ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Rai »

giorgos80 έγραψε:
Rai έγραψε:Με επιπρόσθετα τέλη 80 ευρώ θα ξεχώριζαν τα αρνιά από τους λύκους και θα λύνονταν αρκετά προβλήματα με τους κομπάρσους κυνηγούς αλλά και τους διάφορους επιτήδειους.
Τι είναι 80 ευρώ στην σημερινή μας ζωή ?
Ένα γέμισμα καυσίμων του station wagon η του διπλοκαμπίνου μας…..
Η λύση σε αρκετά προβλήματα στα διάφορα κυνήγια μας είναι η αύξηση στην άδεια κυνηγίου ανάλογα με την αφθονία - πυκνότητα των θηραμάτων αλλά και με το ποσοστό κυνηγών που κυνηγούν συγκεκριμένα θηράματα για να επιτευχθούν διάφορες αριθμητικές ισορροπίες.
Περιμένουμε τελικά να βρέξει θηράματα για να ανακάμψουν τα διάφορα κυνήγια μας ή το νόμιμο κυνήγι δεν ευθύνεται καθόλου για την σημερινή μας κατάντια ?
Ας μην ανοίξουμε καλύτερα το θέμα κυνηγίου με διαφορετικές τεχνικές και τρόπους αλλά και σκυλιά με διαφορετικoύς τρόπους εργασίας γιατί δεν θα συμφέρει αρκετούς από εμάς.
Ο Περσέας δίδαξε στους ανθρώπους το κυνήγι πεζή, ο Κάστωρ το έφιππο και ο Πολυδεύκης το κυνήγι με τη χρήση σκύλων.
Το συγκεκριμένο κυνήγι για εμάς έχει μεγάλη σημασία και δεν σηκώνει αμφισβητήσεις .
Δεν πρόκειται για 16 ώρες κυνηγίου από την ζωή μας αλλά όλη μας η ζωή σε 16 ώρες κυνηγίου.
δηλαδη ρε Rai εγω και ο καθε Γιωργος80 που δεν εχουμε τη δυνατοτητα για επιπλεον 80 ευρω θεωρουμαστε κομπαρσοι?οπως ειπε καποιος δαμεσα ας βουττουμε τη γλωσσα μας μες το μυαλο μας πριν μιλησουμε

Φίλε μην αρπάζεσαι από μία λέξη που στην ουσία δεν είναι καθόλου προσβλητική .Απλά κάποιος που δεν θα πάει στο κυνήγι αυτό ,δεν θα είναι πρωταγωνιστής (παρόν).
Με το σκεπτικό σου και σύμφωνα με αυτό που έχω γράψει πιο πάνω , εγώ πληρώνοντας τα 80 ευρώ θα είμαι αρνί…. :?
Τώρα σε αυτό που γράφεις φίλε μου καλέ και αν δεν έχεις τα λεφτά να πάς σε αυτό το κυνήγι, να μην πάς. Γιατί σώνει και καλά πρέπει να πάς…??
Και εγώ θέλω να πάω διακοπές τώρα το καλοκαίρι αλλά δεν έχω αυτή την δυνατότητα και έτσι απλά και ωραία δεν θα πάω.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από giorgos80 »

Rai έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
Rai έγραψε:Με επιπρόσθετα τέλη 80 ευρώ θα ξεχώριζαν τα αρνιά από τους λύκους και θα λύνονταν αρκετά προβλήματα με τους κομπάρσους κυνηγούς αλλά και τους διάφορους επιτήδειους.
Τι είναι 80 ευρώ στην σημερινή μας ζωή ?
Ένα γέμισμα καυσίμων του station wagon η του διπλοκαμπίνου μας…..
Η λύση σε αρκετά προβλήματα στα διάφορα κυνήγια μας είναι η αύξηση στην άδεια κυνηγίου ανάλογα με την αφθονία - πυκνότητα των θηραμάτων αλλά και με το ποσοστό κυνηγών που κυνηγούν συγκεκριμένα θηράματα για να επιτευχθούν διάφορες αριθμητικές ισορροπίες.
Περιμένουμε τελικά να βρέξει θηράματα για να ανακάμψουν τα διάφορα κυνήγια μας ή το νόμιμο κυνήγι δεν ευθύνεται καθόλου για την σημερινή μας κατάντια ?
Ας μην ανοίξουμε καλύτερα το θέμα κυνηγίου με διαφορετικές τεχνικές και τρόπους αλλά και σκυλιά με διαφορετικoύς τρόπους εργασίας γιατί δεν θα συμφέρει αρκετούς από εμάς.
Ο Περσέας δίδαξε στους ανθρώπους το κυνήγι πεζή, ο Κάστωρ το έφιππο και ο Πολυδεύκης το κυνήγι με τη χρήση σκύλων.
Το συγκεκριμένο κυνήγι για εμάς έχει μεγάλη σημασία και δεν σηκώνει αμφισβητήσεις .
Δεν πρόκειται για 16 ώρες κυνηγίου από την ζωή μας αλλά όλη μας η ζωή σε 16 ώρες κυνηγίου.
δηλαδη ρε Rai εγω και ο καθε Γιωργος80 που δεν εχουμε τη δυνατοτητα για επιπλεον 80 ευρω θεωρουμαστε κομπαρσοι?οπως ειπε καποιος δαμεσα ας βουττουμε τη γλωσσα μας μες το μυαλο μας πριν μιλησουμε

Φίλε μην αρπάζεσαι από μία λέξη που στην ουσία δεν είναι καθόλου προσβλητική .Απλά κάποιος που δεν θα πάει στο κυνήγι αυτό ,δεν θα είναι πρωταγωνιστής (παρόν).
Με το σκεπτικό σου και σύμφωνα με αυτό που έχω γράψει πιο πάνω , εγώ πληρώνοντας τα 80 ευρώ θα είμαι αρνί…. :?
Τώρα σε αυτό που γράφεις φίλε μου καλέ και αν δεν έχεις τα λεφτά να πάς σε αυτό το κυνήγι, να μην πάς. Γιατί σώνει και καλά πρέπει να πάς…??
Και εγώ θέλω να πάω διακοπές τώρα το καλοκαίρι αλλά δεν έχω αυτή την δυνατότητα και έτσι απλά και ωραία δεν θα πάω.
φιλε μου τα 75 ευρω μπορω να τα εβρω για να φκαλω την αδεια.150 ομως δεν θα εδινα με την καμια.εσυ προτεινεις να γινει το κυνηγι μονο για τους εχοντες.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Rai »

Είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω και όχι για αυτά που εσύ καταλαβαίνεις.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από mouzouris »

Μιας και μπήκαν αριθμοί κάτω, πάρτε και μια γεύση για το τι στοιχίζει για να είσαι κυνηγός σε άλλες γειτονικές χώρες από το πιο κάτω άρθρο.




http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=64014806
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από kypros »

Το κυνηγι στην κυπρο ειναι πιο φτηνο απο οτι πρεπει.... Εαν ηταν πιο ακριβο ( και τα λεφτα τα χρησιμοποιουσαν σωστα εννοιτε) τοτε θα ηταν και πιο πλουσιο. Τωρα καρπονομαςτε πιο πολλα θηραματα απο το τι κανονικα δικαιουμαστε βαση του τι πληρωνουμε.

Στην ερωτηση εαν το κυμηγι πρεπει να ειναι για ολους εγω απαντω οτι τα παντα στο πλανητη εχουν μια δικαιη τιμη . Αυτη η δικαιη τιμη ειναι αυτη που εξασφαλιζει την αναπληρωση και την συνεχεια παροχης αυτης της υπηρεσια η αγαθου απο τον παροχεα. Η τιμη αυτη αυτοκαθοριζεται απο την προσφορα και ζητηση.

Η τιμη θα επρεπε να αντιστοιχει στη μεση καρποση ενος κυνηγου μεταφρασμενη σε λεφτα. Εαν δηλαδη στοιχιζει στο κρατος και στο περιβαλλον να αναπληρωθει ενας λαγος πχ20 ευρω , ενα περδικι 10 , μια φασσα 5 κτλ τοτε βγαινει ο μεσος ορος καρπωσης και μεταφραζεται στο τελος της αδειας.

Τοτε οποιος μπορει και θελει να αγορασει αυτα τα θηραματα απο το περιβαλλον και την αρμοδια αρχη ( που θεωρουμε οτι δεν ειναι κερδοφορα) πληρωνει και βγαζει την αδεια.

Ετσι παει φιλοι μου. Να κυνηγουμε δωρεαν και να μην ληφκουν τα θηραματα μονο σε παραμυθι γινεται....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από πανικος »

Κυπρο μου διαφωνω οτι ολα εχουν μια τιμη οπως το εθεσες.τουτοι καρτερουν σαν αρπακτικα να παιενουν τα λεφτα ειδικα σε τετοιους καιρους και ειναι αξιοι να τα χρησιμοποιησουν για λιμουζινες και λουσα του καθε φαγανα.
Συμμετοχη ολων μας σε εργα και κινητρα να καταγγελονται οι λαθροθηρες ειναι η λυση.
Οπωσ οι τραπεζες ελεγαν φερτε το χρημα και θα παρετε τοσο επιτοκιο αγοραστε αξιογραφα και ειναι οκ και στο κυνηγι ετσι θα γινει.θα δινουμε μονο και θα περιμενουμε να αναπαραχθει μονο του το θηραμα.στο κατω κατω εκτος απο λαγο και περδικι τι εχουμε εδω.τα πουλια που κυνηγα ο παραπανω κοσμος δεν θελουν εισιτηριο να ερθουν ειναι περαστα :) μην λετε να αυξηθει η αδεια ας μας πεισουν πρωτα οτι αξιζει και μετα ας την διπλασιασουν.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από kypros »

Πανικκο μου γιαυτο ειπα στη πρωτη γραμμη ( και τα λεφτα τα χρησιμοποιησουν σωστα εννοειτε). Κανονικα πρεπει να γινεται ελεγχος του τα ταμειο αυτου για το καθε σεντ. Αν θα πηγαινουν σε μια τρυπα εννοειτε δεν αξιζουν σεντ.

Αλλα οπως παμε θηραμα δεν θα μεινει γαιτι απλα σκοτωνουμε και δεν αναπληρωνουμε. Και πιστεψε με , οι καλες πραξεις των κυνηγων για νερα ,φαγια, καταπολεμιση κτλ δεν ειναι αρκετα για διαχειριση. Χρειαζεται και προγραμμα με διαχειριστες οι οποιοι οπως σε ολες τις χωρες χρειαζεται να πληρωνονται για να διαχειριζονται. Και αμα δεν διαχειριστουν σωστα, δεν πληρωνονται.

Προστοπαρων στη κυπρο απλα πληρωνουμε λιγα τα οποια σε μεγαλο βαθμο τα τρωνε κιολας. Αρα εμεις απλα καρπονομαστε θηραμα και δεν παει ουτε σεντ στην αναπληρωση....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Γιατρός »

Φέτος θα δοθούν και νέες άδειες κυνηγίου ;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Rai έγραψε:Με επιπρόσθετα τέλη 80 ευρώ θα ξεχώριζαν τα αρνιά από τους λύκους και θα λύνονταν αρκετά προβλήματα με τους κομπάρσους κυνηγούς αλλά και τους διάφορους επιτήδειους.
kypros έγραψε:Το κυνηγι στην κυπρο ειναι πιο φτηνο απο οτι πρεπει.... Εαν ηταν πιο ακριβο ( και τα λεφτα τα χρησιμοποιουσαν σωστα εννοιτε) τοτε θα ηταν και πιο πλουσιο. Τωρα καρπονομαςτε πιο πολλα θηραματα απο το τι κανονικα δικαιουμαστε βαση του τι πληρωνουμε.

Στην ερωτηση εαν το κυμηγι πρεπει να ειναι για ολους εγω απαντω οτι τα παντα στο πλανητη εχουν μια δικαιη τιμη . Αυτη η δικαιη τιμη ειναι αυτη που εξασφαλιζει την αναπληρωση και την συνεχεια παροχης αυτης της υπηρεσια η αγαθου απο τον παροχεα. Η τιμη αυτη αυτοκαθοριζεται απο την προσφορα και ζητηση.

Η τιμη θα επρεπε να αντιστοιχει στη μεση καρποση ενος κυνηγου μεταφρασμενη σε λεφτα. Εαν δηλαδη στοιχιζει στο κρατος και στο περιβαλλον να αναπληρωθει ενας λαγος πχ20 ευρω , ενα περδικι 10 , μια φασσα 5 κτλ τοτε βγαινει ο μεσος ορος καρπωσης και μεταφραζεται στο τελος της αδειας.

Τοτε οποιος μπορει και θελει να αγορασει αυτα τα θηραματα απο το περιβαλλον και την αρμοδια αρχη ( που θεωρουμε οτι δεν ειναι κερδοφορα) πληρωνει και βγαζει την αδεια.

Ετσι παει φιλοι μου. Να κυνηγουμε δωρεαν και να μην ληφκουν τα θηραματα μονο σε παραμυθι γινεται....
Rai έγραψε: Η λύση σε αρκετά προβλήματα στα διάφορα κυνήγια μας είναι η αύξηση στην άδεια κυνηγίου ανάλογα με την αφθονία - πυκνότητα των θηραμάτων αλλά και με το ποσοστό κυνηγών που κυνηγούν συγκεκριμένα θηράματα για να επιτευχθούν διάφορες αριθμητικές ισορροπίες.
τα αυτονοητα :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Το κυνηγι δεν ειναι για ολους ! (και σιγουρα κανενας απο τους 2 ποιο πανω δεν ενοουσε διαχωρισμο στις κοινωνικες ταξης )
ζινος που πραγματικα το γουσταρει οσα και να ειναι η αδεια θα την εβγαζε ασχετος απο τα οικονομικα του , δαμε τοσα και τοσα δινουμε για σκυλους/εκπαιδευτικα/βενζινες κτλ κτλ !
ενω ζινος που παει κυνηγι 1 κυριακη της φασσας και τες αλλες 3+ καθημερινες για αμπελοπουλια
η την πρωτη κυριακη ενδιμηκου και μετα για ζικλες ηταν να σκεφτει 2-3 φορες να δοκει 100-150-200 ευρο για να παιξει 2 φασες 2 περτιζια και 300 τραχιλες !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
axerkwtis

ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από axerkwtis »

Εν μπορω να πω την αποψη μου για αυξηση της αδειας ασχετα αν εχω..θεωρω ομως πως για να γινει τουτο πρεπει πρωτα να φτασουμε σε ενα Α επιπεδο παιδειας κ συνειδησης που εχουμε ακομα δρομο..με το να αυξηθει τωρα τουτη την περιοδο συγκεκριμενα η αδεια το μονο π θα γινει ειναι απλα να προσθεθπυν κ αλλοι λαθροθηρες στους ηδη αρκετους που προσπαθουν καποιοι να μειωσουν..σε καποιες περιοχες ασχετα αν ζουμε στην Κυπρο του 2014 τον καποτε παραδεισο καποιοι δεν κυνηγουν που χομπυ αλλα για να επιβιωσουν..εν νομιζω κανενας να μεν επεσε στην αντιληψη του τετοια περιστατικα..εκαμαν ενα περβολι τρων κ κυνηγουν..
Διαβαστε τα σημεια των καιρων κ δεν ειναι καιρος για αυξησης..



Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”