Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από o kalamaras »

Tι πουλί κι αυτή η μπεκάτσα!! Προχτές καθώς περπατούσα μέσα σε αόρατους σηκώθηκε μια κάπου 10-12μ μακριά μου. Δεν μπόρεσα προς στιγμή να την τουφεκίσω μόνο είδα μια σκιά ανάμεσα στη βλάστηση.
Στα 25μ. την έχασα από τα μάτια μου, όμως υπολόγισα την πορεία της και σκέφτηκα να παω προς τα κει μήπως την ξανασηκώσω.

Στάθηκα λίγο στο σημείο που την έχασα από τα μάτια μου (εκεί είχε έναν ωραίο σκιερό θάμνο) αν και το θεωρούσα πολύ απίθανο να διέκοψε έτσι απότομα την πορεία της και να έδωσε χάμω. Στη συνέχεια της πορείας της και μόλις 4-5μ. μετά το θάμνο είχε χωματόδρομο και μετά συνέχιζε πάλι βλάστηση σχετικά αραιή στην αρχή και μετά πιο πυκνή.
Ωραία λεω, θα παω να περάσω απέναντι το δρόμο, μπορεί και να’ χει κάτσει εδώ κοντά στο αραιό. (έχω την ιδέα ότι η μπεκάτσα μετά το πρώτο σήκωμα πάει και κάθεται κάπου πρόχειρα, ανοιχτά και ίσως λίγο ψηλά για να βλέπει τη γύρο περιοχή).

Βγήκα λοιπόν στο χωματόδρομο και στάθηκα μες τη μέση κοιτάξοντας για να αποφασίσω πως θα κινηθώ. Δεν περάσανε 5” και φρφρφρ πετάγεται τέλια κοντά στην άκρη του δρόμου από το πρώτο μικρό θάμνο!!! Μου’ δωσε εξαιρετική ευκαιρία και αυτή τη φορά δεν την έχασα....

Αργότερα 80μ πιο κάτω και αφού έπαιξα λίγο κρυφτό-κυνηγητό με μερικές τσίκλες που σχίζανε ανάμεσα στα πεύκα, το φως άρχισε να λιγοστεύει και αποφάσισα να πάρω το δρόμο προς το αυτοκίνητο.
Είχε βέβαια λίγες τσίκλες και μαυρόπουλους που είχαν έρθει να κουρνιάσουν εκεί αλλά καθώς περπατούσα πετάχτηκε ένα πουλί στα 10-15μ το οποίο δεν το αναγνώρισα στο λιγοστό φως και ανάμεσα στη βλάστηση, αλλά ... έκανε κάπως πολύ θόρυβο για τσίκλα.....
Μα είναι δυνατόν σκέφτηκα? Μα είναι δυνατόν να είναι μπεκάτσα και να πήγε να κάθισε εκεί που νομίζω? 20-25μ πιο κει??!! Πλησίασα σιγά σιγά και ξαναπετάχτηκε στα 10μ σα το φάντασμα πάλι και σα να’ κανε μου φάνηκε ένα μικρό σκούξιμο. Άκουσε κάνεις μπεκάτσα να βγάζει ήχο??!
Έκανα και μια μικρή τρίτη προσπάθεια αλλά γρήγορα τα παράτησα γιατί το φως ήταν λίγο και ένοιωσα ότι δε θα μου’ δινε ευκαιρία. Εντάξει, με κέρδισε. Την Κυριακή όμως?....
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από Browning ultra »

Φίλε φαρασες δυο και έπιασες τη μια :?: :?:
tzoumerka
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 08 Σεπ 2010, 15:39

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από tzoumerka »

o kalamaras έγραψε:Tι πουλί κι αυτή η μπεκάτσα!! Προχτές καθώς περπατούσα μέσα σε αόρατους σηκώθηκε μια κάπου 10-12μ μακριά μου. Δεν μπόρεσα προς στιγμή να την τουφεκίσω μόνο είδα μια σκιά ανάμεσα στη βλάστηση.
Στα 25μ. την έχασα από τα μάτια μου, όμως υπολόγισα την πορεία της και σκέφτηκα να παω προς τα κει μήπως την ξανασηκώσω.

Στάθηκα λίγο στο σημείο που την έχασα από τα μάτια μου (εκεί είχε έναν ωραίο σκιερό θάμνο) αν και το θεωρούσα πολύ απίθανο να διέκοψε έτσι απότομα την πορεία της και να έδωσε χάμω. Στη συνέχεια της πορείας της και μόλις 4-5μ. μετά το θάμνο είχε χωματόδρομο και μετά συνέχιζε πάλι βλάστηση σχετικά αραιή στην αρχή και μετά πιο πυκνή.
Ωραία λεω, θα παω να περάσω απέναντι το δρόμο, μπορεί και να’ χει κάτσει εδώ κοντά στο αραιό. (έχω την ιδέα ότι η μπεκάτσα μετά το πρώτο σήκωμα πάει και κάθεται κάπου πρόχειρα, ανοιχτά και ίσως λίγο ψηλά για να βλέπει τη γύρο περιοχή).

Βγήκα λοιπόν στο χωματόδρομο και στάθηκα μες τη μέση κοιτάξοντας για να αποφασίσω πως θα κινηθώ. Δεν περάσανε 5” και φρφρφρ πετάγεται τέλια κοντά στην άκρη του δρόμου από το πρώτο μικρό θάμνο!!! Μου’ δωσε εξαιρετική ευκαιρία και αυτή τη φορά δεν την έχασα....

Αργότερα 80μ πιο κάτω και αφού έπαιξα λίγο κρυφτό-κυνηγητό με μερικές τσίκλες που σχίζανε ανάμεσα στα πεύκα, το φως άρχισε να λιγοστεύει και αποφάσισα να πάρω το δρόμο προς το αυτοκίνητο.
Είχε βέβαια λίγες τσίκλες και μαυρόπουλους που είχαν έρθει να κουρνιάσουν εκεί αλλά καθώς περπατούσα πετάχτηκε ένα πουλί στα 10-15μ το οποίο δεν το αναγνώρισα στο λιγοστό φως και ανάμεσα στη βλάστηση, αλλά ... έκανε κάπως πολύ θόρυβο για τσίκλα.....
Μα είναι δυνατόν σκέφτηκα? Μα είναι δυνατόν να είναι μπεκάτσα και να πήγε να κάθισε εκεί που νομίζω? 20-25μ πιο κει??!! Πλησίασα σιγά σιγά και ξαναπετάχτηκε στα 10μ σα το φάντασμα πάλι και σα να’ κανε μου φάνηκε ένα μικρό σκούξιμο. Άκουσε κάνεις μπεκάτσα να βγάζει ήχο??!
Έκανα και μια μικρή τρίτη προσπάθεια αλλά γρήγορα τα παράτησα γιατί το φως ήταν λίγο και ένοιωσα ότι δε θα μου’ δινε ευκαιρία. Εντάξει, με κέρδισε. Την Κυριακή όμως?....
Φιλε η μπεκατσα κανει ενα ηχο κυριως στην αναπαραγωγικη περιοδο. Μου ετυχε και εμενα ομως να τον ακουσω αυτο τον ηχο σε σηκωμα αλλα τοσα χρονια μονο μια φορα. Μαλλον τυχερος εισαι που τον ακουσες και η τυχη σου φαινεται και που τις σηκωνες με τα ποδια! :)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από Anthimos »

tzoumerka έγραψε:
o kalamaras έγραψε:Tι πουλί κι αυτή η μπεκάτσα!! Προχτές καθώς περπατούσα μέσα σε αόρατους σηκώθηκε μια κάπου 10-12μ μακριά μου. Δεν μπόρεσα προς στιγμή να την τουφεκίσω μόνο είδα μια σκιά ανάμεσα στη βλάστηση.
Στα 25μ. την έχασα από τα μάτια μου, όμως υπολόγισα την πορεία της και σκέφτηκα να παω προς τα κει μήπως την ξανασηκώσω.

Στάθηκα λίγο στο σημείο που την έχασα από τα μάτια μου (εκεί είχε έναν ωραίο σκιερό θάμνο) αν και το θεωρούσα πολύ απίθανο να διέκοψε έτσι απότομα την πορεία της και να έδωσε χάμω. Στη συνέχεια της πορείας της και μόλις 4-5μ. μετά το θάμνο είχε χωματόδρομο και μετά συνέχιζε πάλι βλάστηση σχετικά αραιή στην αρχή και μετά πιο πυκνή.
Ωραία λεω, θα παω να περάσω απέναντι το δρόμο, μπορεί και να’ χει κάτσει εδώ κοντά στο αραιό. (έχω την ιδέα ότι η μπεκάτσα μετά το πρώτο σήκωμα πάει και κάθεται κάπου πρόχειρα, ανοιχτά και ίσως λίγο ψηλά για να βλέπει τη γύρο περιοχή).

Βγήκα λοιπόν στο χωματόδρομο και στάθηκα μες τη μέση κοιτάξοντας για να αποφασίσω πως θα κινηθώ. Δεν περάσανε 5” και φρφρφρ πετάγεται τέλια κοντά στην άκρη του δρόμου από το πρώτο μικρό θάμνο!!! Μου’ δωσε εξαιρετική ευκαιρία και αυτή τη φορά δεν την έχασα....

Αργότερα 80μ πιο κάτω και αφού έπαιξα λίγο κρυφτό-κυνηγητό με μερικές τσίκλες που σχίζανε ανάμεσα στα πεύκα, το φως άρχισε να λιγοστεύει και αποφάσισα να πάρω το δρόμο προς το αυτοκίνητο.
Είχε βέβαια λίγες τσίκλες και μαυρόπουλους που είχαν έρθει να κουρνιάσουν εκεί αλλά καθώς περπατούσα πετάχτηκε ένα πουλί στα 10-15μ το οποίο δεν το αναγνώρισα στο λιγοστό φως και ανάμεσα στη βλάστηση, αλλά ... έκανε κάπως πολύ θόρυβο για τσίκλα.....
Μα είναι δυνατόν σκέφτηκα? Μα είναι δυνατόν να είναι μπεκάτσα και να πήγε να κάθισε εκεί που νομίζω? 20-25μ πιο κει??!! Πλησίασα σιγά σιγά και ξαναπετάχτηκε στα 10μ σα το φάντασμα πάλι και σα να’ κανε μου φάνηκε ένα μικρό σκούξιμο. Άκουσε κάνεις μπεκάτσα να βγάζει ήχο??!
Έκανα και μια μικρή τρίτη προσπάθεια αλλά γρήγορα τα παράτησα γιατί το φως ήταν λίγο και ένοιωσα ότι δε θα μου’ δινε ευκαιρία. Εντάξει, με κέρδισε. Την Κυριακή όμως?....
Φιλε η μπεκατσα κανει ενα ηχο κυριως στην αναπαραγωγικη περιοδο. Μου ετυχε και εμενα ομως να τον ακουσω αυτο τον ηχο σε σηκωμα αλλα τοσα χρονια μονο μια φορα. Μαλλον τυχερος εισαι που τον ακουσες και η τυχη σου φαινεται και που τις σηκωνες με τα ποδια! :)

:? Ο μοναδικος ηχος που κανει η μπεκατσα αμα σηκωστει ειναι ενα αναιπαισθητο σφυριγμα των φτερων της, οπως καμνει το φιλικουτουνι αλλα πιο απαλος....η αρσενικη φραγκολινα η περδικα και το ορτυκι κανουν ενα κλαμα αμα σηκωστουν...
Η μπεκατσα εχει ενα εντονο κλαμα κατα την αναπαραγωγη ...αλλα στο σηκωμα εκτος των φτερων της εγω δεν μου ετυχε ποτε να κλαψει...
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από sotiris!129 »

η μπεκατσα παρολο που ειναι δυσκολο να την βρεις χωρις σκυλο κανει 2 μεγαλα λαθοι τα τελευτεα χρονια που την κανει εφκολο στοχο και χωρις σκυλο!
1) ειναι οτι τα τελευτεα χρονια μεγαλοι αριθμοι μπεκατσον εσυκοσαν 1 συστιμα να προσηκονουνται με τον παραμικρο θοριβο και να πιενει να καθετε 100 μετρα πιο κατω!
2) καθετε σε καπιους συνκεκριμενους τοπους τα επονομαζομενα "hot spot" (ποταμοσιες με νερο, εφκαλιπτα η ακομα και αρκετη υγρασια, βατα,καλαμια και γενικα ξυμαρισια ΜΕ υγρασια) σε αυτους τους τοπους χρειαζεσε φισιγγια διασπορας 9-10no και ανοιχτα chock 4-5 αφου λογο ορατοτιτας οι βολες 8α ειναι κοντινες και σε ελαχιστα δευτερολεπτα και σε συνδιασμο με το 1 λαθος που κανει την κανει εφκολο στοχο!

Εκει ΑΝ παιξεις μια μπεκατσα πολι πυθανο να ξαναεβρεις σε αλλες εξορμισεις μπεκατσα γιατι ο βιοτοπος ειναι καταλιλος για να ζησουν οι μπεκατσες. χρονια τωρα η παρεα μου κυνηγα σε ενα τετειο κυνηγοτοπο τον καιρο της ζικλας και αφου περασματα της ζικλας δεν εχει πλεον αναγκαστικα κατεβενουμε στο ποταμο για καμια μπεκατσα... καθε μα καθε φορα και καθε μα καθε χρονο οι μπεκατσες ειναι παρον!
ειδη η παρεα αρχισε να τες κυνιγα και πραγματι και φετος αν και χωρις σκυλο χτυπουν πουλια!
συγουρα εχει και πουλια σε καρες βουνον σε πεφκοδεις περιοχες και σε πολλους αλλους τοπους ομως χωρις σκυλο ειναι σαν να ψαχνεις ψυλο στα αχερα!

Γιαφτο παιδες μιας και πλισιαζει το τελος του κυνηγιου του λαγου,περδικας και αποτι βλεπω τα πραγματα ειναι αρκετα χειροτερα απο περσυ στους αριθμους ζικλον καντε το περπατιμα σας στον ποταμο για καμια σικοτη ζικλα και που 3ερεται μπορει να βρειτε και καμια βελουδοματα!
καλα κυνηγια!
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

Αν ξερετε στη βαβατσινια πιανει μπεκατσες?


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

Konstantinos beretta έγραψε:Αν ξερετε στη βαβατσινια πιανει μπεκατσες?


Sent from my iPad using Tapatalk

ΕΙΠΑΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΠΑΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΠΟΣΤΟ ΕΚΕΙ ΟΤΙ ΕΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΙ ΤΣΙΚΛΕΣ :lol: :lol: :lol: ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΤΕΣ ΠΙΑΝΕΙ ;)
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από Phinix »

Konstantinos beretta έγραψε:Αν ξερετε στη βαβατσινια πιανει μπεκατσες?


Sent from my iPad using Tapatalk
βεβαίως
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

Επειδη ειμαι νεος κυνηγος ρε παιδια και γιαυτο ρωτω...αν ξερετε καμια καλη περιοχη να παω να παιξω. Τζεγω καμια θα το εκτιμουσα πολυ..


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Κυνήγι μπεκάτσας χωρίς σκύλο

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

Ευχαριστω φιλε phinix


Sent from my iPad using Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”