Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από LAGOS »

christy2000 έγραψε:
LAGOS έγραψε:Παιδιά ακριβώς τούτο που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω θα είναι το μεγάλο πρόβλημα που θα δημιουργηθεί. Ξαφνικά θα γίνουν όλοι μπεκατσάες (χωρίς να έχω τίποτε με τον φίλο ΜΑΡΚΟ). Τούτοι οι ταλιμπάν που πολύ συχνά αναφέρετε εννα πιάσουν και που ένα ζευγάρι σέττερ και να αλωνίζουν τα βουνά και τα δάση.
Δεν είμαι εναντίον της θεσμοθέτησης αυτού του κυνηγιού. Αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει μετά απο μεγάλη μελέτη μέσα απο την οποία θα βρεθούν οι ασφαλιστικές δικλίδες και οι τρόποι ελέγχου της διεξαγωγής αυτού του κυνηγιού. Ίσως για αρχή να ήταν καλό να δωθούν 3-4 συνεχόμενες μέρες, κατα προτίμηση καθημερινές και σε συγκεκριμένες 1-2 περιοχές ούτως ώστε να μπορούν να ελεγχθούν. Αν φανεί ότι όλα πάνε καλά τότε τον επόμενο χρόνο να δωθούν 4 Σάββατα ας πούμε και 4-5 διαφορετικές περιοχές.
Και κάτι ακόμα που προέκυψε απο αυτή την συζήτηση. Γιατί μιλούμε μόνο για λαθροθηρία σε βάρος του λαγού? Πιστεύετε ότι αν σηκώσει ο 'ταλιμπάν' περδίκι ή φραγκολίνα εννα του την χαρίσει? Εννα μου πείτε μα τούτο μπορεί να γίνει και στο κυνήγι της τζήκλας? Άλλο να περπατάς με σκύλλο μέσα στο δάσος ψάχνοντας για μπεκάτσα με σκύλλο και άλλο να στέκεσαι στο στάμα για τζήκλες.
Φιλε LAGOS και εγω κυνηγο λαγο,αλλα εαν δοθει το κυνηγι μπεκατσας θα αποκτησω και αναλογο σκυλλι!Δεν καταλαβω που ειναι το κακο???Επειδη κυνηγο το λαγο δεν γινεται να κυνηγησω και κατι αλλο?Αυτο με κανει ταλιμπαν?Να θελω να εξασκησω για ακομα 4-5 εξορμησεις το αγαπημενο μου αθλημα ειναι κακο?Οπως ξανα εγραψα,συμφωνω με το να κυνηγα καποιος επιλεκτικα το θηραμα του και κατ'εμενα αυτο ειναι ποιοτικο κυνηγι! Ετσι ισως καλιεργησουμε την παιδια στο αθλημα μας και την δυναμη να λενε οχι σε οτιδηποτε αλλο εμφανιστη μπροστα μας!την περιοδο ενδυμικου κυνηγω λαγο η/και περδικα,την περιοδο της μπεκατσας κυνηγο μπεκατσα!
Ειμαστε ΚΥΝΗΓΟΙ δεν εχει αξια το θηραμα εαν δεν απολαμβανεις το ΚΥΝΗΓΙ!
Αν και αποφεύγω να μπαίνω σε έτσι είδους συζητήσεις πίσω απο μια οθόνη....
Όπως λέει και μια λαική ρήση: "Από σιει μούγια, μουγιάζεται."

Εγώ δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι όποιος πιάσει ενα σκυλλί για αυτό το κυνήγι γίνεται ταλιμπάν! Πολύ απλά είπα οτι οι υφιστάμενοι ταλιμπάν θα εκμεταλλευτούν την κατάσταση. .
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από christy2000 »

LAGOS έγραψε:
christy2000 έγραψε:
LAGOS έγραψε:Παιδιά ακριβώς τούτο που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω θα είναι το μεγάλο πρόβλημα που θα δημιουργηθεί. Ξαφνικά θα γίνουν όλοι μπεκατσάες (χωρίς να έχω τίποτε με τον φίλο ΜΑΡΚΟ). Τούτοι οι ταλιμπάν που πολύ συχνά αναφέρετε εννα πιάσουν και που ένα ζευγάρι σέττερ και να αλωνίζουν τα βουνά και τα δάση.
Δεν είμαι εναντίον της θεσμοθέτησης αυτού του κυνηγιού. Αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει μετά απο μεγάλη μελέτη μέσα απο την οποία θα βρεθούν οι ασφαλιστικές δικλίδες και οι τρόποι ελέγχου της διεξαγωγής αυτού του κυνηγιού. Ίσως για αρχή να ήταν καλό να δωθούν 3-4 συνεχόμενες μέρες, κατα προτίμηση καθημερινές και σε συγκεκριμένες 1-2 περιοχές ούτως ώστε να μπορούν να ελεγχθούν. Αν φανεί ότι όλα πάνε καλά τότε τον επόμενο χρόνο να δωθούν 4 Σάββατα ας πούμε και 4-5 διαφορετικές περιοχές.
Και κάτι ακόμα που προέκυψε απο αυτή την συζήτηση. Γιατί μιλούμε μόνο για λαθροθηρία σε βάρος του λαγού? Πιστεύετε ότι αν σηκώσει ο 'ταλιμπάν' περδίκι ή φραγκολίνα εννα του την χαρίσει? Εννα μου πείτε μα τούτο μπορεί να γίνει και στο κυνήγι της τζήκλας? Άλλο να περπατάς με σκύλλο μέσα στο δάσος ψάχνοντας για μπεκάτσα με σκύλλο και άλλο να στέκεσαι στο στάμα για τζήκλες.
Φιλε LAGOS και εγω κυνηγο λαγο,αλλα εαν δοθει το κυνηγι μπεκατσας θα αποκτησω και αναλογο σκυλλι!Δεν καταλαβω που ειναι το κακο???Επειδη κυνηγο το λαγο δεν γινεται να κυνηγησω και κατι αλλο?Αυτο με κανει ταλιμπαν?Να θελω να εξασκησω για ακομα 4-5 εξορμησεις το αγαπημενο μου αθλημα ειναι κακο?Οπως ξανα εγραψα,συμφωνω με το να κυνηγα καποιος επιλεκτικα το θηραμα του και κατ'εμενα αυτο ειναι ποιοτικο κυνηγι! Ετσι ισως καλιεργησουμε την παιδια στο αθλημα μας και την δυναμη να λενε οχι σε οτιδηποτε αλλο εμφανιστη μπροστα μας!την περιοδο ενδυμικου κυνηγω λαγο η/και περδικα,την περιοδο της μπεκατσας κυνηγο μπεκατσα!
Ειμαστε ΚΥΝΗΓΟΙ δεν εχει αξια το θηραμα εαν δεν απολαμβανεις το ΚΥΝΗΓΙ!
Αν και αποφεύγω να μπαίνω σε έτσι είδους συζητήσεις πίσω απο μια οθόνη....
Όπως λέει και μια λαική ρήση: "Από σιει μούγια, μουγιάζεται."

Εγώ δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι όποιος πιάσει ενα σκυλλί για αυτό το κυνήγι γίνεται ταλιμπάν! Πολύ απλά είπα οτι οι υφιστάμενοι ταλιμπάν θα εκμεταλλευτούν την κατάσταση. .
Φιλε LAGOS τη λαικη ρηση που αναφερες ποιο πανω, το ελαχιστο ειναι οτι με προσβαλλη και με βαση τα ποστ που εχω κανει στο παρελθων ουτε προσβαλα ποτε καποιων αλλα ουτε εδωσα δικαιωμα να με αποκαλουν μουγια που μουγιαζεται!
Στο πιο πανω ποστ εγραψες την αποψη σου και σου απαντησα με την δικη μου και πως θα ενεργεισω εγω εαν δωσουν το εν λογω κυνηγι! Οι σχολιασμοι και η λαικες ρησης νομιζω περισσευουν.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από LAGOS »

.[/quote]
Φιλε LAGOS τη λαικη ρηση που αναφερες ποιο πανω, το ελαχιστο ειναι οτι με προσβαλλη και με βαση τα ποστ που εχω κανει στο παρελθων ουτε προσβαλα ποτε καποιων αλλα ουτε εδωσα δικαιωμα να με αποκαλουν μουγια που μουγιαζεται!
Στο πιο πανω ποστ εγραψες την αποψη σου και σου απαντησα με την δικη μου και πως θα ενεργεισω εγω εαν δωσουν το εν λογω κυνηγι! Οι σχολιασμοι και η λαικες ρησης νομιζω περισσευουν.[/quote]

Φίλε μου καμία πρόθεση δεν είχα να σε προσβάλω και απολογούμε αν έτσι φάνηκε. Απλά θεώρησα οτι παρεξήγησες την άποψη μου.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Savvas »

Ακόμη ένα παράδειγμα του πόσο εύκολα παρεξηγήται ο γραπτός λόγος και το "πίσω από την οθόνη".

Φίλε christy2000 και Lagos είσαστε που τα άτομα που οι κουβέντες τους έχουν βάθος μεν το χάσετε.

Αντί αυτού κανονίστε να πάτε μια βόλτα για εκπαιδευτικό ή να γεμώσετε καμία ποτίστρα ;)
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από christy2000 »

Παρα πολυ σεβαστη η αποψη σου φιλε και μαλιστα συμμεριζομαι τις ανυσηχιες σου!Ειμαι και εγω λατρεις του θηραματος, που λογω του nic. σου ειναι προφανες πιο ειναι, ;) αλλα θελω πρωτα να δοκιμαζω πραγματα πριν να τα απορριψω!Σκεψου να εισαι και εσυ αλλα και πολλοι αλλοι σωστοι κυνηγοι στο βουνο για μπεκατσα και με τις ''δικλιδες ασφαλειας'' που υποσχεθηκαν να βαλουν,οτι σιγουρα θα ειναι πιο δυσκολο για τους παρανομουντες να δρασουν με ολους τους νομοταγεις κυνηγους στο βουνο να ''προστατευουμε'' το θηραμα.
Απολογουμε και εγω φιλε εαν σε παρεξηγησα!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
antonisn
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 10:41

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από antonisn »

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΘΕΙ , ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝΤΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΚΕΛΛΑΕΣ . (ΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ. 65 000 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΤΛ
) ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ. ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΦΗΣΤΟ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ . .
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από GRIGORIS »

kypros έγραψε:Αρα γρηγορη να μεινουμε σπιθκια μας τζε κανει αφου εν ουλλα μπουρδ***λο δαμεσα?

Ρε δικέ μου και εγώ θέλω να κυνιγώ αγρινά, να κάμουν νόμιμο κυνίγη αγρινού. Γίνετε?? Δεν είναι ότι θέλουμε και ότι γουστάρουμε. Δεν είσαι ουτε Ελλάδα ουτε Αγγλία, είσαι μια πιθαμή τόπος που ο ένας κουτουλα πας τον άλλο όταν ξεκινίσει το κύνίγη. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις όπως ( ο τύπος είναι λαάρης, κυνιγά μόνο λαγό) εμένα το κυνίγη μου ξεκινά απο τις 18 αυγούστου και τειώνει τέλος γενάρη. Δεν βλέπω το πράγμα απο την μια πλευρά την δική μου αλλά όλο το κυνιγη. Όταν μια νέα ιδέα δεν είναι λογική (επειδη δεν θα βοηθήσει τα παραδωσιακα 8ηράματα αντιθέτος θα τα αποδυναμόση) δεν πρεπει να εφαρμόζετε ουτε πειραματικά.

Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω το επιδημιτικό θήραμα αξίζει περισσότερο σεβασμό απο εμάς και ιδικά ο λαγός ο οποίος είναι το μοναδικό τριχοτό θήραμα στην Κύπρο. Μην μου βρίσκεις και εσύ δικαιολογίες τάχα θα υπαρχουν δικλίδες ασφαλίας, στην φάσσα πόσα μέτρα λαβάνουν οι αρμόδιοι ( ασχετα αν δεν εφαρμόζοντε) και πάλι σφάζοντε λαγοί, περίκια φραγκολίνες ότι κινείται δηλαδή.
ΦΙΛΙΚΑ
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από marinos.a »

Να κόψουμε και τη φασσα δηλαδή με αυτό το σκεπτικό;
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Anthimos »

GRIGORIS έγραψε:
kypros έγραψε:Αρα γρηγορη να μεινουμε σπιθκια μας τζε κανει αφου εν ουλλα μπουρδ***λο δαμεσα?

Ρε δικέ μου και εγώ θέλω να κυνιγώ αγρινά, να κάμουν νόμιμο κυνίγη αγρινού. Γίνετε?? Δεν είναι ότι θέλουμε και ότι γουστάρουμε. Δεν είσαι ουτε Ελλάδα ουτε Αγγλία, είσαι μια πιθαμή τόπος που ο ένας κουτουλα πας τον άλλο όταν ξεκινίσει το κύνίγη. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις όπως ( ο τύπος είναι λαάρης, κυνιγά μόνο λαγό) εμένα το κυνίγη μου ξεκινά απο τις 18 αυγούστου και τειώνει τέλος γενάρη. Δεν βλέπω το πράγμα απο την μια πλευρά την δική μου αλλά όλο το κυνιγη. Όταν μια νέα ιδέα δεν είναι λογική (επειδη δεν θα βοηθήσει τα παραδωσιακα 8ηράματα αντιθέτος θα τα αποδυναμόση) δεν πρεπει να εφαρμόζετε ουτε πειραματικά.

Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω το επιδημιτικό θήραμα αξίζει περισσότερο σεβασμό απο εμάς και ιδικά ο λαγός ο οποίος είναι το μοναδικό τριχοτό θήραμα στην Κύπρο. Μην μου βρίσκεις και εσύ δικαιολογίες τάχα θα υπαρχουν δικλίδες ασφαλίας, στην φάσσα πόσα μέτρα λαβάνουν οι αρμόδιοι ( ασχετα αν δεν εφαρμόζοντε) και πάλι σφάζοντε λαγοί, περίκια φραγκολίνες ότι κινείται δηλαδή.
ΦΙΛΙΚΑ

Φίλε 17 -19 εξορμησεις στο ενδημικο τζαι κανει μας .....
Εν οι σκυλοι και οι 5 εξορμησεις που θα καμουν την διαφορα δηλαδη μες τουντο χαος που επικρατει???
Αφου ειμαστε που μαστε μπουρδελο οπως λεει κι ο Κυπρος ..ας παει και το παλιαμπελο τι ενοχλουν αλλο 5 -6 εξορμησεις με σκύλο?????
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Γιατρός »

Νομίζω μπουρδέλλο ήταν πέρυσι
Φέτος θα είναι σφαγείο+ και μιλώ μεταξύ των κυνηγών
πολλά νεύρα παιδιά ....πολλά ....
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”