ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Koutsofteros έγραψε:Ακόμα 2 περιστατικά...(εκτός πόλης όμως)

Φυλάκιο: Χάραμα...σβιιιιννννν σφυρά το σύρμα του κεπίκ, λαλώ βάλλουν μας...ώσπου να καταλάβω τι γίνεται, ένας πέρτικος βουνάριν μες τα πόθκια μου (ήταν ο πρώτος που έφαα τηανιτός) (Μέλιν!)

Φυλάκιο: Ένα κοπάδι περτίτζια πόξω που το ττέλι, θωρούν με, φφρρρρρρρρρ καπνός. Μόνο που το ένα, αντί να πετήσει προς τα έξω έδωκε πας το ττέλι τζαι εζαλίστηκε...
Για κακήν του τυχη είδεν το ο "Jimmys"...! Εβούρησεν το, ετσίλλησεν το μες στην σοινιά... ήταν το δεύτερο που έφαα τηανιτό...Μέλιν!!! (ας όψονται οι πείνες μας!)

Σημ: Jimmys--> αγνώστου ράτσας μπασταρτόσιηλλος του φυλακίου, απόγονος της "Λύκας"
Εμένα σαν έφκαλλα σκοπιά στον Λυθροδόντα έρκουνταν οι τζίκλες, εκάθουνταν ομπρός μου τζιαι επεριπαίζαν με. Εν έτυχε φυσικά να δώκει καμμιά πούποτε, ήταν να φκάλουμεν τζιαι εμείς το μεζεδάκι μας :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Panmoy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: 21 Οκτ 2010, 10:20

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Panmoy »

Πρωινή μπεκάτσα εξω από το Παγκύπριο Γυμνάσιο στο κέντρο της Λευκωσίας... :shock: εν να μας πελλάνουν :lol: 8-)
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Laurona »

Koutsofteros έγραψε:Ακόμα 2 περιστατικά...(εκτός πόλης όμως)

Φυλάκιο: Χάραμα...σβιιιιννννν σφυρά το σύρμα του κεπίκ, λαλώ βάλλουν μας...ώσπου να καταλάβω τι γίνεται, ένας πέρτικος βουνάριν μες τα πόθκια μου (ήταν ο πρώτος που έφαα τηανιτός) (Μέλιν!)

Φυλάκιο: Ένα κοπάδι περτίτζια πόξω που το ττέλι, θωρούν με, φφρρρρρρρρρ καπνός. Μόνο που το ένα, αντί να πετήσει προς τα έξω έδωκε πας το ττέλι τζαι εζαλίστηκε...
Για κακήν του τυχη είδεν το ο "Jimmys"...! Εβούρησεν το, ετσίλλησεν το μες στην σοινιά... ήταν το δεύτερο που έφαα τηανιτό...Μέλιν!!! (ας όψονται οι πείνες μας!)

Σημ: Jimmys--> αγνώστου ράτσας μπασταρτόσιηλλος του φυλακίου, απόγονος της "Λύκας"
Φιλε εκαμες λευκα στο απλιτζι.?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Laurona έγραψε:
Φιλε εκαμες λευκα στο απλιτζι.?
Δάλι, "Κοτσιηνόβρυση"... ;)
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Laurona »

Ειμουν κοντα που απολυουμουν.
Μπαρσακ :D
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από andreasana210326 »

στο μπαρσακ εκανε στρατο ο πατερας μου....και επιναν νερο απο τους ροτσουσ μου ελεγε... :D anw περιστατικο πριν πολλα χρονια οταν ημουν μικρος...αλλα το 8υμαμαι....μεσα στην υπεραγορα ορφανιδη στη λεμεσο πολεμιδια....κατα τη διαρκεια που καναμε τα ψωνια για το σπιτι οικογενειακως.....εκει στα φ8αρτα μπαινει απο την εισοδο μια μπεκατσα και κανει περιπατο πανω απο τισ κασσιες.... :lol: :lol: 4-5 atoma τρεχανε να την αρπαξουν...τελικα την πιασανε....εκεινη χρονια ο πατερας μου χτυπησε πολλες μπεκατσες στο χωριο...
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από cyprohunter »

http://m.youtube.com/watch?v=oRpziD5Vu3 ... RpziD5Vu3A

Είναι κανονισμός; Εν νομίζω.. Στην Κύπρο; Γνώμες;
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Anthimos »

cyprohunter έγραψε:http://m.youtube.com/watch?v=oRpziD5Vu3 ... RpziD5Vu3A

Είναι κανονισμός; Εν νομίζω.. Στην Κύπρο; Γνώμες;

Φίλε η μπεκατσα ειναι ενα θηραμα θρυλός. Δεχετε την φερμα και προσφερει πολλες συγκινησεις! Εχει πολλες αμυνες οταν κυνηγιεται με σκυλια κι αυτο κανει το κυνηγι της πολυ συναρπαστικο. Πολλοι επιδιωκουν να την καρπωθουν το πρωι στο ξεφωτι ή στο σουρουπό συστηματικα και ανανδρα ... Πραγματικά δεν της αξιζει. Αυτη η μέθοδος κυνηγιου ειδικα για μπεκάτσα εχει απαγορευτει δια νόμου σε πολλες χωρες και συμφωνω!! Μονο αν κυνηγησεις με σκυλι αυτο το ομορφο θηραμα θα καταλαβεις πόσο εξυπνο ειναι. Προβουρα σαν περδικι, κρυφει , και παντα οταν σηκωνεται μεριμνα να σου βαλει εμπόδια για να διαφυγει. Ισως το πιο πολυκαλλικωμενο θηραμα σε φερμα στον κόσμο , επειδη ακομα κι εκει που νομιζεις οτι ειναι ευκολη βολη θα σε γελασει!!
Η μονη στιγμη αδυναμιας αυτου του πουλιου ειναι οι πορειες του για την βοσκη το απογευμα και για να κουρνιασει στο ξεφωτι... Οκ αν παιξεις μια μπεκατσα σαν περιμενεις τσιχλες αλλα να πηγαινεις ειδικα γι αυτο ειναι κρατοσυλλογη της χειροτερης μορφης....
Το να επιδιωκεις να παεις ειδικα για να παιξεις μπεκατσες ομως καθε αλλο παρα αντρικιο ειναι .....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από cyprohunter »

Ευχαριστώ φίλε μου δεν το ήξερα.. Τότε την πρώτη μου μπεκάτσα ελπίζω να την παίξω όταν έρθει η ώρα!
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από kypros »

Anthimos έγραψε:
cyprohunter έγραψε:http://m.youtube.com/watch?v=oRpziD5Vu3 ... RpziD5Vu3A

Είναι κανονισμός; Εν νομίζω.. Στην Κύπρο; Γνώμες;

Φίλε η μπεκατσα ειναι ενα θηραμα θρυλός. Δεχετε την φερμα και προσφερει πολλες συγκινησεις! Εχει πολλες αμυνες οταν κυνηγιεται με σκυλια κι αυτο κανει το κυνηγι της πολυ συναρπαστικο. Πολλοι επιδιωκουν να την καρπωθουν το πρωι στο ξεφωτι ή στο σουρουπό συστηματικα και ανανδρα ... Πραγματικά δεν της αξιζει. Αυτη η μέθοδος κυνηγιου ειδικα για μπεκάτσα εχει απαγορευτει δια νόμου σε πολλες χωρες και συμφωνω!! Μονο αν κυνηγησεις με σκυλι αυτο το ομορφο θηραμα θα καταλαβεις πόσο εξυπνο ειναι. Προβουρα σαν περδικι, κρυφει , και παντα οταν σηκωνεται μεριμνα να σου βαλει εμπόδια για να διαφυγει. Ισως το πιο πολυκαλλικωμενο θηραμα σε φερμα στον κόσμο , επειδη ακομα κι εκει που νομιζεις οτι ειναι ευκολη βολη θα σε γελασει!!
Η μονη στιγμη αδυναμιας αυτου του πουλιου ειναι οι πορειες του για την βοσκη το απογευμα και για να κουρνιασει στο ξεφωτι... Οκ αν παιξεις μια μπεκατσα σαν περιμενεις τσιχλες αλλα να πηγαινεις ειδικα γι αυτο ειναι κρατοσυλλογη της χειροτερης μορφης....
Το να επιδιωκεις να παεις ειδικα για να παιξεις μπεκατσες ομως καθε αλλο παρα αντρικιο ειναι .....
Και σιγουρα ο νομος δεν βγηκε για χωρες οπως την κυπρο που κια περασμα να παις ατε να παιξεις μια δυο. Βγηκε για χωρες με πολλες μπεκατσε που αμα κατσει καποιος στα γνωστα τους πρωινα η νυκτερινα περασματα μπορει να χτυπησει σε λιγα λεπτα και 5 και 10 μπεκατσες
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”