ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Απάντηση
GEORGE777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 31 Οκτ 2013, 15:43
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Δημοσίευση από GEORGE777 »

Για καιρο κυνηγουσα με οπλο σπορτινγκ (βαρετο) 28 ιντζων.Στη συνεχεια θεωρησα πως ενα ελαφρυ οπλο 26" θα ηταν ιδανικο το οποιο και χρησιμοποιουσα για μια πενταετια .Παρα της προπονησης στο σκοπευτηριο και το "ραψιμο" του οπλου στα μετρα μου δεν κατεφερα να προσαρμοστω στην γρηγορη επομηση(βολη ενστικτου)που χρειαζεται για να εχει καποιος επιτυχιες στο μπεκατσοκυνηγι.Η γρηγορη επομηση ηταν ατσαλη και λανθασμενη με αποτελεσμα να εχω αρκετες αποτυχιες .

Φετος αποφασισα να επιστρεψω στην αρχικη μου επιλογη .Μια γνωμη απο καποιο ειδημων θα με βοηθουσε να καταλαβω αν το "προβλημα" μου εχει καποια λογικη η απλα ειναι θεμα συνηθειας η καποιου λανθασμενου χειριμου απο μερους μου.
ΖΩΟΝ ΔΙΠΟΥΣ ΑΠΤΕΡΟΝ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Δημοσίευση από kypros »

Γιωργο σιγουρα δεν μπορει θεωριτικα μονο να σου πει καποιος τι γινεται.
Αλλα αυτου που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι η γρηγορη σκοπευση δεν σημαινει αποτομη επωμιση. Η επωμιση σου πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι ηρεμη για να καθεται το οπλο σωστα.

Εαν προπονηθεις στη ξηρη επωμιση τοτε θα γρηγορεψεις στο παιξιμο.

Επισης μια συχνη παγιδα στις γρηγορες βολες ειναι το καρφωμα. Μην καρφωνεις το στοχο γιατι παιζεις στατικα. Οσο μικρο και να ειναι το παραθυρακι που εχει να προσπαθισεις να ελεγξεις το στοχο με τις καννες και οχι να τραβας την σκανδαλη καρφωτα.

Αυτα εν ολιγης
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
andreas78

Re: ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

Τα λογια του Κύπρου με βρίσκουν σύμφωνο, για χάρη της βασίλισσας αγόρασα ενα Zabala Spesial Woodcock με 60 εκ., καννες και 3 κιλά βάρος, η επωμιση θα πρεπει πάντα να ειναι γλυκιά και εμείς πάντα να εστιάζουμε στο θήραμα, με το ίδιο όπλο κυνηγάω και περδικα και είτε μπηχτή, είτε οριακή δεν εχω μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα αφου εξ'αρχης το όπλο κουμπώνει πολυ ομαλά πάνω μου, παρα το 1,87 υψος μου.
Δώσε λίγο χρόνο στο όπλο, εξάλλου οι συναντήσεις μαζι της, ειναι λιγοστές και η ένταση μας σε κάποια συνάντηση ειναι μεγαλη και ειναι ο κυριότερος λογος στις αποτυχίες μας.
GEORGE777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 31 Οκτ 2013, 15:43
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Δημοσίευση από GEORGE777 »

Κυριοι,

Ευχαριστω για της απαντησεις σας.
ΖΩΟΝ ΔΙΠΟΥΣ ΑΠΤΕΡΟΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”