ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Απάντηση
andreas78

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από andreas78 »

Ειναι γεγονός οτι πουθενά στον κόσμο, δεν κυνηγούν μπεκατσα με ιχνηλατη, αλλα αυτο διότι εχει να κάνει αποκλειστηκά με τον τύπο της φυλής των ιχνηλατων, αυτος που θα το κάνει, είτε ειναι ανιδεος, είτε εχει αυτοσκοπό, είτε κάνει την βόλτα του.
Πουθενά στον κοσμο επίσης, δεν σου καθορίζεται με τι σκύλο θα πας στο κυνηγι, ειναι αποκλειστηκά δικο σου θεμα επιλογής για τον τύπο κυνηγιου που θέλεις να κάνεις, δεν είπε κανένας οτι ειναι γελοίο να κυνηγάς λαγό με σκυλια φέρμας(πουλόσκυλα )..!!!!
Εγω εχω μονο καθαρόαιμα σκυλιά και ταυτόχρονα εδώ και αρκετα χρονια κυνηγώ μπεκατσα, απο τις παραθέσεις κάποιων στο θεμα, διαπιστώνω οτι εγω και οι ομοίοι μου, ειμαστε η ελίτ της κυπριακής κυνηγετικής κοινωνίας :roll: , εμείς θα φέρουμε την αλλαγή στις συνειδήσεις των ασυνειδητων 35άριδων, 45άριδων :roll: κ.ο.κ., αποκλείοντας και υποτιμωντας τους κατόχους άγραφων και ημιαιμων σκύλων, θα τους κανουμε να ανακαλύψουν την σωστη παιδεία και νοοτροπία.
Ποιος λέει οτι όσοι εχουν καθαρόαιμα σκυλια ειναι και ευσυνείδητοι, ποιος λέει οτι οταν φερμαρουν αυτα τα σκυλια ενα λαγο αυτος δεν θα πυροβολήσει, ποιος λέει οτι επειδή τα κυνηγετικα DVD για μπεκατσα εχουν ως επι το πλείστον σκυλια Setters/ English pointer/ German pointer δεν μπορει κάποιος να κυνηγήσει με poodle.
Η πορεία και η διάρκεια αυτου του κυνηγιου υποτίθεται οτι θα κανουν τους κυνηγούς να συνηδειτοποιησουν τις εκάστοτε φυλές και τα πρότυπα τους. Στο ενδυμηκό δηλαδη και συγκεκριμένα στην περδικα, το κυνηγι της γίνεται μονο με καθαρόαιμα φέρμας..??..η μήπως πρεπει και εκει να κανουμε εξηδηκευση! στο κυνηγι δε του λαγού! θα πρεπει να πηγαίνουν μονο καθαροαιμοι ιχνηλάτες και γίνει και εκει εξηδηκευση! με τα σκυλια να περνούν απο ελέγχους και αναγνώριση..?
Οπως και αρκετοί άλλοι συνάδελφοι, έτσι και εγω εχω τις ανυσηχιες μου για το μέλλον, προβλήματα υπάρχουν πολλά και πρεπει να παρθουν γενναίες αποφάσεις για το μέλλον του κυνηγιου...αυτο όμως δεν σημαινει οτι πρεπει να υποκύπτουμε για χάριν του καθε ασυνηδειτου, απο εμάς εξαρτάται να τους δακτυλοδείξουμε οπως επίσης και απο το Ταμειο θήρας που πρεπει να αναλάβει τις ευθύνες του.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από kypros »

Ειναι πολυπλοκα τα πραματα στη κυπρο και το δικαιο ειναι συνηθως καπου στη μεση. Για κυνηγι μπεκατσας με.ιχνηλατες δεν το συζητω ειναι απλα γελιο να το συζητουμε καν.

Αλλα καταλαβαινω αυτους που φοβουνται οτι το κυνηγι θα καμει ζημια.εαν.δοθει ανεξελεκτα σε ολους και απο την.αλλη ειναι αδικο να.μην μπορουν.ολοι να το κανουν.

Τωρα αν δοσεις λιγες πςριοχες και πολλες αδειες απλα δεν θα κυνηγα κανενας απο την.πολυκοσμια.

Ειναι ολα.σχετικα και ισως το σωστο θα ηταν απλα να δοσουν ορεινες περιοχες τα σαββατα του δεκεβρι και να μπορεις να κυνηγας μονο.μπεκατσα αλλα να απαγορευονταο οι ιχνηλατες. Ετσι θα εχει πολλες περιοχες να.πηγαονουν ολοι οσοι θελουν.αλλα χωρις ιχνηλατη.

Οι εξορμησεις με.σκυλο ειναι λιγες στη κυπρο και ειναι κριμα. Και δεν.μπορουμε.να τα κοψουμε ολα επειδη καποιοο θα λαθροθηρουν. Ετσι απλα οι νομιμοι απαγορευεται να κυνηγουν και οι λαθροθηρες απλα.συνεχιζουν.να.λαθροθηρουν. δεν κοβεις το δεντρο απμα και ερτι καποιος και κλεψei τα φρουτα....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Giorgos88
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2013, 21:39

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Giorgos88 »

Ετσι για να καταλαβω δηλαδη...οπως εχουν τα πραματα τωρα αν πιασω τον σεκουτσι μου και παω για κυνηγι μπεκατσας σε αυτες τισ περιοχες θα ειμαι νομιμος αλλα αν δεν παρω οπλο θα θεωρειτε εκπαιδευτικο και θα ειμαι παρανομος? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Το μονο σωστο που εισηγηθηκαν ειναι το να μην υπαρχει επιπλεον κοστος
dimitris savva

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από dimitris savva »

ηδη αρχισαμε να κανουμε προπονησεις να μην τους χαλασουμε το χατηρι . αμα πιανουν μαλαη του λαου θυμωνω τους , :lol: τα μπικολ δεν θα εχουν προβλημα γιατι τα ειχαν για τον φασιανο. :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Γιατρός »

dimitris savva έγραψε:ηδη αρχισαμε να κανουμε προπονησεις να μην τους χαλασουμε το χατηρι . αμα πιανουν μαλαη του λαου θυμωνω τους , :lol: τα μπικολ δεν θα εχουν προβλημα γιατι τα ειχαν για τον φασιανο. :D
Σωβαραίφτου
Στο lidl φέρανε υπόθετα και τα βάζεις στο σκύλο σου ανάλογα με το τι θέλεις να κυνηγήσεις
Αμέσως ο σκύλος αλλάζει από αέρος εδάφους κτλ ειδικά τώρα σε μπεκάτσα
Είναι 1€ το υπόθετο
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
dimitris savva

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από dimitris savva »

Γιατρός έγραψε:
dimitris savva έγραψε:ηδη αρχισαμε να κανουμε προπονησεις να μην τους χαλασουμε το χατηρι . αμα πιανουν μαλαη του λαου θυμωνω τους , :lol: τα μπικολ δεν θα εχουν προβλημα γιατι τα ειχαν για τον φασιανο. :D
Σωβαραίφτου
Στο lidl φέρανε υπόθετα και τα βάζεις στο σκύλο σου ανάλογα με το τι θέλεις να κυνηγήσεις
Αμέσως ο σκύλος αλλάζει από αέρος εδάφους κτλ ειδικά τώρα σε μπεκάτσα
Είναι 1€ το υπόθετο
ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ??
andreas78

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από andreas78 »

Γιατρός έγραψε:
dimitris savva έγραψε:ηδη αρχισαμε να κανουμε προπονησεις να μην τους χαλασουμε το χατηρι . αμα πιανουν μαλαη του λαου θυμωνω τους , :lol: τα μπικολ δεν θα εχουν προβλημα γιατι τα ειχαν για τον φασιανο. :D
Σωβαραίφτου
Στο lidl φέρανε υπόθετα και τα βάζεις στο σκύλο σου ανάλογα με το τι θέλεις να κυνηγήσεις
Αμέσως ο σκύλος αλλάζει από αέρος εδάφους κτλ ειδικά τώρα σε μπεκάτσα
Είναι 1€ το υπόθετο

Χαχαχαχχα....
Doctor άκουσα το και εγω τούτο, κανει για όλες τις φυλές, άμα τους το βάλεις και δουν λαγό(μονο κατα τύχης)....απλα πηγαίνουν κοντα του...του κατουρουν και φεύγουν.. :lol: ...ή το αντιθετο στην μπεκατσα/περδικα..!!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Rai »

Με επιπρόσθετα τέλη 80 ευρώ θα ξεχώριζαν τα αρνιά από τους λύκους και θα λύνονταν αρκετά προβλήματα με τους κομπάρσους κυνηγούς αλλά και τους διάφορους επιτήδειους.
Τι είναι 80 ευρώ στην σημερινή μας ζωή ?
Ένα γέμισμα καυσίμων του station wagon η του διπλοκαμπίνου μας…..
Η λύση σε αρκετά προβλήματα στα διάφορα κυνήγια μας είναι η αύξηση στην άδεια κυνηγίου ανάλογα με την αφθονία - πυκνότητα των θηραμάτων αλλά και με το ποσοστό κυνηγών που κυνηγούν συγκεκριμένα θηράματα για να επιτευχθούν διάφορες αριθμητικές ισορροπίες.
Περιμένουμε τελικά να βρέξει θηράματα για να ανακάμψουν τα διάφορα κυνήγια μας ή το νόμιμο κυνήγι δεν ευθύνεται καθόλου για την σημερινή μας κατάντια ?
Ας μην ανοίξουμε καλύτερα το θέμα κυνηγίου με διαφορετικές τεχνικές και τρόπους αλλά και σκυλιά με διαφορετικoύς τρόπους εργασίας γιατί δεν θα συμφέρει αρκετούς από εμάς.
Ο Περσέας δίδαξε στους ανθρώπους το κυνήγι πεζή, ο Κάστωρ το έφιππο και ο Πολυδεύκης το κυνήγι με τη χρήση σκύλων.
Το συγκεκριμένο κυνήγι για εμάς έχει μεγάλη σημασία και δεν σηκώνει αμφισβητήσεις .
Δεν πρόκειται για 16 ώρες κυνηγίου από την ζωή μας αλλά όλη μας η ζωή σε 16 ώρες κυνηγίου.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από Anthimos »

andreas78 έγραψε:Ειναι γεγονός οτι πουθενά στον κόσμο, δεν κυνηγούν μπεκατσα με ιχνηλατη, αλλα αυτο διότι εχει να κάνει αποκλειστηκά με τον τύπο της φυλής των ιχνηλατων, αυτος που θα το κάνει, είτε ειναι ανιδεος, είτε εχει αυτοσκοπό, είτε κάνει την βόλτα του.
Πουθενά στον κοσμο επίσης, δεν σου καθορίζεται με τι σκύλο θα πας στο κυνηγι, ειναι αποκλειστηκά δικο σου θεμα επιλογής για τον τύπο κυνηγιου που θέλεις να κάνεις, δεν είπε κανένας οτι ειναι γελοίο να κυνηγάς λαγό με σκυλια φέρμας(πουλόσκυλα )..!!!!
Εγω εχω μονο καθαρόαιμα σκυλιά και ταυτόχρονα εδώ και αρκετα χρονια κυνηγώ μπεκατσα, απο τις παραθέσεις κάποιων στο θεμα, διαπιστώνω οτι εγω και οι ομοίοι μου, ειμαστε η ελίτ της κυπριακής κυνηγετικής κοινωνίας :roll: , εμείς θα φέρουμε την αλλαγή στις συνειδήσεις των ασυνειδητων 35άριδων, 45άριδων :roll: κ.ο.κ., αποκλείοντας και υποτιμωντας τους κατόχους άγραφων και ημιαιμων σκύλων, θα τους κανουμε να ανακαλύψουν την σωστη παιδεία και νοοτροπία.
Ποιος λέει οτι όσοι εχουν καθαρόαιμα σκυλια ειναι και ευσυνείδητοι, ποιος λέει οτι οταν φερμαρουν αυτα τα σκυλια ενα λαγο αυτος δεν θα πυροβολήσει, ποιος λέει οτι επειδή τα κυνηγετικα DVD για μπεκατσα εχουν ως επι το πλείστον σκυλια Setters/ English pointer/ German pointer δεν μπορει κάποιος να κυνηγήσει με poodle.
Η πορεία και η διάρκεια αυτου του κυνηγιου υποτίθεται οτι θα κανουν τους κυνηγούς να συνηδειτοποιησουν τις εκάστοτε φυλές και τα πρότυπα τους. Στο ενδυμηκό δηλαδη και συγκεκριμένα στην περδικα, το κυνηγι της γίνεται μονο με καθαρόαιμα φέρμας..??..η μήπως πρεπει και εκει να κανουμε εξηδηκευση! στο κυνηγι δε του λαγού! θα πρεπει να πηγαίνουν μονο καθαροαιμοι ιχνηλάτες και γίνει και εκει εξηδηκευση! με τα σκυλια να περνούν απο ελέγχους και αναγνώριση..?
Οπως και αρκετοί άλλοι συνάδελφοι, έτσι και εγω εχω τις ανυσηχιες μου για το μέλλον, προβλήματα υπάρχουν πολλά και πρεπει να παρθουν γενναίες αποφάσεις για το μέλλον του κυνηγιου...αυτο όμως δεν σημαινει οτι πρεπει να υποκύπτουμε για χάριν του καθε ασυνηδειτου, απο εμάς εξαρτάται να τους δακτυλοδείξουμε οπως επίσης και απο το Ταμειο θήρας που πρεπει να αναλάβει τις ευθύνες του.

Φίλε Ανδρεα εγραψα 10αδες φορές οτι κανονικα πρέπει να επιτραπει το κυνηγι με σκυλο απο τον Αυγουστο ως τον Φεβρουάριο
Ας πουμε οτι σωστα θεωρειτε άδικο να υπάρξει διαχωρισμος φυλων για το κυνηγι .
Ναι τα σκυλια του Group 7 ειναι ανωτερα καποιων άλλων στο συγκεκριμένο κυνηγι αλλα ας κριθουν σε βαθος χρονου ποιες φυλές ειναι καλες ή όχι για μπεκατσες εκ του αποτελέσματος

Θα έλεγα παμε ενα βημα παραπέρα αφου θεωρειτε ΑΔΙΚΟ να στερειτε το δικαιωμα καποιου να κυνηγα μπεκατσα με ημιαιμο σκυλι η ακομα και ιχνηλάτη . Αντιπαρερχομαι αυτη την αντιπαράθεση και εισηγούμε

Ο ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΣΕΖΟΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ -ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΣΙΠ- ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΔΗΜΙΚΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ 2 ΣΚΥΛΟΥΣ - ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΣΙΠ- ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΤΖΙΚΛΑΣ ΠΑΛΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ.


Ετσι θεωρω οτι :
Κατα την διαρκεια του Τρυγονιου Φασσας θα μπορει να παρει ο ιδιοκτητης ενα σκυλι για να του φερνει τις φασσες του ΑΝ ΘΕΛΕΙ ή καποιος αλλος να πηγαινει να παιζει ορτυκια φερμαριστα
Στο ενδημικο νομιμα θα περνει τα δυο σκυλια του
Στην τζικλα με την συνοδεια ενος σκυλου μόνο θα μπορει να κυνηγα μονο τζικλα και να εχει και το πουντλ η ιχνηλατη η σεττερ η ποιντερ να του τις φερνει η να παιρνει ΕΝΑ μονο σκυλο ή με τον ΕΝΑ του σκυλο να κυνηγα μπεκάτσες οπου επιτρεπετε η τζικλα

ΟΥΤΕ ΕΞΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΕ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΖΩΝΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΕ

Προυποθεσεις θα ειναι οτι
Ο κυνηγος κυνηγα ΜΟΝΟ τα θηραματα που επιτρέπονται κατα την συγκεκριμενη κυνηγετικη περιοδο
Τα σκυλια θα πρεπει να φερουν μικροτσιπ και να ειναι καταγεγραμενα σε ενα μητρωο κυνηγετικων σκυλων
Θα πληρωνετε ενα επιπλέον τελος , σαν αδεια για να συνοδεευσε απο σκυλο ( ετσι ισως περιοριστει και το φαινομενο 15 σκυλοι ανα παρεα )
Αν καποιος φιλος εφτιαξε μια δεμενη αγελη ιχνηλατων και θελει στον ενδημικο να παρει πανω απο 2 σκυλια θα πληρωνει ας πουμε τα 20 ευρω του για τα δυο σκυλια και 20 ευρω ανα επιπλεον σκυλο αφου υποβαλει τους αριθμους μικροτσιπ στη αρμοδια αρχη


Το αν τα σκυλια του GROUP 7 τα σπανελ και τα λαμπραντορ ειναι ανωτερα για καποιο ειδους κυνηγιου θα φανουν απο το ποσο αποτελεσματικα ειναι οπως οι ιχνηλατες απεδειξαν ποσο πιο αποτελεσματικοι ειναι για το κυνηγι του λαγου

Ο καθενας θ αποφασιζει τι θελει να καμει και τι φυλή θέλει να εχει και ο καθενας θα ασχολειτε με το κυνηγι που γουσταρει να καμει
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΜΠΕΚΑΤΣΑ !

Δημοσίευση από giorgos80 »

Rai έγραψε:Με επιπρόσθετα τέλη 80 ευρώ θα ξεχώριζαν τα αρνιά από τους λύκους και θα λύνονταν αρκετά προβλήματα με τους κομπάρσους κυνηγούς αλλά και τους διάφορους επιτήδειους.
Τι είναι 80 ευρώ στην σημερινή μας ζωή ?
Ένα γέμισμα καυσίμων του station wagon η του διπλοκαμπίνου μας…..
Η λύση σε αρκετά προβλήματα στα διάφορα κυνήγια μας είναι η αύξηση στην άδεια κυνηγίου ανάλογα με την αφθονία - πυκνότητα των θηραμάτων αλλά και με το ποσοστό κυνηγών που κυνηγούν συγκεκριμένα θηράματα για να επιτευχθούν διάφορες αριθμητικές ισορροπίες.
Περιμένουμε τελικά να βρέξει θηράματα για να ανακάμψουν τα διάφορα κυνήγια μας ή το νόμιμο κυνήγι δεν ευθύνεται καθόλου για την σημερινή μας κατάντια ?
Ας μην ανοίξουμε καλύτερα το θέμα κυνηγίου με διαφορετικές τεχνικές και τρόπους αλλά και σκυλιά με διαφορετικoύς τρόπους εργασίας γιατί δεν θα συμφέρει αρκετούς από εμάς.
Ο Περσέας δίδαξε στους ανθρώπους το κυνήγι πεζή, ο Κάστωρ το έφιππο και ο Πολυδεύκης το κυνήγι με τη χρήση σκύλων.
Το συγκεκριμένο κυνήγι για εμάς έχει μεγάλη σημασία και δεν σηκώνει αμφισβητήσεις .
Δεν πρόκειται για 16 ώρες κυνηγίου από την ζωή μας αλλά όλη μας η ζωή σε 16 ώρες κυνηγίου.
δηλαδη ρε Rai εγω και ο καθε Γιωργος80 που δεν εχουμε τη δυνατοτητα για επιπλεον 80 ευρω θεωρουμαστε κομπαρσοι?οπως ειπε καποιος δαμεσα ας βουττουμε τη γλωσσα μας μες το μυαλο μας πριν μιλησουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”