με άλλο χωμάτινο δρόμο παρά τη τοποθεσία «Κάμπος του Μαύρου» και σε απόσταση 2500 μέτρων.
Από εκεί με βόρεια κατεύθυνση κατά μήκος του πιο πάνω χωμάτινου δρόμου μέχρι τη συμβολή του με τον κύριο δρόμο Αστρομερίτη – Τροόδους. Από εκεί με ανατολική κατεύθυνση μέχρι το σημείο αρχής.

Εικόνα
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΟΡΤΥΚΙΩΝ”