Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από GRIGORIS »

marinos.a έγραψε:Να κόψουμε και τη φασσα δηλαδή με αυτό το σκεπτικό;
Σου αναφερα πιο πάνω να κόψεις την φάσσα??? Αλλά αφου επέταξες το μπαλάκι σε αυτό το θέμα τωρά θέλω να σε ρωτήσω και εγώ, πότε πέζοντε οι περισσότερες φάσσες ( στο επιδημητικο η στις 5 καλοκαιρινές εξορμίσεις τις φάσσας)?
Πότέ γίνοντε οι περισσότερες παρανομίες (ταίσματα και άλλα συναφή)-λαθροθηρία??
Οι 4-5 καλοκαιρινές εξορμίσεις τις φάσσας κυνιγούντε όλες??
Φιλικα!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από giorgos80 »

GRIGORIS έγραψε:
kypros έγραψε:Αρα γρηγορη να μεινουμε σπιθκια μας τζε κανει αφου εν ουλλα μπουρδ***λο δαμεσα?

Ρε δικέ μου και εγώ θέλω να κυνιγώ αγρινά, να κάμουν νόμιμο κυνίγη αγρινού. Γίνετε?? Δεν είναι ότι θέλουμε και ότι γουστάρουμε. Δεν είσαι ουτε Ελλάδα ουτε Αγγλία, είσαι μια πιθαμή τόπος που ο ένας κουτουλα πας τον άλλο όταν ξεκινίσει το κύνίγη. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις όπως ( ο τύπος είναι λαάρης, κυνιγά μόνο λαγό) εμένα το κυνίγη μου ξεκινά απο τις 18 αυγούστου και τειώνει τέλος γενάρη. Δεν βλέπω το πράγμα απο την μια πλευρά την δική μου αλλά όλο το κυνιγη. Όταν μια νέα ιδέα δεν είναι λογική (επειδη δεν θα βοηθήσει τα παραδωσιακα 8ηράματα αντιθέτος θα τα αποδυναμόση) δεν πρεπει να εφαρμόζετε ουτε πειραματικά.

Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω το επιδημιτικό θήραμα αξίζει περισσότερο σεβασμό απο εμάς και ιδικά ο λαγός ο οποίος είναι το μοναδικό τριχοτό θήραμα στην Κύπρο. Μην μου βρίσκεις και εσύ δικαιολογίες τάχα θα υπαρχουν δικλίδες ασφαλίας, στην φάσσα πόσα μέτρα λαβάνουν οι αρμόδιοι ( ασχετα αν δεν εφαρμόζοντε) και πάλι σφάζοντε λαγοί, περίκια φραγκολίνες ότι κινείται δηλαδή.
ΦΙΛΙΚΑ
Το κυνηγι αγρινου θα μπορουσε να γινει αν επιτρεπετουν η χρηση ραβδωτου οπλου.με την επιβλεψη θηροφυλακα να μπορουσες να κτυπησεις ενα γερικο ζωο με χιλια ευρω ας πουμε.με λιγη προωθηση μεσω ιντερνετ θα γινομασταν κυνηγετικος προορισμος.τωρα που το σκεφτομαι εν πελλαρες που λαλω :lol: :lol: :lol:
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από HUNTER »

Προσωπικα δεν με ενοχλει αν δωσουν η αν δεν δωσουν τες εξωρμησεις για μπεκατσα αφου περι μπουρδελλου προκειται. Ειναι γεγονος ομως οτι στην φασσα γινετε εκκαθαριση ολων των θηραματων. Αν δωσουν και μπεκατσα τοτε με μαθηματικη ακριβια θα το κλεισουμε το μαγαζι. Οταν ακομα δεν εχουμε λυση το προβλημα της παρανομιας, δεν υπαρχει σωστη αστυνομευση με τα σημερινα δεδομενα πως θα υπαρξει αυριο?
π.χ ( επια τον κουμπαρο μου τηλεφονο κοπελια τσε ιπε μου να μπουμε μεσα αφοα με τους σηιλλους τσε η θυρα σιμερα εν θα ερτι δαπανο). κλασσικο παραδειγμα που ολοι το εχουμε ακουσει κατα καιρους.


Δεν θα με χαλουσε καθολου να αυξανοταν ο αριθμος των εξορμισεων του ενδιμικου κατα 4-5 εξωρμισεις το χρονο και να μην υπαρχει αδια ουτε για μπεκατσα ουτε για φασσα.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από kypros »

GRIGORIS έγραψε:
kypros έγραψε:Αρα γρηγορη να μεινουμε σπιθκια μας τζε κανει αφου εν ουλλα μπουρδ***λο δαμεσα?

Ρε δικέ μου και εγώ θέλω να κυνιγώ αγρινά, να κάμουν νόμιμο κυνίγη αγρινού. Γίνετε?? Δεν είναι ότι θέλουμε και ότι γουστάρουμε. Δεν είσαι ουτε Ελλάδα ουτε Αγγλία, είσαι μια πιθαμή τόπος που ο ένας κουτουλα πας τον άλλο όταν ξεκινίσει το κύνίγη. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις όπως ( ο τύπος είναι λαάρης, κυνιγά μόνο λαγό) εμένα το κυνίγη μου ξεκινά απο τις 18 αυγούστου και τειώνει τέλος γενάρη. Δεν βλέπω το πράγμα απο την μια πλευρά την δική μου αλλά όλο το κυνιγη. Όταν μια νέα ιδέα δεν είναι λογική (επειδη δεν θα βοηθήσει τα παραδωσιακα 8ηράματα αντιθέτος θα τα αποδυναμόση) δεν πρεπει να εφαρμόζετε ουτε πειραματικά.
Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω το επιδημιτικό θήραμα αξίζει περισσότερο σεβασμό απο εμάς και ιδικά ο λαγός ο οποίος είναι το μοναδικό τριχοτό θήραμα στην Κύπρο. Μην μου βρίσκεις και εσύ δικαιολογίες τάχα θα υπαρχουν δικλίδες ασφαλίας, στην φάσσα πόσα μέτρα λαβάνουν οι αρμόδιοι ( ασχετα αν δεν εφαρμόζοντε) και πάλι σφάζοντε λαγοί, περίκια φραγκολίνες ότι κινείται δηλαδή.
ΦΙΛΙΚΑ
1.Το αγρινο που κολα ρε αρχηγε? αστοχο το παραδειγμα σου. Μιλουμε για θηραματα.
2. Η ιδεα δεν ειναι λογικη ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. Μπορει για αλλους να ειναι γιαυτο την συζητουμε
3. Συμφωνω με χιλια οτι ο λαγος αξιζει πολυ περισσοτερο σεβασμο. Αλλα αυτο καλυτερα να το πουμε σε αυτους που δεν τον σεβονται.
4. Και ναι εχεις δικαιο οτι στη φασσα γινονται με διαφορα οι μεγαλυτερες λαθροθηριες ενδημικου γιατι ειναι ολα τα θηραματα ανυποψιαστα και ερχονται αποτομα σε επαφη με ανεγκεφαλους τταλιπαν.
5. Ουτε εγω κρινω με το τι μου συμφερει. Πολυ απλα και να δοσουν το κυνηγι αυτο προσωπικα αν ειναι κυριακες δεν προκειτε να χασω κυνηγι τζηκλας διοτι μου υπεραρεσει και το προτιμο παρα την μπεκατσα. Απλα υποστιριζω αυτη την αποφαση διοτι ξερω τα παιδια που το παλευουν οτι ειναι φοβερα ποιπτικοι κυνηγι και να σου πω και την αληθκεια τους λαους εν τους πειντιζουν θκιο πακκιρες. Αρα μεν φοαστε

Επισης φιλικα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Το θεμα της μπεκατσας, δεν ειναι σημερινό και χθεσινό.
Εδώ και 7 χρονια προσπαθούν μια χούφτα άνθρωποι, να βρουν λύσεις στα φανταστικά σενάρια περί καταστροφής του κυνηγιού σε περίπτωση που δωθεί, έκτοτε όλες οι απαντήσεις που δίνονται ειναι, ναι να το δώσουμε αλλά πρεπει να βρεθούν τρόποι να μην ενοχληθεί το ενδημικό.
Εχουν γίνει τα πάντα έτσι ώστε ο αιτητής να περνά απο πολλούς ελέγχους μέχρι την τελική άδεια, όλη αυτή η προσπάθεια τόσα χρονια σας φενεται να δείχνει αμέλεια και αδιαφορία για το ενδημικό?????
Στην τελική υπάρχει και άλλος τρόπος να την πάρω, αλλά θα εδειχνα ασέβεια και αδιαφορία προς τους υπολοίπους συναδέλφους κυνηγούς. Ολη η προσπάθεια γινόταν πάντοτε με την σύμφωνη γνώμη της Υπ.Θηρας και Κυν. Συλλόγων.
Το νομοσχέδιο που θα παει στην βουλή, δεν το έγραψα εγώ ή τα υπόλοιπα παιδια, που χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι, το συζητούμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ με όλους, ζητώντας την γνώμη σας!!!!!
Κάποιες απόψεις που γράφονται, δεν αφήνουν το παραμικρο παράθυρο ανοχής σε κάτι τέτοιο, δείχνοντας και εκφράζοντας ενα δικτατορικό τροπο και χαρακτήρα, ταυτόχρονα οι απόψεις ειναι ήξεις-αφήξεις!!!!
Δεν γίνεται να τα θεωρούμε όλα μπουρδελο....αλλα ταυτόχρονα να πρεπει να κυνηγούμε το ενδημικό!!!!!
Αφου κύριοι η κατάσταση ειναι όπως λέτε, γιατί να βγάλετε άδεια για φέτος;;;; Δεν ειναι κρίμα το ενδημικό που θα το κυνηγισετε;;;;;
Δεν θα έπρεπε αυτή τη στιγμή που μιλούμε να μαζεύαμε όλοι μαζί υπογραφές για πλήρη απαγόρευση του κυνηγιού;;;; Αυτή δεν πρεπει να ειναι η λύση στην υπάρχουσα κατάσταση;;;;
Η μήπως θα πρεπει να συνεχίσουμε να καταστρέφουμε το ενδυμηκό μας, ελπίζοντας ότι ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα ωριμάσει ο Κύπριος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν έρχεται έτσι εύκολα η Ανοιξη, θέλει θυσίες και κόπους.
Για να απαιτώ σωστή παιδια και νοοτροπία, πρεπει ταυτόχρονα και να την προσφέρω, να την δείχνω και να την διδάσκω με την παραμικρή ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Rai »

Παιθκιά έτσι απο περιέργεια άν κρατά κάποιος αρχείο /σημειώσεις απο εσάς που κυνηγάτε μπεκάτσα ,τα τελευταία 10 χρόνια έρχεται ικανοποιητικός αριθμός πουλιών στο νησί ?

Φιλικά

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Κάθε χρόνο υπάρχει ικανοποιητικός αριθμός πουλιών, με μικρά σκαμπανεβάσματα και μεγαλη διάφορα ανα 4-5 χρονια, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, η περσινή χρονια για παράδειγμα ήταν όπως την προηγούμενη του 2011, με την διάφορα ότι οι παραδοσιακοί της κυνηγοι δεν την απόλαυσαν αρκετά αφου λόγο των πολλών βροχών τα πουλια δεν έπιασαν τα παραδοσιακά τους μέρη και έμειναν σε διασπαρτα μερη στα χαμηλά, έχοντας ικανοποιητική τροφή μέχρι και την φυγή τους.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Anthimos »

Rai έγραψε:Παιθκιά έτσι απο περιέργεια άν κρατά κάποιος αρχείο /σημειώσεις απο εσάς που κυνηγάτε μπεκάτσα ,τα τελευταία 10 χρόνια έρχεται ικανοποιητικός αριθμός πουλιών στο νησί ?

Φιλικά

Rai
φίλε το ικανοποιητικος εν πολλα σχετικο ....Εστω και μια συναντηση / φερμα να παρεις ειναι ικανοποιητικο
Περσι και φετος ηρθαν αρκετα πουλια προπερσι πιο λίγα αλλα καθε χρονο μια με 3 συναντησεις ανα εξορμηση μ ενα καλο σκυλι στους τοπους που την πιανει
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από GRIGORIS »

kypros έγραψε:
GRIGORIS έγραψε:
kypros έγραψε:Αρα γρηγορη να μεινουμε σπιθκια μας τζε κανει αφου εν ουλλα μπουρδ***λο δαμεσα?

Ρε δικέ μου και εγώ θέλω να κυνιγώ αγρινά, να κάμουν νόμιμο κυνίγη αγρινού. Γίνετε?? Δεν είναι ότι θέλουμε και ότι γουστάρουμε. Δεν είσαι ουτε Ελλάδα ουτε Αγγλία, είσαι μια πιθαμή τόπος που ο ένας κουτουλα πας τον άλλο όταν ξεκινίσει το κύνίγη. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις όπως ( ο τύπος είναι λαάρης, κυνιγά μόνο λαγό) εμένα το κυνίγη μου ξεκινά απο τις 18 αυγούστου και τειώνει τέλος γενάρη. Δεν βλέπω το πράγμα απο την μια πλευρά την δική μου αλλά όλο το κυνιγη. Όταν μια νέα ιδέα δεν είναι λογική (επειδη δεν θα βοηθήσει τα παραδωσιακα 8ηράματα αντιθέτος θα τα αποδυναμόση) δεν πρεπει να εφαρμόζετε ουτε πειραματικά.
Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω το επιδημιτικό θήραμα αξίζει περισσότερο σεβασμό απο εμάς και ιδικά ο λαγός ο οποίος είναι το μοναδικό τριχοτό θήραμα στην Κύπρο. Μην μου βρίσκεις και εσύ δικαιολογίες τάχα θα υπαρχουν δικλίδες ασφαλίας, στην φάσσα πόσα μέτρα λαβάνουν οι αρμόδιοι ( ασχετα αν δεν εφαρμόζοντε) και πάλι σφάζοντε λαγοί, περίκια φραγκολίνες ότι κινείται δηλαδή.
ΦΙΛΙΚΑ
1.Το αγρινο που κολα ρε αρχηγε? αστοχο το παραδειγμα σου. Μιλουμε για θηραματα.
2. Η ιδεα δεν ειναι λογικη ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. Μπορει για αλλους να ειναι γιαυτο την συζητουμε
3. Συμφωνω με χιλια οτι ο λαγος αξιζει πολυ περισσοτερο σεβασμο. Αλλα αυτο καλυτερα να το πουμε σε αυτους που δεν τον σεβονται.
4. Και ναι εχεις δικαιο οτι στη φασσα γινονται με διαφορα οι μεγαλυτερες λαθροθηριες ενδημικου γιατι ειναι ολα τα θηραματα ανυποψιαστα και ερχονται αποτομα σε επαφη με ανεγκεφαλους τταλιπαν.
5. Ουτε εγω κρινω με το τι μου συμφερει. Πολυ απλα και να δοσουν το κυνηγι αυτο προσωπικα αν ειναι κυριακες δεν προκειτε να χασω κυνηγι τζηκλας διοτι μου υπεραρεσει και το προτιμο παρα την μπεκατσα. Απλα υποστιριζω αυτη την αποφαση διοτι ξερω τα παιδια που το παλευουν οτι ειναι φοβερα ποιπτικοι κυνηγι και να σου πω και την αληθκεια τους λαους εν τους πειντιζουν θκιο πακκιρες. Αρα μεν φοαστε

Επισης φιλικα


Όπως εσύ θέλεις μπεκάτσα, ο άλλος θέλει ορτύκη με σκύλο, ο λααρις που ζητα περισσότερες εξορμίσεις κτλ έτσι και εγω ας πούμε ζητω αγρινό. Παλιά κυνιγούσαν στην Κύπρο αγρινό και αρκόχοιρο, γιατί δεν είναι θήραμα??? Ειναι για να σου δείξω ότι μερικά πράγματα δεν μπορούν να γίνουν όπως τα θέλουμε επειδή θα επιρεάστεί η πανίδα του τόπου μας επικύνδυνα.
Εγώ δεν μιλώ για τους νομοταγείς κυνιγούς τις μπεκάτσας που πάνε ειδικά για να απολάυσουν αυτό το θήραμα αλλά για τους υπόλοιπους που θα τρέξουν να εκμεταλευτούν αυτή την ευκερία.
Αν κτυπιθεί έστω και ένας λαγός αρχές του Γεννάρη (στην μπεκάτσα) είναι σαν να κτύπισες γύρο στους 15 μέσα στην κυνιγετική περίοδο του ενδιμικού. Μιλάμε για μεγάλες απώλιες στον αριθμό τους.
Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα φίλε το πολύ πολύ να μην μείνη τίποτε σε αυτό το τόπο και να κάτσουμε όλοι σπίτια μας :D :D
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Δεν ειναι το κυνηγι μπεκατσας που θα επηρεάσει την πανίδα του τόπου μας φίλε μου,
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ Η ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ, που την επηρεάζει!!!!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”